Jump to content
Jimrou

Αγορά μεταχειρισμένου skoda yeti 2010 κροτάλισμα καδένας

Recommended Posts

Καλησπέρα στην ομάδα.

Σκέφτομαι και ψάχνω να αγοράσω ενα skoda yeti 1200 tsi του ΄10 ή του ΄11

Κάνοντας μία έρευνα on line ανακαλυψα για αυτό το πρόβλημα των συγκεκριμένων κινητήρων με την καδένα χρονισμού.

Είδα πρόσφατα ένα yeti με λίγα χιλιόμετρα (κάτω απο 70000) σε αρκετά καλή εμφανισιακά κατάσταση αλλά όταν το βάλαμε μπρός άκουσα ξεκαθαρα αυτό το κροτάλισμα για μερικα δευτερόλεπτα μέχρι να πέσουν οι στροφές στα φυσιολογικά.

Εννοείται ότι πριν αγοράσω το υποψήφιο αυτοκίνητο θα περάσει απο συνεργείο αλλά θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό το θέμα.

θα έχω συνεχόμενο πρόβλημα ακόμα και με αλλαγή καδένας? 

θα μπώ σε περιπέτειες με κροταλίσματα για μία ζωη?

Το πρόβλημα ισχύει και για τους 1800 tsi?

Σας ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με τον 1.2 tsi (2010) έχω να σου πω ότι δεν έχω δει να έχει λυθεί οριστικά. Ακόμα και με το νέο σετ καδένας, μετά από 30.000 ξεκίνησε πάλι να κροταλιζει. Για τον 1.8 δεν ξέρω.

Σε 1.2 του 2014 που εχει φίλος, δεν εμφάνισε καθόλου κροτάλισμα...

Link to comment
Share on other sites

Νά σου κάνω μια ερώτηση, και μην το πάρεις στραβά αυτό που θα σου πω.

 

Για ποιο λόγο θέλεις ένα τέτοιο αμάξι με έναν τέτοιο κινητήρα.???

 

Καλύτερα κοίτα σε 1400αρι ,παρά 1200αρι.

 

 

Δεν το βρίσκω καθόλου σωστή επιλογή ένα τέτοιο αμάξι με τον συγκεκριμενο κινητήρα.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , man25 said:

Σε 1.2 του 2014 που εχει φίλος, δεν εμφάνισε καθόλου κροτάλισμα...

 

Του 2010 είχα και εγώ, για το 2014 που λες ό κινητήρας ό 1200 105hp λίγο πριν το 2014 άλλαξαν από καδένα σε ιμάντα.

 

Γι'αυτό και δεν ακούγετε.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , man25 said:

Εγώ με τον 1.2 tsi (2010) έχω να σου πω ότι δεν έχω δει να έχει λυθεί οριστικά. Ακόμα και με το νέο σετ καδένας, μετά από 30.000 ξεκίνησε πάλι να κροταλιζει. Για τον 1.8 δεν ξέρω.

Σε 1.2 του 2014 που εχει φίλος, δεν εμφάνισε καθόλου κροτάλισμα...

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αρχίζω να πιστεύω οτι ο 1200 tsi του ΄10 , ΄11 είναι μία κακή επιλογή. ειδικά για τέτοιο αμάξι όπως λέει και ο OMINUS...

Εϊναι κριμα να δώσεις 10-11000 και να θές 500 ευρώ σε καδενα χρονισμού κάθε 60000 χλμ...

Απλά το σκεφτόμουν γιατι δέν υπάρχει αυτοκίνητο τύπου SUV που χρειάζομαι, με το συγκεκριμένο budget (10-11000) 

Εκτός και εάν έχετε να προτείνετε κατι... 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν , Jimrou said:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Αρχίζω να πιστεύω οτι ο 1200 tsi του ΄10 , ΄11 είναι μία κακή επιλογή. ειδικά για τέτοιο αμάξι όπως λέει και ο OMINUS...

Εϊναι κριμα να δώσεις 10-11000 και να θές 500 ευρώ σε καδενα χρονισμού κάθε 60000 χλμ...

Απλά το σκεφτόμουν γιατι δέν υπάρχει αυτοκίνητο τύπου SUV που χρειάζομαι, με το συγκεκριμένο budget (10-11000) 

Εκτός και εάν έχετε να προτείνετε κατι... 

 

Πρόσεξε είναι κακή επιλογή για το Σκάφος που λες.

 

Όχι σαν κινητήρας,  έχει διάφορα αυτή η λεπτομέρεια.

 

Η καδένα χρονισμου δεν έχει θέμα απλός κάνει θόρυβο!!.

 

ΕΓΏ είχα το 1.2 Tsi 105hp στο polo 6r και δεν είχα ΚΑΝΈΝΑ! Πρόβλημα πουθένα το αμάξι ήταν αξιοπρεπέστατο...!!! 

 

ΑΠΛΌΣ βρίσκω λάθος την Επιλογή του 1200αρι σε τέτοιο αμάξωμα. 

 

Για polo, Golf,ibiza,Leon, fabia είναι τέλειο μοτερακι .

 

 

Κοίτα για 1400αρι TSI 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Φίλε OMINUS ο 1400αρης tsi θα είναι πραγματικά αρκετά καλύτερη επιλογή για αυτό το αμάξωμα.

Έλα όμως που για κάποιο λόγο δεν βρίσκεις με τίποτα! (ίσως βέβαια δεν έιναι και τυχαίο που τα περισσότερα που βρίσκω είναι 1200 και τα πουλάνε)

Ο 1800αρης tsi απο την άλλη ακόμα καλύτερος αλλα πας για 4 κατοστάρικα σήμα αν δεν κανω λάθος...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.