Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

μπορεί να μην έχουν κουμπώσει καλα τα κλιπ για αυτο να ακούγεται το τρίξιμο.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

κι εγω πιστευω οτι ισως κατι στην επανασυναρμολογηση δεν ειχε κουμπωσει καλα.. Λογικα θα στο φτιαξουν..

Κι εγω με τους θορυβους και τα τριξιματα εχω θεμα.. Εμενα παλι οταν παρκαρω ξεπαρκαρω (αλλα οχι παντα) και εννοειται με το ηχοσυστημα κλειστο, ακουγεται κατι δεν θα το ελεγα τριξιμο αλλα πιο πολυ σαν το θορυβο μια παλιας πορτας που ανοιγει σιγα σιγα (οπως στα θριλερ...). Φαινεται να ερχεται απο την κεντρικη κονσολα χαμηλα πισω απο τα χειριστηρια του κλιματισμου.. Δεν μπορω να το εντοπισω ουτε να το αναπαραγω πιεζοντας καπου μια και πρεπει να ειναι παραμεσα.. Το ειπα στο σερβις και μου ειπαν να το παω να το δουν... Αλλα η λογικη μου λεει να κοιταω τη δουλεια μου... Κουμπωσε - ξεκουμπωσε πολλες φορες γινεται χειροτερα...

Μια και λεμε για τριξιματα πριν λιγο καιρο παρατηρησα ενα τριξιμο (συντονισμο) στο σκιαδιο του συνοδηγου οταν εκλεινα την πορτα. Διαβαζοντας σε ξενο φορουμ διαπιστωσα οτι ηταν γνωστο θεμα και ευκολο στο να διορθωθει κολλωντας ενα μικρο αυτοκολλητο..

Σε γενικες γραμμες παντως θεωρω οτι το Golf 7 εχει πολυ καλη ηχομονωση και ποιοτητα συναρμολογησης. Το οτι εγω ανακαλυπτω ενα π.χ. τριξιμο καποιος αλλος μπορει ειτε να μην το ακουει ειτε ακομα και να το ακουει μπορει να μην τον ενοχλει καθολου και να το θεωρει φυσιολογικο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά,

Αν ήταν κατι που δεν κούμπωσε καλα τότε δε θα εμφανιζόταν απο τη πρώτη στιγμή; Αυτο είχε γίνει πριν το καλοκαιρι , δε μιλάμε για κατι που έγινε πριν 10 μέρες ας πουμε.

Ένας μικρός ήχος δε θα με ενοχλούσε τοςο αλλα αυτο ειναι αρκετά δυνατό λες κ ειναι έτοιμο να ξεκολλήσει. Απλά απ την αλλη φοβάμαι μήπως με άνοιγμα ξανά, γίνει μετά χειρότερη η κατάσταση.

Πέτρο η ηχομόνωση του ειναι άριστη, η ποιότητα συναρμολόγησης κι εμένα με αφήνει πολύ ικανοποιημένη, το βλέπεις και απο το βάρος και το πως κλείνουν οι πόρτες, ειναι σίγουρα προσεγμένο αμάξι.

Σκέφτομαι ότι αν δεν είχα παει τότε να φτιάξουν το παράθυρο που έτριζε, μπορεί να μην είχα αυτο τωρα και εκνευρίζομαι με τον εαυτό μου που είπα οκ στο να ανοιχτεί η πόρτα.μ

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το τρίξιμο που λες είναι νορμάλ αν δεν είναι μόνιμο και συνεχές ή τουλάχιστον δεν επαναλαμβάνεται ως μοτίβο υπό κάποιες συνθήκες.

Σε μένα κάποιες φορές σε κάποιες ανωμαλίες του δρόμου φαίνεται να τρίζει το ταμπλό, πολύ λίγο, ως ανεπαίσθητα θα έλεγα. Για να καταλάβεις μόνο εγώ το ακούω και με λένε και περίεργο...

Η πολύ καλή ηχομόνωση του golf "βοηθά" να ακούγεται το παραμικρό στην καμπίνα.

Πάντως στα ξένα φόρουμ αναφέρουν κι αυτό:

http://www.golfmk7.com/forums/showthread.php?t=7110

και το αποδίδουν αλλού.

Οι αιτίες είναι στο άσχημο οδόστρωμα, εμείς εδώ Θεσσαλονίκη ανά 10 μέτρα και μια λακουβαρα ή εξόγκωμα στον δρόμο τεράστιο!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και μένα σε άσχημο οδόστρωμα ακούγεται, αλλα δεν ειναι ανεπαίσθητο.. Πήρα φίλη μου με τ αμάξι και μου λεει καλα τι τρίζει έτσι; Απο κει που δεν ακουγόταν το παραμικρό.

Θα το πάρω με τον πατέρα μου για να κάτσουμε εναλλάξ στη θέση του συνοδηγού , να προςιοριςουμε απο που ακούγεται και θα επανέλθω

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

κι εγω πιστευω οτι ισως κατι στην επανασυναρμολογηση δεν ειχε κουμπωσει καλα.. Λογικα θα στο φτιαξουν..

Κι εγω με τους θορυβους και τα τριξιματα εχω θεμα.. Εμενα παλι οταν παρκαρω ξεπαρκαρω (αλλα οχι παντα) και εννοειται με το ηχοσυστημα κλειστο, ακουγεται κατι δεν θα το ελεγα τριξιμο αλλα πιο πολυ σαν το θορυβο μια παλιας πορτας που ανοιγει σιγα σιγα (οπως στα θριλερ...). Φαινεται να ερχεται απο την κεντρικη κονσολα χαμηλα πισω απο τα χειριστηρια του κλιματισμου.. Δεν μπορω να το εντοπισω ουτε να το αναπαραγω πιεζοντας καπου μια και πρεπει να ειναι παραμεσα.. Το ειπα στο σερβις και μου ειπαν να το παω να το δουν... Αλλα η λογικη μου λεει να κοιταω τη δουλεια μου... Κουμπωσε - ξεκουμπωσε πολλες φορες γινεται χειροτερα...

Μια και λεμε για τριξιματα πριν λιγο καιρο παρατηρησα ενα τριξιμο (συντονισμο) στο σκιαδιο του συνοδηγου οταν εκλεινα την πορτα. Διαβαζοντας σε ξενο φορουμ διαπιστωσα οτι ηταν γνωστο θεμα και ευκολο στο να διορθωθει κολλωντας ενα μικρο αυτοκολλητο..

Σε γενικες γραμμες παντως θεωρω οτι το Golf 7 εχει πολυ καλη ηχομονωση και ποιοτητα συναρμολογησης. Το οτι εγω ανακαλυπτω ενα π.χ. τριξιμο καποιος αλλος μπορει ειτε να μην το ακουει ειτε ακομα και να το ακουει μπορει να μην τον ενοχλει καθολου και να το θεωρει φυσιολογικο..

Πέτρο είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα πανεύκολα, χωρίς να χρειαστώ τίποτα και χτύπα ξύλο δεν έχει εμφανιστεί ξανά. Απλά άνοιξα το αλεξήλιο και πίεσα τον ουρανό, ειδικά στο σημείο που είναι το φως. Μάλλον δεν έχει κουμπώσει ή κολλήσει καλά ο ουρανός και έτσι διορθώθηκε!

Μαργαρίτα, δυστυχώς το Golf φαίνεται ότι επιρρεπές σε τριγμούς στα παράθυρα καθώς και στα λάστιχα των πορτών. Η μόνη λύση είναι ο καλός καθαρισμός τους και η προσεκτική λίπανση τους κάθε τόσο.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , faniaros said:

δυστυχώς το Golf φαίνεται ότι επιρρεπές σε τριγμούς στα παράθυρα καθώς και στα λάστιχα των πορτών. Η μόνη λύση είναι ο καλός καθαρισμός τους και η προσεκτική λίπανση τους κάθε τόσο.

Ψαχνοντας στα ξενα φορουμ για ενα τριξιμο που ειχα στην ανοιγομενη οροφη και που μ ειχε εκνευρισει αρκετα (τελικα ηταν το πλαισιο που μαλλον δεν ειχε κουμπωσει καλα) διαβασα πολυ καλα λογια για το αυτο το συντηρητικο - καθαριστικο της sonax, για τα λαστιχα στις πορτες. Αν δειτε και τα reviews θα καταλαβετε. Δυστυχως δεν το βρηκα στην Ελλαδα και το πηρα απο το Γερμανικο amazon. Φυσικα στην περιπτωση μου δεν χρειαστηκε αλλα ενημερωτικα για καποιους που ισως εχουν θεμα με τριγμους στα λαστιχα..

Edited by pettros
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστός ο Πέτρος! Κορυφαίο θεωρείται το Gummipflege της 1z το οποίο επίσης γερμανικό, το έφερνε πριν μερικά χρόνια το Praktiker, αλλά πλέον δεν υπάρχει πουθενά Ελλάδα. Επίσης, για το βελουδινο μέρος της πόρτας που ακουμπάει τον σκελετό, συστήνουν κάποιο προϊόν ναυσιπλοΐας εν ονόματι Sailkote, και μαντέψτε, δεν υπάρχει Ελλάδα :-P. Κάποιοι προτείνουν σπρέι σιλικόνης ή βαζελινη σαν εναλλακτική, αλλά άλλοι λένε ότι προκαλούν ζημιά μακροχρόνια.



Αν ενδιαφέρεται κανείς να κάνουμε μια κοινή παραγγελία για αυτά, εγώ είμαι μέσα
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το τριξιμο δεν ειναι απο την πορτα και το παραθυρο, κατα 90% ειναι απο το ντουλαπακι και δε τριζει σε καθε ανωμαλια.

Χτες περναγαμε επιτηδες πανω απο ανωμαλιες και ποτε ακουγοταν, ποτε οχι.

Λεω προς το παρον να μη κανω κατι

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , Ursus said:

Τελικα το τριξιμο δεν ειναι απο την πορτα και το παραθυρο, κατα 90% ειναι απο το ντουλαπακι και δε τριζει σε καθε ανωμαλια.

Χτες περναγαμε επιτηδες πανω απο ανωμαλιες και ποτε ακουγοταν, ποτε οχι.

Λεω προς το παρον να μη κανω κατι

Στάλθηκε από το SM-A510F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εννοεις το ντουλαπακι ή πραγματα που εχεις μεσα?

 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια, οπως ανεφερα και πιο πανω ενδιαφερομαι για την αγορα ενος golf 7 1.4 και θα χρειαστω βοηθεια σιγουρα

 

καταρχας θα ηθελα γενικα να μου πειτε τι ακριβως θα πρεπει να προσεχτει πανω σε ενα αυτοκινητο τετοιο σε επιπεδο φθορας και σε σημεια που πιθανα ποναει.

επειτα εχω ενα προβληματισμο οσον αφορα την φανοποιεια που πιθανως εχει υποστει ενα οποιοδηποτε μεταχειρισμενο οχημα.

ποσο σιγουρος ειμαι οτι ενα αυτοκινητο ειναι ατρακαριστο? (σοβαρα οχι επιφανειακα) περα απο τον οπτικο ελεγχο που θα κανει ενας δικος μου μαστορας

 

συγκεκριμενα εχω δει ενα αμαξι με 2 τρακαρισματα απο οτι ειπε μαστορας που το ειδε το οποιο ομως κατα αυτον δεν εχει πειραξει κατι στο αμαξωμα πιο βαθυ ουτε σε ψυγεια κτλ.

εχω δει ενα προγραμμα της vw για τον ελεγχο σε 110 σημεια ενος μεταχειρισμενου αυτοκινητου.

πως το κρινετε? εαν βγει οκ ενα αμαξι απο αυτον ον τεχνικο ελεγχο τοτε θα μπορουσα να εχω το κεφαλι μου ησυχο? οι μετρησεις και οι ελεγχοι που γινονται ειναι σωστοι η του κ%$ου?

και καποιες λεπτομερειες, σε αυτον τον ελεγχο ισχυει οτι θα βρουν τα πραγματικα χλμ του αυτοκινητου? (κοινως ισχυει το οτι τα νεα vw δεν μπορουν να πειραχτουν στα χλμ εφοσον μπουν και ελεγχθουν στο vag?).

επισης εαν το αμαξι εχει εμπλακει σε τρακαρισμα χωρις να ειναι δηλωμενο σε ασφαλιστικη (κοινως παμε στα τυφλα) ο εγκεφαλος θα μπορεσει να δωσει πληροφοριες που θα μας βοηθησουν να βρουμε ποσο σοβαρο ηταν? οπως πχ ανοιγμα αεροσακων η τετοιου ειδους πραγματα?

 

ευχαριστω πολυ και σορρυ για το σεντονι

Link to comment
Share on other sites

ναι γνωριζω αλλα εχω την εντυπωση πως ο ελεγχος της vw ελεω και vag θα ειναι πιο αποτελεσματικος, κανω λαθος?

(τελικα στον εγκεφαλο τι μπορω να δω για το παρελθον του αμαξιου??)

 

τωρα οσον αφορα την λαμαρινοδουλεια δεν θα μπορω να ειμαι ησυχος μετα απο το οκ της vw?

γενικα οποιες συμβουλες στο τι να ψαξω λεπτομερειακα ευπροσδεκτες

δυστυχως το αγχος μεγαλωνει οταν ανακαλυπτεις κατι που εχει τσαλακωθει οπως καταλαβαινετε...

 

 

παιδια σορρυ που απανταω στον εαυτο μου αλλα επειδη επειγει..

 

μπορει καποιος να μου πει εαν με αυτο http://www.volkswagen.gr/el/service_and_parts/Volkswagen_Service/vw-used-car-check.html

ειμαι καλυμμενος οσον αφορα τον σωστο ελεγχο του μεταχειρισμενου αυτοκινητου που κοιταζω?

 

μιλαω κυριως για φανοποιεια γιατι απο θεμα ηλεκτρονικων κα ιιστορικου πιστευω οτι θα ειναι αξιοπιστο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω εδώ το Post αν πρέπει ας μετακινηθεί!Κάτοχος Gold R-line 1.6Tdi Mk-7 εδώ και 7-8 μήνες πλέον στα 12000km και να κοντεύει το πρώτο μου Service θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει κάποιον περίεργο ήχο κατά την σύμπλεξη και αποσύμπλεξη σε χαμηλές κυρίως ταχύτητες!Διότι πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είναι τα κενά του συμπλέκτη!Θα ήθελα τα φώτα σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν ξέρω αν πρέπει να κάνω εδώ το Post αν πρέπει ας μετακινηθεί!Κάτοχος Gold R-line 1.6Tdi Mk-7 εδώ και 7-8 μήνες πλέον στα 12000km και να κοντεύει το πρώτο μου Service θα ήθελα να ρωτήσω αν έχετε παρατηρήσει κάποιον περίεργο ήχο κατά την σύμπλεξη και αποσύμπλεξη σε χαμηλές κυρίως ταχύτητες!Διότι πήγα στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι είναι τα κενά του συμπλέκτη!Θα ήθελα τα φώτα σας!

Εγω που το έχω αλλά 1.4 tsi 150 act εδώ και ένα χρόνο με τα ίδια χλμ με εσένα δεν μου κάνει τπτ ο συμπλέκτης και που το πιέζω και καμία φορά πάλι όχι! Αλλά ίσως ειναι και διαφορετικά σασμάν!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρουμε τι δυνατότητες υπάρχουν για αγορά τοποθέτηση έξτρα εξοπλισμού - after market μέσα από την επίσημη αντιπροσωπεία;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρουμε τι δυνατότητες υπάρχουν για αγορά τοποθέτηση έξτρα εξοπλισμού - after market μέσα από την επίσημη αντιπροσωπεία;

Δεν εχουν και πολλες γνωσεις αλλα σιγουρα κοστιζουν ακριβα
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μ ενδιαφέρει το θεμα της κάμερας και τωρα που θα πάω θα ρωτήσω τι μπορεί να γίνει...


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μ ενδιαφέρει το θεμα της κάμερας και τωρα που θα πάω θα ρωτήσω τι μπορεί να γίνει...


Sent from my iPad using Tapatalk


Να τη βάλεις, είναι πολύ βολική.
Ότι μαθεις ενημέρωσε μας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μ ενδιαφέρει το θεμα της κάμερας και τωρα που θα πάω θα ρωτήσω τι μπορεί να γίνει...


Sent from my iPad using Tapatalk

Και βέβαια μπορεί να περαστεί η κάμερα!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.