Jump to content
pireas2009

Αναδιπλούμενοι καθρέφτες

Recommended Posts

Χαιρετώ όλη την ομάδα του club.

Πριν από μέρες τοποθέτησα στο αυτοκίνητο μου (vw passat b8) ένα σετ αναδιπλούμενων καθρεφτών μαζι με τα control modules καθώς και το διακόπτη στη ταπετσαρία που περιλαμβάνει και την αναδίπλωση.

Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι με το κλείδωμα να αναδιπλώνουν καθώς και στο ξεκλείδωμα να ανοίγουν.

Μέσω Vag com έχω κλικάρει τις επιλογές για folding mirrors installed και στη πόρτα του οδηγού και στου συνοδηγού.

Εψαξα αρκετα στο Internet αλλά δεν βρήκα άκρη.

Εχει κανείς από σας δουλέψει πάνω σε αυτό το θέμα και να το γνωρίζει?

Link to comment
Share on other sites

Η καθρέπτες ανοίγουν κανονικά??? 

 

Πατάς δηλαδή το κουμπί και ανοίγουν- κλείνουν Αν το κάνεις εσύ, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Δουλεύουν κανονικά με το διακόπτη στη πόρτα.Και ανοιγμα και κλεισιμο.

Edited by pireas2009
Link to comment
Share on other sites

σε γκολφ ξερω ,απο μεσα δουλευουν στα ποιο παλια μοντελα οπως και στο γκολφ 5 μονο οι καθρεπτες....για να σου ανοιγουν και κλεινουν με το τηλεχειριστηριο ηθελε πατεντα...οταν εφτιαξα τους δικους μου στην λαρισα με ρωτησαν αμα ηθελα να γινεται και απο εξω αλλα με προειδοποιησαν οτι χαλαει συχνα κατι που το κανει αυτο...προτιμησα το απο μεσα μονο οπως το εργοστασιο και ειχα και ψυχικη ηρεμια ...

 

Link to comment
Share on other sites

Μα εργοστασιακά δουλεύουν από το τηλεχειριστήριο οι αναδιπλούμενοι σε passat B8.Οπως και στα 7αρια και 6αρια Golf.Χωρίς πατέντες.

 

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ακριβώς είναι.Αλλά πια είναι ακριβώς η ρημάδα?

Θα προσπαθήσω να περάσω τη παρακάτω,αν την δεχθεί.Ειναι για Golf 7.

http://forums.ross-tech.com/showthread.php?5057-Golf-7-electric-folding-mirrors

Θα σας πω παιδιά.....

Link to comment
Share on other sites

Νά σου κάνω μια ερώτηση,  επειδή είχα κάπου την ίδια πατέντα για το B7 το Passat.

 

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο σε εσένα όμως.??

 

Όταν πήρες τους καθρέπτες,  πήρες και μοτέρ τους έτσι δεν είναι???

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξαναπεί πως δεν είναι πατέντα.Είναι μια εργοστασιακή μετατροπή.Απλά εδώ στην Ελλάδα στις αντιπροσωπείες δεν ξέρουν τη τύφλα τους.

Δεν υπάρχουν φίλε μου καλέ ξεχωριστά μοτεράκια για τα οποία  μου λες αν τα πήρα μαζί.Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και το κατάλαβα λάθος.

Είναι ολόκληροι καθρέφτες αναδιπλούμενοι.

Βγήκαν οι παλιοί και μπήκαν αυτοί.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , pireas2009 said:

Το έχω ξαναπεί πως δεν είναι πατέντα.Είναι μια εργοστασιακή μετατροπή.Απλά εδώ στην Ελλάδα στις αντιπροσωπείες δεν ξέρουν τη τύφλα τους.

Δεν υπάρχουν φίλε μου καλέ ξεχωριστά μοτεράκια για τα οποία  μου λες αν τα πήρα μαζί.Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο και το κατάλαβα λάθος.

Είναι ολόκληροι καθρέφτες αναδιπλούμενοι.

Βγήκαν οι παλιοί και μπήκαν αυτοί.

 

 Μάλλον ήταν λάθος η λέξη που έψαχνα και χρησιμοποίησα τον "όρο" πατέντα.

 

Μετατροπή είναι η κατάλληλη λέξη,  ζητώ συγγνώμη :hi:

 

Εγώ προσωπικά στο ίντερνετ που είχα βρεί από forum του εξωτερικού.

 

Στο Passat B7 εκτός από τους καθρέπτες και τα άλλα απαιτούμενα εξαρτήματα.

Είχαν κάνει και αλλαγή τον μοτέρ με άλλο κωδικό κατάλληλο για την λειτουργια τους. 

 

Ίσως σε εσένα να είναι πράγματι διφορετηκο.

 

Να σε ρωτήσω το άλλο μπας και σε βοηθήσω.

 

Στο αμάξι σου έχεις το πακέτο που ανάβουν τα φώτα όταν ξεκλειδώσεις η κλειδώσεις το αμάξι???

 

 

Γιατί στο προηγούμενο αμάξι που είχα το πακέτο με τους καθρέπτες ήταν πακέτο με το living home coming home.

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Ισως και εγώ να σου μίλησα λίγο απότομα διότι έχω χτικιάσει ολα τα χρόνια με διάφορα στα αυτοκίνητα που είχα και προσπαθούσα να κάνω.

Και τι ζήταγα πάντα?

Πάντα εργοστασιακές μετατροπές αλλά πάντα πάλευα μόνος μου και με κάποια βοήθεια από το intarnet.

Από το 2003 ασχολούμαι σε διάφορα αυτοκίνητα,πάντα του ομίλου vag.Ημουνα νιός  και γέρασα που λέει και ο λαός.

Αυτοί οι άσχετοι στις αντιπροσωπείες εκτός από τα στερεότυπα βάση πλαισίου δεν ξέρουν τίποτα.

Τέλος πάντων.

Καλή η φιλολογική κουβέντα αλλά επί της ουσίας κάποιος βρε παιδιά για ουσιαστική βοήθεια??

Οι καθρέφτες δουλεύουν κανονικά στην αναδίπλωση από το διακόπτη στη πόρτα.

Να δουλέψουν με το τηλεχειριστήριο θέλω.

 

Link to comment
Share on other sites

Για ριξε μια ματιά στο cc μπας και σε βοηθήσει κάπως

 

https://forums.vwvortex.com/showthread.php?7175626-Passat-CC-auto-folding-side-mirrors-DIY-tutorial-(nice-coding-feature

 

 

Δες και αυτό το video μήπως με το κλειδί του αμαξιού σου ανοίγει με κάποια κλικ?

 

https://imperiya.by/video/iH5Zrlopatd/VW-Passat-B7-CC-MY2015-remote-mirror-folding-activation-zlaganje-vzvratnih-ogledal-z-daljincem.html

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δει όλα αυτά αλλά τίποτα.

Αυτό που βρηκα αλλά δεν δέχεται τις εντολές είναι το παρακάτω

 

Central electric coding after door controller coding to enable auto folding:

enter security access 31347, then adaptation '(23) Access control 2 - Funk Spiegelanklappen' - set to active
(26) - Access control 2 - Menuesteurung Funk Spiegelanlappen - set to active
(26) - Access control 2 - Funk Speigelanklappung Modus - set to 'look by command via remote control key' to auto fold on lock.

You should also see the option in car menu in infotainment

Οταν πάω να αλλάζω τις ρυθμισεις σε ACTIVE το vcds δεν το δεχεται και βγαζει μήνυμα  OUT OF RANGE

Μπορει κάποιος να το εξηγήσει αυτό αν το γνωρίζει????

Ισως εδώ είναι το κλειδι της επιτυχίας ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

ποια χρονιας ειναι το πασσατ? γιατι απο οτι καταλαβαινω μπορει να εχεις ποιο καινουργιες πλακετες πχ και να παιζει μονο με κωδικοποιηση απλη σε σενα το να δουλευει και με το τηλεχειριστηριο... 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , XIONOULIS said:

ποια χρονιας ειναι το πασσατ? γιατι απο οτι καταλαβαινω μπορει να εχεις ποιο καινουργιες πλακετες πχ και να παιζει μονο με κωδικοποιηση απλη σε σενα το να δουλευει και με το τηλεχειριστηριο... 

Ειναι 2017 μοντελο.Οι πλακετες στις πορτες ειναι τσεκαρισμένες με βάση τον κωδικό τους ότι είναι αυτές που πρέπει.Μόνο μια απλή κωδικοποίηση χρειάζεται για να δουλέψουν με το τηλεχειρηστήριο.Αλλά πια είναι αυτη???

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , passatfsi said:

Εχεις και τη λειτουργία mirror down? Που κατεβαίνει ο καθρέφτης όταν επιλέξεις την όπισθεν? 

Και αυυή η λειτουργία κωδικοποίηση θέλει.Μηχανικά το αυτοκίνητο είναι έτοιμο.Τις κωδικοποιήσεις θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.