Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Τώρα, τίποτα.
Αργότερα θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βάλω Led μπρος-πίσω και τα ErgoActive καθίσματα που μου αρέσουν πολύ!
Επίσης, το αυτόματο φρενάρισμα και το blind spot στους καθρέπτες θα ήταν χρήσιμα.

Αυτά τα λίγα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , alej said:

Τώρα, τίποτα.
Αργότερα θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βάλω Led μπρος-πίσω και τα ErgoActive καθίσματα που μου αρέσουν πολύ!
Επίσης, το αυτόματο φρενάρισμα και το blind spot στους καθρέπτες θα ήταν χρήσιμα.

Αυτά τα λίγα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

μιλάμε για πολλά λεφτα...

Μπροστα led εννοείς τα φωτιστικά με τα xenon ?αν ναι γύρω στα 2.000... imitation νομιζω γυρω στα 1.000 και λιγότερο νομίζω .  

πισω led στην καλύτερη 450 ευρω..

Ergoactive καθίσματα δεν το συζητώ . . μονο αν βρεις μμεταχειρισμένα. 

το front assist θέλει ραντάρ μπροστά και άλλο τμήμα με ανοιγμα και βαση στον προφυλακτηρα..

το blind spot κι αυτο θέλει ραντάρ και καθρέπτες . .

Συν εξοδα για καλωδιωσεις και προγραμματισμό . . 

Για ολα αυτα νομιζω σε συμφέρει καλύτερα να δώσεις το δικό σου και να πάρεις άλλο με αυτα τα έξτρα από το εργοστάσιο . .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2016 at 4:19 ΜΜ, Ursus said:

Εμενα μ ενδιαφέρει το θεμα της κάμερας και τωρα που θα πάω θα ρωτήσω τι μπορεί να γίνει...


Sent from my iPad using Tapatalk

απο Γερμανία αν θυμάμαι καλα οτι έβγαινε μαζι με καλωδιωση  κανένα 450αρι..

εδω δεν ξερω αλλα σίγουρα παραπανω.. + τοποθέτηση και αν φυσικά αναλαμβάνουν  . .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα, τίποτα.
Αργότερα θα ήθελα να ξέρω αν μπορώ να βάλω Led μπρος-πίσω και τα ErgoActive καθίσματα που μου αρέσουν πολύ!
Επίσης, το αυτόματο φρενάρισμα και το blind spot στους καθρέπτες θα ήταν χρήσιμα.

Αυτά τα λίγα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Δεν συμφέρει να τα βάλεις όλα αυτά πιστέψεμε χίλιες φορές να τα είχες βάλει όταν το πειρες.. εκτός ότι θέλει όπως είπε το παιδί από πάνω καινούριο προφυλακτήρα για το ραντάρ προγραμματισμό της οθόνης σου,τα φανάρια πιςω πανάκριβα 500€ έχουν, τα φώτα δε μπροστά ξεχνάτο(1.500€) γιατί θέλει καλωδιώσεις για τους εγκεφάλους να ακόλουθων το τιμόνι διακόπτη άλλον! Για τους καθρέπτες το ίδιο. Εγω πάλι καλά τα έβαλα όταν το πειρα... :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγες μέρες έστειλα ερώτηση μέσω της φόρμας επικοινωνίας στην vw γιατί τόσο καιρό δεν εχουν βγάλει αναβάθμιση στο infotainment που να έχει επιλογή Ελληνκων για μας με τα λίγο παλαιότερα golf 7. 

Η απάντηση ηταν: "τίποτα ακομα.. " τους είπα ότι ειναι απαράδεκτο αφού ήδη υπάρχει η μετάφραση γιατι δεν βγάζουν κάποιο update... δεν πηρα απάντηση . . τους ειπα να μεταβιβασουν το παράπονο μου.. (προφανώς στα ....τους.)

Ισως αν ρωτάτε κι εσείς να τους ζαλισουμε λίγο κάτι μπορεί να γίνει . . 

Δεν είναι για τα Ελληνικά  (δοξα το θεό ξερω αγγλικά ) αλλα μ ενοχλεί η απαξίωση . . δίνεις 30.000 και το after sale support ανύπαρκτο . ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους…

Αφού πλέον έχω ένα χρόνο στην κατοχή μου το GOLF 7  1.0 TSI   bluemotion μπορώ να γράψω τις εντυπώσεις μου.

Είναι ένα υπέροχο αυτοκίνητο. Θα επικεντρωθώ στα της έκδοσης του 1.0TSI..

Είναι πολύ διακριτικός o κινητήρας του (δεν καταλαβαίνεις ηχητικά το ότι είναι τρικύλινδρος).

Στην απόδοσή του είναι άψογος. Ροπή από χαμηλά, δίχως να δείχνει ότι κουράζεται.

Η κατανάλωσή είναι εξαιρετική. Εκανα μεγάλο ταξίδι  σε εθνικό και επαρχιακό ορεινό δίκτυο κάνοντας ευγενική χρήση  στο γκάζι, με μέση κατανάλωση 5,4 lt/100km.                                                                     

Κανένα πρόβλημα στη χρήση του..

Σας το συστήνω (σε όσους έχετε σκεφτεί ότι σας ενδιαφέρουν οι παράμετροι αυτής της έκδοσης) να το αγοράσετε  …  

Edited by sotirio
Link to comment
Share on other sites

Οι αναρτήσεις (λόγω και του bluemotion έχουν σκληρή ρύθμιση)

δε φιλτράρουν καλά τις ανωμαλίες των δρόμων..

Έχει βέβαια καλό κράτημα το αυτοκίνητο. Επειδή ο GK_  έχει το 1.4 FSI (που οδηγούσα κι εγώ πριν),

έχω να του πω ότι έχουν τις εξής διαφορές:

Από ένα αυτοκίνητο με απελπιστικά πολύ αδύναμο κινητήρα αλλά λόγω των πολλαπλών συνδέσμων  με οδηγική αίσθηση σαν να οδηγάς σε χαλί, έρχεσαι σε ένα ‘πυραυλάκι’ απίθανο με  υποχωρήσεις όμως στο θέμα των αναρτήσεων…

  

Edited by sotirio
Link to comment
Share on other sites

Για όσους παραπονιούνται για θορύβους, τριγμούς κλπ...

 

Τραβηγμένο, δεν λέω, αλλά το ζήλεψα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ονομαζομαι σακης και συντομα θα γινω κατοχος ενος golf 7 το μονο που με προβληματιζουν ειναι 2 πολυ σημαντικα θεματα 1)Ο Κινητηρας βενζινη η Diesel ? δεν εχω εμπειρια απο diesel αλλα δεν ξερω ποιος ειναι πιο αξοπιστος θα ηθελα απο τα παιδια εδω να μου πουν τις εμπειρειες τους ως κατοχοι βενζινης και diesel τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους  2)Το κιβωτιο Χειροκινητο η Αυτοματο dsg το αυτοκινητο που εχω τωρα ειναι χειροκινητο αλλα δεν ξερω μου αρεσει και το αυτοματο στην αρχη που  ημουν νεος οδηγος με μπερδευε συνεχεια αλλα τωρα το συνιθησα αλλα φοβαμαι με τον δισκο πλατω σε καινουριο αυτοκινητο, πιστευετε με το αυτοματο θα ειναι πιο καλα η με το χειροκινητο δεν εχω εμπειρια απο αυτοματο για αυτο.

Edited by sakis96
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας ονομαζομαι σακης και συντομα θα γινω κατοχος ενος golf 7 το μονο που με προβληματιζουν ειναι 2 πολυ σημαντικα θεματα 1)Ο Κινητηρας βενζινη η Diesel ? δεν εχω εμπειρια απο diesel αλλα δεν ξερω ποιος ειναι πιο αξοπιστος θα ηθελα απο τα παιδια εδω να μου πουν τις εμπειρειες τους ως κατοχοι βενζινης και diesel τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα τους  2)Το κιβωτιο Χειροκινητο η Αυτοματο dsg το αυτοκινητο που εχω τωρα ειναι χειροκινητο αλλα δεν ξερω μου αρεσει και το αυτοματο στην αρχη που  ημουν νεος οδηγος με μπερδευε συνεχεια αλλα τωρα το συνιθησα αλλα φοβαμαι με τον δισκο πλατω σε καινουριο αυτοκινητο, πιστευετε με το αυτοματο θα ειναι πιο καλα η με το χειροκινητο δεν εχω εμπειρια απο αυτοματο για αυτο.

Καλώς ήρθες φιλε μου. Αρχικά να σου πω ότι το αυτοκίνητο είναι σχετικά νέο και δεν υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα με πολλά χιλιόμετρα στην Ελλάδα. Γενικά πάντως δεν έχει ακουστεί κάποιο πρόβλημα με κανέναν από τους δύο κινητήρες. Ο κινητήρας και το κιβώτιο που θα επιλέξεις εξαρτάται από τις συνθήκες που οδηγας και το μπατζετ που έχεις. Αν κάνεις μόνο σύντομες διαδρομές τότε βενζίνη. Αν κάνεις αρκετά χιλιόμετρα κάθε φορά που κινεις το αμάξι τότε πετρέλαιο. Αν οδηγείς σε μεγάλο βαθμό μέσα στη πόλη, σε κίνηση, φανάρια κλπ τότε το αυτόματο είναι πολύ καλή επιλογή. Αλλιώς ίσως είναι καλύτερο να ξοδέψεις αλλού τα έξτρα χρήματα, γιατί είναι και αρκετά. Αυτά στα γρήγορα, είμαι στη διάθεσή σου να συζητήσουμε πιο ειδικά τους προβληματισμους σου

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έχω το 1.4 tsi 150 act χειροκίνητο και από καταναλώσεις και από θέμα δύναμης με καλύπτει απόλυτα! Το diesel όχι και τόσο.. Για μένα πάρε το βενζίνη και χειροκίνητο αν δεν βαριέσαι να αλλάζεις ταχύτητες :) Το μόνο σίγουρο είναι από έξτρα να βρεις-βάλεις τα top xenon και την ηλιοροφή!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι κατανάλωση έχεις εντός πόλης ; δε θυμαμαι αν το είχες αναφέρει.

@topic starter όπως στα είπε το παλικάρι απο πανω, πρέπει να δεις ποσά χλμ κανεις ετησίως για να επιλέξεις κατάλληλο καύσιμο.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago , Ursus said:

Τι κατανάλωση έχεις εντός πόλης ; δε θυμαμαι αν το είχες αναφέρει.

@topic starter όπως στα είπε το παλικάρι απο πανω, πρέπει να δεις ποσά χλμ κανεις ετησίως για να επιλέξεις κατάλληλο καύσιμο.


Sent from my iPad using Tapatalk

τωρα με αυτο που ειμαι εχω 7 στα 8 λιτρα ανα 100χιλ εντος και εκτος  6 με 6,30 αμαξι 15ετοιας απλως εχω βγαλει σχετικα προσφατα διπλωμα το εχω 1,5 χρονο και αποφασισα να παρω πρωτα ενα μεταχειρησμενο για να μαθω παλι καλα γιατι στην αρχη το ειχα γδαρει τις πορτες τους προφυλακτηρες απο κιβωτιο θα παρω χειροκινητο καλυτερα γιατι διαβασα διαφορα για τα dsg και αμα χαλασει θα το πληρωνω την μιση αξια του αυτοκινητου πιο φθηνα θα μου βγει ενα δισκο/πλατο και απο κινητηρα μαλλον βενζινη  τωρα πια εχει και τα start/stop θα εχω και επιδοσεις

Link to comment
Share on other sites

Δες και την επιλογή του φυσικού αερίου αν έχεις πρατήριο κοντά σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχοντας στην κατοχή μου για 10 χρόνια το tsi 140 και έχοντας εμπειρία στα θετικά του (στιβαρότητα-γκάζια κλπ) και στα αρνητικά του (προβλήματα καδένες-βαλβίδες κλπ), θέλω να αγοράσω golf 7 tdi 1.6 μεταχειρισμένο 2013-2015. Μπορούν να με βοηθήσουν οι κάτοχοι tdi για θέματα βλαβών- αξιοπιστίας? Εκτός από τα γνωστά που ισχύουν για όλα τα diesel , όπως προσοχή στο πετρέλαιο, όχι συχνές μικρές διαδρομές για το dpf κλπ.

1. Πονάνε κάπου ιδιαίτερα  σε μηχανή και περιφερειακά?

2. Έχει μεγάλη διαφορά το 5-τάχυτο euro 5 με το 6-τάχυτο euro 6?

3. Η ποιότητα και η ηχομόνωση στο εσωτερικό βρίσκονται στα επίπεδα που μας έχει μάθει η VW?

4. Γενικά οποιαδήποτε εμπειρία-γνώμη από τους κατόχους καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος για ενάμιση χρόνο, με 32.000 χιλιόμετρα, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (χτύπα ξύλο) δηλώνω απόλυτα ευχαριστημένος! Από καταναλωσεις, η χαμηλότερη που έχω δει σε γέμισμα, με 1000+ χιλιόμετρα είναι 3.8, ενώ μια μέση είναι γύρω στα 4-4.5 ανάλογα τη χρήση. Το αμάξι είναι κλασικό Golf, πολύ άνετο, πολύ ξεκούραστο, ιδιαίτερα ασφαλές και προβλεψιμο, με πολύ καλή ηχομονωση. Σίγουρα θα υστερεί λίγο σε επιδόσεις, μιας και πέφτεις από τα 140 στα 105 - 110 άλογα, αλλά έχει τεράστια διαφορά στη κατανάλωση. Να σημειωθεί επίσης ότι τα μοντέλα μέχρι Μάιο του 15 είναι Euro5 και αποδίδουν 105 ίππους με 5ταχυτο κιβώτιο, με εξαίρεση το Bluemotion το οποίο έχει 110 και 6 σχέσεις αλλά και αυτό είναι Euro5. Να σημειωθεί ότι το τελευταίο δεν έχει ρεζερβα. Όσο για τη διαφορά των δύο κιβωτιων, υπάρχει θέμα όπου έχουμε γράψει τη σχέση στροφών και ταχύτητας για τα δύο κιβώτια, με διαφορετικές σχέσεις, αν θες ψάξε λίγο να το βρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση DSG7 Edition είναι κάτι ανάμεσα σε Generation και Highline παιδιά;

Δεν μπόρεσα να βρω τον κατάλογο του εξοπλισμού για αυτή την έκδοση σε συνδυασμό με πετρελαιοκινητήρα..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago , leonenero said:

ερωτηση,

το πακετο R Line όσον αφορά το εξωτερικό body kit μπορεί να μπει ως εξτρα αργότερα και αν ναι έχει ρωτήσει κανείς τιμες?

Δεν βρισκω το λογο να μην μπορει να μπει αλλα σιγουρα το κοστος δεν θα ειναι ευκαταφρονητο.. Λογικα περιελαμβανει μπρος - πισω προφυλακτηρα, μασκα, προβολεις ομιχλης και πλαινα μαρσιπιε.. Τωρα αν προσθεσεις και ζαντες θα ανεβεις ακομα παραπανω..

 

Στο Leon 20VT4 που ειχα βαλει το body kit του Cupra R για τα παραπανω χωρις ζαντες με βαψιμο και τοποθετηση αν θυμαμαι καλα ειχε βγει κοντα στα 1500 ευρω.. (το 2003)

Link to comment
Share on other sites

 

6 λεπτά πριν , pettros said:

Δεν βρισκω το λογο να μην μπορει να μπει αλλα σιγουρα το κοστος δεν θα ειναι ευκαταφρονητο.. Λογικα περιελαμβανει μπρος - πισω προφυλακτηρα, μασκα, προβολεις ομιχλης και πλαινα μαρσιπιε.. Τωρα αν προσθεσεις και ζαντες θα ανεβεις ακομα παραπανω..

 

Στο Leon 20VT4 που ειχα βαλει το body kit του Cupra R για τα παραπανω χωρις ζαντες με βαψιμο και τοποθετηση αν θυμαμαι καλα ειχε βγει κοντα στα 1500 ευρω.. (το 2003)

ευχαριστω για την πληροφορια..αρα μπαινει το κοστος ναι δεν ειναι μικρο..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν
υπάρχουν δυνατότητες πειράματος εγκεφάλου με πρόγραμμα για περισσότερα άλογα όπως σε σιροκο και τα κλασικά tsi η είναι δύσκολο τώρα;
Στο κεφάλαιο βελτίωση κινητήρα βλέπω μόνο για 6ρια
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,
Θα ήθελα να ρωτήσω αν
υπάρχουν δυνατότητες πειράματος εγκεφάλου με πρόγραμμα για περισσότερα άλογα όπως σε σιροκο και τα κλασικά tsi η είναι δύσκολο τώρα;
Στο κεφάλαιο βελτίωση κινητήρα βλέπω μόνο για 6ρια
Ευχαριστώ

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Υπάρχει κανονικά. Υπάρχει συζήτηση με θέμα
"Golf 6/7 - Βελτίωση 1,4 -1,6 Tdi κινητήρα. Μπορείς να μάθεις περισσότερα εδώ:
https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/58865-golf-67-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-14-16-tdi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανονικά. Υπάρχει συζήτηση με θέμα
"Golf 6/7 - Βελτίωση 1,4 -1,6 Tdi κινητήρα. Μπορείς να μάθεις περισσότερα εδώ:
https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/58865-golf-67-%CE%B2%CE%B5%CE%BB%CF%84%CE%AF%CF%89%CF%83%CE%B7-14-16-tdi-%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1/

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Απλά μιλάνε για diesel

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους!

Πρόκειται να παραγγείλω το 1.4 TGI DSG7, και από ότι βλέπω βγαίνει μόνο στην έκδοση comfortline η οποία δεν με καλύπτει.  Για παράδειγμα θα ήθελα car net app, που αν κατάλαβα καλά πάει μόνο με την μεγαλύτερη οθόνη "infotainment composition media" των 8".  Επίσης σκεφτόμουν για αισθητήρες πάρκινγκ τουλάχιστον πίσω και r-line πακέτο.  Γνωρίζει κανείς αν μπορώ να τα προσθέσω καθώς και κόστος περίπου?  Αν έχετε κάποια πρόταση όσον αφορά τυχόν extra εξοπλισμό καλοδεχούμενη.  Από όσο ξέρω για την παραγγελία θα πρέπει να αναμένω και την έκδοση του νέου καταλόγου με τον νέο υπολογισμό των ρύπων μιας και το αμάξι δεν υπάρχει διαθέσιμο και θα γίνει παραγγελία από το εργοστάσιο, έχει ακούσει κανένας τίποτα σχετικά?  Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.