Jump to content
vaggelis4

Retrofit Lane Assist/Light Assist σε Passat B8

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να μπω στη διαδικασία να βάλω σε Passat B8 την κάμερα που μπαίνει πίσω από τον εσωτερικό καθρέφτη. Με αυτήν την κάμερα μπορείς με κωδικοποίηση να ενεργοποιήσεις το Lane Assist καθώς και Traffic Sign Recognition και Pedestrian warning, Light Assist μεταξύ άλλων. Το Passat που έχω είναι MY2016 Highline και φέρει adaptive cruise control και φώτα LED High μπροστά που σημαίνει ότι με αυτή την κάμερα μόνο θα μπορέσω να ενεργοποιήσω πληθώρα άλλων συστημάτων, γι αυτό και το σκέφτομαι. Ψάχνοντας στο διαδύκτιο δεν βρίσκω κάποιον να το έχει κάνει ήδη σε αυτό το μοντέλο παρά μόνο ένα συνεργείο στην Μαλαισία(!) που εξειδικεύεται σε τέτοιες τοποθετήσεις σε Passat. Μήπως γνωρίζει κάποιος ποσό δύσκολη διαδικασία είναι και τι μπορεί να χρειαστεί; (Από retrofit σε άλλα μοντέλα έχω καταλήξει ότι θέλει καινούργιο παρμπρίζ για να μπαίνει η κάμερα, την κάμερα, το bracket της, καλωδιώσεις μέχρι την can gateway και μετά σίγουρα κωδικοποιήση και ίσως κάποια βαθμονόμηση της κάμερας σε σχέση με το αυτοκίνητο.)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε. Επειδή έχω και εγώ το ίδιο μοντέλο, μήπως έβγαλες άκρη με την κάμερα και το Lane Assist? Σε αντιπροσωπεία που είχα ρωτήσει για την κάμερα οπισθοπορείας μου είχαν πει ότι δεν γίνεται αφού δεν είναι εργοστασιακό και ότι αν βάλεις after market έχει πολύ βαβούρα και γενικά δεν το αναλαμβάνουν. 

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα μια σχετική άκρη αλλά λόγω έλλειψης χρόνου δεν το επιχείρησα. Αναλογα τον υπάρχοντα εξοπλισμό θέλει οπωσδήποτε την κάμερα (220€ με καλωδίωση στο Ίντερνετ), καπάκι της κάμερας (άγνωστο κόστος), άλλο παρμπρίζ (416€ αντιπροσωπεία) και την καλωδίωση. Μετά την τοποθέτηση προγραμματισμό με καλώδιο VCDS και μετά βαθμονόμηση την οποία μπορείς να κάνεις στην αντιπροσωπεία (λέγοντας τους ότι άλλαξα παρμπρίζ λόγω θραύσης με άγνωστο κόστος) ή στην Carglass Νέας Σμύρνης με κόστος 120€. 

Edited by vaggelis4
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση. Πάντως γενικά έχει πολύ βγάλε βάλε το όλο θέμα και οι πιθανότητες να γίνουν ψιλό λαθάκια αυξημένες...

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει γιατί η καλωδίωση θέλει προσοχή και αρκετά ξεκουμπωματα τώρα σε σχεδόν καινούργιο αμάξι δε ξέρω αν όντως θα το κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Στην παραγγελια του αυτοκινητου ηθελα πολυ την υποβοηθηση προβολεων (Light Assist).. Τοτε κοστιζε 700€ εξτρα για το light assist πακετο με το lane assist .. Αλλα δυστυχως ειχα ηδη ανεβει αρκετα..

 

Προσφατα το εψαξα κι εγω λιγο για το δικο μου. 250€ η καμερα και αλλα 50€ η καλωδιωση και προγραμματισμος.. Λεω ΟΚ... Αλλα μολις συνειδητοποιησα οτι θελει αλλαγη και το μπαμπριζ απλα το ξεχασα...

 

Αυτο που πραγματικα πρεπει να αξιζει ειναι το Dynamic Light Assist αλλα ενω εχω Xenon μου ειπαν οτι δεν μπορει να μπει μια και χρειαζεται αλλου τυπου Xenon..

 

Γενικοτερα οτι μπορει να βαλει καποιος απο την αρχη στην παραγγελια καλο ειναι να το βαλει εστω και με μερικες δοσεις παραπανω.. Αργοτερα ή που δεν μπαινει ή που μπαινει και το κοστος ειναι μεγαλο  και ενιοτε πρεπει να κανεις ολοκληρη διαδικασια (βαλε βγαλε) που σε καινουριο αυτοκινητο ειναι κριμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω τα led high που το υποστηρίζουν αλλά και πάλι είναι μεγάλη απόφαση να σπάσεις το παρμπρίζ. Εμένα είχαν 500€ επιπλέον το dynamic light assist που ουσιαστικά θα είχα την κάμερα και με την κατάλληλη κωδικοποίηση θα είχα και τα υπόλοιπα συστήματά. Δεν το έβαλα γιατί δε το θεωρούσα ουσιαστικό και έπρεπε να βγάλω κάποιο άλλο έξτρα γιατί θα πλήρωνα φόρο πολυτελείας στην αγορά συν 4000€ τότε όποτε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.