Jump to content
GeorgeSmirlis

Βαράει πυράκια.

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω το passat b6 1.6fsi με 350.450χλμ και τον τελευταίο καιρό παρατηρώ περισσότερες φορές πυράκια αποτι παλιά. Το φουλαρα 100αρα v-power αλλά ο ήχος ελλατωθηκε ελάχιστα. Παλιά (πριν 12-16 μήνες)είχα πυρακια αλλά πολύ λιγότερο.

Το έβαλα στο διαγνωστικό και δεν έβγαλε τίποτα εκτός από το πρόβλημα στην egr (το κλασσικό πρόβλημα στο πλαστικό γραναζι) που έχω πολύ καιρό τώρα. Μπουζί έχω αλλάξει πριν 50.000χλμ κοντά. Τι πρέπει να κοιταξω?

Link to comment
Share on other sites

100αρα ειναι η racing.

Log σε αντλια υψηλης και cfs και βαλτο σε google docs.
Μετα συνεχιζουμε


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ δυστυχώς να το βάλω συνεργείο για αρκετό καιρό λόγω ταξιδιών με την δουλειά και άλλων λόγων. Από Αύγουστο-Σεπτεμβριο. Το cfs τι είναι?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έβαζα 100αρα shell και μου βάραγε πυράκια,όταν πήγα στο συνεργείο για άσχετο λόγο,μου λέει ο μάστορας ρε συ,τι βενζίνα βάζεις;δεν ακούς τα πυράκια;shell 100ara του λέω.Καλά για δοκίμασε Εκο μου λέει,κανονικά δν πρέπει να χτυπάνε με 100αρα μου κάνει...Ε και κάπως έτσι εδώ και 1,5 χρόνο ησύχασα...Υπ'όψιν ότι έβαζα επί χρόνια shell και στα προηγούμενα μου αυτοκίνητα και όταν μου είπε να δοκιμάσω την Εκο από σύμπτωση ήρθε στη δουλειά μετά από λίγες μέρες ένας νεαρός με τα ρούχα της shell και πιάσαμε κουβέντα του είπα τι μου κάνει με την 100αρα και η απάντηση του ήταν:Φίλε πλέον είναι πού βάζεις.....Τελος πάντων το θέμα βενζίνες είναι μεγάλη ιστορία απλά σου ανέφερα το πώς ησύχασα από τα πυράκια.

Link to comment
Share on other sites

Eko βάζω 90% των περιπτώσεων και 99% 95αρα. Θα δοκιμάσω φουλαρισμα με ΕΚΟ 100αρα και θα ενημερώσω.

 

Shell έτυχε να βάλω έτσι από περιέργεια και να δω αν θα δω βελτίωση. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εβαλες racing οι αλλες ειναι 95οκτ.

 

Δοκιμασε αλλο πρατηριο και δες οπως λες.

Ειναι θεμα πρατηριου πλεον σωστα το αναφερεις

 

Παντως τα μπουζι σου ειναι παρα πολλα χλμ θα χρειαστουν αλλαγη αλλα πριν αρχισεις τις αλλαγες αν ειχες vcds να logαρες 23 πραγματα αυτο σου ειπα

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Link to comment
Share on other sites

Ξέρουμε κωδικό μπουζί για τον Blf Fsi 1.6?

Επίσης καλό είναι να βάλω με 1 ηλεκτρόδιο γείωσης ή 4 ηλεκτρόδια γείωσης? Τελευταία φορά δεν θυμάμαι τι με έβαλε ο μηχανικός.

Vcds πρέπει κάποια στιγμή να αγοράσω<_<

Edited by GeorgeSmirlis
Link to comment
Share on other sites

Γέμισμα με 95αρα Bp και τα πυρακια σχεδόν εξαφανίστηκαν. Τα ΕΚΟ τρομάρα τους με τους ελέγχους, ξεσκιστηκε να βαράει πυρακια το μοτέρ. 

Link to comment
Share on other sites

Γέμισμα 50€ 95αρα Shell και το μοτέρ ήρεμο και ωραίο. Αδειάζει και βαζω 50€ eko 95αρα και ξεσκιστηκε στα πυρακια. 

 

(Κόβω τα ΕΚΟ από δω και πέρα!)

Link to comment
Share on other sites

Σ εμένα συμβαίνει το αντίθετο....για να μην πω για Bp.....Προσωπικά τα τελευταία 2+ χρόνια βάζω μόνο EKO 100άρα,εννοείτε πυράκια ούτε για δείγμα και φοβερή διαφορά(αισθητή) στις ρεπρίζ από οποιαδήποτε 95αρα,(για να μην πω το πώς κρέμαγε με 95αρα και αναμμένο clima..)Μου θυμίζει με λίγα λόγια το ρητό του ότι πληρώνεις παίρνεις...

Edited by THODORIS-GR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.