Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

On 30/5/2016 at 3:55 ΜΜ, GK_ said:

Καλησπέρα σε όλους.

Με μια αναζήτηση δεν βρήκα σχετικά
post
και εάν έχει αναφερθεί παρακαλώ όπως κλειδωθεί η ανάρτηση (με αναφορά για το σχετικό link).

Έχω ένα
Golf V (1,4 FSI) και σκέφτομαι την αγορά ενός νέου Golf (Euro 6) με τον 1.000αρη κινητήρα των 115 hp
.

Ποια η γνώμη σας για έναν τόσο μικρό και πιεσμένο κινητήρα;
Από προβλήματα, υπάρχει κάποια ιστορικότητα
;

Ευχαριστώ,
GK 

Μπορεί να είναι Ο.Κ. αλλά με 1.500 ευρώ ακόμα αγοράζεις τι 1.6 TDI.  (όταν δίνεις 18.000 μπορείς να δώσεις και 19.500) Θα έλεγα να το ψάξεις λίγο προτού προχωρήσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, αν το θέλεις για αυτοκίνητο πόλης και μικρές εκδρομές κλπ είναι μια χαρά. Δεν είναι αυτοκίνητο επιδόσεων, οπότε αν δεν το αντιμετωπίσεις έτσι, δεν θα έχεις προβλήματα. Αν πάλι το θέλεις για ταξίδια κλπ, νομίζω ότι η αυξημένη ροπή και η μειωμένη κατανάλωση του tdi είναι καλύτερη επιλογή. Είναι νέος κινητήρας πάντως, και δεν έχουμε ακούσει ακόμα τίποτα από πλευράς προβλημάτων. Νομίζω ότι άλλο ένα μέλος το σκεφτόταν, οπότε καλό είναι να μιλήσεις και μαζί του.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν μπορώ να σου πω για το 6αρι αλλά μεσα στις επόμενες δυο-τρεις μέρες παραλαμβάνω το golf 7 Gti performance και θα αναφέρω πρώτες εντυπώσεις σύντομα.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω φίλε @spiros1973 με ανυπομονησία. Όπως και να έχει καλοτάξιδο να είναι και να το χαρείς εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, ήρθε  ώρα επιτέλους να αλλάξω αυτοκίνητο. Εχω βρει ένα Golf 7 TDI DSG του 2014 το οποίο μου φάνηκε αρκετά προσεγμένο. Το μόνο που με προβληματίζει έιναι τα χιλιόμετρα του, έχει 90000 χλμ και είναι του 2014. Λένε πως για πετρέλαιο δεν είναι πολλά αλλά από την άλλη έχουν γίνει μέσα σε 2 χρόνια. 

Το δεύτερο που με απασχολει είναι το DSG, τι προβλήματα θα μπορόυσε να μου βγάλει και τι θα πρέπει να προσέξω στον έλεγχο πρίν την αγορά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά από άτομα που έχουν το αυτοκίνητο αυτό με DSG ακούω πολύ καλά σχόλια για το κιβώτιο. Και μάλιστα λένε "δεν θα το άλλαζα με τίποτα"! (Μιλάω όμως για άτομα που έχουν το Golf 7, και άρα όχι πολλά διανυθέντα km) Από την άλλη, η φήμη του... προηγείται, οπότε σύμφωνα με αυτήν, εάν σου χαλάσει - που λένε ότι δεν είναι σπάνιο - τραβάς τα μαλλιά σου... Προσωπικά εγώ το αυτόματο κιβώτιο δεν το πλησίασα καν...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , petritis said:

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, ήρθε  ώρα επιτέλους να αλλάξω αυτοκίνητο. Εχω βρει ένα Golf 7 TDI DSG του 2014 το οποίο μου φάνηκε αρκετά προσεγμένο. Το μόνο που με προβληματίζει έιναι τα χιλιόμετρα του, έχει 90000 χλμ και είναι του 2014. Λένε πως για πετρέλαιο δεν είναι πολλά αλλά από την άλλη έχουν γίνει μέσα σε 2 χρόνια. 

Το δεύτερο που με απασχολει είναι το DSG, τι προβλήματα θα μπορόυσε να μου βγάλει και τι θα πρέπει να προσέξω στον έλεγχο πρίν την αγορά. 

 

Κώστα , μακριά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μακριά ρε παιδιά;

Αν τα χιλιόμετρα έχουν γίνει προσεγμένα και το αμάξι το είχε ο άλλος προσεγμένο με τα σέρβις και όλα, είναι πολύ καλύτερο από αμάξι που έχει τα μισά χιλιόμετρα και έχουν γίνει μέσα σε πόλη.

Μάθε περισσότερα για το ιδιοκτήτη αν μπορείς και μην το ακυρώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όλα εξαρτώνται από την τιμή, αν πχ πουλιέται 3.000-4000  κάτω από το καινούριο εγώ δεν θα το αγόραζα. Πετρίτη πες μας πόσο το βρήκες?

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι στα 16.500, έχει πάρα πολλά έξτρα το αυτοκίνητο. Δυστηχώς δεν μπορώ να μάθω και πολλά για τον ιδιοκτήτη μιας και το αμάξι ειναι από Γαλλία. Υποθέτω πώς είναι από leasing. 

Εχω όμως αριθμό πλαισίου. Δεν ξέρω κατα πόσο βοηθάει αυτό . 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δώσεις τον αριθμό πλαισίου σε μια αντιπροσωπεία θα σου πουν τα πάντα!

Από την άλλη, το αυτοκίνητο έχει κάνει τα χλμ σε εθνικούς δρόμους, οπότε δεν έχει ζοριστεί σε 1η - 2α συνέχεια.

Από την τιμή θα εξαρτηθεί και από το αν τα χλμ είναι αληθινά. Για diesel μοτέρ αυτά τα χλμ δεν είναι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είχα κάνει 100Κ km με polo dsg και άλλα 40 πλέον σε 1.5 χρόνο με golf tdi dsg και σίγουρα δεν θα το άλλαζα με τίποτα. Απολαυστικό, απλά.

Όπως είχα πει παλιότερα, είναι σαν ένα γλυκό. Ξέρεις ότι μπορεί να σου κάνει κακό ή μελλοντικά να σου βγάλει θέματα, αλλά είναι ωραίο το άτιμο ...

Πάντως με μια επίσκεψη στην αντιπροσωπία θα μάθεις τα πάντα για το παρελθόν του, οπότε μην αμελησεις την επίσκεψη πριν το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα με τα λιγα χιλιομετρα που εχω δεν μπορω να εκφερω αποψη περι αξιοπιστιας τοθ DSG, αλλα σαν λειτουργια και γενικοτερα εμπειρια οδηγησης δεν θα το αλλαζαμε τιποτα. Οπως και τη ρυθμιζομενη αναρτηση και μερικα ακομα... Τωρα φυσικα ο καθενας αναλογα τι ψαχνει και ποσο ειναι διαθετιμενος να διαθεσει..

Σε σχεση με τα εξτρα που εχει το καθε αυτοκινητο ειμαι της αποψης οτι οσο πιο πολλα απο το εργοστασιο τοσο πιο καλα. Δυστυχως τα περισσοτερα  στην πορεια ειναι ή αδυνατο να προστεθουν ή το κοστος ειναι πολυ μεγαλο οποτε γινεται ασυμφορο ή για να μπουν πρεπει να "..ξηλωθουν αρκετα πραγματα" με οτι αυτο συνεπαγεται..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, μόλις έχω περισσότερες λεπτομέριες για το αυτοκίνητο θα σας ενημέρωσω, Οι καιροί είναι δύσκολοι αλλά και πονηροί γι αυτό και το ψηρίζω τόσο. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γυριζουν πανευκολα τα χιλιομετρα πλεον σε ολα ακομα και στα 7ρια για πλακα. Οτι πωλειται απο μαντρα  κατα 70% εχει γυρισμενα χιλιομετρα μια διαπιστωση με αντιπροσωπια αλλα και μηχανες αναζητησης στοιχειων vin θα δωσουν μια γευση , μεχρι και βιβλια service φτιαχνουν... . Πολυ καλο ψαξιμο .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξει κανεις μια ματιά στα diesel στο *μη επιτρεπόμενο @ URL*, θα δει οτι όλα σχεδον εχουν 60000χλμ και ειναι 4-5 ετων. Αν ειναι εισαγωγής αυτα τα χλμ μπορει να γίνουν και σε 1,5 χρόνο. Επίσης στις φωτογραφίες φαίνεται πχ τιμόνι φθαρμένο, καθισμα οδηγού φθαρμένο κλπ. που καταλαβαίνει κανεις οτι το αμαξι εχει πολλά χλμ και χρήση. Παρτε παράδειγμα απο δικά σας που είχατε καινούρια. Ευκαιρίες δεν υπάρχουν ή ειναι λίγες. Καλύτερα να δείτε αμάξι απο ιδιώτη με πλήρες ιστορικό service. Βιβλία χαμένα ή συμπληρωμένα απο το μαστρο-μήτσο με τρόπο που φαίνεται οτι μπορεί να συμπληρώθηκε και όλα μαζί να τα αποφεύγετε.

Link to comment
Share on other sites

cb5ceb35c7fc60e1c21e2bf6f72e8715.jpg

Σημερα το απογευμα στη βουλιαγμενης χωρις κινηση με κανονικη ροη και χωρις να πηγαινω αργα απλα σε καποια σημεια για λιγο δε χρειαζοταν γκαζι.

Χωρις κλίμα

Και ακους οι αλλοι με τα ecoboost να βλεπουν 8ρια και να λενε κ ευχαριστω Χαχα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Ursus said:

Σημερα το απογευμα στη βουλιαγμενης χωρις κινηση με κανονικη ροη και χωρις να πηγαινω αργα απλα σε καποια σημεια για λιγο δε χρειαζοταν γκαζι.

Χωρις κλίμα

Και ακους οι αλλοι με τα ecoboost να βλεπουν 8ρια και να λενε κ ευχαριστω Χαχα!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κι εμενα 25χλμ. μισα-μισα επαρχιακο - εθνικη , 5χλμ. πολη, εννοειται οδηγωντας χαλαρα...

1_(1).jpg

1 (2).jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέμε για καταναλώσεις, αυτή είναι η μεγαλύτερη απόσταση που έκανα με ένα ντεπόζιτο. Οδήγηση μικτή, εθνική, Αττική οδό,  ορεινές περιοχές επιλέγοντας κάποιες φορές το S στο DSG, και πόλη χωρίς πολλή κίνηση.IMG_20160729_204955.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην παρέα να ρωτήσω κάτι το καινούργιο golf r line τι οροφή έχει το βασικό εξοπλισμό του ?

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , gakstel said:

Καλημέρα στην παρέα να ρωτήσω κάτι το καινούργιο golf r line τι οροφή έχει το βασικό εξοπλισμό του ?

Καλησπέρα.

αν εννοείς το χρώμα της εσωτερικης ταπετσαρίας λευκό..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

αν εννοείς το χρώμα της εσωτερικης ταπετσαρίας λευκό..

Εξωτερικά ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 11/8/2016 at 8:44 ΠΜ, petritis said:

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα, ήρθε  ώρα επιτέλους να αλλάξω αυτοκίνητο. Εχω βρει ένα Golf 7 TDI DSG του 2014 το οποίο μου φάνηκε αρκετά προσεγμένο. Το μόνο που με προβληματίζει έιναι τα χιλιόμετρα του, έχει 90000 χλμ και είναι του 2014. Λένε πως για πετρέλαιο δεν είναι πολλά αλλά από την άλλη έχουν γίνει μέσα σε 2 χρόνια. 

Το δεύτερο που με απασχολει είναι το DSG, τι προβλήματα θα μπορόυσε να μου βγάλει και τι θα πρέπει να προσέξω στον έλεγχο πρίν την αγορά. 

 

Επανέρχομαι παιδιά στο θέμα, δεν το πήρα το αμαξι.(ευτυχώς). Προσοχή σε όλους όπως έχουν γράψει και άλλοι φίλοι, τα χιλιόμετρα γυρίζουν πολύ εύκολα. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.