Jump to content
Swtos@s

Συμπλεκτης, ρουλεμαν συμπλεκτη - σασμαν

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,
 Είμαι νέο μέλος, έχω επισκεφθεί πολλές φορές το φόρουμ αλλά δεν ήμουν μέλος
[Έχω ένα πασσατ 3c 1.6 fsi. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά αν ο συγκεκριμένος τύπος παρουσιάζει πρόβλημα με το σασμαν γιατί μου είπε ο μηχανικός ότι χρειάζεται αλλαγή το ρουλεμαν του σασμαν, άλλος που το άκουσε μου είπε ότι είναι το ρουλεμαν συμπλεκτη το πρόβλημα είναι σχεδόν δύο χρόνια ακούγεται ο ήχος του σασμαν κ του συπλεκτη στο ρελαντί συμπλεξη αποσυμπλεξη
 
 
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , Swtos@s said:
Καλησπέρα σε όλους,
 Είμαι νέο μέλος, έχω επισκεφθεί πολλές φορές το φόρουμ αλλά δεν ήμουν μέλος
[Έχω ένα πασσατ 3c 1.6 fsi. Ήθελα να ρωτήσω σχετικά αν ο συγκεκριμένος τύπος παρουσιάζει πρόβλημα με το σασμαν γιατί μου είπε ο μηχανικός ότι χρειάζεται αλλαγή το ρουλεμαν του σασμαν, άλλος που το άκουσε μου είπε ότι είναι το ρουλεμαν συμπλεκτη το πρόβλημα είναι σχεδόν δύο χρόνια ακούγεται ο ήχος του σασμαν κ του συπλεκτη στο ρελαντί συμπλεξη αποσυμπλεξη
 
 
 
 
 
 
 
 

Εάν ο ήχος που ακούς σταματά όταν πατάς το συμπλέκτη τότε είναι ρουλεμάν του συμπλέκτη. Για να το καταλάβεις σε λειτουργία ο κινητήρας πάτα τον συμπλέκτη χωρίς να βάλεις ταχύτητα.

Αυτό αλλάζει μαζί με το πλατόδισκο. Είναι σετ. Δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσεις σασμάν αν το αυτοκίνητο δεν πατινάρει. Δεν μένεις από αυτό το ρουλεμάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ευχαριστώ κι εγώ αυτό νομίζω ότι είναι πιο πιθανό πάρα το ρουλεμαν του σασμαν ( αυτό μου είχαν πει εξ' αρχής στην αντιπροσωπία δηλαδή ρουλεμαν σασμαν). Σε παλιατζη με ανταλλακτικά που ρώτησα μου είπε ότι είναι ελατωματικα τα ρουλεμαν στα σασμαν αυτά κ το ίδιο μου είπε κ ο μηχανικός που το πάω (όχι στην αντιπροσωπία). 

Και θέλει αλλαγή ο δίσκος πλατω έχω 146.000 χμ.

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου. Καλημέρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.