Jump to content
Komis

TPMS αναμένο λαμπάκι

Recommended Posts

καλησπέρα

έχω ένα Passat 2008 1.8 tsi

 

στα καλά καθούμενα, μετά από ταξίδι με full φορτίο (...μάλλον άσχετο), άναψε στο καντράν το λαμπάκι από το TPMS ( βλ. photo)

Δεν κάνει reset με τίποτα (πατώντας το κουμπί δίπλα στο λεβιέ ταχυτήτων)

Τα λάστιχα έχουν normal πίεση &  το λαμπάκι είναι μονίμως αναμμένο!


Πιθανολογώ ότι χρειάζεται RESET όλο το σύστημα TPMS μέσω  ECU, γιατί και πριν 3-4 χρόνια είχε ξανασυμβεί το ίδιο και δεν γλύτωσα το 50ρικο!

 

  • γνωρίζει κανείς τι προκαλεί αυτό το πρόβλημα ??
  • υπάρχει έμμεσος τρόπος  - τρυκ , ώστε να αποφύγω την επίσκεψη σε συνεργείο και ξανά τα έξοδα ( πχ βγάλσιμο μπαταρίας)?

 

 

Επίσης τώρα που είναι ώρα  για νέα ελαστικά  ( michelin primacy 4)

σκέφτομαι να αγοράσω internal TPMS sensors με bluetooth συνδεση για  android  περιβάλλον :

https://www.ebay.co.uk/itm/4-Internal-Sensors-BT4-0-TPMS-Tire-Pressure-Alarm-Monitor-System-for-Android-IOS/292164711273?hash=item44065fb369:g:BzgAAOSw0j9ZUcje

θα πετάξω τα λεφτά μου ?

 

 

ευχαριστώ

 

vw-tire-pressure-monitoring_o.png

Link to comment
Share on other sites

στη διάρκεια του ταξιδιού, είχε ρυθμιστεί στο  full φορτίο ( ~37psi)

Αφού ξεφόρτωσα το αμάξι και πάω να το βάλω στο γκαράζ, ανάβει το TPMS

από εκεί και έπειτα δεν κάνει reset από το διακόπτη

διόρθωσα τις πιέσεις στα ελαστικά σε normal επίπεδα ( 33psi μπρος πίσω)

αλλά και πάλι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασε vag-com να κάνεις τη δουλειά σου, τους χαρίζεις 50άρικα για 1 λεπτού δουλειά.

 

Τα sensors που θέλεις να πάρεις που ουσιαστικά είναι σαν aftermarket direct tpms, είναι υπερβολή κατά την άποψή μου. Εγώ που είμαι πολύ σχολαστικός με τις πιέσεις καθώς εδώ και 7 χρόνια δουλεύω μόνο πιστάδικα ελαστικά και ζητάω μόνο το απόλυτο, δεν το έχω χρειαστεί ποτέ. Έχω βέβαια ηλεκτρονικό μετρητή πίεσης μεγάλης ακριβείας γιατί αυτός που έχει η ηλεκτρική μου τρόμπα είναι αναλογικός, και περιστασιακά κάνω ένα τσεκ. Σίγουρα πριν από κάθε ταξίδι οπότε και θα βάλω λίγο παραπάνω αέρα ανάλογα το φορτίο π.χ. 2.7 bar (το νορμάλ για την πόλη είναι 2.5 ενώ για επιδόσεις έχει τύχει να πέσω και κάτω από 1.9), και βέβαια μία φορά τον χειμώνα και άλλη μια το καλοκαίρι καθώς με τις θερμοκρασιακές μεταβολές αλλάζουν και οι πιέσεις. Πέρα από αυτά τα σίγουρα τσεκ, κάνω και λίγα ακόμη αν νιώθω ότι χρειάζεται, αλλά τόσα χρόνια αυτό που βλέπω κάθε φορά να έχουν χάσει είναι πολύ λίγο για να έχει οποιαδήποτε επίπτωση είτε στην συμπεριφορά του αυτοκινήτου είτε στην υγεία του ελαστικού. Γιαυτό λέω ότι είναι υπερβολή το direct tpms, καλοδεχούμενο αν το έχει το αμάξι από τη μάνα του σε γλιτώνει να κάθεσαι να ελέγχεις, αλλά να δώσεις επιπλέον χρήματα να το βάλεις ταπεινή μου γνώμη είναι πεταμένα λεφτά, και επαναλαμβάνω το λέω εγώ που στο θέμα πρόσφυσης ζητάω το απόλυτο (όσο τουλάχιστον μου επιτρέπει η εμπρός κίνηση).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16/11/2019 και μου το κάνει ξανά!! Πάλι χρειάζεται reset μέσω vag. Όση ώρα και να έχεις πατημένο το κουμπί δεν κάνει reset. Πραγματικά είναι σπαζοκεφαλια. Δεν έχει συμβεί σε κανέναν εδώ μέσα ??  Εμένα είναι η 3η φορά!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.