Jump to content
Vempire_G4

Σπρέι καθαρισμού A/C

Recommended Posts

Έχω μια μυρωδιά από το A/C αλλά μόνο για 5'' αφού το ανοίξω. Μετά δεν μυρίζει τίποτα.

Επίσης, πριν φτάσω στο προορισμό μου, κάθε φορά που το κλείνω το αφήνω να δουλέψει 2 - 3 λεπτά σκέτο ανεμιστήρα για να στεγνώσει.

Τι γνώμη έχετε για τα σπρέι σαν αυτό; Θα κάνει τίποτα;

http://www.wurth.gr/uploads/infos/P 08 1224-160418.pdf

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλλάξει το φίλτρο καμπίνας σου ???

 

Κάνουν δουλειά γενικά όλα αλλά αν δεν έχεις αλλάξει και φίλτρο είναι προσωρινή λύση.

 

Κάνει ποιό καλό το σπρέι αυτό στης σωληνώσεις του αέρα (αεραγωγοι) τους καθαρίζει.

 

Αυτό που εβαλες εσυ ομως δεν ειναι και πολυ αποτελεσματικό, 

Να προτιμήσεις τέτοιου τύπου καθαριστικά. 

 

https://www.skroutz.gr/s/12099125/Liqui-Moly-A-C-System-Cleaner-4087-250ml.html

 

https://www.skroutz.gr/s/11762147/Protec-A-C-Foam-Cleaner-250ml.html

 

Με σωληνάκι που ρίχνουν μέσα στους αεραγωγούς του AC

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω βάλει, ακόμα, κάτι. Απλά επειδή το ψάχνω, ήθελα γνώμες. 

Το φίλτρο καμπίνας το άλλαξα πριν 1000 χλμ. είναι καινούριο. 

Αυτά με το σωλήνα δεν μένουν για μέρες στους αεραγωγούς; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν , Vempire_G4 said:

Δεν έχω βάλει, ακόμα, κάτι. Απλά επειδή το ψάχνω, ήθελα γνώμες. 

Το φίλτρο καμπίνας το άλλαξα πριν 1000 χλμ. είναι καινούριο. 

Αυτά με το σωλήνα δεν μένουν για μέρες στους αεραγωγούς; 

Όχι ιδιαίτερα, δεν θα έλεγα ότι μένει για μέρες, είναι ποιό αποτελεσματικά.

 

Όσο ποιό μέσα μπαίνει ό σωλήνας που έχουν τόσο το καλύτερο.

 

Εγώ εκτός από τους αεραγωγούς,  κάνω και το άλλο κόλπο.

 

Βγάζω το φίλτρο καμπίνας και ρίχνει και στην φτερωτή που φέρνει τον αέρα. (Στο κλαπετο )

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Μια φορά που είχα πάει σε ένα ιδιωτικό συνεργείο (όχι αντιπροσωπεία), μου είχε πει καλύτερα να ρίχνω οινόπνευμα στους αεραγωγούς (ήταν old school μαστόρη, μεγάλης ηλικίας) μόνο γιατί είναι πιο υγιεινό. Δεν το έκανα βέβαια, αλλά τώρα βλέπω ότι κάτι χρειάζεται σίγουρα αφού έχω κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, ενώ επίσης μου βγάζει τριμμένο foam chunk (άλλη βλακεία αυτό και δεν ξέρω τι να κάνω).
Εκτός από το σπρέι και το φίλτρο, υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να γίνει;

Link to comment
Share on other sites

Με οινόπνευμα, να σου πω, το σκέφτηκα κι εγώ. Αν βγάλεις το φίλτρο, το βάλεις να δουλέψει και ψεκάζεις με ένα ντισπένσερ στην εισαγωγή, από έξω. Εμένα, στο Touran, το έχει πίσω από τους υαλοκαθαριστήρες, πίσω από το πλαστικό.

Το wurth που έβαλα στο link έχει μέσα, εκτός των άλλων, και αιθανόλη (οινόπνευμα)

Αυτό με το τρίμμα πρέπει να είναι η μόνωση των αεραγωγών. Θα κάηκε με τα χρόνια και τώρα στο πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Με οινόπνευμα, να σου πω, το σκέφτηκα κι εγώ. Αν βγάλεις το φίλτρο, το βάλεις να δουλέψει και ψεκάζεις με ένα ντισπένσερ στην εισαγωγή, από έξω. Εμένα, στο Touran, το έχει πίσω από τους υαλοκαθαριστήρες, πίσω από το πλαστικό.
Το wurth που έβαλα στο link έχει μέσα, εκτός των άλλων, και αιθανόλη (οινόπνευμα)
Αυτό με το τρίμμα πρέπει να είναι η μόνωση των αεραγωγών. Θα κάηκε με τα χρόνια και τώρα στο πετάει.


Ναι δυστυχώς αυτό είναι, αλλά κόστος που μου είπαν (απαγορευτικό) 300-350!!! € και το εξίσου αν όχι σημαντικότερο, αμφιβάλω για το αποτέλεσμα της εργασίας αυτής καθότι πρέπει να ξηλωθεί όλο το ταμπλό (πράγμα ριψοκίνδυνο για το Ελλαντιστάν).
Πάντως είναι εκνευριστικό και με ανησυχεί επιπλέον τυχόν πρόβλημα που θα μπορούσε να προκαλέσει στην υγεία από εισπνοή των μικρότερων σωματιδίων που είναι τριμμένα σε σκόνη!
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις κάποια πατέντα με κάποιο φίλτρο, πχ ηλεκτρικής σκούπας, πίσω από τους αεραγωγούς για το αλλάζεις συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Μπα, δεν νομίζω. Επιβεβλημένη είναι μόνο η αντικατάσταση αλλά απαγορευτική η τιμή και η αμφίβολη εργασία (η οποία μπορεί να επιφέρει περισσότερα προβλήματα).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις αλλάξει το φίλτρο καμπίνας σου ???
 
Κάνουν δουλειά γενικά όλα αλλά αν δεν έχεις αλλάξει και φίλτρο είναι προσωρινή λύση.
 
Κάνει ποιό καλό το σπρέι αυτό στης σωληνώσεις του αέρα (αεραγωγοι) τους καθαρίζει.
 
Αυτό που εβαλες εσυ ομως δεν ειναι και πολυ αποτελεσματικό, 
Να προτιμήσεις τέτοιου τύπου καθαριστικά. 
 
https://www.skroutz.gr/s/12099125/Liqui-Moly-A-C-System-Cleaner-4087-250ml.html
 
https://www.skroutz.gr/s/11762147/Protec-A-C-Foam-Cleaner-250ml.html
 
Με σωληνάκι που ρίχνουν μέσα στους αεραγωγούς του AC


Ενημερωτικά, για ποιους λόγους πιστεύεις ότι δεν είναι καλό το wurth; Δεν έχω γνώση στο θέμα, απλώς για να μαθαίνουμε. Από ότι βλέπω αναφέρει ότι είναι και disinfectant.
Τα υπόλοιπα που πρότεινες, έχουν τον ίδιο ρόλο, αφήνουν κάποια μυρωδιά και πόσο μπορεί να κρατήσει;
Link to comment
Share on other sites

3 λεπτά πριν , gousias said:

 


Ενημερωτικά, για ποιους λόγους πιστεύεις ότι δεν είναι καλό το wurth; Δεν έχω γνώση στο θέμα, απλώς για να μαθαίνουμε. Από ότι βλέπω αναφέρει ότι είναι και disinfectant.
Τα υπόλοιπα που πρότεινες, έχουν τον ίδιο ρόλο, αφήνουν κάποια μυρωδιά και πόσο μπορεί να κρατήσει;

 

Δεν έχει να κάνει ότι δεν είναι καλό.

Αλλά εγώ που έχω δοκιμάσει σπρέι σαν αυτό το μόνο που είδα ήταν ότι για περίπου 2 με 3 εβδομάδες είχα ένα που ευχάριστο άρωμα στην καμπίνα.

 

Ενώ αυτό που λέω εγώ που έχει τα σωληνάκια είναι ποιο καλώ γιατι καθαρίσει και της βρομιες από τους αεραγωγούς που λες ποιο πάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Η διαδικασία που λέω είναι έτσι με το σπρέι με τον σωλήνα.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν , gousias said:

Ρίχνεις σε κάθε αεραγωγό λογικά; Πως καθαρίζεις πόσο;

Έχει οδηγίες στο πως το δουλεύεις.

 

Εσύ ρίχνεις τον σωλήνα όσο ποιό μέσα γίνετε στους αεραγωγους, και μετα ρίχνειςμέσα,  Αλλά ταυτόχρονα όμως το κρατάς πατημένο και σιγά σιγά τραβάς των σωλήνα έξω. 

 

 

Τι κάνεις σε όλους τους αεραγωγούς το ίδιο. 

 

 

Είναι εύκολο αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις διαδικασίας με το πώς χρησιμοποιείτε. 

 

 

Μετά περιμένεις κάποια λεπτά , και μετα βάζεις το A/C στο full να δουλέψει και να πετάξει από τους αεραγωγούς  την βρωμιά 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που σκέφτηκα μάλλον αργά; Ίσως να με διαφωτίσετε κι εσείς. Πήγα το αυτοκίνητο για βιολογικό (μετά από πολλά χρόνια) και πρόσεξα τις οδηγίες παραπάνω που ανέφερε και ο φίλος συμφορουμίτης, ότι βάζοντας το σωληνάκι από το liqui molly και ψεκάζοντας τους αεραγωγούς, μετά με την λειτουργία του κλιματιστικού θα πετάξει ότι βρώμα έχει μέσα.
Η απορία μου έχει να κάνει με το πόσο κινδυνεύει να λερωθεί το σαλόνι και γενικά όλο το εσωτερικό και να γεμίσει τριμματάκια επιπρόσθετα και από τη λιωμένη μεμβράνη (αυτό που είναι σαν σφουγγάρι μέσα από το ταμπλό);

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

 

για να μην ανοίγω ξεχωριστό θέμα γράφω εδώ , μιας και είναι σχετικό θέμα με το A/C.

 

Γνωρίζει κανείς σας για το EXTRA φίλτρο της καμπίνας του A/C που μπαίνει στο νεροχύτη του αυτοκινήτου στα VW και όχι μόνο.

 

έχει βάλει κανείς σας , το έχει ψάξει καθόλου??

 

παραθέτω και κάποιες φωτογραφίες από το έξτρα φίλτρο αυτό.

 

 

 

 

 

 

έναν από τους κωδικούς που έχω βρει είναι αυτός εδώ

 

5N0815479A και 5N0819631

 

παραθέτω και κάποια links από εκεί που βρήκα της πληροφορίες

 

αυτό το φίλτρο αφορά αρκετά μοντέλα VW.

 

Passat 

Tiguan

Golf 

κτλ.

 

αλλά και μοντέλα Audi και Skoda.

 

https://www.drive2.ru/parts/vag/5n0819631/B9bkAEAD8ys 

 

 

https://www.drive2.ru/l/469885366174744844/

 

https://www.drive2.ru/l/475585784208950049/

 

 

 

 

inCollage_20210124_195202093.thumb.jpg.52330f91997fb373bc6548225cf9ae6f.jpg

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

άρα στο δικό σου έχεις 2 φίλτρα για το A/C σωστά?

 

το διπλό πιστεύω όσο να ναι προσφέρει μια έξτρα προστασία ως προς τον αέρα που τραβάει.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το μοντέλο,  έχει μέσα ή έξω, δεν έχουν δύο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.