Jump to content
Fs06

Υπολογισμός εργασιών σε golf v

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους και καλα να περνάτε ,με υγεία πάνω απο όλα.

Ειμαι νέο μέλος ,παρακολουθώ όμως τις δημόσιες συζητήσεις στο forum και ομολογώ ότι ειναι πολύ ενδιαφέρουσες και για μένα που είμαι άσχετος απο αυτοκίνητα (δυστυχώς) ειναι και ιδιαίτερα χρήσιμες (σε όσα φυσικά καταλαβαίνω).

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο μηχανικός μου διαπίστωσε ότι χρειάζεται να κάνω ορισμένες εργασίες στο golfaki mou.Ας υποθέσουμε ότι έτσι ειναι.Πρεπει να γίνουν.Μου είπε λοιπόν,αλλαγή σετ συμπλέκτη (600€),αλλαγή n75 και σκαστρας  (200€) και αλλαγή σινεμπλοκ στα μπροστά ψαλίδια (4 μου είπε ότι ειναι),μαζί με τη βάση μηχανής (300€).Συνολο λοιπόν 1100€.Θεωρω την τιμή υπερβολική!!

Δεν του χω κάνει ποτέ παζάρια ,ίσα ίσα που του αφήνω πάντα και κάτι παραπάνω και του έχω δηλώσει απο την πρώτη στιγμή ,ότι εγώ δεν γνωρίζω απο αυτοκίνητα και ότι έχει την απόλυτη εμπιστοσύνη μου.Το πηγαίνω τρία χρονια σε αυτόν δεν έιχα κανένα θέμα και έδινα για σέρβις λιπαντικό 70€ και για το μεγάλο του service 250 με 270€.Τωρα όμως τα χρήματα που μου ζητάει για τις εργασίες αυτές μου φαίνονται παρα πολλα.

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Παραλειψα να αναφέρω ότι στα σινεμπλοκ θα μου περάσει αυτά που φοράει το gti μου είπε και ειναι το καθένα κατά 13€ ακριβότερο απο τα δικά μου .Αυτη την διαφορά την έχει υπολογίσει μου είπε και ειναι μέσα στα 300€.

 

Γιατί δεν μπορώ να δω την απάντηση?

 

 

Edited by activious
merge
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν ειναι υπερβολικη η τιμη, ο μαστορας....ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ειναι!!!!!!!!!!!!!

 

600€ σετ συμπλεκτη??????? Τι θα σου βαλει εξαφτερο??? 100€ βαρια εργασια να παρει, τα υπολοιπα 500€ που πανε???

 

Μηπως εχει τιποτα μαζεμενα εφκα να πληρωσει ο ανθρωπος και κοιταει να τα βγαλει απο εσενα???

 

 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Δίσκο πλατό ρουλεμάν και δεν ξέρει λέει τι άλλο μπορεί να βρει.Κατι για αντλία η βαλβίδα συμπλέκτη είπε,αν δεν κάνω λάθος.

 

Ποσό στοιχίζουν αυτές οι εργασίες στο περίπου.Πανω κάτω με ποιο ποσό ειναι κανείς ικανοποιημένος?

Edited by activious
merge
Link to comment
Share on other sites

Για 20vt σετ συμπλεκτη, δισκο πλατο, ρουλεμαν δεν εχει πανω απο 200€, πριν ενα τετραμηνο αλλαξα, μαζι και της παναγιας τα ματια, τσιμουχα σασμαν, τσιμουχα μοτερ, λαδια, τσιμουχες ιμιαξονια, ταπες σασμαν, βαλβολινες, ακρα ντιζες επιλογεα, λαδια υδραυλικο, και κατι αλλα αναλωσιμα, 350 βγηνανε χωρις εργασια, και ολα επωνυμα οχι γνησια.

 

Ο μαστορα κοιταει να σε μαδησει, εγω στην θεση σου θα επερνα και απο αλλου τιμη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ψάχνω ήδη .Δεν πρόκειται να πάω στον συγκεκριμένο!Δεν έχω όμως καθόλου εικόνα απο την αγορά,απο το κόστος των εργασιών και για αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Για δισκο αλλαγη 80-120€ περνουνε βαρια, για τα σινεμπλοκ, και την βαση μηχανης, 300??? ποσο να σου παρει εργασια??? 50?? 60?? τα σινεμποκ του s3 τα γεματα 2 κοματια δεν εχουν πανω απο 20€ το ενα σε aftermarket, τα αλλα 2 ειναι γεματα  και δεν χαλανε με τιποτα και να εχουν 10€ το ενα βαρια. Μονο αν σου βαλει γνησια μπορει να φτασουν το ποσο αυτο, και δυσκολα.

 

Περιμενε να διαβασει καποιος που εχει ιδιο αμαξι με εσενα να σε κατατοπισει καλυτερα, αλλα επειδη ειναι σχεδον παρομοια με το 4αρι αυτα, οι τιμες ειναι κατα πολυ ανεβασμενες.

 

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

300€ ειναι ανταλλακτικά και εργασία μαζί.Ολες οι τιμές που ανάφερα ειναι με εργασία και ανταλλακτικά.

 

Ευχαριστώ πολύ .

Edited by activious
merge
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας λες και εμάς ποιος είναι ο μάστορας που σου έβγαλε τέτοια τιμή ,

 

Για να έχουμε και εμείς τον νου μας να ξέρουμε :hi:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που είμαι άσχετος κατάλαβα ότι το κόστος είναι υπερβολικό, εσείς σίγουρα ξέρετε πολύ καλύτερα να αξιολογήσετε ακόμα και μικρότερες διάφορες. 

Αν μπορεί κάποιος ας μου πει μια γνώμη για το συνολικό κόστος αυτών των εργασιών. Να έχω μια εικόνα κι εγώ. Στο περίπου βέβαια. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Fs06 said:

Γιατί δεν μπορώ να δω την απάντηση?

 

 

Καλησπέρα Fs06, Καταρχην δεν μπορούσες να δεις απαντήσεις γιατί τα μέλη ακόμη δεν είχαν σχολιάσει στο θέμα αυτό :)

Όσον αφορά την ερώτησή σου, όντως χρειάζεται να απαντήσει κάποιο μέλος κάτοχος του ίδιου αυτοκινήτου. 

 

Από προσωπική μου εμπειρία με άλλο VW όμως (Polo 6N), μου φαίνεται πως πάει να σε γδάρει. Υπάρχουν αρκετά after market ανταλλακτικά που είναι ίδιας (αν όχι καλύτερης) ποιότητας και θα σου κοστίσουν και λιγότερα. Όντως όπως ανέφερε και ο dasauto, ένα κατέβασμα/ανέβασμα σασμάν θα πάει 130 ευρώ (πες 150-160). Το δισκόπλατο, όντως και 6φτερο να είναι πάνω από 400 δε θα πάει. Άρα κάτι δεν πάει καλά στους υπολογισμούς του μάστορά σου.

 

Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην ενότητα με τα προτεινόμενα συνεργία και να κάνεις ένα - δύο τηλέφωνα σε κάποια άλλα συνεργεία για να σου πούνε μια τιμή.

 

Κώστας

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι να αναφερεις τον μαστορα ,για να ξερουν και τα αλλα μελη..

 

βεβαια το λαθος ειναι απο την αρχη δικο σου.

ποτε δεν λεμε στον μαστορα οτι δεν εχουμε ιδεα απο τα μηχανικα.

 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Κ.Κωστα ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σας.Ειμαι ήδη σε διαδικασία αναζήτησης μηχανικού και κοιτάζω και τα προτεινόμενα συνεργεία στην αντίστοιχη ενότητα.Η ερώτηση για τις απαντήσεις όπως καταλάβατε ήταν επειδή έβλεπα 1 απαντηση και μέσα δεν είχε τίποτα.Μαλλον μετράει και η πρώτη δίκη μου ανάρτηση.Πρωταρης Γαρ!!!

Αγαπητε actvious επιτρεψτε με να μην τον αναφέρω.Αλλωστε όπως προείπα εγώ και κατάλαβα ότι μου ζητάει παρα πολλα.Πιο άσχετος απο εμένα δεν πιστεύω  να υπάρχει.Οποτε δεν προσθέτει κάτι η αναφορά του ονόματός του.Τωρα για το ότι το δήλωσα απο την αρχή πως δεν έχω ιδέα αυτό ειναι κάτι που μαλλον τώρα και στα πενήντα πλέον, δεν μπορεί να αλλάξει.Την έχω πατήσει αρκετές φορές έτσι και σε αλλα πράγματα ,αλλα έτσι έχω μάθει.Καθαρες κουβέντες απο την αρχή.Ισως ειναι και αφέλεια.

Οπως και να χει σας ευχαριστώ θερμά όλους σας,καλα να περνάτε.

 

Υ.Γ.Θα τα πούμε ίσως και σε άλλο topic, έχω κάποια θεματάκια ακόμα με το αυτοκίνητο μου.Με αρέσει το topic και κάθομαι και διαβάζω αρκετά.Κατι μαθαίνεις και έτσι!!

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
23 hours ago , Fs06 said:

Καλησπέρα σε όλους και καλα να περνάτε ,με υγεία πάνω απο όλα.

Ειμαι νέο μέλος ,παρακολουθώ όμως τις δημόσιες συζητήσεις στο forum και ομολογώ ότι ειναι πολύ ενδιαφέρουσες και για μένα που είμαι άσχετος απο αυτοκίνητα (δυστυχώς) ειναι και ιδιαίτερα χρήσιμες (σε όσα φυσικά καταλαβαίνω).

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο μηχανικός μου διαπίστωσε ότι χρειάζεται να κάνω ορισμένες εργασίες στο golfaki mou.Ας υποθέσουμε ότι έτσι ειναι.Πρεπει να γίνουν.Μου είπε λοιπόν,αλλαγή σετ συμπλέκτη (600€),αλλαγή n75 και σκαστρας  (200€) και αλλαγή σινεμπλοκ στα μπροστά ψαλίδια (4 μου είπε ότι ειναι),μαζί με τη βάση μηχανής (300€).Συνολο λοιπόν 1100€.Θεωρω την τιμή υπερβολική!!

Δεν του χω κάνει ποτέ παζάρια ,ίσα ίσα που του αφήνω πάντα και κάτι παραπάνω και του έχω δηλώσει απο την πρώτη στιγμή ,ότι εγώ δεν γνωρίζω απο αυτοκίνητα και ότι έχει την απόλυτη εμπιστοσύνη μου.Το πηγαίνω τρία χρονια σε αυτόν δεν έιχα κανένα θέμα και έδινα για σέρβις λιπαντικό 70€ και για το μεγάλο του service 250 με 270€.Τωρα όμως τα χρήματα που μου ζητάει για τις εργασίες αυτές μου φαίνονται παρα πολλα.

Θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας .

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, κάπου εκεί στα καλά χρόνια του 2000, θα μου φαινόταν κανονική η τιμή. Πλέον όμως, δεδομένων & των σύγχρονων καταστάσεων που βιώνουμε, αν το ψάξεις, μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου αρκετά ποιοτικά & επαρκώς φθηνότερα. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, ακόμα & αν είναι εξουσιοδοτημένο συνεργείο, είναι πολλά τα χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι τιμες ειναι για το ενδοξο ΠΑΣΟΚ και παλι θα ηταν λιγο πιο φθηνα.

 

Σου προτεινω να μπεις στο antallaktika online η στο autodoc να βαλεις το Αυτοκινητο σου και να δεις ποσο κοστιζουν τα ανταλλακτικα.

Θεωρω οτι δεν χρειαζεται ΟΥΤΕ 600€ για ολα αυτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
7 hours ago , Passatoukos said:

Αυτες οι τιμες ειναι για το ενδοξο ΠΑΣΟΚ και παλι θα ηταν λιγο πιο φθηνα.

 

Σου προτεινω να μπεις στο antallaktika online η στο autodoc να βαλεις το Αυτοκινητο σου και να δεις ποσο κοστιζουν τα ανταλλακτικα.

Θεωρω οτι δεν χρειαζεται ΟΥΤΕ 600€ για ολα αυτα.

 

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ ήθελα να γράψω για το καλό, παλιό, το ορθόδοξο, αλλά είπα βραδιάτικα να μην το πολιτικοποιήσω το θέμα :lol:

Καλημέρες.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Polakias TDI said:

Αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ ήθελα να γράψω για το καλό, παλιό, το ορθόδοξο, αλλά είπα βραδιάτικα να μην το πολιτικοποιήσω το θέμα :lol:

Καλημέρες.

Δεν ειναι πολιτική πλεον,του αγιου ανδρέα γιορταζει ολη η ελλαδα :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.