Jump to content
Vagelis008

Μετατροπή 1.4 tsi 125ps

Recommended Posts

καλησπέρα σε ολους. Πριν λιγες μερες παρελαβα το tiguan 1.4 125ps advance.

Ευχαριστημένος αλλά μετά απο κάποιες κουβέντες εχω αρχισει να σκεφτομαι το θεμα της αναβαθμισης μεσω επαναπρογραμματισμου του εγκεφαλου, γυρω στα 150ps. Ειναι αξιόπιστο για εναν τετοιο κινητήρα λέτε; Αξιζει τα χρήματά του, γυρω στα 500 ευρώ. Να το κανω τωρα ή μετά απο δυο χρονια για να μην επηρεαστεί η εγγυηση; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολους. Πριν λιγες μερες παρελαβα το tiguan 1.4 125ps advance.
Ευχαριστημένος αλλά μετά απο κάποιες κουβέντες εχω αρχισει να σκεφτομαι το θεμα της αναβαθμισης μεσω επαναπρογραμματισμου του εγκεφαλου, γυρω στα 150ps. Ειναι αξιόπιστο για εναν τετοιο κινητήρα λέτε; Αξιζει τα χρήματά του, γυρω στα 500 ευρώ. Να το κανω τωρα ή μετά απο δυο χρονια για να μην επηρεαστεί η εγγυηση; Ευχαριστώ


Καλημέρα
Καλοτάξιδο και σιδερένιο σου εύχομαι με πολλά χιλιόμετρα.
Προσωπικά θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή 2 χρόνια και μετά το πέρας της εγγύησης να προβείς σε οποιαδήποτε αναβάθμιση. Κάτι παρόμοιο λέω να κάνω κι εγώ μετά τον Νοέμβριο που κλείνω 2 χρόνια (TDI)
Για μένα οι αναβαθμίσεις εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν θα έπρεπε να εκτελούνται από την εκάστοτε αυτοκινητοβιομηχανία. Με αυτό τον τρόπο θα γλιτώναμε πολλά...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Dimitroulis said:

 


Καλημέρα
Καλοτάξιδο και σιδερένιο σου εύχομαι με πολλά χιλιόμετρα.
Προσωπικά θα σου έλεγα να κάνεις υπομονή 2 χρόνια και μετά το πέρας της εγγύησης να προβείς σε οποιαδήποτε αναβάθμιση. Κάτι παρόμοιο λέω να κάνω κι εγώ μετά τον Νοέμβριο που κλείνω 2 χρόνια (TDI)
Για μένα οι αναβαθμίσεις εφόσον υπάρχει η δυνατότητα να γίνουν θα έπρεπε να εκτελούνται από την εκάστοτε αυτοκινητοβιομηχανία. Με αυτό τον τρόπο θα γλιτώναμε πολλά...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Γίνονται υπό μορφή "πακέτου" αναβάθμισης που πληρώνεις έξτρα, π.χ. το performance pack στο 7άρι Golf GTI. Αλλά είναι light αναβαθμίσεις που δεν δίνουν ούτε το 1/3 από όσα μπορεί να δώσει ένα κανονικό stage 1, ενώ είναι και τα δύο το ίδιο αξιόπιστα και ασφαλή άλλωστε μιλάμε για ένα απλό πρόγραμμα, δεν υπάρχει μοτέρ που να μην μπορεί να αντέξει ένα πρόγραμμα (γιαυτό και άδικα ανησυχούν "θα είμαι οκ αν του βάλω πρόγραμμα ή θα πάθει κάτι"). Το θετικό με αυτές τις αναβαθμίσεις είναι ότι το έχεις από την πρώτη μέρα με την εγγύηση αλλά τον πρώτο καιρό, ανάλογα τη χρήση, ούτως ή άλλως θα το στρώνεις άρα άχρηστη θα είναι. Επιπλέον αν μπορεί κανείς να κάνει υπομονή, θα δώσει τα χρήματα για κανονικό πρόγραμμα με τριπλάσια ή και παραπάνω κέρδη και θα του μείνουν και στην άκρη να βάλει και κάτι ακόμα στο αμάξι. Στο παράδειγμα που έδωσα βέβαια, σου δίνει και ανάρτηση, lsd (αν και ηλεκτρονικό) και φρένα R32 αλλά και εδώ το κλειδί είναι η υπομονή καθώς μπορείς να βάλεις καλύτερα από αυτά στην πορεία, και να τα έχεις επιλέξει και ο ίδιος με βάση τι ζητάς. Σε κάθε περίπτωση συνήθως αυτές οι αναβαθμίσεις δεν περιλαμβάνουν τόσα. Συνοψίζοντας θα λεγα ότι είναι για τον πολύ μέσο οδηγό που δεν έχει κανένα ενδιαφέρον να ψαχτεί. Προσοχή μόνο γιατί στην Ελλάδα είναι συχνό το φαινόμενο να αλλάζει γνώμη στην πορεία και να ζητάει περισσότερα, όταν με καθυστέρηση αντιλαμβάνεται ότι η επιλογή που έκανε δεν τον καλύπτει πλέον.

 

Φίλε Βαγγέλη εγώ περίμενα 3 χρόνια και 2 μήνες από την 4ετή εγγύηση (τόσο άντεξα) για να τσιμπήσω 90 άλογα, 11/2007 - 01/2011. Με λες και ήρωα...

Edited by DarkX
Link to comment
Share on other sites

Ευχσριστώ  DarkX. Αυτο θα κανω. Θα περιμένω. Αλλωστε τραβαει καλα και τωρα το αυτοκινητο. Υπαρχει και επισημη αντιπροσωπεια που μου ειπε κρατα το δυο χρονια να περασει η εγγυηση και μετα φερτο να σου κανουμε την αναβαθμιση. Για να το δουλευουν ετσι και αυτοι σημαινει οτι ειναι αξιοπιστη η αναβαθμιση παντα βεβαια εξαρτωμενη απο την οδηγηση. Προσωπικα δεν πηρα το tiguan για να κανω καγκουριες ουτε κοντρες, οποτε  πιστευω με μια αναβαθμιση stage1 θα ειμαι απολυτα καλυμμενος. 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.