Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Καλορίζικο να σου είναι φίλε μου και να έχεις πολλα και ασφαλή χλμετρα!! Συμφωνώ απολυτα για το εσωτερικό...Είναι όντος τέλειο ιδικα το βράδυ με τον λευκό φωτισμό.....

Κλ ρε με τι ταχύτητα πήγαινες και βάραγες 4,5-5?? Εγώ ακομα δεν τ έχω κάνει κανονικο ταξίδι αλλα λέω για την αλλη βδομάδα και αν μου βγει τόσο οικονομικο θα το λατρέψω ακόμα περισσότερο! :yahoo:

μέχρι 100-110 πήγαινα γιατί ήταν τα πρώτα του χιλιόμετρα. Τώρα έχω κάνει 800 χιλιόμετρα. Χθες Αθήνα-Κόρινθος-Αθήνα με μερικά ενδιάμεσα συνολικά 200χλμ με τα ταχύτητα σταθερά 130 με cruise 6L/100. Νομίζω ότι είναι πολύ καλά... :money:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα!!! γενικα φαινεται να ειναι 0.8-1.0Λ κατω σε σχεση με το 160 ...και εχουν σχεδον ιδια αποδοση στα νουμερα με το 7 να εχει μεγαλυτερη ροπη! Εξαιρετικη θα ελεγα βελτιωση , στο ρελαντι πρεπει να ειναι ποιο υσηχο απο το 6ρι ετσι ? Γενικα απο ηχο πως παει στα χαμηλα ας πουμε ,ειναι καθολου μπασος ?

Link to comment
Share on other sites

Στα χαμηλά δεν ακούγεται τίποτα. Μου αντικατέστησε και ένας φίλος λαστιχάς τα μαμμά michelin energy save με goodyear efficientGrip performance τα οποία έχουν εκπληκτική απόδοση και θόρυβο μόνο 68db. Έχεις την αίσθηση λόγω έλλειψης θορύβου ότι οδηγάς ηλεκτροκίνητο αμάξι. Σαν να περπατάει γάτα. Και βέβαια όλα τα λεφτά είναι το ACT system καθώς επίσης το εντυπωσιακό εσωτερικό και η 2pin οθόνη που κάνει τα πάντα...!!! 

Link to comment
Share on other sites

το 6αρι δεν με συγκινησε αλλα το 7αρι GTI με εχει βαλει σε σκεψεις να δωσω το GTI V και να παρω το 7αρι.

θα δουμε.

από όσα γνωρίζω το 7αρι GTI θα έρχεται στην Ελλάδα μόνο κατόπιν παραγγελίας. Άτιμη κρίση...

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι ρε παιδιά με τόσα λεπτά θα πάρει mercedes ο άλλος μόνο κάτι τρέλα μένει παίρνουν gti...με καλη έννοια το λέω καταλαβαίνεται πρέπει να χείς το μικρόβιο

Link to comment
Share on other sites

Τα ξαναγράφω γιατί το μηχάνημα τα έβγαζε κινέζικα... ...το να δώσει κανείς 32χ. για gti όταν με 15-20.000 ευρώ βρίσκει πραγματικές ευκαιρίες 2-4 ετών είναι υπερβολικό. Μόνο όσοι έχουν κόλλημα με την καινουργίλα (και εχθροί βέβαια της έξυπνης αγοράς) θα πάνε στο mk7 gti ή παρόμοια μοντέλα. Όταν μπορείς να πάρεις ακόμα και καλύτερο αυτοκίνητο (π.χ. S3) με λιγότερα χρήματα είναι σαφέστατα αρκετά πιο σοφό σαν κίνηση. Και μην πάτε μακρυά, τα mk6 gti του ane & του toli που είχαν βγει σε αγγελία ήταν πραγματικές ευκαιρίες...

...τι να λέμε όμως όταν βάζεις το αυτοκίνητο στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* αγγελία και αν χτυπήσει το τηλέφωνο θα είναι μόνο κανένας βλάκας που θα ρωτάει αν είναι original οι πεταλιέρες και άλλες τέτοιες παπάτζες (σε βαθμό που να αρνείσαι κάθετα να πουλήσεις σε τέτοιο βλάκα το αμάξι σου για λόγους αρχής και σεβασμού προς το δημιούργημα σου) σημαίνει ότι προφανώς έχουν εξαφανιστεί οι σοβαροί (ιδιώτες) αγοραστές από την αγορά αυτοκινήτου και κάνουν πάρτυ φυσικά οι μαντράδες που σφάζουν με το βαμβάκι ότι προσεγγίζει την μάντρα τους...

...θυμάται κανείς πόσα μέλη υπήρχαν εδώ με Golf 6 R? 2-3 που παίζει και να ήταν και παραμυθατζήδες, εκτός του GioRgos που είχε κάνει παρουσίαση το αυτοκίνητο (πάει και αυτός από τον Ιούλιο έχει να εμφανιστεί)..

..αν είχαμε 30-40 mk5 gti, 10 mk6 gti, το πολύ να εμφανιστούν 2-3 κάτοχοι mk7 gti, αν το κράτος φυσικά δεν έχει μεριμνήσει να φορολογεί ένα GOLF GTI όσο μια Bentley....

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

...Ενα τετοιο αμαξι με μεση χρηση θελει 3-3.5Κ ευρω βενζινη μονο ο χρονο ...Τελη σερβις Ασφαλεια ...βαλε ακομα 1500χαλαρα ...  και γιατι να δωσει 30-32 να παρει καινουριο οταν θα βρει 2 χρονων μεσα στην εγγυηση Golf 6 gti dsg+ηλιοροφες και  καποια extras με 17-20Κ ευρω ?  Τα gti θα τα παιρνουν αυτοι που πριν 6 χρονια επαιρναν porce με 120-140Κ αν και αυτοι εχουν να πεταξουνστο δρομο 30-35Κ πλεον...γιατι μην ξεχναμε..υπαρχει κοσμος που εχει αλλα η ψυχολογια ειναι στα ταρταρα και ο φοβος... αλλα και ο κοινωνικος περιγελος και τα σχολια οταν κανεις πλεον τετοιες κινησεις 

Link to comment
Share on other sites

...Ενα τετοιο αμαξι με μεση χρηση θελει 3-3.5Κ ευρω βενζινη μονο ο χρονο ...Τελη σερβις Ασφαλεια ...βαλε ακομα 1500χαλαρα ...  και γιατι να δωσει 30-32 να παρει καινουριο οταν θα βρει 2 χρονων μεσα στην εγγυηση Golf 6 gti dsg+ηλιοροφες και  καποια extras με 17-20Κ ευρω ?  Τα gti θα τα παιρνουν αυτοι που πριν 6 χρονια επαιρναν porce με 120-140Κ αν και αυτοι εχουν να πεταξουνστο δρομο 30-35Κ πλεον...γιατι μην ξεχναμε..υπαρχει κοσμος που εχει αλλα η ψυχολογια ειναι στα ταρταρα και ο φοβος... αλλα και ο κοινωνικος περιγελος και τα σχολια οταν κανεις πλεον τετοιες κινησεις 

+1000

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω  και εγώ με τα παραπάνω. Αυτός άλλωστε ήταν και ο λόγος που και εγώ αναγκάστηκα να δώσω το 5αρι το gti και να πάρω το 7αρι 1.4 tsi. 

Σίγουρα δεν έχω τις επιδόσεις που είχα πριν αλλά σταμάτησα να βάζω το χέρι βαθιά στη τσέπη πλέον. Με ετήσια 18000χλμ μέσο όρο έχεις χρηματικό όφελος τουλάχιστον €4000 ετησίως. Όταν περάσει η κρίση που το βλέπω λίγο χλωμό τότε το ξανασυζητώ για το gti το οποίο όντως είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! 

Link to comment
Share on other sites

Και μακαρι παντα να μπορεις να πληρωνεις και να αγοραζεις αυτοκινητα σαν το tsi mk7 αδερφε . Η κριση θα αρχισει να αποχωρει την 5 ετια 2020-2025 και ισως το 2035 η ανεργια να ειναι στο 12% ΙΣΩΣ....τα αλλα που σας λενε και φωναζουν στα καναλια ειναι επιοικως μπουρδες ...μαζι με στρατο και φοιτητες μιλαμε για ακομα  250-300Κ ατομα ανεργα + περιπου 50-60Κ κοσμο που δεν παει να εγραφτει στα μητρωα του οαεδ να βγαλει καρτα ανεργιας οπως ημουν εγω και ειναι σχεδον η πλειοψηφια των φιλων μου...δεν ασχολουνται . Η πραγματικη ανεργια στην πραγματικη οικονομια ειναι της ταξης του 39-41% και οσο για τις προσληψεις που ειναι περισσοτερες απο τις απολυσεις....εκτος του οτι ειναι εποχιακο φαινομενο οι μισθοι ειναι στα ταρταρα ...ξερω μεταπτυχιακους που εργαζονται 6ωρα στον οτε για 285 ευρω το μηνα...8ωρα σε επιδοτουμενες και καλα θεσεις με 430 το μηνα ... offtopic !!!!! 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το GOLF 7 και είμαι ανάμεσα στο 1.4 (140) και το 1.6 TDI.

Προφανώς με ενδιαφέρει η καταλάνωση και κοιτάω και το diesel γιατί σε επίπεδο εξοπλισμού δεν παίζονται.

Επίσης, σκέφτομαι όποιο και να πάρω να βάλω κάποια εξτρά όπως DSG, ACC, Light & Sight και μερικά ακόμη...

 

Θα ήθελα βασικά την γνώμη σας σχετικά με το δείλημμα βενζίνη-πετρέλαιο όπως και για τα εξτρά (ειδικά το DSG)...

 

Ευχαριστώ πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.

 

Σκέφτομαι να αγοράσω το GOLF 7 και είμαι ανάμεσα στο 1.4 (140) και το 1.6 TDI.

Προφανώς με ενδιαφέρει η καταλάνωση και κοιτάω και το diesel γιατί σε επίπεδο εξοπλισμού δεν παίζονται.

Επίσης, σκέφτομαι όποιο και να πάρω να βάλω κάποια εξτρά όπως DSG, ACC, Light & Sight και μερικά ακόμη...

 

Θα ήθελα βασικά την γνώμη σας σχετικά με το δείλημμα βενζίνη-πετρέλαιο όπως και για τα εξτρά (ειδικά το DSG)...

 

Ευχαριστώ πολυ...

 

εάν σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα γκάζια τότε η βενζίνη είναι μονόδρομος εάν σε ενδιαφέρει περισσότερο η κατανάλωση τότε το diesel αλλά εάν θέλεις το 1.6 περίμενε μέχρι το τέλος του έτους που έρχεται νέος κινητήρας.

Link to comment
Share on other sites

εάν σε ενδιαφέρουν περισσότερο τα γκάζια τότε η βενζίνη είναι μονόδρομος εάν σε ενδιαφέρει περισσότερο η κατανάλωση τότε το diesel αλλά εάν θέλεις το 1.6 περίμενε μέχρι το τέλος του έτους που έρχεται νέος κινητήρας.

Γνωρίζω για τον νέο βελτιωμένο ντιζελοκινητήρα αλλά κάπου διάβασα οτι δεν θα συνδιάζεται με DSG...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά στον εξοπλισμό, τα Diesel δεν βγαίνουν σε έκδοση Highline, μόνο μέχρι Generation.

 

Προσωπικά, μεταξύ των δύο θα επέλεγα Diesel μόνο αν είχα μοναδικό κριτήριο το κόστος μετακίνησης. Αν δεν είναι το μοναδικό, τότε πάρε το 140ACT, διότι τα Diesel έχουν και αρκετά μείον, όπως ο θόρυβος κινητήρα, η μυρωδιά ειδικά εν στάση κ.α.

 

Νομίζω ένα 140ACT σε Highline είναι value-for-money επιλογή που συνδυάζει απόδοση κ χαμηλή κατανάλωση σε ικανοποιητικό βαθμό.

 

Άλλη value-for-money επιλογή είναι ένα Generation 1.6TDI χωρίς τίποτα extra, όσο πιο φθηνό γίνεται στην έκδοση αυτή. Αυτό όμως το αυτοκίνητο το βλέπει κάποιος καθαρά ως εργαλείο, να κάνει δηλαδή κάποιος οικονομικά την δουλειά του, απλά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω το diesel σαν μια "επένδυση" στον χρόνο μιας και δεν αναμένεται να αλλάξω σύντομα αυτοκίνητο.

Από την αλλή επειδή κάνω αρκετά ταξίδια τον χρόνο, θα ήθελα έναν οικονομικό κινητήρα αλλά και με κάποια εξτρά μιας και όπως είπα θα το κρατήσω αρκετά χρόνια.

Λίγο-πολύ όποιο από τα 2 και να πάρω με τα εξτρά τους θα φτάσει περίπου τα 25000€. Οπότε μάλλον γέρνω προς το diesel μιας και είναι πιο οικονομικό στην χρήση-κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

κάνω αρκετά ταξίδια τον χρόνο, θα ήθελα έναν οικονομικό κινητήρα

 

Πρέπει να τα βάλεις κάτω, να δεις πόσα Km κάνεις τον χρόνο, πόσο πιο ακριβό είναι το Diesel και πότε θα κάνεις απόσβεση. Από εκεί και πέρα, αν σε ικανοποιεί ένα τέτοιο αυτοκίνητο άσχετα της κατανάλωσης και κάνεις απόσβεση γρήγορα, τότε το επιλέγεις με κλειστά τα μάτια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα βάλεις κάτω, να δεις πόσα Km κάνεις τον χρόνο, πόσο πιο ακριβό είναι το Diesel και πότε θα κάνεις απόσβεση. Από εκεί και πέρα, αν σε ικανοποιεί ένα τέτοιο αυτοκίνητο άσχετα της κατανάλωσης και κάνεις απόσβεση γρήγορα, τότε το επιλέγεις με κλειστά τα μάτια.

Ισα-ισα στην έκδοση GENERATION (μιας και δεν βγαίνει σε HIGHLINE το diesel) έχουν την ίδια τίμη ο 140(ACT) με τον TDI. Αρα, δεν είναι καν πιο ακριβός από την βενζίνη για να δω πότε θα κάνω απόσβεση...

Link to comment
Share on other sites

εάν θέλετε να υπολογίσετε την απόσβεση εκτός από την κατανάλωση θα πρέπει να βάλετε και τα service μέσα τα οποία στο πετρέλαιο έχουν μικρό κόστος και το σημαντικότερο μετά το πέρας 10 ετών και περίπου 200.000km ένας diesel κινητήρας έχει απλά στρωθεί ένας κινητήρας βενζίνης αρχίζει και δείχνει τα χρόνια του.

 

εάν θέλεις επιδόσεις και οικονομία τότε το GTD :yahoo: είναι μονόδρομος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.