Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Αυτο που λεει ο faniaros το προτεινει το βιβλιαρακι για τα ντιζελ.

Εκει που καταληγω ειναι μηπως εχει βλαβη αισθητηρας της μιζας.. Γιατι ο ηχος αυτος γινεται εντονοτερος οσο κρατησεις το κλειδι γυρισμενο. Μηπως λοιπον διαβαζει λαθος οτι εγω το ζοριζω κι ετσι χτυπαει..

@alej ουτε εμενα μου χαν πει κατι αλλο.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έψαξες καθόλου στο βιβλίο αν αναφέρει καθόλου αυτόν το ήχο; Έχει λίστα με ειδοποιήσεις και τι σημαίνουν σωστά;

Αν υπήρχε πρόβλημα λογικά θα στο έδειχνε και οπτικά.

Link to comment
Share on other sites

Μαργαρίτα, προφανώς ο ήχος που περιγράφεις δεν είναι από βομβητή, όπως αρχικά κατάλαβα. Φρένο χρειάζεται να πατάς στα αυτοκίνητα με dsg, σε αυτά με μηχανικό αρκεί ο συμπλέκτης. Απλά να σου πω ότι το αυτοκίνητο δεν κοιμάται ποτέ! και τα πάντα ελέγχονται ηλεκτρονικά. Για παράδειγμα, μόλις ξεκλειδώσω το αυτοκίνητο και ανοίξω τη πόρτα του οδηγού ακούγεται κάτι σαν σφύριγμα από το κινητήρα.. Αυτό που βρήκα είναι ότι ο εγκέφαλος προετοιμάζει την αντλία καυσίμου, ώστε να ανεβάσει πίεση κλπ. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο ότι, πρώτον το αυτοκίνητο ελέγχει τα πάντα ηλεκτρονικά, οπότε αν υπάρχει πρόβλημα θα σου βγάλει ένδειξη και δεύτερον ότι το αυτοκίνητο κάνει αρκετούς "αψυχολόγητους" ήχους, με την έννοια ότι δεν έχεις συνηθίσει να ακούς τέτοιους ήχους υπό αυτές τις συνθήκες σε άλλα αυτοκίνητα, πιο παλιά... 

Αλλά επειδή βλέπω ότι αγχώνεσαι, πήγαινε στην αντιπροσωπεία να το δούνε και ζήτα να δεις αν το παρουσιάζουν και άλλα αυτοκίνητα εκεί. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αλλιως και μια εγραφη ηχου με το κινητο σου αν εκανες και το ανεβαζες ευκολα θα μπορουσε να σου πει καποιος αν ειναι κατι φυσιολογικο ή οχι.. Οπως και να εχει μια βολτα στο σερβις θα σου λυσει καθε απορια..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αυριο που θα το παρω θα τραβήξω βιντεο οπωσδηποτε , και θα το ανεβασω να ακούσετε.

Θα σας πω και τι μου ειπαν απ την αντιπροσωπεια μολις εχω νεα απο εκει.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας, μου δινουν κουραγιο θα ελεγα γιατι εχω στεναχωρηθει με το θεμα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να λυθεί το θέμα σου Μαργαρίτα κ να συνεχίσεις να απολαμβάνεις το αυτοκίνητο σου!!

Επί τη ευκαιρία, σου παραθέτω δύο εικόνες από ένα θέμα στο βρετανικό club, για να δεις ότι πολλοί ανησυχούν για τους διάφορους ήχους που κάνει το αυτοκίνητο και αυτές είναι οι πιο αντιπροσωπευτικές απαντήσεις! cf9c425f3366d4335c71670f5418470f.jpgc8d76f559e7ba786ed03004aa96872cc.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μιλησα με τον υπεύθυνο που μας εκανε την παράδοση , μου ειπε οτι τετοιος ήχος ειναι φυσιολογικός οτι κανει ελέγχους το αυτοκινητο , κι αν ειχε καποιο θεμα θα μου εβγαζε ένδειξη στο πίνακα.

Τον ρωτησα για τη θεση του κλειδιού , μου πε οτι προτιμάμε αυτο που γραφτηκε εδω , δηλαδη πρωτη θεση σβήνουν τα περισσοτερα λαμπάκια και μετα στη δευτερη.

Οποτε απ την ολη ιστορια βγηκε και κατι καλο, πλεον θα το ξεκιναω καλυτερα ετσι.

Με ρωτησε κιολας ο ανθρωπος αν εχω καμια αλλη απορια, μου πε τι ωρες ειναι εκει κι αν οποιαδηποτε στιγμη θελω να περασω βεβαια για το οτιδηποτε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι; Γιατί όταν βρέχει το πάνω μέρος του πίσω προφυλακτήρα μαζεύει βρωμιές; Ο.Κ. αποχετεύει εκεί όλη την οροφή αλλά γιατί δεν έδωσαν μια μικρή κλίση προς τα κάτω να φεύγουν γρήγορα;

Μόνο σε μένα συμβαίνει, ή μόνο εμένα ενοχλεί..;

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν , alej said:

Να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι; Γιατί όταν βρέχει το πάνω μέρος του πίσω προφυλακτήρα μαζεύει βρωμιές; Ο.Κ. αποχετεύει εκεί όλη την οροφή αλλά γιατί δεν έδωσαν μια μικρή κλίση προς τα κάτω να φεύγουν γρήγορα;

Μόνο σε μένα συμβαίνει, ή μόνο εμένα ενοχλεί..;

Είναι λόγω αεροδυναμικής, όλα το αυτοκίνητα με κοφτό πίσω σχήμα αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα λόγω στροβιλισμών του αέρα  και όχι μόνο στον προφυλακτήρα αλλά και στο πίσω τζάμι γι' αυτό και έχουν όλα πίσω υαλοκαθαριστήρα. Αν έχεις προσέξει κανένα σεντάν δεν έχει πίσω υαλοκαθαριστήρα γιατί απλά δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σχεδιαστικά όμως αν είχαν δώσει μια μικρή κλίση στον πίσω προφυλακτήρα δεν θα μάζευε τόση βρωμιά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , alej said:

ΟΚ, σχεδιαστικά όμως αν είχαν δώσει μια μικρή κλίση στον πίσω προφυλακτήρα δεν θα μάζευε τόση βρωμιά.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάλι δεν θα γίνονταν τίποτα. Η βρομιά για να καταλάβεις δεν έρχεται από την οροφή αλλά από το κάτω μέρος, από το δρόμο, που την τραβάει και την ανεβάζει επάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το υποψιάστηκα.

Νομίζω όμως ότι αν έδιναν κλίση προς τα κάτω με το που σταμάταγε το όχημα θα έπεφταν στον δρόμο.

Anyway, καμία λύση; Εξάρτημα;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα αλουμινένιο ή μεταλλικό έλασμα το οποίο μπαίνει για να προστατεύει το χρώμα του προφυλακτήρα στο σημείο εκείνο.  Δεν νομίζω ότι θα βοηθήσει ιδιαίτερα, μιας και δεν αλλάζει τα χαρακτηριστικά του προφυλακτήρα και προσωπικά δεν μου φαίνεται καλαίσθητο αλλά ο καθένας με το γούστο του. Ρίξε μια ματιά εδώ αν σε ενδιαφέρει. Όπως είπε και ο Βασίλης, έχει να κάνει με αεροδυναμική και στροβιλισμό του αέρα και συνεπώς και του νερού και της βρωμιάς που υπάρχει στον δρόμο, οπότε δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά. Ίσως ένα καλό κέρωμα να βοηθούσε να μειώσεις το ποσό του νερού και της βρωμιάς που μένει, αλλά δεν λύνει το πρόβλημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, κσινουργιος στην παρεα και γω, εχοντας σκοπο εντος 6μηνου να αποκτησω ενα golf 1.4 act 150 ps και διαβαζοντας ολα τα νηματα εδω μεσα εχω μια απορία. Ποια ειναι η πραγματικη του καταναλωση εντος και εκτος πόλης ??? Για το 140αρι λέγατε οτι κυμαίνεται στο 7-7,5 μεση (καταναλωση) με αυτο αλλαζει κατι ?? Ευχαριστω και καλως σας βρήκα!!!

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λευτερη καλησπερα, καλως ορισες και με το καλο ν' αποκτησεις το Golf σου!

Προσωπικα με λιγοτερα απο 5.000χλμ. εχω μεση καταναλωση γυρω στα 8.5-9 λιτρα. Η χρηση ομως ειναι κυριως  μεσα στην πολη με πολλα σταματα - ξεκινα σε αναλογια 90%. Στην πολη αν οδηγησω χαλαρα η καταναλωση κυμαινεται περιπου στα 7.5 λιτρα Σ εθνικη με μεση ταχυτητα 100χλμ/ωρα ειμαι γυρα στα 5.5 λιτρα. Οπως ομως ολοι λενε η καταναλωση θα βελτιωθει περισσοτερο στην πορεια.. Σιγουρα δεν προσεγγιζει την καταναλωση των Diesel αλλα προσωπικα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος και δεν το εχω μετανιωσει ουτε στιγμη!!

Ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα. :p

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, leuteris.michail said:

Σε ευχαριστω για την απαντηση Πετρο μου, κατατοπιστικός και γω για r line παω, προτείνεις να προσθεσω κατι εξτρα??

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Λευτερη ριξε μια ματια στο θεμα για το "Edition 40 - R-Line"

Εκει θα βρεις αναλυτικα πληροφοριες σεχτικα με αρκετα απο τα εξτρα που μπαινουν καθως επελεξα αρκετα απο αυτα. Αν δεν καλυφτεις και θες περαιτερω πληροφοριες για κατι πολυ ευχαριστως!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Ο Πετρος εχει το αυτοματο κιβωτιο και νομιζω πως αυτα εχουν καπως αυξημενη καταναλωση (αν εχω λαθος θα με διορθωσει). Εγω ειμαι με το χειροκινητο κιβωτιο και τετοια νουμερα μεσα στη πολη δεν εχω δει ποτε. Σε γενικες γραμμες ειμαι γυρω στο 7, τωρα που το αμαξι ξεπερασε τα πρωτα 1000χλμ, ειμαι και παρακατω. Πχ γυρνωντας απο Σουνιο ειχα 6.1 και Βουλιαγμενης προς Αθηνα χωρις ιδιαιτερη κινηση, και κατω απο 7, πχ 6.6. Αυτα τα νουμερα ομως με προσοχη στο πατημα λογω στρωσιματος.

Τις προαλλες με πολυ χαλαρη οδηγηση εκανα και high (low) score με 5.5 :p

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Ursus said:

Καλησπερα και απο μενα!

Ο Πετρος εχει το αυτοματο κιβωτιο και νομιζω πως αυτα εχουν καπως αυξημενη καταναλωση (αν εχω λαθος θα με διορθωσει). Εγω ειμαι με το χειροκινητο κιβωτιο και τετοια νουμερα μεσα στη πολη δεν εχω δει ποτε. Σε γενικες γραμμες ειμαι γυρω στο 7, τωρα που το αμαξι ξεπερασε τα πρωτα 1000χλμ, ειμαι και παρακατω. Πχ γυρνωντας απο Σουνιο ειχα 6.1 και Βουλιαγμενης προς Αθηνα χωρις ιδιαιτερη κινηση, και κατω απο 7, πχ 6.6. Αυτα τα νουμερα ομως με προσοχη στο πατημα λογω στρωσιματος.

Τις προαλλες με πολυ χαλαρη οδηγηση εκανα και high (low) score με 5.5 :p

Sent from my iPad using Tapatalk

Μαργαρίτα  το dsg στις προδιαγραφές είναι 0,1 λίτρα  λιγότερο 4.7 αντί .4.8 ανάλογα με την έκδοση αν δεις τον τιμοκατάλογο.  Λεπτομέρειες όμως. Η κατανάλωση μου ομως μέσα σε επαρχίας πόλη δεν έχει καμία σχέση με την αντίστοιχη στην Αθήνα.  Κι επίσης μην ξεχνάς τη διαφορά  στο στυλ οδήγησης του κάθε ενός... Εγώ το έχω στρώσει και μερικές φορές το πατάω λιγάκι...;)  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδες που ειπα, ο Πετρος θα με διορθωσει;; Χαχα!

Πετρο δεν εχω δει τη καταναλωση στον καταλογο αλλα ειναι κατι σαν γενικη παραδοχη οτι τα αυτοματα τρωνε πιο πολυ. Τωρα βεβαια σιγουρα υπαρχουν διαφορες απο εταιρεια σε εταιρεια κι απο ποδι σε ποδι :)

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα!

Ο Πετρος εχει το αυτοματο κιβωτιο και νομιζω πως αυτα εχουν καπως αυξημενη καταναλωση (αν εχω λαθος θα με διορθωσει). Εγω ειμαι με το χειροκινητο κιβωτιο και τετοια νουμερα μεσα στη πολη δεν εχω δει ποτε. Σε γενικες γραμμες ειμαι γυρω στο 7, τωρα που το αμαξι ξεπερασε τα πρωτα 1000χλμ, ειμαι και παρακατω. Πχ γυρνωντας απο Σουνιο ειχα 6.1 και Βουλιαγμενης προς Αθηνα χωρις ιδιαιτερη κινηση, και κατω απο 7, πχ 6.6. Αυτα τα νουμερα ομως με προσοχη στο πατημα λογω στρωσιματος.

Τις προαλλες με πολυ χαλαρη οδηγηση εκανα και high (low) score με 5.5 :p

Sent from my iPad using Tapatalk

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση Μαργαριτα και γω για χειροκίνητο θα παω, οπότε ίδωμεν!!

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο ευχομαι, ειναι τρομερο αμαξι και χαρη στις 6 ταχυτητες μπορεις να πας γρηγορα χωρις να πολυανεβασεις στροφες (στη φαση του στρωσιματος)

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/3/2016 at 11:03 PM, Ursus said:

ειναι τρομερο αμαξι και χαρη στις 6 ταχυτητες μπορεις να πας γρηγορα χωρις να πολυανεβασεις στροφες (στη φαση του στρωσιματος)

Sent from my iPad using Tapatalk

Σιγουρα ειναι πολυ καλο αυτοκινητο!

Αλλα... το αυτοματο εχει "7" ταχυτητες!! :p

Και οταν το εχεις στο "Drive" αλλαζει τις ταχυτητες γυρω απο 1.500 -3.000 στροφες (εκτος αν κανεις "kick down"... )

Χωρις πλακα πιο ξεγνοιαστο στρωσιμο δεν εκανα ποτε...

Αλλα και το manual σιγουρα ειναι πολυ καλο εννοειται! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.