Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ναι γιατί οπως ειπα είναι απλές Η7 αλογόνου. Αν θες μπορείς εύκολα να τις αλλάξεις με άλλες με αρκετά πιο λευκό φως.

Πέτρο εσύ της άλλαξες? αν ναι,ποιές έβαλες/μάρκα?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πέτρο εσύ της άλλαξες? αν ναι,ποιές έβαλες/μάρκα?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι Στελιο τις αλλαξα αλλα επελεξα τις OSRAM Night Breaker Unlimited οι οποιες και θεωρουνται απο τις καλυτερες στο θεμα της αποδοσης. Ειναι πιο ασπρες απο τις εργοστασιακες αλλα οχι τοσο ωστε να προσεγγιζουν το χρωμα των Xenon. Αν θες για περισσοτερο ασπρο φως μπορεις να επιλεξεις απο εδω.

Εφοσον αλλαζονται, μαλλον αργοτερα θα προβω σ αυτη την αλλαγη, να μην εχω κιτρινη "παραφωνια"

 

Μαργαριτα δες το λινκ στην απαντηση μου στο Στελιο και θα βρεις αρκετες με πιο λευκο φως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την πρώτη μέρα που πηγα να δώ την golfαρα,πριν την αγοράσω,οταν ανοιξα το καπό και αντικριζα εναν ωραιο κινητηρα,αυτο που δεν μου άρεσε ειναι η χαρτό-πάνινη χαζομαρα που εχουν στην μπαταρία για κάλυμα,σε σχεση με τα προηγουμενα golf 5-6 που εχουν ενα πολυ ωραιο πλαστικό κάλυμα!

Σε αναζητήσεις που κάνω τυχαια ανακάλυψα φώτος απο golf 7 με πλαστικό κάλυμα απο golf 6!!

Το ερώτημα είναι πως μπορεί να το προσάρμοσε o τύπος? Μπορεί να προσαρμόζεται εύκολα ή εκάνε πάτεντα? πάντος ειναι ποιο ωραιο απο πριν!!

Παραθέτω φώτο:d410fa8dfbfe49bee41ddd313d32dfd7.jpg4ed903c33ed1d3defa5afe5e988df2ff.jpg86a79893a7b44b8e7788fe7fb35438cf.jpg

Edited by stellbouz
Link to comment
Share on other sites

Απο την πρώτη μέρα που πηγα να δώ την golfαρα,πριν την αγοράσω,οταν ανοιξα το καπό και αντικριζα εναν ωραιο κινητηρα,αυτο που δεν μου άρεσε ειναι η χαρτό-πάνινη χαζομαρα που εχουν στην μπαταρία για κάλυμα,σε σχεση με τα προηγουμενα golf 5-6 που εχουν ενα πολυ ωραιο πλαστικό κάλυμα!

Σε αναζητήσεις που κάνω τυχαια ανακάλυψα φώτος απο golf 7 με πλαστικό κάλυμα απο golf 6!!

Προσωπικά δεν με χαλάει αυτό που εχει αλλα φυσικά όλα αυτά είναι θεμα προσωπικού γούστου..; )

Φαντάζομαι παντως οτι αν βρεις κάποιον με golf 6 θα δεις αν και με πιο τρόπο μπορεί να τοποθετηθεί.

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Ναι Στελιο τις αλλαξα αλλα επελεξα τις OSRAM Night Breaker Unlimited οι οποιες και θεωρουνται απο τις καλυτερες στο θεμα της αποδοσης. Ειναι πιο ασπρες απο τις εργοστασιακες αλλα οχι τοσο ωστε να προσεγγιζουν το χρωμα των Xenon. Αν θες για περισσοτερο ασπρο φως μπορεις να επιλεξεις απο εδω.

Μαργαριτα δες το λινκ στην απαντηση μου στο Στελιο και θα βρεις αρκετες με πιο λευκο φως!

Για τις H15 τι έκανες άφησες τις μαμάτες ; Στο λέω γιατί και εγώ άλλαξα τις Η7 έβαλα crystal vision αλλά οι H15 έχουν πιο κίτρινο φως και είναι καπως όταν ανάβω μεγάλη σκάλα. Σκέφτομαι βέβαια να βάλω αυτές τώρα http://www.powerbulbs.com/eu/product/osram-cool-blue-intense-h15-twin

Link to comment
Share on other sites

Για τις H15 τι έκανες άφησες τις μαμάτες ; Στο λέω γιατί και εγώ άλλαξα τις Η7 έβαλα crystal vision αλλά οι H15 έχουν πιο κίτρινο φως και είναι καπως όταν ανάβω μεγάλη σκάλα. Σκέφτομαι βέβαια να βάλω αυτές τώρα http://www.powerbulbs.com/eu/product/osram-cool-blue-intense-h15-twin

Οι crystal vision Η7 που έβαλες ειναι 4300Κ και αυτές που σκέφτεσαι να αλλάξεις της Η15 ειναι 3700Κ πάλι θα έχεις διαφορά στο χρώμα... θα πρέπει να δεις να ειναι ίδια Κέλβιν και ίδια μάρκα για μην έχεις διαφορά στο χρώμα...

Οι Η7 που άλλαξε ο Πέτρος ειναι 3600Κ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by stellbouz
Link to comment
Share on other sites

Οι crystal vision Η7 που έβαλες ειναι 4300Κ και αυτές που σκέφτεσαι να αλλάξεις της Η15 ειναι 3700Κ πάλι θα έχεις διαφορά στο χρώμα... θα πρέπει να δεις να ειναι ίδια Κέλβιν και ίδια μάρκα για μην έχεις διαφορά στο χρώμα...

Οι Η7 που άλλαξε ο Πέτρος ειναι 3600Κ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι αυτές που έβαλα είναι λιγο πιο λευκό το φως απο τις εργοστασιακες. Αν θέλετε πιο άσπρες νομίζω οι dimond vision που ειναι 5000Κ είναι καλή επιλογή αλλά σίγουρα χάνουν λίγο σε απόδοση.. Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Οι crystal vision Η7 που έβαλες ειναι 4300Κ και αυτές που σκέφτεσαι να αλλάξεις της Η15 ειναι 3700Κ πάλι θα έχεις διαφορά στο χρώμα... θα πρέπει να δεις να ειναι ίδια Κέλβιν και ίδια μάρκα για μην έχεις διαφορά στο χρώμα...

Οι Η7 που άλλαξε ο Πέτρος ειναι 3600Κ

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ναι σωστός, αλλά δεν βρίσκω άλλες Η15 γνωστής εταιρείας μόνο αυτές τις osram. Αν έχετε κάποιες άλλες υπόψιν μου λέτε.

http://www.ledperf.co.uk/pack-xenon-effects-daytime-drl-and-hibeam-h15-bulbs-for-volkswagen-golf-7-p-5319.html

 

Αυτές ας πούμε ; Τι λένε;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ πολύ βασικό.

Για τους πίσω επιβάτες υπάρχουν αερόσακοι;

Γιατί στον εξοπλισμό λέει για εμπρός μόνο.

Μήπως είναι extra? 

 

 

Το έψαξα και είδα ότι για τους πίσω οι αερόσακοι κεφαλής είναι στάνταρ εξοπλισμός, πλαϊνοί έξτρα.

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και είδα ότι για τους πίσω οι αερόσακοι κεφαλής είναι στάνταρ εξοπλισμός, πλαϊνοί έξτρα.

Απ' οσο ξερω ετσι ακριβως ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο σχετικά με τα καθίσματα, ο πωλητής μου είπε ότι η έκδοση BLUEMOTION του 2016 έχει καλύτερα καθίσματα από την προηγούμενη γενιά.

Μου τα έδειξε κιόλας αλλά στο site βλέπω μόνο τα comfort και τα σπορ, η έκδοση BLUEMOTION βλέπω ότι φοράει τα comfort.

Τι παίζει ακριβώς;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν τα άλλαξαν για 2016, πάντως το δικό μου Bluemotion του 15' έχει σπορ καθίσματα, με ξεχωριστή σχεδίαση από κάθε άλλη έκδοση στο ύφασμα.DSC_0130_zpsqmoztjwh.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.
Κατοχος ενος πολυ ομορφου  :acute: vw golf mk7 r-line 1.4tsi 150ps.
Εχθες το πηρα στα χερια μου.Πρωτη εντυπωση φανταστικη. τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

 

1. τα χιλιομετρα τα οποια ειχε το αυτοκινητο ηταν 20 οταν πρωτομπηκα,οκ ξερω το τεσταρουν και τα λοιπα...αλλα ""20"" ??τα δικα σας ειχαν τοσα?

2. ακουσε μεχρι και η γυναικα μου εναν τριγμο η κοπανιματακι πισω η στον αξονα η καπου στο πορτ μπαγκαζ οταν πεφτεις σε ψηλοανωμαλη ασφαλτο.σαν να εχεις αφησει κατι και να χτυπαει.,δεν μπορω να το εξηγισω αλλιως.εψαξα λιγο και ειδα οτι καποιος ειχε αναφερει κατι παρομοιο στο εξωτερικο.και του ειπαν οτι ειναι ετσι ολα τα mk7.

Θα ηθελα τη γνωμη σας!

 

Ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Κατοχος ενος πολυ ομορφου  :acute: vw golf mk7 r-line 1.4tsi 150ps.

Εχθες το πηρα στα χερια μου.Πρωτη εντυπωση φανταστικη. τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

 

1. τα χιλιομετρα τα οποια ειχε το αυτοκινητο ηταν 20 οταν πρωτομπηκα,οκ ξερω το τεσταρουν και τα λοιπα...αλλα ""20"" ??τα δικα σας ειχαν τοσα?

2. ακουσε μεχρι και η γυναικα μου εναν τριγμο η κοπανιματακι πισω η στον αξονα η καπου στο πορτ μπαγκαζ οταν πεφτεις σε ψηλοανωμαλη ασφαλτο.σαν να εχεις αφησει κατι και να χτυπαει.,δεν μπορω να το εξηγισω αλλιως.εψαξα λιγο και ειδα οτι καποιος ειχε αναφερει κατι παρομοιο στο εξωτερικο.και του ειπαν οτι ειναι ετσι ολα τα mk7.

Θα ηθελα τη γνωμη σας!

 

Ευχαριστω!!

 

Δες page 21 και μετά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Κατοχος ενος πολυ ομορφου  :acute: vw golf mk7 r-line 1.4tsi 150ps.

Εχθες το πηρα στα χερια μου.Πρωτη εντυπωση φανταστικη. τα ερωτηματα μου ειναι τα εξης:

 

1. τα χιλιομετρα τα οποια ειχε το αυτοκινητο ηταν 20 οταν πρωτομπηκα,οκ ξερω το τεσταρουν και τα λοιπα...αλλα ""20"" ??τα δικα σας ειχαν τοσα?

2. ακουσε μεχρι και η γυναικα μου εναν τριγμο η κοπανιματακι πισω η στον αξονα η καπου στο πορτ μπαγκαζ οταν πεφτεις σε ψηλοανωμαλη ασφαλτο.σαν να εχεις αφησει κατι και να χτυπαει.,δεν μπορω να το εξηγισω αλλιως.εψαξα λιγο και ειδα οτι καποιος ειχε αναφερει κατι παρομοιο στο εξωτερικο.και του ειπαν οτι ειναι ετσι ολα τα mk7.

Θα ηθελα τη γνωμη σας!

 

Ευχαριστω!!

Καλός ήρθες στο forum, καλορίζικο - καλοτάξιδο το αμάξι.

Όταν πριν ένα μήνα το παρέλαβα εγώ, είχε 12,4 χιλιόμετρα, πιστεύω ότι πάνω κάτω είναι λογικό.

Θορύβους που περιγράφεις εγώ δεν ακούω αλλά όπως θα διαβάσεις σε προηγούμενα posts πολλοί έχουν ανάλογα προβλήματα.

Να σε ρωτήσω κάτι το σηματάκι Rline το έχει μπροστά στη μάσκα ; Επίσης έχει τα διακριτικά με το σήμα R στα φτερά ;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ.το σημα το εχει μπροστα.στα φτερα δεν εχει γιατι μου ειπαν οτι το εβαζαν μονο μεσα στο ετος 2015 για τα 40 χρονια.και πισω δεν εχει.αλλα με ενα αριθμο πλαισου απο 40yaersanniversary θα τα εχω.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1. τα χιλιομετρα τα οποια ειχε το αυτοκινητο ηταν 20 οταν πρωτομπηκα,οκ ξερω το τεσταρουν και τα λοιπα...αλλα ""20"" ??τα δικα σας ειχαν τοσα?

 

2. ακουσε μεχρι και η γυναικα μου εναν τριγμο η κοπανιματακι πισω η στον αξονα η καπου στο πορτ μπαγκαζ οταν πεφτεις σε ψηλοανωμαλη ασφαλτο.σαν να εχεις αφησει κατι και να χτυπαει.,δεν μπορω να το εξηγισω αλλιως.εψαξα λιγο και ειδα οτι καποιος ειχε αναφερει κατι παρομοιο στο εξωτερικο.και του ειπαν οτι ειναι ετσι ολα τα mk7.

 

Καλησπερα και καλοταξιδο!!

 

ΚΙ εμενα καπου εκει ηταν τα χλμ. χωρις ομως να ειμαι απολυτα σιγουρος.

 

Για το θεμα με το θορυβο οπως σου ειπε κι ο "alej" θα βρεις απαντησεις στις προηγουμενες σελιδες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο και απο εμενα!

Ο κινητήρας του ειναι το κατι αλλο, θα το ευχαριστηθείς.

Εγω ειχα γυρω στα 11χλμ, νομιζω τα 20 δεν ειναι λογος ανησυχίας.

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω.οσο για το κοπανηματακι που ακουω πισω θα απευθυνθω σε φιλο στην καρεντα.

Προς το παρων απολαμβανω την οδηγηση . . .

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλοτάξιδο κ από μένα φίλε μου! Το κοπάνημα που ακούς προέρχεται από τη πίσω ανάρτηση. Δυστυχώς αν όχι όλα, το μεγαλύτερο ποσοστό των μοντέλων με ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων έτσι ακούγεται. Δεν είναι κάτι ανησυχητικό, αλλά είναι ενοχλητικό. Οι κάτοχοι αναμένουν κάποια ανάκληση, αλλά μάλλον δεν θα γίνει. Όσο για τα χιλιόμετρα, μην σε ανησυχεί. Το δικό μου είχε 19. Κοίτα να το χαρείς με πολλά και ασφαλή χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θα επανέλθω σε ένα θέμα που εχει απασχολήσει πολλούς από εμάς.
Καλό θα ήταν όποιος εχει την δυνατότητα να φτιάξει ενα βίντεο απο ενα android κινητό και απο ενα Iphone και να δείχνει τι προγράμματα χρειάζεται να κατεβούν και την διαδικασία εγγραφής στο carnet  για να μπορεί κάποιος αρχάριος να κάνει την σύνδεση.
Εγώ για παράδειγμα προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτήν την ιστορία και δεν εχω βρει ακόμα .το αμάξι ειναι 01/16 και μάλλον κάποια διαδικασία δεν εχω καταλάβει σωστά.

Βέβαια το παλεύω και αν βγάλω άκρη σήμερα κι'ολας θα ασχοληθώ να φτιάξω ενα βιντεακι αναλλητικού περιεχομένου για android,"γιατί αυτό έχω". κάποιος που έχει iphone μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο 

Χρειάζεται κατα τη γνώμη μου ενα ελληνικό αναλυτικό βιντεακι για την ολη σύνδεση βήμα προς βήμα.

Αν εχει γινει κατι παρόμοιο,δεν το γνωρίζω .αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας το πει η ας ανεβάσει το βίντεο αρκεί κατά τη γνώμη μου να ειναι αναλυτικό για άσχετους σαν έμενα :sorry: ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.θα επανέλθω σε ένα θέμα που εχει απασχολήσει πολλούς από εμάς.

Καλό θα ήταν όποιος εχει την δυνατότητα να φτιάξει ενα βίντεο απο ενα android κινητό και απο ενα Iphone και να δείχνει τι προγράμματα χρειάζεται να κατεβούν και την διαδικασία εγγραφής στο carnet  για να μπορεί κάποιος αρχάριος να κάνει την σύνδεση.

Εγώ για παράδειγμα προσπαθώ να βγάλω άκρη με αυτήν την ιστορία και δεν εχω βρει ακόμα .το αμάξι ειναι 01/16 και μάλλον κάποια διαδικασία δεν εχω καταλάβει σωστά.

Βέβαια το παλεύω και αν βγάλω άκρη σήμερα κι'ολας θα ασχοληθώ να φτιάξω ενα βιντεακι αναλλητικού περιεχομένου για android,"γιατί αυτό έχω". κάποιος που έχει iphone μπορεί να κάνει κάτι αντίστοιχο 

Χρειάζεται κατα τη γνώμη μου ενα ελληνικό αναλυτικό βιντεακι για την ολη σύνδεση βήμα προς βήμα.

Αν εχει γινει κατι παρόμοιο,δεν το γνωρίζω .αν κάποιος ξέρει κάτι ας μας το πει η ας ανεβάσει το βίντεο αρκεί κατά τη γνώμη μου να ειναι αναλυτικό για άσχετους σαν έμενα :sorry: ....

 

Δες εδώ :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=60086&page=2#entry595249

 

 

Εκτός από τα video των Links θα βρεις και άλλα εκεί.

Edited by Gianni's
Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι όταν λες 01/16 τι εννοείς;

Πότε το είχες παραγείλει;

Sent from my iPhone using Tapatalk

το αμαξι ηταν ετοιμοπαραδοτο .

το εκτελώνισαν και το παρέλαβα πριν απο 8 ημερες

ηταν μαλλον απο τα τελευταια του 2015 που εφεραν.

Δες εδώ :

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=60086&page=2#entry595249

 

 

Εκτός από τα video των Links θα βρεις και άλλα εκεί.

το ειδα εχθες αυτο και ειναι πολυ χρήσιμο για μια γενική εικόνα .απλα θα ηταν πιο σαφές ενα ελληνικό αναλυτικό βίντεο.

Edited by kouzzoulos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.