Jump to content
2015Bora

KR vs 1.8T

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας. Θα ανοίξω ένα "ανορθόδοξο" θέμα αλλά επειδή σκέφτομαι να κάνω κάτι out of the box θέλω όποιος γνωρίζει να μου πει κάτι.

Θέλω να φτιάξω έναν custom υψηλόστροφο κινητήρα και για κυλινδροκεφαλή σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω από 18αρι. Η κεφαλή σίγουρα θα περάσει από ρεκτιφιέ αλλά αναρωτιέμαι το εξής.

Οι αυλοί εισαγωγής είναι ίδιο στον KR (1.8 16V) με τον μηχανικό ψεκασμό με τους ίδιους με τον 1.8Τ?? και αν οχι μπορούν να γίνουν;

Ρωτάω γιατί θέλω να βάλω άλλη εισαγωγή και σε μια εταιρία που βρήκα (όπως και σε όλες φαντάζομαι) έχουν για 1.8T

Οπότε μπορεί να μπει η εισαγωγή από το 20VT στον KR?

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ποιο απλο να δεις 2 φωτογραφιες απο το ιντερνετ θα δεις οτι δεν τεροιαζουν απευθειας. Τι μπορεις να κανεις, βρησκεις ενα μηχανουργειο το οποιο μπορει να σου κανει ανταπτορα πλακακι ο οποιος θα σου επιτρεψει να κουμπωσεις την εισαγωγη του 20vt πανω στην κεφαλη του kr, αφου του πας στο χερι και τα 2, κεφαλη-εισαγωγη, και θα στο κανει, συνηθως μηχανουργεια που εχουν cnc το αναλαμβανουν. Θα την πληρωσεις ενα Χ ποσο, αλλα θα κανεις την δουλεια σου.

 

100_3504.jpg

 

$_86.JPG

 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα είσαι με 20vt κεφαλή και σε συνδυασμό με μεγάλoυς αυλούς εισαγωγής ακόμα καλύτερα.

 

Ρε συ γιατί μπλέκεις με κάτι περίεργα, πέτα ένα μοτέρ 1,8Τ επάνω να τελειώνεις. Ξεκινάς με 150 στη χειρότερη.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι θελεις KR κεφαλη για να στροφαρεις 7.000 και πανω;

Στροφαρω 7.400 με ΜΑΜΑ μοτερ 20vt κα 260.000χλμ με flat shift κλπ κλπ.

 

Τι δεν μπορει να σου προσφερει το 20vt?με καπακι φτιαγμενο κλπ μπορεις να στροφαρεις 8.000.

 

Μην πετας τσαμπα λεφτα-χρονο και μην ασχολεισαι με τετοιες πατεντες,2018 εχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ατμοσφαιρα και 7k στροφες δεν ειναι επιτυχια.

Ατμοσφαιρα και 9κ ειναι επιτυχια.

 

Πριν πεταξεις ατελειωτα λεφτα μεχρι να βρεις-αν βρεις,αυτο που θες να κανεις,πετα ενα 20βτ πρωτο σταδιο πανω να βρεις την χαρα σου 365 μερες τον χρονο και οχι στο συνεργειο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ακόμα σίγουρος που θα είναι ο κόφτης. Ακόμα στο μυαλό μου είναι λίγο χύμα τα πράγματα όσο αφορά το build....

Link to comment
Share on other sites

Να το κάνουμε Poll ? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.