Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

ελα ζηλευω μην λετε για αυτονομιες :acute:

Link to comment
Share on other sites

Πανευτυχής κάτοχος GOLF 1.6 TDI GENERATION πλέον ... Μου αρέσει το αμάξι και με τρελαίνει η αυτονομία του εάν και ακόμα εντελώς αστρωτο το όχημα

Καταρχάς καλορίζικο, απροβλημάτιστο και πολλά ασφαλή χιλιόμετρα!

Για κατανάλωση είναι πολύ νωρίς ακόμη (για diesel), μετά τα 10 με 15.000χλμ θα δεις τα πραγματικά νούμερα, που λογικά θα είναι ακόμη χαμηλότερη..

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι γεγονός ότι παρόλο που κινείται σχετικά σβέλτα λόγω βάρους, το 7άρι σε 1.6TDI δεν είναι κ τόσο ισχυρό σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Οδήγησα το Astra με τον νέο 1.6 Diesel της Opel με 136 άλογα και 32 κιλά ροπή. Η διαφορά είναι μεγάλη και το συγκεκριμένο μοτέρ δεν έκανε καθόλου θόρυβο σαν Diesel, ήταν υπερβολικά ήσυχο σε σχέση με το Golf ή άλλα που έχω ακούσει. Σε φάση που εάν με ρωτούσαν τι είναι, μπορεί να έλεγα και βενζίνη. Έπαθα πλάκα.  :acute:

 

Τώρα, τα περισσότερα στον δρόμο είναι TDI γιατί απλά τα περισσότερα είναι Leasing και προφανώς λόγω κόστους μετακίνησης, οι εταιρείες προτιμούν να μισθώνουν Diesel. Κατα τ΄αλλα, εγώ έχω δει και αρκετά TSI 140άρια (όχι Leasing) και 1 GTD.  GTI δεν έχω δει κανένα, και δεν νομίζω να δω κιόλας :p.

 

Το ίδιο παρατήρησα και εγώ, καμιά σχέση με τους παλιούς κινητήρες της opel (fiat, isuzu) και απο οτι έχω ακούσει ειναι δικός της εξολοκλήρου, επίσης που να ακούσεις τον diesel της hyundai που φοράει στο i30, δεν θα καταλάβεις τίποτα, θα πάω να τον κάνω ένα test drive να μου φύγει η απορία.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς το 1.6tdi με extra το σπορ πακέτο (με τις 17") που το χρεώνουν 300κάτι Ευρώ; Θέλω να μάθω κατά πόσο αλλάζει και η χαρτογράφηση της κρεμαγιέρας, εάν είναι πιο σφιχτό το τιμόνι δηλαδή σε σχέση με το "χωρίς σπορ πακέτο", διότι μέχρι τώρα αυτό ίσχυει στα Golf.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

ελα ζηλευω μην λετε για αυτονομιες :acute:

Εγώ στο δικό μου βενζίνη έχω δει και 1.000 χλμ αυτονομία.

Εδώ μια πρόσφατη φωτό με παραπλήσια αυτονομία 987 χλμ.

Εννοείται οτι τα χλμ έγιναν σε εθνικό δίκτυο και όχι στη πόλη βέβαια.

usaduseh.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου βενζίνη έχω δει και 1.000 χλμ αυτονομία.

Εδώ μια πρόσφατη φωτό με παραπλήσια αυτονομία 987 χλμ.

Εννοείται οτι τα χλμ έγιναν σε εθνικό δίκτυο και όχι στη πόλη βέβαια.

usaduseh.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

ωραία πράγματα  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο δικό μου βενζίνη έχω δει και 1.000 χλμ αυτονομία.

Εδώ μια πρόσφατη φωτό με παραπλήσια αυτονομία 987 χλμ.

Εννοείται οτι τα χλμ έγιναν σε εθνικό δίκτυο και όχι στη πόλη βέβαια.

usaduseh.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

 

 ...για να καταλαβουμε ποσο οικονομικο ειναι το ACT ..ιδου δυο φωτο απο προσφατο ταξιδι στην σουηδια με V60 D3 .....

 

 

 

post-24464-0-59025200-1403110898_thumb.j

post-24464-0-76200000-1403110962_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 14 μήνες με το 7αρι, έφτασα αισίως τα πρώτα 20.000. Χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ, και συνεχίζουμε.

amytyse5.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η φημη μου εφτασε και στο 7ρι....

Test drive χθες λοιπον.

Μεση καταναλωση δοκιμης 18.6l....

Απο γκαζακι αρκετα καλο ειδικα χαμηλα και μεχρι της 5.000 στροφες εγραφε 1η 2α σαν τρελο.

Απο φρενα νταξει απλα απο αλλο πλανητη,εκανα ενα καλο φρεναρισμα απο τα 120 και πεταξε αγκυρα.

Απο στησιμο δεν πολυκαταλα,σε μια στροφη που μπηκα λιγο μπηκε κατευθειαν το esp και με ξανερωσε.

Απο αισθηση πατηματος στο δρομο,δεν μου εκανε τρομερη εντυπωση,σε σχεση δηλαδη με το passat μου,ενα κλικ πιο κατω.

Γενικα ωραιο συνολο.

Link to comment
Share on other sites

Το 140άρι οδήγησες? Σαν πάτημα τί εννοείς? Λόγω μεγαλύτερου πλάτους έχει και αυτό κάποια πλεονεκτήματα αλλά ρε γ@μώτο πιστεύω πως το μεταξόνιο είναι άλλο πράμα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το 140.

Αλλη αισθηση φιλε οταν παω με 120 και αλλη αισθηση το golf.οχι σπειδη ειναι το 7ρι,γενικα μίλαω.

Ευτυχως πετυχα σε καλο υπαλληλο και με αφησε και το σπασα;P

Link to comment
Share on other sites

Η φημη μου εφτασε και στο 7ρι....

Test drive χθες λοιπον.

Μεση καταναλωση δοκιμης 18.6l....

Απο γκαζακι αρκετα καλο ειδικα χαμηλα και μεχρι της 5.000 στροφες εγραφε 1η 2α σαν τρελο.

Απο φρενα νταξει απλα απο αλλο πλανητη,εκανα ενα καλο φρεναρισμα απο τα 120 και πεταξε αγκυρα.

Απο στησιμο δεν πολυκαταλα,σε μια στροφη που μπηκα λιγο μπηκε κατευθειαν το esp και με ξανερωσε.

Απο αισθηση πατηματος στο δρομο,δεν μου εκανε τρομερη εντυπωση,σε σχεση δηλαδη με το passat μου,ενα κλικ πιο κατω.

Γενικα ωραιο συνολο.

Η κατανάλωσή σου δείχνει ότι δεν είναι και τόσο οικονομικό τελικά :diablo: . :crazy:

Εννοείται ότι το passat είναι καλύτερο σαν πάτημα στο ταξίδι, όμως ακόμα δεν έχω ξεχάσει πρόσφατο εφιάλτη οδήγησης passat στο κέντρο της Αθήνας μέσα στα στενά... :whistle:

Σε ιδανικές καταστάσεις το καλύτερο αυτοκίνητο θα ήταν δύο: ένα polo για την πόλη και ένα passat για ταξίδια, όμως το golf παίζει αξιοπρεπώς σε όλες τις κατηγορίες

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει η κατανωλωση ειναι λογικη με τους κοφτες που πηγαινα,δεν εινσι παρολογο.

Οχι και εφιαλτης μεσα στο κεντρο...

Κλαιν μαιν,καθε μερα με αυτο κινουμε,μια συνηθεια ειναι.

Οταν παιρνω το μικρα μου φσινεται καρτ.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 14 μήνες με το 7αρι, έφτασα αισίως τα πρώτα 20.000. Χλμ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ, και συνεχίζουμε.

amytyse5.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

Ωραία νέα φίλε μου!!! Πως είναι η μέση κατανάλωσή σου μετά από τόσα χιλιόμετρα???? Εύχομαι να φτάσεις το ίδιο εύκολα και απροβλημάτιστα τα 200.000!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα και αφού είχα κανει 890χλμ έβαλα βενζίνη και είχα μέση καταναλωση 5,7l/100 km. Πολύ καλή απόδοση πάντα βέβαια με νορμαλ ταχύτητες. Μου έβαλαν 51 λίτρα και πιστεύω κρίνοντας από το ποτέ άναψε το φωτάκι της ρεζέρβας οτι είχα 4 λίτρα ακόμα. Βάσει κατασκευαστού η ρεζέρβα είναι 5 λίτρα αλλά επίσης το ρεζερβουάρ είναι συνολικά 50 λίτρα. Μήπως πρέπει να ανησυχώ οτι με "έκλεψε" ο βενζινάς? ή ειναι 55αρι το ντεπόζιτο?

Ωραία νέα φίλε μου!!! Πως είναι η μέση κατανάλωσή σου μετά από τόσα χιλιόμετρα???? Εύχομαι να φτάσεις το ίδιο εύκολα και απροβλημάτιστα τα 200.000!!!!

Για το σύνολο των χιλιομέτρων που έχω κανει η μέση κατανάλωση ειναι 7,6l/100 km με τα 2/3 αυτών μέσα στη πόλη.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νούμερα μπορώ να πω, δεδομένων των συνθηκών πάντα!!! Είναι πιθανό φίλε μου να σε έκλεψαν, ειδικά στη χώρα που ζούμε, μιας και το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου σου, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία είναι 50 λίτρων... Ωστόσο, αν θυμάμαι καλά και στο ρεκόρ Guinness, εσύ ο ίδιος παρατήρησες κάτι για τη χωρητικότητά του... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57655

Link to comment
Share on other sites

Αμα ο βενζινάς το τιγκάρει όσο πάει πατώντας μια βαλβίδα που υπάρχει (και ενδεχομένως με υπερχείλιση ρεζερβουάρ η οποία στάζει πάνω στο πίσω δεξιά λάστιχο :shok: - δεν κάνω πλάκα) είναι πιθανό να πάρει 5 λίτρα παραπάνω από τη χωρητικότητα του ρεζερβουάρ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά νούμερα μπορώ να πω, δεδομένων των συνθηκών πάντα!!! Είναι πιθανό φίλε μου να σε έκλεψαν, ειδικά στη χώρα που ζούμε, μιας και το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου σου, σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία είναι 50 λίτρων... Ωστόσο, αν θυμάμαι καλά και στο ρεκόρ Guinness, εσύ ο ίδιος παρατήρησες κάτι για τη χωρητικότητά του... http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=57655

Με εξαίρεση το τετρακίνητο που έχει 55 λίτρα όλα τα άλλα έχουν 50αρια. Όσο για το γκίνες άστα να πάνε μας δουλεύουν κανονικά. Εγώ με τα χίλια ζόρια έκανα 900 χλμ και αυτοί μιλάνε για 1500. Μάλλον σε κατηφόρα οδήγησαν και μέχρι 80 χλμ ανώτατη ταχύτητα. Πάντως πριν μια 20 ετια παρόμοιο πρόβλημα με την χωρητικότητα είχα με ένα Ίμπιζα και η σεατ τελικά μου είχε πει ότι έπαιρνε 5 λίτρα παραπάνω απ ότι έγραφε το μανιουαλ. Σε κάθε περίπτωση όμως θα το ξανατσεκαρω και θα το θέσω ερωτήματα στην αντιπροσωπεία.
Link to comment
Share on other sites

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=303628&catid=6 Δες και ένα πρόσαφατο περιστατικό στα Γιάννενα φίλε μου, για να μην αποκλειστεί το ενδεχόμενο απάτης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη πλευρά ομως αν υποθέσουμε οτι με "έκλεψε"" 5 λίτρα η κατανάλωση μου ειναι ακόμα καλύτερη και μιλάμε πλέον για 5,2l/100 km. Έχουμε και τα κακά μας αλλά και τα καλα μας....χαχαχα....!!!

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη πλευρά ομως αν υποθέσουμε οτι με "έκλεψε"" 5 λίτρα η κατανάλωση μου ειναι ακόμα καλύτερη και μιλάμε πλέον για 5,2l/100 km. Έχουμε και τα κακά μας αλλά και τα καλα μας....χαχαχα....!!!

χαχαχαχα, όντως!!! Όλα είναι θέμα οπτικής τελικά...  :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τώρα που το ξανασκέφτομαι μπορεί και να μην με έκλεψε ο βενζινάς καθόσον η μέση κατανάλωση με τα 51 λίτρα που μου έβαλε βενζίνη ειναι ακριβώς η ίδια με αυτή που μου υπολόγισε το computer trip του αυτοκινήτου. Πέραν τούτου και το βιβλίο αναφέρει χωρητικότητα ΠΕΡΙΠΟΥ στα 50 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το τετρακίνητο που έχει 55 λίτρα όλα τα άλλα έχουν 50αρια. Όσο για το γκίνες άστα να πάνε μας δουλεύουν κανονικά. Εγώ με τα χίλια ζόρια έκανα 900 χλμ και αυτοί μιλάνε για 1500. Μάλλον σε κατηφόρα οδήγησαν και μέχρι 80 χλμ ανώτατη ταχύτητα. Πάντως πριν μια 20 ετια παρόμοιο πρόβλημα με την χωρητικότητα είχα με ένα Ίμπιζα και η σεατ τελικά μου είχε πει ότι έπαιρνε 5 λίτρα παραπάνω απ ότι έγραφε το μανιουαλ. Σε κάθε περίπτωση όμως θα το ξανατσεκαρω και θα το θέσω ερωτήματα στην αντιπροσωπεία.

Σχετικά με αυτό εγώ πήγα πρατήριο σχεδόν άδειος 15 χλμ έλεγε ακόμα. Έβαλα 25 λίτρα και πήγε μέχρι τα 5/8 το ρεζερβουάρ. Δεν ξέρω βέβαια μήπως τα ντίζελ έχουν μικρότερο ντεπόζιτο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.