Jump to content
Timz

Συζητηση για ζημια απο τροχαιο

Recommended Posts

Καλησπέρα παίδια,

Χωρις να μπουμε αρχικα σε λεπτομερειες καθως ειναι μεγαλη κουβεντα (έφταιγε ο αλλος) εχω το εξης που θα ηθελα να συζητησουμε.
Μετα απο τροχαιο, εχουμε ζημια μπροστα, που εχει φτασει μεχρι και στην πολλαπλη στο χταποδι.
Εχουμε ολα τα ψυγεια, στραβωμα στο σασι (θελει καλιμπρα), βαση μηχανης, φτερα καπο εισαγωγη, κλαπετα στην εισαγωγη, σπασιμο καπου στην πεταλουδα. Απο λαμαρινο πλαστικα μάσκα προφυλακτήρα δυο φτερα καπο φαναρι.
Εχουμε περιπου μια εκτιμηση(οχι επισημη και τελικη)  5000Ε ζημια ( Golf V BMY 07')
Θα ηθελα τις αποψεις σας, στο αν αξιζει πραγματικα να φτιαχτει (ειμαι της αποψης πως οχι, ειδικα οταν το αντικρισα γυμνο, πισω απο τα σπασμενα πλαστικα και λαμαρινοειδη).

Δεν εμπιστευομαι καν στο 100% οτι θα εχω ιδιο αμαξι μετα την επισκευη, αλλα και εκτος αυτου ειμαι ηδη στα 130κ χλμ, και σιγουρα πλεον θα ζηταει τα στανταρ.

Δε θέλω να το δωσω με την καμια, αλλα  φοβάμαι  πως δεν αξιζει..

Ευχαριστω εκ των προτερων. 

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κατά την άποψη μου αν είναι πράγματι 5000€ η ζημιές. 

 

Δεν αξίζει καθόλου να το φτιάξετε , με αυτά τα λεφτά παίρνεις άλλο αμάξι.

 

Τα χιλιόμετρα που έχεις για την ηλικία του αμαξιού σού δεν είναι πολλά.

 

Η ασφάλεια σου δεν μπορεί να το βγάλει ολική ζημιά??

Να μην ασχοληθείς καθόλου με το να το φτιάξεις.

 

 

Κατά την γνώμη του δεν αξίζει καθόλου.

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , OMINUS said:

Καλημέρα κατά την άποψη μου αν είναι πράγματι 5000€ η ζημιές. 

 

Δεν αξίζει καθόλου να το φτιάξετε , με αυτά τα λεφτά παίρνεις άλλο αμάξι.

 

Τα χιλιόμετρα που έχεις για την ηλικία του αμαξιού σού δεν είναι πολλά.

 

Η ασφάλεια σου δεν μπορεί να το βγάλει ολική ζημιά??

Να μην ασχοληθείς καθόλου με το να το φτιάξεις.

 

 

Κατά την γνώμη του δεν αξίζει καθόλου.

 

Δυστυχώς συμφωνώ...

Ειναι πολυ δύσκολο γιατί του ειχα αρκετά εξτρα ολα τοποθετημένα απο εμενα.καταλαβαίνεις.

Ναι αυτη είναι η ζημιά εν τέλη.

Και εννοείται δε ξερω τι να παρω, αν υποθέσουμε οτι θα βγει ολική, με αυτο το ποσο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ακομα δε ξερω αν το βγει ολικη, το πιο πιθανο ειναι αυτο.
Αυτο θελω κιολας..

Παρακατω, θα ηθελα την αποψη σας ως προς το τι αξιζει να γινει.
Πεταμα (αποσυρση);

ΝΑ βρω ενα αμαξι μετ/μενο, και να το δωσω σαν αποσυρση; 

Θεωρητικα μπορω να ελπιζω θεωρω σε κανα 1000αρικο-1500, καθως  ολα τα υπολοιπα (Εννοειται κατα τα αλλα ειναι πενα :hair: ) και μοτερ/τουρμπινα ειναι οκ;

ΔΕν υπαρχει χρονος και ορεξη να το διαλυσω και να αρχισω να πουλαω κομματια, αντε να ξηλωσω ραδια, και εξτραδακια ετσι για το γαμωτο..

 

Link to comment
Share on other sites

Εαν στο βγΑλουν ολικη,δεν σου δινουν και το αμαξι φιλε μου να βγαλεις εξτρα λεφτα.

Η στο δινουν και σου αφαιρουν λεφτα απο την αποζημιωση.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , Passatoukos said:

Εαν στο βγΑλουν ολικη,δεν σου δινουν και το αμαξι φιλε μου να βγαλεις εξτρα λεφτα.

Η στο δινουν και σου αφαιρουν λεφτα απο την αποζημιωση.

Οποτε αν βγει ολικη, απλα όταν έρθει η στιγμή της αποζημίωσης, λαμβανω απο την αλλη ασφαλιστική την αξια του αυτ/του (μέσο όρο αγοράς)? Δε πρέπει να αποδεσμευτεί απο εμένα αμεσα?

(Λογω σ/κ δεν ειχα δυνατότητα να επικοινωνήσω με εταιριες, για αυτο και εδω οι ερωτήσεις)

Edited by Timz
Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση φιλου που του το βγαλανε ολικη, η ασφαλιστικη του ζητησε να παει το αμαξι σε ανακυκλωση και να τους παει το χαρτι απο την ανακυκλωση. Οποτε αφαιρεσε πολλα πραγματα σε συνενοηση με τον ανακυκλωτη. Σε διαφορετικη περιπτωση που δεν στο ζητισουν, και το αναλαβουν οι ιδιοι, απο πριν μπορεις να ξυλωσεις καποια πραγματα απο πανω, τα οποια εβαλες εσυ, πριν το πανε στην ανακυκλωση.

 

Οπως και να εχει το αμαξι δεν συμφερει να επισκευαστει και κατα μεγαλο ποσοστο θα στο βγαλουν ολικη, απο εκει και περα αν θες να το επισκευασεις, δεν θα σε αποζημειωσουν ολο το ποσο, δηλαδη θα βαλεις απο την τσεπη σου λεφτα, οπως επαθε γνωστος μου με πολο πριν καποια χρονια, ζημια 7500€ η ασφαλεια το εβγαλε ολικη, αλλα αυτος αποφασισε να το επισκευασει και πηρε σχεδον τα μισα λεφτα απο τα 7500€.

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2018 at 10:25 ΠΜ, dasauto said:

Σε περιπτωση φιλου που του το βγαλανε ολικη, η ασφαλιστικη του ζητησε να παει το αμαξι σε ανακυκλωση και να τους παει το χαρτι απο την ανακυκλωση. Οποτε αφαιρεσε πολλα πραγματα σε συνενοηση με τον ανακυκλωτη. Σε διαφορετικη περιπτωση που δεν στο ζητισουν, και το αναλαβουν οι ιδιοι, απο πριν μπορεις να ξυλωσεις καποια πραγματα απο πανω, τα οποια εβαλες εσυ, πριν το πανε στην ανακυκλωση.

 

Οπως και να εχει το αμαξι δεν συμφερει να επισκευαστει και κατα μεγαλο ποσοστο θα στο βγαλουν ολικη, απο εκει και περα αν θες να το επισκευασεις, δεν θα σε αποζημειωσουν ολο το ποσο, δηλαδη θα βαλεις απο την τσεπη σου λεφτα, οπως επαθε γνωστος μου με πολο πριν καποια χρονια, ζημια 7500€ η ασφαλεια το εβγαλε ολικη, αλλα αυτος αποφασισε να το επισκευασει και πηρε σχεδον τα μισα 

 

 

Edited by Timz
Link to comment
Share on other sites

Αν σου πουνε γινετε, πρεπει να εισαι σε συνενοηση με τον πραγματογνωμονα για το τι ανταλακτικα θα μπουνε, μεταχειρησμενα φυσικα, για να μην σου κοψουνε απο το τελικο ποσο, ή να το αναλαβει ο λαμαρινας που θα το πας και να μην πλεχτεις με λεφτα, αλλα παλι πρεπει να εισαι απο κοντα να βλεπεις τι θα σου βαζουν πανω, μην σου βαλουν ιμιτασιον καινουρια κακης ποιοτητας. Αν στο βγαλουν ολικη, πχ θα σου πουνε 5000€, στα δινουν στο χερι και τελος. 

Αν δικαιωθεις γιατι?? Ο αλλος δεν το δεχεται οτι φταει?? Αν ειναι σιγουρο οτι φταει ο αλλος, οι ασφαλειες θα τα βρουνε μεταξυ τους, δεν θα παει δικαστικα.

Link to comment
Share on other sites

On 23/9/2018 at 1:55 ΜΜ, dasauto said:

Αν σου πουνε γινετε, πρεπει να εισαι σε συνενοηση με τον πραγματογνωμονα για το τι ανταλακτικα θα μπουνε, μεταχειρησμενα φυσικα, για να μην σου κοψουνε απο το τελικο ποσο, ή να το αναλαβει ο λαμαρινας που θα το πας και να μην πλεχτεις με λεφτα, αλλα παλι πρεπει να εισαι απο κοντα να βλεπεις τι θα σου βαζουν πανω, μην σου βαλουν ιμιτασιον καινουρια κακης ποιοτητας. Αν στο βγαλουν ολικη, πχ θα σου πουνε 5000€, στα δινουν στο χερι και τελος. 

Αν δικαιωθεις γιατι?? Ο αλλος δεν το δεχεται οτι φταει?? Αν ειναι σιγουρο οτι φταει ο αλλος, οι ασφαλειες θα τα βρουνε μεταξυ τους, δεν θα παει δικαστικα.

 

Edited by Timz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.