Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

On 2/9/2016 at 7:59 ΜΜ, petritis said:

Επανέρχομαι παιδιά στο θέμα, δεν το πήρα το αμαξι.(ευτυχώς). Προσοχή σε όλους όπως έχουν γράψει και άλλοι φίλοι, τα χιλιόμετρα γυρίζουν πολύ εύκολα. 

Έμαθες κάτι επιπλέον για το αμάξι και δεν το πήρες; 

Link to comment
Share on other sites

12 λεπτά πριν , alej said:

Έμαθες κάτι επιπλέον για το αμάξι και δεν το πήρες; 

Οτι αρχικά είχε 155.000χλμ. Χρησιμοποίησα ένα site έβαλα το VIN και πληρώνοντας 10 δολάρια μου έδωσε πάρα πολλές πληροφορίες για το Αυτοκίνητο. 
Ακόμα και φωτογραφίες...

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται να παραθέτω άλλα site οπότε στο στέλνω με pm, Αν δεν υπάρχει θέμα με την διαχείριση θα το γράψω κανονικά. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν με μια απλή αναζήτηση στο google  το βρήκα, απλά αν θυμάμαι καλά ήταν το μόνο που μου έλεγε πως έχει εικόνες στην βάση δεδομένων. 

www. autodna .com

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαργαριτα!

Εμενα τιποτα.. Καλου κακου θα παρω ενα τηλ. να ρωτησω.. Αν κι εμενα ειναι η προηγουμενη εκδοση απο το δικο σου οποτε ισως γι αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα κι εγώ σήμερα email από την Kosmocar, όπως και η Ursus... οπότε θα πάρω κι εγώ να κλείσω ραντεβού...

Passatfsi, σχετικά με το 1.0 TSI BlueMotion, κι εγώ το έχω σκεφτεί αν θα άξιζε, σε περίπτωση που κάποιος ήθελε Golf TSI... Ίσως προτιμούσα το 1.4 TSI, κυρίως λόγω το ότι είναι πιο δουλεμένος κινητήρας (σε καμία περίπτωση το ACT επειδή μυρίζομαι ότι θα είναι ζημιάρικο) και επειδή με 1000cc να απόδίδει 115 hp ίσως ταλαιπωρείται πολύ ο κινητήρας (με αντίστοιχες συνέπειες και στη μεταπωλητική αξία...)

Edited by newincity
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , newincity said:

Ίσως προτιμούσα το 1.4 TSI, κυρίως λόγω το ότι είναι πιο δουλεμένος κινητήρας (σε καμία περίπτωση το ACT επειδή μυρίζομαι ότι θα είναι ζημιάρικο)

Φιλε μου το "μυριζομαι οτι θα ειναι ζημιαρικο" ακουγεται καπως.. Τωρα για προσωπικη σου αποψη ειναι μια χαρα και απολυτα σεβαστη..  Αλλα οταν καλοπροαιρετα συμβουλευουμε υποψηφιους αγοραστες καλο ειναι να μιλαμε με στοιχεια και οχι με "υποψιες"...  Ο συγκεκριμενος κινητηρας κυκλοφορει απ' οσο γνωριζω απο το 2012 και  ειχει δειξει μονο θετικα στο κομματι, αξιοπιστια, οικονομια και αποδοση..

Φιλικα παντα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , Ursus said:

Εκλεισα ραντεβου για δευτερα.

Κανεις αλλος δε το ελαβε?

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγώ δεν έλαβα κάτι τέτοιο γιατί ήμουν ήδη αντιπροσωπεία αυτές τις μέρες και μου είπαν ότι έκαναν 5 αναβαθμίσεις (!!!) στο λογισμικό του αυτοκινήτου.

Μάλλον ξέρω και τι πρόβλημα είχε, μου το είχε κάνει μια φορά. Στο άσχετο, σβήνει η οθόνη και ενώ ακούς μουσική από ραδιόφωνο π.χ. δεν λειτουργεί τίποτα άλλο στην οθόνη.

Με μια επανεκκίνηση στρώνει βέβαια για αυτό δεν έδωσα σημασία. 

Όλα αυτά είναι αναμενόμενα, όπως είπα και αλλού αυτά τα ψηφιακά δεν είναι και πολύ αξιόπιστα. Δεν εννοώ μόνο της VW π.χ.  δίνεις 1000€ για κινητό και τραβάει κάτι κολλήματα απίστευτα κάποιες φορές. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μαλιστα, συνεπως αφου θα παει το αμαξι θα τους πω να δουν γενικα μηπως υπαρχουν κ αλλες ενημερωσεις

Εχεις δικιο ολα αυτα ειναι ευαισθητα, και δε τα λες και σοβαρα. Μηχανικα να μαστε καλα πρωτιστως κι αυτα ειναι απλα...

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το apple CarPlay ναι και είναι πολύ καλό! Εγώ δουλεύω πολύ Spotify & maps.

Επίσης, στους χάρτες Apple πλέον βλέπεις και την κίνηση στους δρόμους. Μείον το γεγονός ότι έχει μικρή κατανάλωση data.

Link to comment
Share on other sites

Το αμάξι βρίσκεται στο σέρβις. Είπαν ότι πέρα απο αυτή την αναβάθμιση, θα γίνει και μια αναβάθμιση του δικτύου του αυτοκινήτου. Ρώτηςε ο πατέρας μου που το χει παει, αν αλλάζει κατι στο λογισμικό του κινητήρα και είπαν όχι

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

28 λεπτά πριν , Ursus said:

θα γίνει και μια αναβάθμιση του δικτύου του αυτοκινήτου.

Αναβαθμιση δικτυου του αυτοκινητου?? Τι ειναι παλι αυτο??

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με τον συμβουλο και μου ειπε οτι η αναβαθμιση για την οποια ηρθε η ειδοποιηση αφορουσε τον εγκεφαλο του infitaintment

Για το δευτερο μου ειπε οτι στον εγκεφαλο δικτυου καταληγουν οι εγκεφαλοι ολων των συστηματων του αυτοκινητου κι εγινε μια αναβαθμιση εκει που δεν επηρεαζει σε τιποτα τη λειτουργια του.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Ursus said:

Μιλησα με τον συμβουλο και μου ειπε οτι η αναβαθμιση για την οποια ηρθε η ειδοποιηση αφορουσε τον εγκεφαλο του infitaintment

Για το δευτερο μου ειπε οτι στον εγκεφαλο δικτυου καταληγουν οι εγκεφαλοι ολων των συστηματων του αυτοκινητου κι εγινε μια αναβαθμιση εκει που δεν επηρεαζει σε τιποτα τη λειτουργια του.

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Α καταλαβα. Ενδιαφερον!

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στους συναγερμούς με τις αναβαθμίσεις!

O λόγος; τι σχέση εχει η αναβάθμιση του infotainment με το συναγερμό;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Εννοώ να κάνετε οπωσδήποτε αυτά που αναφέρουν οι συναγερμοί που πρέπει όταν αφήνετε το αυτοκίνητο για service.

Αν ο συναγερμός είναι Can bus και δεν τον βάλεις σε κατάσταση stealth / pause / maintense / service ή όπως τον λέει η κάθε μάρκα μπορεί να έχετε δυσάρεστες εκπλήξεις.

Γνωστά είναι όλα αυτά απλά τα υπενθυμίζω.

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by alej
Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2016 at 10:39 ΠΜ, pettros said:

Καλημερα Μαργαριτα!

Εμενα τιποτα.. Καλου κακου θα παρω ενα τηλ. να ρωτησω.. Αν κι εμενα ειναι η προηγουμενη εκδοση απο το δικο σου οποτε ισως γι αυτο..

On 9/9/2016 at 9:47 ΠΜ, Ursus said:

Εκλεισα ραντεβου για δευτερα.

Κανεις αλλος δε το ελαβε?

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλημερα. Πριν λιγο ρωτησα. Για το δικο μου δεν εχει ερθει καποια αναβαθμιση... Οποτε λογικα οτι η αναβαθμιση αφορα αποκλειστικα τα golf με MIB II  (δηλ. κατασκευης 6/2015 και μετα).

Link to comment
Share on other sites

Φφφφφ ξενερα απο χτες. Ξεκινησε γερο τριξιμο στη δεξια πλευρα του αυτοκινητου, πιστευω απο το παραθυρο του συνοδηγου. Και λεω πιστευω γιατι απο τη θεση μου δε μπορω να το προσδιορισω σιγουρα. Θα το παρω με τον πατερα μου αυτες τις μερες , να κατσουμε εναλλάξ στη θεση του συνοδηγου για να τ ακουσουμε.

Το τριξιμο ακουγεται εντονα σε καποιες ανωμαλιες του δρομου.

Θεωρω πως ειναι απο το παραθυρο γιατι οταν το κατεβασα, δε το ακουγα.

Οπως και να εχει το αμαξι ειχε ξαναπαει πριν λιγους μηνες στο σερβις γιατι το παραθυρο εκανε θορυβο στο κατεβασμα. Τοτε ειχε λυθει η πορτα, το ειχαν καθαρισει και ηταν οκ.

Τωρα το προβλημα ειναι παλι στην ιδια μερια.

Ουτε 3000 χλμ δεν εχει κανει και θ αναγκαστω να παω τριτη φορα στο σερβις. Οκ η δευτερη ηταν για update αλλα και παλι...

Δε ξερω τι να κανω. Αν οντως ειναι απο το παραθυρο παλι θα θελει ανοιγμα η πορτα. Φοβαμαι αν την ανοιξουν ξανα μη γινει κουδουνιστρα μετα

:(

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.