Jump to content
mikekyr

Golf 4 - Βομβητής Ζώνης

Recommended Posts

Παιδιά το αυτοκίνητο αγοράστηκε το 2003 από το Βέλγιο καινούργιο. Ήταν η εποχή που ο αισθητήρας και ο βομβητής για τις ζώνες ήταν υποχρεωτικός σε όλα τα καινούργια αυτοκίνητα. Όμως το αυτοκίνητο ούτε βομβητή για τις ζώνες έχει (μην μου πείτε παρακαλώ τι τον θέλω), ΑΛΛΑ ούτε καν φωτεινή ένδειξη στα όργανα ότι δεν έχει κουμπώσει η ζώνη, ούτε είχε ποτέ τέτοιες ενδείξεις (βεβαιωμένο). Επίσης εάν ξεχάσεις φώτα ανοιχτά (ενώ έχει βγει το κλειδί από τη μίζα) δεν ακούγεται βομβητής να σε προειδοποιεί. Υπάρχει κανείς που έχει Golf IV του 2003 που να έχει τέτοιες ειδοποιήσεις (ζώνες και φώτα). ΣΗΜ. Στο πρόγραμμα του υπολογιστή του αυτοκινήτου και τα δύο είναι ενεργοποιημένα αλλά ο ηλεκτρολόγος VW που πήγα καλός υποτίθεται, κοίταξε 5' δεν έβγαλε άκρη και μου είπε ένα ξερό δεν γίνεται. 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Αυτο στο εκανε απο την 1η μερα που το πηρες?? Γιατι αν σταματησε μετεπειτα να στο κανει, εχει καει στο μεγαφωνακι που ειναι μεσα στο καντραν για αυτη την δουλεια, σε μενα εχει τυχει. Για τις ζωνες, ριξε μια ματια στα κουμπωματα που ειναι στα καθησματα τα σταθερα, αν δεις καλωδιο να πηγαινει μεσα στο κουμπωμα, τοτε εχει αισθητηρα για τις ζωνες, αν δεν εχει καλωδιο, δεν εχει. Αλλα για τα φωτα επρεπε να χτυπαει βομβητης, οπως και οταν αναβει το λαμπακι για βενζινη, χτυπαει βομβητης, αν ξεχασεις φλας αναμενο. Εμενα το καντραν με τα 260km και την μιση mfa, και στα 2 golf που ειχα ειχαν λαμπακι για τις ζωνες, αλλα δεν ειχα αισθητηρες στις ζωνες.

Link to comment
Share on other sites

On 18/8/2018 at 11:48 ΜΜ, mikekyr said:

Παιδιά το αυτοκίνητο αγοράστηκε το 2003 από το Βέλγιο καινούργιο. Ήταν η εποχή που ο αισθητήρας και ο βομβητής για τις ζώνες ήταν υποχρεωτικός σε όλα τα καινούργια αυτοκίνητα. Όμως το αυτοκίνητο ούτε βομβητή για τις ζώνες έχει (μην μου πείτε παρακαλώ τι τον θέλω), ΑΛΛΑ ούτε καν φωτεινή ένδειξη στα όργανα ότι δεν έχει κουμπώσει η ζώνη, ούτε είχε ποτέ τέτοιες ενδείξεις (βεβαιωμένο). Επίσης εάν ξεχάσεις φώτα ανοιχτά (ενώ έχει βγει το κλειδί από τη μίζα) δεν ακούγεται βομβητής να σε προειδοποιεί. Υπάρχει κανείς που έχει Golf IV του 2003 που να έχει τέτοιες ειδοποιήσεις (ζώνες και φώτα). ΣΗΜ. Στο πρόγραμμα του υπολογιστή του αυτοκινήτου και τα δύο είναι ενεργοποιημένα αλλά ο ηλεκτρολόγος VW που πήγα καλός υποτίθεται, κοίταξε 5' δεν έβγαλε άκρη και μου είπε ένα ξερό δεν γίνεται. 

Eπειδή το πήρες το 2003 καινούριο,κατά 99.99% είναι immo3 can-bus αρα μπορείς να έχεις ηχητική προειδοποίηση-φωτεινή ένδειξη για τις ζώνες KAI εξαρτάται εαν έχεις αισθητίρα στις ζώνες     (εαν ψηλαφίσεις το κλείδωμα-κούμπομα της ζώνης κάποιο καλώδιο ή αν δείς κάτω απο το κάθισμα 2 κίτρινες φύσες τότε έχεις και αισθητίρες για τις ζώνες αλλιώς δεν έχεις και άμα θέλεις μπορείς να βάλεις αλλάζοντας τα κουμπόματα με κάποια που έχουν αισθητίρα μαζί με κάποιες συνδέσεις που γίνονται)       για το όταν κουμπώνεις ή ξεκουμπώνεις την ζώνει σταματάει ή ξεκινάει η ηχητική-φωτεινή προειδοποίηση αλλιώς θα έχεις ηχητική προειδοποίηση+φωτεινή ένδειξη μόνο για κάποια δευτερόλεπτα (νομίζω 30 ή 60 δευτερόλεπτα) αφού γυρίσεις την μίζα στο on.

 

Οπότε εάν έχεις vag-com μπορείς πολύ απλά και γρήγορα να πας στo 17-instruments ,στην συνέχεια στο recode-07 και αλλάζεις το τρίτο ψηφίο στο 5-ψήφιο νούμερο που θα δεις απο 1  σε 3 (ΧΧ1ΧΧ σε ΧΧ3ΧΧ) με αποτέλεσμα να ρυθμίζεις σε ρυθμίσεις canada το κοντέρ σου και μετά απο αυτό θα έχεις ηχητική προειδοποίηση εάν ξεχάσεις φώτα ανοιχτα όπως και όταν ανοίγεις την πόρτα του οδηγού ενώ το κλειδί στην μίζα είναι στον on (Δεν πρόκειται να αλλαξει κάτι στο πως δουλεύει το κοντερ σου - της ώρας που θα αλλάξει απο 24ωρη σε 12ωρη) .Επίσης για την ενεργοποίηση της φωτεινής ένδειξης+ηχητική προειδοποίησης της ζώνης για λίγα δευτερόλεπτα όταν γυρίζεις το κλειδί στο on ,τότε θα προσθέσεις +2 στα πρώτα 2 ψηφία (δηλαδή μπορεί να είναι π.χ 01ΧΧΧ εσύ θα προσθέσεις 2 άρα θα γίνει 03ΧΧΧ) του 5 ψήφιου νούμερου που βλέπεις....είναι πολύ απλό αν έχεις vag-com ή κάποιον που έχει vag-com...αλλιώς πας στην αντιπροσωπεία και ζητάς να στον κάνουν αυτοί.

 

Αν ήταν χαλασμένος ο βομβητής-ηχειάκι τότε το πιο πιθανό είναι ότι ακόμα και όταν ανάβει η ένδειξη για την βενζίνη να μην ακούγεται τίποτα τότε απλά αλλάζεις το ηχειάκι

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ενεργοποιούνται αυτές οι λειτουργείες αν το αυτοκίνητο είναι όντως αγορασμένο το 2003 και άρα κατασκευασμένο το 2002 ή το 2003 ακόμα και το 2000 κατασκευής να είναι αυτά υπάρχουν και ενεργοποιούνται και είμαι 100% σίγουρος γι'αυτό μιας και τα έχω ενεργοποιήσει στο δικό μου αυτοκίνητο που είναι immo2 can-bus και κατασκευασμένο 2ο εξάμηνο του 2000.

Edited by giannisb
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετική απάντηση σε ευχαριστώ θερμά. Θα προσπαθήσω να βρω κάποιο συνεργείο να θέλει να ασχοληθεί. Για κάποιον που καταλαβαίνει θα είναι παιχνιδάκι όπως αναλυτικά τα περιέγραψες. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.