Jump to content
Foinx

Και ξαφνικά... άρχισε να τρίζει! :-(

Recommended Posts

Καλησπέρα κοπέλια,

 

Είμαι κάτοχος ενός Golf 5 Gt Sport 140 PS (9ος/2017). Τόσα χρόνια δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα με τριγμούς και θορύβους. Κάτι παροδικά τριξίματα αλλά έφευγαν με το καιρό. Γενικά τίποτα σημαντικό. Τώρα εδώ και μερικές μέρες έχει αρχίσει ένας έντονος και εκνευριστικός ήχος από την μεριά του συνοδηγού. Τον εντοπίζω προς τον αριστερό αεραγωγό, ντουλαπάκι, πόρτα (σε αυτήν την περιοχή) Είναι σαν να έχεις βάλει ένα cd το ένα πάνω στο άλλο και να μην εφάπτονται καλά και να τρίζουν μεταξύ τους. Ένας "πλαστικός" θόρυβος δηλαδή. Το κάνει κυρίως στις χαμηλές ταχύτητες (< 40 χλμ/ώρα)  και όταν περνάω από λακκούβες, αλλά όχι σε όλες τις λακκούβες. Στην εθνική που κινούμαι κατά κόρον δεν ακούγεται. Εννοείται ότι έχω αδειάσει ντουλαπάκι και λοιπούς αποθηκευτικούς χώρους από μπιχλιμπίδια και το κάνει πάλι. Επίσης έχω σφίξει τις βίδες περιμετρικά της πόρτας του ντουλαπιού και στα αριστερά (εκεί που είναι η αντίστοιχη ασφαλειοθήκη από τη μεριά του συνοδηγού) κούνησα και τον ταμπλά της πόρτας αλλά τίποτα. Ο θόρυβος επιμένει. Ενδεχομένως να προέρχεται και από την κεντρική κονσόλα, αλλά κατά 90% είναι από την αριστερή μεριά. Ξεκίνησε ξαφνικά μια μέρα χωρίς να έχει συμβεί κάτι ενδιάμεσα. Είναι αρκετά εκνευριστικός θόρυβος και θέλω τα φώτα σας για τυχόν λύσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την έκταση του ποστ, αλλά ήθελα να γίνω όσο το δυνατό πιο κατανοητός.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

είναι τα σωληνάκια της βενζίνης που περνάνε από εκείνη την πλευρα στο χωρο του κινητηρα και συντονιζουν και  απλα νομιζεις οτι είναι απο το ντουλαπακι εάν πας σε καποιο vw συνεργειο η λυση ειναι ευκολη

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Πριν μερικούς μήνες είχα ένα θόρυβο σαν συντονισμό στις 1300 στροφές νομίζω, και τότε είχα κοιτάξει τα σωληνάκια και όντως προερχόταν από κει. Τα έδεσα με ένα δεματικό (ταϊρ απ) και έκτοτε σταμάτησε ο θόρυβος. Λες να είναι από κει πάλι; Σήμερα που κοίταξα πιο μέσα στην πορεία των σωλήνων προς την μεριά της μονάδας ABS η αλήθεια είναι ότι είχε διάφορα μπαργαλιά που μπορεί να ευθύνονται για το θόρυβο. Μπορώ να κάνω κάτι μόνος μου για να το σταματήσω; (αν προέρχεται από εκεί) Οι ώρες συνεργείου συμπέφτουν με το ωράριο εργασίας μου και δεν υπάρχει καθόλου χρόνος για επίσκεψη στο συνεργείο. Μπορεί να ευθύνεται κάτι άλλο που μπορώ να κοιτάξω; Επίσης παρατήρησα, αν βοηθάει, ότι όταν κλείνω την πόρτα του συνοδηγού ακούγεται ένα συντονισμός από τη μεριά του φτερού στο χώρο του κινητήρα, και αυτό θα μπορούσε να συναινεί στο γεγονός ότι φταίνε τα σωληνάκια και η όλη πορεία τους μέχρι το χώρο της μηχανής. Κλείνοντας τις άλλες πόρτες δεν ακούγεται κάτι παρόμοιο. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πω εαν τα εχεις δέσει τοτε μπορει να μην ειναι .

τωρα εαν ακους κατι κλεινοντας την πορτα μπορει να ειναι κατι εντος της πορτασ? απο τους θολους? τι να πω δεν εχω ιδεα

 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω από που προέρχεται ο θόρυβος και ψάχνοντας διαπίστωσα ότι ένα κουτάκι που φαίνεται στις φώτο και δείχνω με βελάκι είχε τζόγο και του έβαλα 2 χαρτάκια για να κοντράρει με το θόλο του τροχού στα αριστερά. Ο τζόγος έφυγε όπως επίσης παρατήρησα ότι ο θόρυβος-τρίξιμο άλλαξε λίγο σε ένταση και ήχο. Μπορεί να μην έχει καθόλου σχέση αλλά  μπορεί να σημαίνει και κάτι. Ξέρει κανείς τι περνάει μέσα από αυτό το καναλάκι; Μήπως εκεί έχει τίποτα σωληνάκια και μέσα στο κανάλι τρίζουν και από κει προέρχεται; Επίσης στην τελευταία φώτο  φαίνονται τα 2 δεματικά που έχω πιάσει τα σωληνάκια της βενζίνης που έτριζαν παλιότερα. Αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα!

DSC_1330.JPG

DSC_1331.JPG

DSC_1335.JPG

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλια επανέρχομαι στο θέμα για γενική πληροφόρηση, μιας και το έλυσα! Τελικά το πρόβλημα ήταν πολύ απλό! Είχε ξεκουμπώσει ένα clip που κούμπωνε στο ύψος του θόλου του συνοδηγού και συγκρατούσε την ποδιά κάτω από τον προφυλακτήρα. So simple! Πήγαμε μια βόλτα με τον μηχανικό και μόλις άκουσε το θόρυβο το κατάλαβε, μου σήκωσε το αμάξι και μου έδειξε, μου κούμπωσε το clip και βουαλά! Τέλος ο θόρυβος! Μάλλον, όπως είπε και αυτός, θα έπεσα σε καμιά λακκούβα (δύσκολο και περίεργο πράμα στους ελληνικούς δρόμους) και θα ξεκούμπωσε και γι αυτό ακουγότανε αυτός ο πλαστικός θόρυβος που περιέγραψα παραπάνω. Βέβαια ο συντονισμός από τα σωληνάκια της βενζίνης ακούγεται αρά και που, αλλά θα το φτιάξω και αυτό σε κάποιο επόμενο σερβις, για την οποία εργασία μου είπαν κόστος κάνα 70 €! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος ενός Golf 5 Gt Sport 140 PS (9ος/2017). Τόσα χρόνια δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα με τριγμούς και θορύβους. Κάτι παροδικά τριξίματα αλλά έφευγαν με το καιρό. Γενικά τίποτα σημαντικό. Τώρα εδώ και μερικές μέρες έχει αρχίσει ένας έντονος και εκνευριστικός ήχος από την μεριά του συνοδηγού. Τον εντοπίζω προς τον αριστερό αεραγωγό, ντουλαπάκι, πόρτα (σε αυτήν την περιοχή) Είναι σαν να έχεις βάλει ένα cd το ένα πάνω στο άλλο και να μην εφάπτονται καλά και να τρίζουν μεταξύ τους. Ένας "πλαστικός" θόρυβος δηλαδή. Το κάνει κυρίως στις χαμηλές ταχύτητες (< 40 χλμ/ώρα)  και όταν περνάω από λακκούβες, αλλά όχι σε όλες τις λακκούβες. Στην εθνική που κινούμαι κατά κόρον δεν ακούγεται. Εννοείται ότι έχω αδειάσει ντουλαπάκι και λοιπούς αποθηκευτικούς χώρους από μπιχλιμπίδια και το κάνει πάλι. Επίσης έχω σφίξει τις βίδες περιμετρικά της πόρτας του ντουλαπιού και στα αριστερά (εκεί που είναι η αντίστοιχη ασφαλειοθήκη από τη μεριά του συνοδηγού) κούνησα και τον ταμπλά της πόρτας αλλά τίποτα. Ο θόρυβος επιμένει. Ενδεχομένως να προέρχεται και από την κεντρική κονσόλα, αλλά κατά 90% είναι από την αριστερή μεριά. Ξεκίνησε ξαφνικά μια μέρα χωρίς να έχει συμβεί κάτι ενδιάμεσα. Είναι αρκετά εκνευριστικός θόρυβος και θέλω τα φώτα σας για τυχόν λύσεις. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για την έκταση του ποστ, αλλά ήθελα να γίνω όσο το δυνατό πιο κατανοητός.

 

FOINX καλησπερα, ειμαι κατοχος ενος golf 5 gt 122 ps, το αμαξι λειτουργει αψογα, δεν υπαρχουν πουθενα τριγμοι παρα μοναχα εχω τον ιδιο με αυτον που περιεγραψες,οταν οδηγαω το αμαξι σε πολυ χαμηλες ταχυτητες ακουω εναν πλαστικο ηχο κατω περιπου απο το ντουλαπακι του συνοδηγου, οταν πεσω σε λακουβα το ιδιο.Οταν τρεχω δεν κανει τιποτα. Οταν πατησω γκαζι για να ξεκινησει το κανει και μετα τα 30 χλμ σταματαει.ολο το αμαξι ελεγμενο.Καποτε που χτυπαγαν τα σωληνακια βενζινης το ειχαν φτιαξει και μου το εκανε στο ρελαντι. Αυτον τον ηχο δεν μπορω να τον βρω,μπορεις να βοηθησεις; Ο μάστορας μου είχε πει ότι το δικο μου δεν εχει θολο αλλα ποδια. Ειναι τοσο σπαστικος ο ηχος που δεν τον αντεχω.

Edited by Anastasis83
Link to comment
Share on other sites

Είχα το ίδιο τρίξιμο στο αυτοκίνητο της γυναίκας μου. Η διαφορά ότι δεν ήταν golf αλλά Seat Toledo. Ακριβώς όπως το περιγράφεις και από το ίδιο σημείο. Τελικά είχε ξεκουμπώσει ένα κουμπί από τον πλαστικό θόλο χαμηλά στον τροχό του συνοδηγού. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο και στο αυτοκίνητο σου, απλά το αναφέρω επειδή έψαχνα πάνω από 2 μήνες για να το βρω.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει τιποτα πιο σπαστικο απο το να ειναι ολο το αυτοκινητο σε εξαιρετικη κατασταση, να μην τριζει απολυτως τιποτα και να ακους αυτον τον ηχο διαρκως. να εχεις φανταστει τα παντα και να μην βγαζεις ακρη,απο οτι καταλαβαινω απο οσα ειπες σακη και σε ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες, πανω κατω πρεπει να ειναι καπου στο σημειο που αναφερεις και που ειπε και ο foinx. Λογικα θα πρεπει να το παω να το σηκωσουν γτ οπως το λετε να το βρω μονος μου δεν παιζει. Αμα ανοίξω το καπο υπαρχει πιθανοτητα να το δω μονος μου η πρεπει συνεργειο;

 

Edited by Anastasis83
Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται αν ανοίξεις καπό.
Δοκίμασε το εξής: Βάλε το χέρι σε γροθιά ανάμεσα στον τροχό και το θόλο. Χτυπά τον θόλο ελαφρά και μετά πιο δυνατά. Αν έχει ξεκουμπώσει θα το καταλάβεις.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Σακη και ευχαριστω που ασχολεισαι με το προβλημα μου, εβαλα το χερι οπως μου ειπες και ειδα οτι το πλαστικο καλυμμα στην μπροστα δεξια ροδα τρεμοπαιζει.πηγα και στις αλλες ροδες να το κουνησω και σε ολες ηταν σταθερο,μονο στην δεξια μπροστα τρεμοπαιζει, λες;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον, μολις γυρισω απο διακοπες θα το παω να το κοιταξω, νομιζω παντως πως θα είναι ο θολος στην δεξια ροδα γιατι οταν τον ακουμπησα με το χερι τρεμει ολοκληρος ενω στις αλλες τρεις ροδες δεν υπαρχει κανενα προβλημα και νοητα οταν οδηγαω και ακουω τον ηχο ειναι απο αυτο το υψος.Ας ελπισουμε οτι ειναι αυτο γιατι οταν το ειχα παει για τον συγκεκριμενο προβλημα και τον ειχαν σηκωσει απο κατω δεν ειχαν βρει τιποτα Σας ευχαριστω μεσα απο την καρδια μου και οταν το παω θα σας στειλω να σας ενημερωσω.

Edited by Anastasis83
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά

 Εψαξα περισσότερο αυτόν τον ήχο που σας έλεγα έκατσα σαν συνοδηγός στο αυτοκινητο και νομιζω οτι ερχεται απο το εσωτερικο της πορτας μεταξύ πόρτας κολώνας και ντουλαπιου του συνοδογηγου καπου μεσα στην γωνια και ειμαι πεπεισμενος επειδη οταν πεφτω σε λακουβες η σε τραχυ δρόμο το τζαμι και ολο το πλαισιο καπως τριζει,Θεωρω οτι ειναι οι τσιμουχες που εχουν φθαρει μετά απο τόσα χρόνια.Εριξα σπρει σιλικονης και η κατασταση βελτιωνεται αλλα νομιζω επειδη ειναι τσιμουχες απο το 2007 θελουν αλλαγμα. Ρωτησα σε κατι συνεργεια και μου ειπαν οτι οι τσιμουχες που μπαινουν στο παραθυρο επειδη πανε μεχρι κατω κοστιζουν 150 ευρω. Ξερετε γενικα που πουλάνε τσιμούχες γιατι η αντιπροσωπεία γδέρνει. Γνωρίζει κάποιος περά απο τις αντιπροσωπείες αν πουλάνε κάπου τσιμούχες για το εσωτερικό του παραθύρου;

Edited by Anastasis83
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,επανερχομαι για το προβλημα που ειχα 1.5 χρονο τωρα και που δεν μπορουσα να το εντοπισω με τιποτα. Τελικα ηταν το ντουλαπακι του συνοδηγου, το δεξιο δοντακι.Οταν οδηγουσα ακουγα καπου απο εκει μεσα σε χαμηλες ταχυτητες ενα μικρο τριξιμο και μια μερα σκεφτηκα να ανοιξω εν κινηση το ντουλαπακι., ως δια μαγειας ο θορυβος σταματησε. Εριξα αρκετο σπρει σιλικονης και μετα απο 2-3 μερες σταματησε τελειως ο ηχος.Εδω και 10 μερες δεν μου κανει πλεον κανεναν θορυβο οποτε φανταζομαι οτι το ελυσα. το γραφω στο φορουμ για να το ξερει και καποιος που μπορει να αντιμετωπιζει κατι παρομοιο.Τελικα το καλυτερο πραγμα ειναι να ριχνεις σπρει σιλικονης στα πλαστικα καθε 6 μηνες για να μην τριζουν ποτε και για να τα διατηρεις σαν καινουρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω ένα golf mk7. Το πήγα σήμερα και του έβαλα μεμβράνη στο μπροστινό παρμπρίζ.  Όλα καλά μέχρι έδω. Ο μαστορας μου είπε να το αφήσω και λίγο στο ήλιο για να στεγνώσει τελείως η μεμβράνη και να κάνει καλύτερη εφαρμογή. Έτσι και έκανα.  Το πήρα το απόγευμα να παω κάπου και ακούω ένα εκνευριστικό τρίξιμο στο ταμπλό από την μεριά του συνοδηγού και προς το παρμπρίζ.  Μέχρι σήμερα δεν ακουγόταν ο παραμικρός θόρυβος.  Πέρασα από τον μάστορα με τις μεμβράνες και μου είπε ότι αυτός δεν έχει κάνει κάτι και ότι είναι τυχαίο.  Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο? Ξέρει κανείς καμιά λύση? Ευχαριστώ 

Edited by ntountasgeo
Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , ntountasgeo said:

Καλησπέρα φίλοι μου. Έχω ένα golf mk7. Το πήγα σήμερα και του έβαλα μεμβράνη στο μπροστινό παρμπρίζ.  Όλα καλά μέχρι έδω. Ο μαστορας μου είπε να το αφήσω και λίγο στο ήλιο για να στεγνώσει τελείως η μεμβράνη και να κάνει καλύτερη εφαρμογή. Έτσι και έκανα.  Το πήρα το απόγευμα να παω κάπου και ακούω ένα εκνευριστικό τρίξιμο στο ταμπλό από την μεριά του συνοδηγού και προς το παρμπρίζ.  Μέχρι σήμερα δεν ακουγόταν ο παραμικρός θόρυβος.  Πέρασα από τον μάστορα με τις μεμβράνες και μου είπε ότι αυτός δεν έχει κάνει κάτι και ότι είναι τυχαίο.  Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο κάτι παρόμοιο? Ξέρει κανείς καμιά λύση? Ευχαριστώ 

Μήπως δεν είναι από εκεί και είναι από την κολώνα την δεξιά στο μπαμπριζ?? 

 

Βάλε και κανεναν στην μεριά του συνοδηγού και την ώρα που οδηγάς εκείνος να πιέζει την κολόνα για να δεις αν σταματήσει.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , OMINUS said:

Μήπως δεν είναι από εκεί και είναι από την κολώνα την δεξιά στο μπαμπριζ?? 

 

Βάλε και κανεναν στην μεριά του συνοδηγού και την ώρα που οδηγάς εκείνος να πιέζει την κολόνα για να δεις αν σταματήσει.

Όχι φίλε μου. Είναι στο ταμπλό. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ntountasgeo αν στο ταμπλο μπροστα εχει γρυλιες αεραγωγου οπως εχει το δικο μου golf 5 ριξε σπρειλ σιλικονης,μπορει οταν σου εβαζε την μεμβρανη να ακουμπησε δυνατα με το χερι του πανω στην γρυλια και να εφυγε λιγο απο την θεση της με αποτελεσμα να τριζει.

Βαλε το χερι σου και πατησε την γρυλια θα δεις οτι σιγουρα κανει εναν σπαστικο ηχο.

Αν βαλεις σπρει σιλικονης θα σταματησει μετα απο λιγες ωρες ο ηχος.

Για σπρει σιλικονης μονο ενα κανει σωστα την δουλεια (wd-40 είναι ενα ασημενιο που γραφει στην μεση με κιτρινα γραμματα silicone) κοστος 8 ευρω στα σουπερ μαρκετ.Οτι αλλο θες ρωτα με και πες μου τελικα τι εγινε

Edited by Anastasis83
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Anastasis83 said:

Καλησπερα ntountasgeo αν στο ταμπλο μπροστα εχει γρυλιες αεραγωγου οπως εχει το δικο μου golf 5 ριξε σπρειλ σιλικονης,μπορει οταν σου εβαζε την μεμβρανη να ακουμπησε δυνατα με το χερι του πανω στην γρυλια και να εφυγε λιγο απο την θεση της με αποτελεσμα να τριζει.

Βαλε το χερι σου και πατησε την γρυλια θα δεις οτι σιγουρα κανει εναν σπαστικο ηχο.

Αν βαλεις σπρει σιλικονης θα σταματησει μετα απο λιγες ωρες ο ηχος.

Για σπρει σιλικονης μονο ενα κανει σωστα την δουλεια (wd-40 είναι ενα ασημενιο που γραφει στην μεση με κιτρινα γραμματα silicone) κοστος 8 ευρω στα σουπερ μαρκετ.Οτι αλλο θες ρωτα με και πες μου τελικα τι εγινε

Λοιπόν  μετά από πρωινή επίσκεψη στη  VW και ένα μικρό αρχικό σοκ ( μου είπαν ότι πρέπει να βγάλουμε το ταμπλό) στη συνέχεια μετά από πιο προσεκτική παρατήρηση μου είπαν ότι είχε ξεκολλήσει η αντηλιακή μεμβράνη και ακουμπούσε πάνω στο πλαστικό του ταμπλό και από εκεί προερχόταν το τρίξιμο.  Ευτυχώς διόρθωσα την μεμβράνη και τώρα όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.