Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Δεν ειναι και τα δυο εκδοση. Το bluemotion technology αναφερεται στην τεχνολογια που χρησιμοποιει το αυτοκινητο για οικονομια.

Η bluemotion εκδοση αναφερεται στο πακετο εξοπλισμου που εχει το αμαξι.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλως το δεχτηκες! Οταν λες εσωτερικο του R line τι εννοεις? Το εσωτερικο πακετο R Line ή το εσωτερικο που εχει η R Line εκδοση στην Ελλαδα με τα ergoactive καθισματα?

Ευχαριστώ για τις ευχές σου Πέτρο. Εννοώ το 2ο, δηλ το εσωτερικό που έχει ή R line έκδοση στην Ελλάδα με τα καθίσματα. Σαφώς κ δεν αναφέρομαι στην πίσω ένδειξη bluemotion technology, αλλά στην ένδειξη bluemotion στον προφυλακτήρα, στη θέση που υπάρχει η αντίστοιχη ένδειξη r line. Μόνο που ήμουν βιαστικος κ δεν πρόσεξα λεπτομέρειες, όπως ζαντες. Είμαι πολύ περίεργος για τα λάστιχα του, αν είναι όπως μου είπαν "με τη χαμηλή κατανάλωση" δεν μπορεί να φοράει 17ρες ζαντες....  Μια από αυτές τις μέρες θα ξαναπαω, οπότε θα το προσεξω καλύτερα.

Edited by sakplat
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μου που πήρε χθες το TDI R-Line μπροστά γράφει R-line και πίσω TDI κι από κάτω BLUEMOTION.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μου που πήρε χθες το TDI R-Line μπροστά γράφει R-line και πίσω TDI κι από κάτω BLUEMOTION.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Καλημερα.

Ετσι ηταν ολα τα TDI Rline μεχρι προτινος, αυτο ισχυε κ ισχυει. Αυτο που δεν ηξερα οτι υπαρχει κ ειδα ειναι μιξη blue motion με rline, πχ αυτο ειχε τη μασκα με τις μπλε λεπτομερειες του blue motion με προφυλακτηρες κ καθιστικο απο εκδοση rline εισαγωγης Ελλαδος. 

 

  Για καποιον οπως πχ εμενα η ενδεχομενως κ τον Πετρο, που στα εξτρα ηθελα οπωσδηποτε ηλιοροφη, ισως κ να μην αλλαζε τιποτα, γιατι ως γνωστο το blue motion δεν βγαινει με ηλιοροφη κ το ποιο πιθανο κ αυτο το μοντελο που ειδα να μην παιρνει. Για καποιον ομως που θα προτιμουσε 6αρι σασμαν με τα χαρακτηριστικα του rline κ την οικονομια του blue motion, το μοντελο αυτο θα ηταν το ιδανικο...

Link to comment
Share on other sites

  Για καποιον οπως πχ εμενα η ενδεχομενως κ τον Πετρο, που στα εξτρα ηθελα οπωσδηποτε ηλιοροφη, ισως κ να μην αλλαζε τιποτα, γιατι ως γνωστο το blue motion δεν βγαινει με ηλιοροφη κ το ποιο πιθανο κ αυτο το μοντελο που ειδα να μην παιρνει

 

 

Φιλε μου τι αλλο εξοπλισμο εχεις βαλει? Δεν μας ανεβασες και καμια φωτο... ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου τι αλλο εξοπλισμο εχεις βαλει? Δεν μας ανεβασες και καμια φωτο... ;)

Δεν το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου, μάλλον την επόμενη βδομάδα...περαν της ηλιοροφης, έχουν μπει xenon, πισω φωτα led, αναδιπλωμενοι καθρέπτες, κάμερα οπισθοπορειας και πολυλειτουργικό τιμονι. Στην αντιπροσωπεια εδώ, θα περαστούν πισω αισθητήρες για παρκάρισμα, φυμε τζαμιά κ τα προστατευτικά νίκελ στις πόρτες κάτω. Χρώμα urano grey, καλυτερο από κοντά παρά στις φωτογραφίες..

 

Επίσης με μια γρήγορη μάτια, λείπουν κ σε μενα τα σήματα "R" από πλαγια, όπως κ τα δικά σου, άρα δεν επεσες σε μεταβατική περίοδο, απλά δεν τα βάζουν πια..

Edited by sakplat
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω πάρει ακόμα στα χέρια μου, μάλλον την επόμενη βδομάδα...περαν της ηλιοροφης, έχουν μπει xenon, πισω φωτα led, αναδιπλωμενοι καθρέπτες, κάμερα οπισθοπορειας και πολυλειτουργικό τιμονι. Στην αντιπροσωπεια εδώ, θα περαστούν πισω αισθητήρες για παρκάρισμα, φυμε τζαμιά κ τα προστατευτικά νίκελ στις πόρτες κάτω. Χρώμα urano grey, καλυτερο από κοντά παρά στις φωτογραφίες..

 

Επίσης με μια γρήγορη μάτια, λείπουν κ σε μενα τα σήματα "R" από πλαγια, όπως κ τα δικά σου, άρα δεν επεσες σε μεταβατική περίοδο, απλά δεν τα βάζουν πια..

 

Μια χαρα ειναι ο εξοπλισμος σου! Οσο για τα πλαινα λογοτυπα μπορεις αν θες να τα τοποθετησεις οπως κι εγω.. Αν και αυτο ειναι θεμα γουστου..

Link to comment
Share on other sites

Παντως μιας που αναφερθηκαν οι αισθητηρες παρκαρισματος, θελω να πω οτι ειναι πολυ καλοι και ακριβεις. Εχω δει σ αλλα οχηματα να κοκκινιζει ο αισθητηρας κ να χει πολυ χωρο πισω, ενω στο golf πραγματικα στη τελευταια σκαλα ειναι το πιο πισω/μπροστα που μπορεις να πας

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παντως μιας που αναφερθηκαν οι αισθητηρες παρκαρισματος, θελω να πω οτι ειναι πολυ καλοι και ακριβεις. Εχω δει σ αλλα οχηματα να κοκκινιζει ο αισθητηρας κ να χει πολυ χωρο πισω, ενω στο golf πραγματικα στη τελευταια σκαλα ειναι το πιο πισω/μπροστα που μπορεις να πας

Sent from my iPad using Tapatalk

Ursus εγω προσωπικα θα ηθελα περισσοτερη ακριβεια..

Το παρατεταμενο κοκκινο χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος χτυπαει οταν η αποσταση ειναι περιπου 30-40cm ίσως και λιγο παραπανω.. Θα μπορουσε π.χ. να μπαινει στα 15cm (δεν ξερω φυσικα αν ειναι εφικτο)  πραγμα που θα ηταν πολυ πιο βολικο. Η αληθεια ειναι οτι τα νουμερα ειναι κατα προσεγγιση και στο μελλον εχω σκοπο να κανω καποιες μετρησεις στην αποσταση.. Στην πραξη οταν π.χ. μπαινω στο γκαραζ το καλυτερο ειναι να τους κλεινω γιατι ο χωρος ειναι σχετικα περιορισμενος και ενα παραπανω με το να εχω και τους πλαινους γινεται ο χαμος απο "μπιπ".  (για το λογο αυτο εχω βαλει 2 καθρεπετες σε "στρατηγικα" σημεια ωστε να περναω στο εκατοστο!)

Στην οπισθεν η καμερα σε συνδιασμο μου τους αισθητηρες ή και χωρις αυτους βοηθα αρκετα..

Φυσικα ισως ακομα δεν εχω εξικοιωθει με αρκετα απο τα συστηματα και πιθανο να παρα-ειμαι αυστηρος και σιγουρα θελει χρονο και εμπειρια για να εχει κανεις μια ολοκληρωμενη αποψη..

Αλλα γι αυτο ειμαστε εδω να τα λεμε! ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο και καλοτάξιδα να είναι τα Golfακια σας και με το καλό να τα δεχτούμε κι εμείς!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Καλα κ εγω 3 μερες το χω ολες κι ολες , αλλα σε σχεση με αλλα αμαξια που χα δει, αυτο μου φαινεται αρκετα καλυτερο. Οσο για το μπιπ ισως το απενεργοποιησω και μεινω με την εικονα της οθονης. Τον ηχο δε τον εχω τσεκαρει πολυ, ο νους μου ηταν στη σημανση γι αυτο και αναφερθηκα εκει.

Θα δω κι αυτο που λες περι ηχου

Κι εμενα σιγουρα δε θα με χαλαγε η οθονη αλλα αφου δε προλαβα να τη βαλω, τουλαχιστον οι αισθητηρες ειναι βοηθεια

Αυτο που ακομα δεν εχω συνηθισει ειναι το auto hold. Ενω ειναι ενεργοποιημενο πιανω τον εαυτο μου να παταει το φρενο :p

Ευχαριστουμε, με το καλο και το δικο σου!!

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Καλα κ εγω 3 μερες το χω ολες κι ολες

Αυτο που ακομα δεν εχω συνηθισει ειναι το auto hold. Ενω ειναι ενεργοποιημενο πιανω τον εαυτο μου να παταει το φρενο :p

 

 

1ον Καλως τα δεχτηκες!! Περιμενα πιο πολυ ενθουσιασμο μια και το περιμενες πως και πως... Για πες μας λιγο πιο αναλυτικα τις μεχρι τωρα εντυπωσεις σου και φυσικα ανεβασε και καμια φωτογραφια...

2ον Το autohold θα το συνηθισεις πολυ συντομα μην ανησυχεις.. Δουλευει παρα πολυ καλα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεβασει φωτο! Και τη προηγουμενη βδομαδα που το πρωτοειδα κ απο προχτες που πηγαμε τη πρωτη μας βολτα :) στο θεμα που ποσταρουν ολοι φωτο

Μπορει εδω να μη φανηκε πολυς ενθουσιασμος αλλα οταν το τηλεφωνο χτυπησε την προηγουμνη εβδομαδα εγω εβαλα τα κλαμματα. Ευτυχως που ημουν σπιτι χαχα!

Ειχα εναν μικρο κομπο τελευταια σχετικα με το κλιο, ημουν δεμενη συναισθηματικα , οσο να ναι το πρωτο αυτοκινητο... Αλλα οταν το αφησαμε και μπηκαμε στο γκολφ να φυγουμε το ξεχασα τελειως

Τι να πω το χασμα ειναι τεραστιο. Το αμαξι ειναι υπεροχο και το νιωθεις πολυ στιβαρο , ακομα και μονο ανοιγοντας την πορτα.

Το δικο μου με τις 17ρες και το χαμηλο προφιλ ελαστικων θελει προσοχη στις λακουβες, αλλα πραγματικα λογω αναρτησης δεν καταλαβαινεις τιποτα.

Το χα διαβασει εδω μεσα αλλα ειναι αλλο να το βλεπεις στην πραξη.

Επισης μου αρεσει πολυ η ηχομονωση που εχει, δεν ακους τιποτα με κλειστα τα παραθυρα, ενω περιμενα ν ακουω τη μηχανη για να μαθω τις στροφες του αυτο ειναι λες κι ειναι κλειστο :p

Το μενου του ειτε στη μικρη οθονη ειτε στην κεντρικη ειναι πολυ ευκολο. Μου εδειξε αρκετα πραγματα ο συμβουλος service, αλλα γενικα δε δημιουργει προβλημα, βρισκεις ο,τι θες πανευκολα.

Το usb το διαβαζει μια χαρα, το κινητο συνδεεται αμεσα. Ενω στην b του πατερα μου, ποτε το βλεπει και ποτε οχι και πρεπει να τ ανοιγοκλεισεις.. Εδω συνδεεται αμεσως.

Το κιβωτιο του ειναι ολα τα λεφτα. Οι αλλαγες γινονται θα ελεγα, βελουδινα. Καλυτερο της mercedes και αυτο.

Φανταζομαι πως οταν το στρωσω, απο αποψη ταχυτητας θα βγαλει μεγαλα γουστα. Λογω 6ταχυτου σασμαν ακομα και τωρα που δε θελω να υπερβω τις 2.500, μπορω να κινουμαι γρηγορα.

Τα φωτα...xenon παιδια. Μου το λεγε εδω ο pettros κι ειχε τα 1000 δικια. Καμια σχεση με αυτα που ειχα, και ουτε με τα led.

Θελω ομως να ρωτησω το εξης. Οταν περναω απο ανωμαλια του δρομου, τα δωτα τρεμουν. Ειχα διαβασει εδω μεσα τοπικ που το ανεφερε κ ελεγε οτι ειναι νορμαλ για την κατασκευη τους.

Ομως δε κινδυνευουν να χαλασουν ετσι; Οχι οτι παω γρηγορα φυσικα σε σαμαρακια αλλα λεω..

Για το τελος θ αφησω το alcantara. Το σαλονι του πραγματικα ειναι ΥΠΕΡΟΧΟ. Και το χρωμα -διαλεξα γκρι- και σαν σχεδιο και σαν υφη. Τα καθισματα ειναι αναπαυτικα και η στηριξη της μεσης ειναι στα + .

Χτες πηρα αξεσουαρ για καθαρισμο, μου μενει και ενα καλο σαμπουαν και ειμαι κομπλε.

Επισης μαλλον θα παρω πατακια λαστιχενια γιατι δε θελω με τις βροχες να μου γινουν χαλια αυτα που εχει.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1ον Καλως τα δεχτηκες!! Περιμενα πιο πολυ ενθουσιασμο μια και το περιμενες πως και πως... Για πες μας λιγο πιο αναλυτικα τις μεχρι τωρα εντυπωσεις σου και φυσικα ανεβασε και καμια φωτογραφια...

2ον Το autohold θα το συνηθισεις πολυ συντομα μην ανησυχεις.. Δουλευει παρα πολυ καλα!

Ναι! Θυμαμαι ακόμα τα posts όπου δεν κρατιόταν από την ανυπομονησία!! Καλοταξιδο!

 

Μικρό update. Περνοντας σήμερα από την αντιπροσωπεια, βλέποντας το αυτοκινητο χαρηκα όταν αντιλήφθηκα ότι υπάρχουν led κάτω απ τους καθρέφτες....ναι ξερω από ολόκληρο αυτοκίνητο θα μου πεις....αλλά ήταν κάτι που δεν ήξερα ότι το έχω...λογικά υπάρχουν σαν μέρος του πακέτου των xenon? Κ κάτι τελευταίο, παραμένουν αυτά τα led αναμμενα κατά τη διάρκεια της πορείας ή ανάβουν μόνο κατά το κλείδωμα του αυτοκινήτου για λίγο?οποιος γνωστης μπορεί να βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δειτε το ποστ μου με τις φωτο το αρχικο μιλησα για ονειρο που εγινε πραγματικοτητα, τι αλλο να πω :p :p

Ουτε εγω ηξερα οτι εχει φωτα στους καθρεφτες χαχα, οχι δε μενουν ανοιχτα κατα την πορεια

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλα κ εγω 3 μερες το χω ολες κι ολες ......

Sent from my iPad using Tapatalk

Καλορίζικο και καλοτάξιδο, την Τρίτη το παραλαμβάνω και εγώ !!!

Το Apple car σου λειτουργεί ;

Η αίσθηση του ηχοσυστήματος ποια είναι ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω, με το καλο και το δικο σου!!

Το app connect ειναι περασμενο στο συστημα, το εμφανιζει και η οθονη ομως ακομα δεν ειναι διαθεσιμο στην Ελλαδα. Μου ειπαν οτι θα ειδοποιηθουμε μολις αυτο γινει

Το ηχοσυστημα ειτε ειναι απο ραδιο ειτε απο usb ειναι παρα πολυ καλο.

Δοκιμαςα τραγουδια με εντονο μπαςο και μου αρεςε πως απεδιδε, χωρις να τα υπερτονιζει.

Μπορεις να ρυθμισεις και απο που να βγαινει περισσοτερο ο ηχος, εμενα ο συμβουλος μου το εβαλε στο κεντρο και λιγο πιο πισω γιατι μου πε οτι ετσι δινει αισθηση surround. Bluetooth απο κινητο προφανως χανει λιγο, γι αυτο ευθυνεται to streaming. Cd και καρτα μνημης δεν εχω δοκιμασει

Επισης να πω οτι ακολουθουμε για το service ο,τι γραφει το βιβλιαρακι οχι οτι θα δειξει η οθονη. Σε επομενη επισκεψη μου θα τους ζητησω να μου το συγχρονισουν.

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ursus όσο αφορά το ηχοσύστημα, στο δικό μου με τραγούδια απο το τηλέφωνο με Bluetooth παίζει καλύτερα απο οτι στο cd και στην κάρτα μνήμης,όσο για τα ηχεία όταν στρώσουν,γιατί ακόμη και αυτά καινούργια ειναι,θα δεις οτι θα έχεις ακόμη καλύτερη ακουστική!!

θυμάμαι και εγώ τον εαυτο μου πριν ένα χρόνο έτσι αισθανόμουν, αν και πέρασε ένας χρόνος και ένας μήνας όταν το οδηγάω δεν σταματάω να χαίρομαι,είμαι πολύ ευχαριστημένος με το golf!!

Καλορίζικο και καλοτάξιδο σου εύχομαι σε εσένα και σε όλους που θα παραλάβουν την golfάρα τους!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Apple Car θα έχουμε όταν το ενεργοποιήσει η Apple στην Ελλάδα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν ισχύει αυτό που λες, ότι δηλαδή είναι θέμα Apple, ( δεν διαφωνώ, εξάλλου το έχω δει και στο site τους) το iPhone μιας φίλης που θα έρθει για τις γιορτές από Αγγλία, θα λειτουργήσει μια χαρά ενώ το δικό μου δεν θα λειτουργεί. Σωστά ;

Link to comment
Share on other sites

Μμμ....

Ενδιαφέρουσα απορία.

Μάλλον όμως όχι αφού όπως καταλαβαίνω δεν λειτουργεί για το αυτοκίνητο στην Ελλάδα αλλά ούτε και για το ελληνικό κινητό.

Από την άλλη ίσως στην Ιταλία π.χ. με αγγλικό μενού στο iPhone (σου) να λειτουργούσε.

Αλλά όλα αυτά είναι υποθέσεις...

Πιστεύω ότι είναι ζήτημα μηνών να ενεργοποιηθεί εκτός κι αν υπάρχει απαίτηση η Siri να γνωρίζει ελληνικά οπότε πάμε στις... καλένδες!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.