Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Το πρωί θα σας ανεβάσω video να δείτε ότι λειτουργεί . Δεν πιστεύεται κι όλας σας έδειξα και την σύνδεση στο iPhone θα σας τραβήξω και ένα videaki να πειστείτε .

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν τις ξέρεις γιατί δεν τα λες καλά.

Το carnet δεν θα δοθεί σε όλους γιατί το carnet είναι σύνολο υπηρεσιών.

Το carnet περιλαμβάνει το Guide and inform και το App connect.

Η online υπηρεσία του Carnet είναι διαθέσιμη μόνο στα discover.

Τώρα πως στο site της VW λέει ότι στην Ελλάδα δεν είναι ακόμα ενεργό το Apple CarPlay κι εσύ το έχεις τι να πω...

Ή τρολάρεις με τρέλα ή κάτι άλλο παίζει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Λες εγώ να μην τις ξέρω που έχω και car net και navi της VW και τις ξέρεις εσύ;;;Που τις έχεις δει σε videaki στο YouTube !!!!

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω αυτά που η ίδια η VW αναφέρει.

Κατά τα άλλα σου αναφέρω κι αυτά που η ίδια η αντιπρόσωπια μου έχει πει καθώς από πολύ νωρίς τα ρωτούσα αυτά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεδομενο 1: επισημη απαντηση απο kosmocar οτι η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη στην ελλαδα ακομα

Δεδομενο 2: συμβουλος σερβις στην αντιπροσωπεια κατα την παραλαβη ειπε οτι οταν ειναι διαθεσιμο θα ενημερωθουμε

Δεδομενο 3: υπαρχει μεσα στο συστημα , το ειδα, αλλα δε λειτουργει ακομα

Δεδομενο 4: η apple στο site της δεν εχει την Ελλαδα στις χωρες που ειναι διαθεσιμο

Εσυ δηλαδη βαση ολων αυτων δε θα αναρρωτιωσουν τι γινεται αν καποιος υποστηριζε τα αντιθετα....;

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Διατίθεται μόνο σε συνδυασμό με το σύστημα "Composition Media" και τα σύστημα πλοήγησης "Discover Media" και "Discover Pro". Το Car-Net App Connect περιλαμβάνει τις τεχνολογίες MirrorLink, CarPlay και Android Auto. Η διαθεσιμότητα αυτών των τεχνολογιών μπορεί να διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στην Ελλάδα οι τεχνολογίες CarPlay και Android Auto δεν διατίθονται ακόμα από την AppleTM και GoogleTM αντίστοιχα. Παρακαλείστε να σημειώσετε ότι το "Car-Net App Connect" υποστηρίζεται μόνο από συγκεκριμένα κινητά τηλέφωνα που κυκλοφορούν σήμερα στην αγορά. Η Volkswagen συνεργάζεται στενά με τους μεγαλύτερους κατασκευαστές smartphone για να προωθήσει την ευρεία υποστήριξη του Car-Net App Connect. Για τις τρέχουσες πληροφορίες σχετικά με τη συμβατότητα των νέων κινητών τηλεφώνων και αυτά που είναι ήδη στην αγορά, παρακαλούμε επισκεφθείτε το: www.volkswagen.com/car-net."

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σας λέω ότι σας δουλεύουν κανονικά !!! Δεν πρόκειται να δείτε car play . Το πρωί θα δείτε πως είναι το carnet και το CarPlay και στην Ελλάδα .

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vtsotras
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι το navigon, το οποίο όντως έχει το Discover.

Περιμένουμε κι από Apple CarPlay!

Πάντως καλοτάξιδο να'ναι το εργαλείο σου!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι το navigon, το οποίο όντως έχει το Discover.

Περιμένουμε κι από Apple CarPlay!

Πάντως καλοτάξιδο να'ναι το εργαλείο σου!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν είναι δικό μου φίλε της γυναίκας μου το έχω πάρει . Σε ευχαριστώ .. Το πρωί θα σου λύσω κ την απορία σου !!!

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεβασει φωτο! Και τη προηγουμενη βδομαδα που το πρωτοειδα κ απο προχτες που πηγαμε τη πρωτη μας βολτα :) στο θεμα που ποσταρουν ολοι φωτο

Θελω ομως να ρωτησω το εξης. Οταν περναω απο ανωμαλια του δρομου, τα δωτα τρεμουν. Ειχα διαβασει εδω μεσα τοπικ που το ανεφερε κ ελεγε οτι ειναι νορμαλ για την κατασκευη τους.

Ομως δε κινδυνευουν να χαλασουν ετσι; Οχι οτι παω γρηγορα φυσικα σε σαμαρακια αλλα λεω..

Επισης μαλλον θα παρω πατακια λαστιχενια γιατι δε θελω με τις βροχες να μου γινουν χαλια αυτα που εχει.

 

Ursus για ποσταρε το λινκ γιατι δεν βρηκα φωτο απο το δικο σου οσο κι αν εψαξα.. Ποιο ειναι το μερος που ανεβαζουν ολοι να ανεβασω κι εγω καμια.....  ;)

 

 

Στα φωτα μου δεν εχω παρατηρησει τρεμουλο ισως γιατι και στο προηγουμενο αυτοκινητο ειχα xenon.. Παντωε το θεμα εχει ξανασυζητηθει και δεν νομιζω οτι ειναι κατι για το οποιο πρεπει να ανησυχεις..

 

 

Τα λαστιχενια χαλακια ειναι must! Ειδικα το χειμωνα αν κι εγω τα ειχα και το καλοκαιρι!

 

 

 

 

 

Περνοντας σήμερα από την αντιπροσωπεια, βλέποντας το αυτοκινητο χαρηκα όταν αντιλήφθηκα ότι υπάρχουν led κάτω απ τους καθρέφτες....ναι ξερω από ολόκληρο αυτοκίνητο θα μου πεις....αλλά ήταν κάτι που δεν ήξερα ότι το έχω...λογικά υπάρχουν σαν μέρος του πακέτου των xenon? Κ κάτι τελευταίο, παραμένουν αυτά τα led αναμμενα κατά τη διάρκεια της πορείας ή ανάβουν μόνο κατά το κλείδωμα του αυτοκινήτου για λίγο?οποιος γνωστης μπορεί να βοηθήσει...

 

Φιλε μου νομιζω οτι το led φως κατω απο τους καθρεπτες ειναι στανταρ στους ηλεκτρικα αναδιπλουμενους καθρεπτες και οχι με το πακετο των xenon..

Ενεργοποιουνται με το ξεκλειδωμα του αυτοκινητουαπ' εξω  καθως και με το ανοιγμα της πορτας απο μεσα. Παραμενουν αναμενα μεχρι να μπεις στο αυτοκινητο ή μεχρι να το κλειδωσεις φευγοντας ασχετα με τη λειτουργια leaving or coming  home και την διαρκεια της οποιας μπορεις να ρυθμισεις εσυ απο το infotainment  ..

 

 

 

Τωρα σε σχεση με το car link δυστυχως δεν εχω αποψη περαν απο αυτα που διαβαζω μια και για 2 εβδομαδες (19η εβδ. παραγωγης) δεν ειμαι απο τους τυχερους με την οθονη των 6.5 ιντσων αλλα με την 5.8.. :(

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=9379 αυτο ειναι το τοπικ

Εγω αρχικα δεν ηθελα να βαλω πατακια, ενιωθα οτι θα χαλασει λιγο η αισθηση πολυτελειας που εχει το αμαξι, αλλα απο το να γινει χαλια, τελικα θα τα βαλω

Λυσε μου μια απορια, που δε θυμαμαι. Οταν ξεκλειδωνω το πορτμπαγκαζ απο το κλειδι, και μετα το κλεινω, κλειδωνει παλι μονο του;

Κ επισης εστω οτι ειμαι μεσα, κι εχει μπει το κεντρικο κλειδωμα, σταματαω, βγαινω. Το πορτμπαγκαζ ανοιγει;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

δεδομενο 1: επισημη απαντηση απο kosmocar οτι η υπηρεσια δεν ειναι διαθεσιμη στην ελλαδα ακομα

Δεδομενο 2: συμβουλος σερβις στην αντιπροσωπεια κατα την παραλαβη ειπε οτι οταν ειναι διαθεσιμο θα ενημερωθουμε

Δεδομενο 3: υπαρχει μεσα στο συστημα , το ειδα, αλλα δε λειτουργει ακομα

Δεδομενο 4: η apple στο site της δεν εχει την Ελλαδα στις χωρες που ειναι διαθεσιμο

Εσυ δηλαδη βαση ολων αυτων δε θα αναρρωτιωσουν τι γινεται αν καποιος υποστηριζε τα αντιθετα....;

Sent from my iPad using Tapatalk

Αυτό που λένε από την Kosmocar είναι ότι "η Apple δεν το έχει διαθέσιμο στην Ελλάδα ". Δηλαδή δεν λειτουργεί στα iPhone με language ή region ( δεν ξέρω πιο από τα δυο ) Greece. Αν το αλλάξουμε δηλαδή λειτουργεί ;

Επίσης σε ξένο forum διάβασα ότι και σε άλλες χώρες έχουν ανάλογα προβλήματα ( ανέβασα σχετικό post στη προηγούμενη σελίδα), και ότι με απλή ενημέρωση Software από το service της VW λειτουργεί κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Λυσε μου μια απορια, που δε θυμαμαι. Οταν ξεκλειδωνω το πορτμπαγκαζ απο το κλειδι, και μετα το κλεινω, κλειδωνει παλι μονο του;

Κ επισης εστω οτι ειμαι μεσα, κι εχει μπει το κεντρικο κλειδωμα, σταματαω, βγαινω. Το πορτμπαγκαζ ανοιγει;

Sent from my iPad using Tapatalk

Εφόσον το αυτοκίνητο παραμείνει κλειδωμένο ναι. Λογικα μολις το κλείσεις θα κλειδωσει.

Καξ στη 2η περίπτωση ναι ανοίγει..

Δεν νομιζω να κανω λαθος.. απ όσο θυμάμαι έτσι δουλεύει. ..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το αυτοκίνητο παραμείνει κλειδωμένο ναι. Λογικα μολις το κλείσεις θα κλειδωσει.

Καξ στη 2η περίπτωση ναι ανοίγει..

Δεν νομιζω να κανω λαθος.. απ όσο θυμάμαι έτσι δουλεύει. ..

Ναι έτσι ειναι, σωστά τα λες Πέτρο!

Πέτρο και εγώ λυπάμαι που δεν προλάβαμε την αναβάθμιση στο composition media, που και για αυτό πληρώςαμε παραπάνω να μας το περάσουν...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λένε από την Kosmocar είναι ότι "η Apple δεν το έχει διαθέσιμο στην Ελλάδα ". Δηλαδή δεν λειτουργεί στα iPhone με language ή region ( δεν ξέρω πιο από τα δυο ) Greece. Αν το αλλάξουμε δηλαδή λειτουργεί ;

Επίσης σε ξένο forum διάβασα ότι και σε άλλες χώρες έχουν ανάλογα προβλήματα ( ανέβασα σχετικό post στη προηγούμενη σελίδα), και ότι με απλή ενημέρωση Software από το service της VW λειτουργεί κανονικά.

Διαβασα αυτο που εγραψες , εκει ομως φανταζομαι πως ηταν προβλημα καθως η apple το επετρεπε ενω εδω δε μας το εχει καν διαθεσιμο

Βεβαια αυτο που ανεβασε και ισχυριζεται ο φιλος απο πανω , κανει τα πραγματα λιγο περιεργα..

Τι να πω αν διαβαζει καποιος που προκειται να παραλαβει αμαξι, μπορει να το ρωτησει στην αντιπροσωπεια για να χουμε κι αλλη γνωμη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Στη δευτερη περιπτωση εφοσον ειναι ενεργο το κεντρικο κλειδωμα και εγω ανοιγω μονο την πορτα του οδηγου, δε θα πρεπε να ξεκλειδωσω γενικα το αμαξι για ν ανοιξει και το πορτμπαγκαζ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που περιμένω αμάξι 48ης εβδομαδας 2015 (model year 2016) μου είπαν πως ακόμη στην Ελλάδα δεν παίζει το Apple CarPlay. Δεν ρώτησα αν εννοούν region or language.

Δεν τους έχω και πολύ εμπιστοσύνη όμως για το πόσο ενημερωμένοι είναι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Στη δευτερη περιπτωση εφοσον ειναι ενεργο το κεντρικο κλειδωμα και εγω ανοιγω μονο την πορτα του οδηγου, δε θα πρεπε να ξεκλειδωσω γενικα το αμαξι για ν ανοιξει και το πορτμπαγκαζ;

αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ πως θέλεις μέσα απο της ρυθμίσεις στην οθόνη του media, εχει 2 επιλογές όταν ξεκλειδωνεις απο μέσα,

1: όταν ειναι κλειδωμένο και ανοίξεις μια πόρτα να ξεκληδωνουν όλες

2: να ξεκλειδώνει μόνο μια αυτή που ανοίγεις..

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το 2 προεπιλεγμενο απο οταν το παρελαβα, και το προτιμω να μεινει ετσι απλα αυτο σημαινει μαλλον οτι μενει και το πορτμπαγκαζ κλειστο. Να κατι που δε ρωτησα

Και το ρωταω τωρα γιατι 1-2 φορες που πηγε να το ανοιξει ο πατερας μου μου πε οτι σα να ψικοσκαλωσε ο μηχανισμος , και ψαχνω να δω τι δεν εκανε καλα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι καμια φορά ψιλοσκαλώνει, δεν φταίει όμως ο μηχανισμός, αν το ανοίξεις "βιαστικά" ή "απότομα γρήγορα" το χερούλι του πορτμπαγκάζ χωρίς να ακουστεί ο κλασικός ήχος του μηχανισμού οτι εχει αφοπλίσει για να ανοίξει, τότε ψιλοσκαλώνει.. μου εχει τύχει και εμένα στην αρχή όταν το πρωτομάθαινα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ναι καμια φορά ψιλοσκαλώνει, δεν φταίει όμως ο μηχανισμός, αν το ανοίξεις "βιαστικά" ή "απότομα γρήγορα" το χερούλι του πορτμπαγκάζ χωρίς να ακουστεί ο κλασικός ήχος του μηχανισμού οτι εχει αφοπλίσει για να ανοίξει, τότε ψιλοσκαλώνει.. μου εχει τύχει και εμένα στην αρχή όταν το πρωτομάθαινα

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι οντως.. Κι εγω το εχω συναντησει. Μικρο το κακο.. Απλα δεν θελει αποτομα.. Με τη δευτερη προσπαθεια ανοιγει κανονικα..

αυτό μπορείς να το ρυθμίσεις εσύ πως θέλεις μέσα απο της ρυθμίσεις στην οθόνη του media, εχει 2 επιλογές όταν ξεκλειδωνεις απο μέσα,

1: όταν ειναι κλειδωμένο και ανοίξεις μια πόρτα να ξεκληδωνουν όλες

2: να ξεκλειδώνει μόνο μια αυτή που ανοίγεις..

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι Στελιο  αλλα και στις 2 περιπτωσεις το πορτμπαγκαζ νομιζω οτι ξεκλειδωνει.

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Ναι Στελιο αλλα και στις 2 περιπτωσεις το πορτμπαγκαζ νομιζω οτι ξεκλειδωνει.

Πέτρο μόλις το έκανα έλεγχο υπάρχουν 3 επιλογές dc993fe2c574eb8a2d2e9eb212ddffef.jpg

1. all doors ξεκλειδώνουν όλες και το πορτμπαγκάζ.

2. single door ξεκλειδώνει μόνο η πόρτα που θα ανοίξει απο μέσα,δεν ανοίγει το πορτμπαγκάζ.

3. vehicle side ξεκλειδώνει η μεριά του αυτοκινήτου 2 πόρτες δεξιά ή 2 πόρτες αριστερά,όταν μιλάμε για 5αθυρο, και σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν ανοίγει το πορτμπαγκάζ.

Υ.Γ για κάθε επιλογή χρειάζεται επανεκκίνηση του αυτοκίνητου για να λειτουργήσει.

Η μόνη λύση για της επιλογές 2 και 3 ειναι να πατάς το κουμπί ξεκλείδωμα απο το μέρος του οδηγού όταν πρόκειται για να ξεκλειδώσει το πορτμπαγκάζ.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο μόλις το έκανα έλεγχο υπάρχουν 3 επιλογές dc993fe2c574eb8a2d2e9eb212ddffef.jpg

1. all doors ξεκλειδώνουν όλες και το πορτμπαγκάζ.

2. single door ξεκλειδώνει μόνο η πόρτα που θα ανοίξει απο μέσα,δεν ανοίγει το πορτμπαγκάζ.

3. vehicle side ξεκλειδώνει η μεριά του αυτοκινήτου 2 πόρτες δεξιά ή 2 πόρτες αριστερά,όταν μιλάμε για 5αθυρο, και σε αυτή την περίπτωση πάλι δεν ανοίγει το πορτμπαγκάζ.

Υ.Γ για κάθε επιλογή χρειάζεται επανεκκίνηση του αυτοκίνητου για να λειτουργήσει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ενδιαφερον! Δεν ειχα παιξει ποτε μ αυτες τις επιλογες.. Φανταζομαι οτι κι εμενα ετσι ακριβως θα ειναι ασχετα με το keyless.. Παντως στην πραξη οταν π.χ. βγει ο συνοδηγος και θελει να παρει τα πραγματα του απο το χωρο αποσκευων και δεν μπορει να το ανοιξει φανταζομαι θα ειναι ενα θεμα.. Προφανως ομως θα μπορει ο οδηγος να ξεκλειδωσει με το κουμπι στην πορτα..

Edited by pettros
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://vimeo.com/149624332

Αφιερωμένο στον alej........που τα έχει διαβάσει κ τα έχει ρωτήσει όλα !!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by vtsotras
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://vimeo.com/149624332

Αφιερωμένο στον alej........που τα έχει διαβάσει κ τα έχει ρωτήσει όλα !!!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κ κάπου εδώ, παρακολουθώντας από χθες τη κουβέντα σας, θα πρέπει να το πω χωρίς να γνωρίζω κανέναν σας ούτε εξ αποστάσεως:

 

Μεγάλε εισαι εριστικός κ τραβας κολλήματα. Ξεκολλα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.