Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Συμφωνω με τον Bill.

Μακαρι να μην σου καψει ποτε ουτε λαμπα,δεν νομιζω κανεις να ευχεται να σου χαλασει.

Οσο για τα "θα" του bill,μακαρι το 7ρι να ειναι το τερμα της κατρακυλας που πηρε η vw.

Οσο για το act καλο χρυσο αγιο τελειο οικονομικο,αν το εβγαζε καμια toyota ναι,αλλα απο την vw δεν θα το ρισκαρα.

Καλα και απροβληματιστα χιλιομετρα παιδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω τι είναι act, αλλά γνωρίζω τι είναι και η VW.. Οπότε γι'αυτό τα όσα αναφέρω...

Να σε ρωτήσω το εξής; Γνώριζε κανείς πριν πολυκυκλοφορήσει το Polo GTI πως αντί για αλλαγές λαδιών, θα αλλάζουν ακόμη και κινητήρα; Πολλοί ακόμη και τώρα, άσχετοι με την VW, νομίζουν οτι φοράει ίδιο κινητήρα με το tsi 160... Ακούν VW, διαβάζουν οτι βάζει φωτιά στην άσφαλτο και μετά κλαίγονται από μια λάθος αγορά λόγω ενθουσιασμού..( Έχω την εντύπωση πως μετά από τόσες περιπτώσεις πρέπει να λύθηκε το θέμα, εκτός κι αν κάνω λάθος...)
 

Τι θέλω να πω, πως αν δεν κυκλοφορήσει κάτι  καινούριο δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για να αποφασίσεις... Σίγουρα κάποιοι θα είναι οι πρώτοι, είτε τυχεροί είτε θύματα του μάρκετιγκ ή όπως είπε ο φίλος πιο πάνω της Beta mode κατάστασης των πρώτων παρτίδων...

Αλλά αν θυμάμαι καλά, θεοποιήθηκε κι από κάποιους κατόχους χωρίς λόγο, γι' αυτό το όλο σκηνικό της όποιας  "διαμάχης" εντός των ορίων ενός διαλόγου πάντα κι όχι κάποιο είδος κόμπλεξ ή ζήλειας!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση όμως το αμάξι κυκλοφορεί πάνω από ενάμισυ χρόνο και ουσιαστικά προβλήματα δεν υπάρχουν στο αμάξι. Δεν πιστεύω ότι εσύ τουλάχιστον θεωρείς την αλλαγή βέργας του δείκτη λαδιού σοβαρό σφάλμα όπως κάποιοι άλλοι που πανηγύρισαν μόλις το έγραψα. Να θυμήσω ότι το αμάξι όπως και γενικότερα όλο το vw group κάνει θραύση σε πωλήσεις στην Ευρώπη. Για το 7αρι δε για να προλάβουν την ζήτηση έχουν βάλει μιά επιπλέον σειρά παραγωγής.

Link to comment
Share on other sites

...σε αλλο θεμα στην ενοτητα ανεβασα τις πρωτοπορειες της εταιριας στο γκολφ...ειναι επακολουθο να υπαρχουν προβληματα οταν μια εταιρια τολμα να βαζει τεχνολογια ακριβοτερων μοντελων στα εκατομμυρια γκολφ που παραγει...μετα τα  προβληματα με το σειριακο κιβωτιο υγρου μετα ξηρου τυπου κτλ η εταιρια ειδη τεσταρει ...

1  10 ταχυτο σειριακο ( παρουσιαση στο νεο passat???) με δυνατοτητα πληρους αποσυμπλεξης απο την μηχανη (coasting)

2  πετρελαιομηχανες που αποδιδουν 134 ιππους ανα 1000 κυβικα με μεταβλητο χρονισμο και πιεσεις ψεκασμου της ταξης

    των 43000 psi  με διπλο συμπιεστη

3. τριτος συμπιεστης σε σειρα...  ηλεκτροκινουμενος (σε  κυκλωμα 48 βολτ) που δουλευει απο 0 εως 3000σαλ  εκμηδενιζοντας turbo

    lag... και απο σταση.... και στην εξοδο στις στροφες (...το ανεμιστηρακι φουσκωνει την μικρη    τουρμπινα απο το  διπλοτουρμπινο συνδυασμο ...που ετσι ειναι ετοιμη να δωσει μεγιστη ροπη με το αγγιγμα του γκαζιου

4. μηχανες φυσικου αεριου σε ολα τα μοντελα

5. ΑCT σε πολλα bluemotion μοντελα

6. μηχανες με....μεταβλητη συμπιεση!!!!! ( με διαφορετικο σκεπτικο απο εκεινο μιας πειραματικης υπερσυμπιεσμενης μηχανης που σχεδιασε η SAAB το 2000)

8. σβηστη μηχανη οταν το αυτοκινητο κινειται σε κατωφερεια, κινειται με σταθερη ταχυτητα στην εθνικη, η πλησιαζει φαναρια!

 

με λιγα λογια η μανα του δειλου δεν εκλαψε ποτε.......

Edited by Rocky
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φτάνει!!!!
Σε λίγο θα γράψεις και την καινοτομία ενεργοποίησης του πατώματος με ηλεκτρικά συρόμενης τρύπας σε περίπτωση  "κοψίματος" οδηγού για να μην χρειάζεται η οποιαδήποτε στάση επι της Εθνικής Οδού..... χαχαχαχαχα  (σε πειράζω)

Αυτά πάντως, ειλικρινά περισσότερο σε τρομάζουν παρά σε εντυπωσιάζουν καθώς από οτι καταλαβαίνει κανείς, πλέον θα δίνεις περί τα 25 000 ευρώ κατά μέσο όρο για να γίνεις πειραματόζωο της VW...

 

 

Το τελευταίο που αναφέρεις είναι το οτι πρέπει για την άλλη μεγάλη διαμάχη που γίνεται στο άλλο θέμα "οδήγηση με νεκρά"... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Rocky πάντως σας μιλάει με επιχειρήματα και δεν αερολογεί όπως μερικοί.

και προς Θεού.....

μη πάρει κανείς το νέο passat με το 10αρι dsg γιατι ...ΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑΘΑ .....χαλάσει.....

respect

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να χαλάσει βρε φίλε μου, είναι μια υπόθεση... Αλλά όπως αναφέρθηκε και στο ανάλογο θέμα δημοσίευσης του, είναι ότι πρέπει για να νομίζεις οτι ενώ οδηγάς το Passat αυτομάτως είναι σαν να οδηγάς το Volvo fh 610 κάνοντας το δρομολόγιο του μεροκαματιάρη... Δεν επιχειρηματολογώ με σοβαρό επιχείρημα, το ξέρω και θα με συγχωρέσεις, αλλά νομίζω πως είναι αυτονόητο οτι θα παίζεις με τα paddles κάθε 10-15 χλμ.....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,απλα λεει,οτι η vw δεν ειναι εταιρια εμπιστοσυνης για κατι μη δοκιμασμενο.

Τουλαχιστον εγω δεν θα δινα 20.000 χιλιαρικα για να τον παιζει η vw.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε,απλα λεει,οτι η vw δεν ειναι εταιρια εμπιστοσυνης για κατι μη δοκιμασμενο.

Τουλαχιστον εγω δεν θα δινα 20.000 χιλιαρικα για να τον παιζει η vw.

....εγω που εδωσα 22000 ...ταιζω καλαμποκι κατι audi Α4 1.8T με 164 ιππους. (2009)... 8)

Edited by Rocky
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το 7άρι να αποδειχθεί αξιόπιστο!

Έτσι θα αποκατασταθεί κατά κάποιο τρόπο κ η φήμη της VW!

Τώρα βέβαια υπάρχουν κ άνθρωποι που θέλουν να έχουν ACT,1Oάρι DSG κ άλλες τεχνολογικές καινοτομίες κ να καυχιούντε στα φιλαράκια τους στην καφετέρια και άνθρωποι που ένα ροπάτο μοτέρ,ένα σωστό σασμάν και ένα καλό στήσιμο τους αρκεί για να ξεχάσουν τα προβλήματα της καθημερινότητας τους και ας μην το γνωρίζουν οι φίλοι τους

Και συνήθως αυτοί είναι που βγαίνουν με ένα πλατύ χαμόγελο από αμάξι 10ετίας κ βάλε και το καμαρώνουν, το γυαλίζουν κ ας ξέρουν ότι δεν είναι κ το γρηγορότερο

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λογω της ενασχολησης με το αθλημα,επςτρεψε μου να σου πω:

Η το audi ηταν τετρακινητο με καμια ηλιοροφη,κοινως ρεμα.

Η ο οδηγος ειχε θεμα.

Τελος,πατα με 20vt στα κιλα σου.

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι το 7άρι να αποδειχθεί αξιόπιστο!

Έτσι θα αποκατασταθεί κατά κάποιο τρόπο κ η φήμη της VW!

Τώρα βέβαια υπάρχουν κ άνθρωποι που θέλουν να έχουν ACT,1Oάρι DSG κ άλλες τεχνολογικές καινοτομίες κ να καυχιούντε στα φιλαράκια τους στην καφετέρια και άνθρωποι που ένα ροπάτο μοτέρ,ένα σωστό σασμάν και ένα καλό στήσιμο τους αρκεί για να ξεχάσουν τα προβλήματα της καθημερινότητας τους και ας μην το γνωρίζουν οι φίλοι τους

Και συνήθως αυτοί είναι που βγαίνουν με ένα πλατύ χαμόγελο από αμάξι 10ετίας κ βάλε και το καμαρώνουν, το γυαλίζουν κ ας ξέρουν ότι δεν είναι κ το γρηγορότερο

Προς το παρόν και για πάνω από 20 μήνες που είναι σε κυκλοφορία είναι αξιόπιστο. Επίσης η φήμη της vw δεν είναι μόνο golf και μάλιστα το 1.4 tsi act, αλλά το σύνολο των τύπων των οχημάτων που παράγει και κυκλοφορούν.

Edited by Mk7_man
Link to comment
Share on other sites

....εγω που εδωσα 22000 ...ταιζω καλαμποκι κατι audi Α4 1.8T με 164 ιππους. (2009)... 8)

(....και ντυμενος πανοπλια...με τον φιλο μου των 120κιλων)  :bbq:

 

Μακάρι το 7άρι να αποδειχθεί αξιόπιστο!

Έτσι θα αποκατασταθεί κατά κάποιο τρόπο κ η φήμη της VW!

Τώρα βέβαια υπάρχουν κ άνθρωποι που θέλουν να έχουν ACT,1Oάρι DSG κ άλλες τεχνολογικές καινοτομίες κ να καυχιούντε στα φιλαράκια τους στην καφετέρια και άνθρωποι που ένα ροπάτο μοτέρ,ένα σωστό σασμάν και ένα καλό στήσιμο τους αρκεί για να ξεχάσουν τα προβλήματα της καθημερινότητας τους και ας μην το γνωρίζουν οι φίλοι τους

Και συνήθως αυτοί είναι που βγαίνουν με ένα πλατύ χαμόγελο από αμάξι 10ετίας κ βάλε και το καμαρώνουν, το γυαλίζουν κ ας ξέρουν ότι δεν είναι κ το γρηγορότερο

...για αυτο μια εταιρια που κυριαρχει εχει και ιστορια...ετσι η καινοτομια του σημερα γινεται η αναμνηση του παρελθοντος μετα απο 10 20 30 χρονια....ποιος θα ελεγε οχι στην κατοχη ενος καλοδιατηρημενου σκαραβαιου της δεκαετιας 60???

καθε μοντελο κατα την αφιξη στην αγορα πρεπει να εχει κατι καινουργιο να δειξει...αλλοιως χανεται η ουσια της αυτοκινησης....και σταματα η εξελιξη... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογω της ενασχολησης με το αθλημα,επςτρεψε μου να σου πω:

Η το audi ηταν τετρακινητο με καμια ηλιοροφη,κοινως ρεμα.

Η ο οδηγος ειχε θεμα.

Τελος,πατα με 20vt στα κιλα σου.

 

........4κινητο 163 αλογα+6αρι σασμαν....

δεν νομιζω οτι θα ειχε περιθωρια με ενα 150αρι πασσατ για του λογου το αληθες μια 3τη θα ηταν μεχρι να ξεκομπλαρει το act....xaxaxaxaa

Link to comment
Share on other sites

Λογω της ενασχολησης με το αθλημα,επςτρεψε μου να σου πω:

Η το audi ηταν τετρακινητο με καμια ηλιοροφη,κοινως ρεμα.

Η ο οδηγος ειχε θεμα.

Τελος,πατα με 20vt στα κιλα σου.

...τελικα δεν ειναι μονο ο TSI που τσιμπαει... (πλακα κανω...αλλα οπως βλεπεις διαβαζω τις... επιδοσεις σου στο αθλημα...) 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή παίζει να είναι πιο δυνατό κι από 160άρι tsi σύμφωνα με τα όσα λέγονται.. χμμμ

Link to comment
Share on other sites

Φτάνει!!!!

Σε λίγο θα γράψεις και την καινοτομία ενεργοποίησης του πατώματος με ηλεκτρικά συρόμενης τρύπας σε περίπτωση "κοψίματος" οδηγού για να μην χρειάζεται η οποιαδήποτε στάση επι της Εθνικής Οδού..... χαχαχαχαχα (σε πειράζω)

Αυτά πάντως, ειλικρινά περισσότερο σε τρομάζουν παρά σε εντυπωσιάζουν καθώς από οτι καταλαβαίνει κανείς, πλέον θα δίνεις περί τα 25 000 ευρώ κατά μέσο όρο για να γίνεις πειραματόζωο της VW...

Το τελευταίο που αναφέρεις είναι το οτι πρέπει για την άλλη μεγάλη διαμάχη που γίνεται στο άλλο θέμα "οδήγηση με νεκρά"... χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Καλά, το είπες για πλάκα, αλλά ένα μελλοντικό αυτοκίνητο με βιολογική τουαλέτα ίσως να ήταν χρήσιμο σε αρκετές περιπτώσεις :-)

Γεγονός είναι ότι αν η vw δεν καινοτομούσε με ότι ρίσκο και να σημαίνει αυτό, πιθανόν να μην μπορούσε ο μέσος χρήστης να ευχαριστηθεί αρκετά καλούδια. Θα μπορούσε να κινείται πιο συντηρητικά και για να μπορεί κάποιος να έχει 150+ ίππους να πάρει 2λιτρο με ότι συνεπάγεται αυτό στην Ελλάδα.

Όσο για το 10αρι dsg είναι μια απόλυτα λογική εξέλιξη στο πλαίσιο της οικονομικής οδήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Να θυμήσω ότι και άλλες εταιρείες όπως Kia Hyundai GM και άλλες πρόκειται να κυκλοφορίσουν σύντομα μοντέλα τους με 10αρια αυτόματα κιβώτια και πως η bmw έχει ήδη 8αρι σε κυκλοφορία

Link to comment
Share on other sites

Ας μην κρυβόμαστε , μια χαρα τα πάει το 7αρι ....μεχρι στιγμής .....
Οταν ειχε πρωτοκυκλοφορήσει το 6αρι 1.4 TSI απο τον πρωτο κιολας χρονο ειχαν βγει στα φορουμ θέματα με προβληματα , ας μην ξεχναμε το recall 24s4 επειδη τα εμβολα σπαγανε σαν τα καρπούζια .
Βεβαια πικράθηκα που η VW στάματησε -ας μου επιτρέψει ο passatoukos- το σύγχρονο 20VT , δηλαδη το 1.4 TSI 160 με τον κομπρέσσορα γιατι είχε αποδειχθεί πολυ βελτιωσιμο μοτέρ με τεράστιο potential .
Πικραθηκα γιατι το νεο μοτέρ ναι μεν έχει στόχο την οικονομια οπως και το προηγουμενο 14αρι, αλλα πλεον δεν αφήνει περιθώρια για βελτίωση και οχι λόγω του ACT αλλα λόγω τον ''playmobil'' κινουμενων μερών οπως μπιελες, στροφαλος κλπ κλπ
Ενδιαφέρον μοτεράκι πάντως με καινοτομίες , το πρότεινα σε γνωστό βελτιωτή να ασχοληθεί μαζι του .
Τις καταναλωσεις που λετε τις κανει και το 160αρι αλλα μαλλον οχι τερμα φορτωμενο, 190+ ταχυτητα στο κοντερ και καιει μονο 7.2? Απο ενα σημειο και πανω (λογικα μετα τα 150) πρεπει να ειναι ΠΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ οικονομικο σε σχεση με το 160αρι

Απροβληματιστο να ειναι παιδια!

Link to comment
Share on other sites

κάθε μοντέλο που βγάζει η vw είναι ποιο οικονομικό από το προηγούμενο

το 6αρι ποιο οικονομικό από το 5αρι το 7αρι ποιο οικονομικό από το 6αρι σε κατανάλωση βενζίνης μιλάω.

πάντως μετά από 95000km και 6 χρόνια που έχω κάνει έχω καταλήξει σε ένα συμπέρασμα δεν το μετανιώνω με τίποτα και ποτέ το αλλάξω πάλι σε golf θα πάω.

δεν έχω συμπληρώσει ποτέ λάδι πάντα βγάζω ότι έχω βάλει εάν εξαιρέσω μία σκάστρα δύο ν75 και ένα εγκεφάλακι στη κλειδαριά του οδηγού εντός εγγύησης δεν έχω κανένα πρόβλημα με το αμάξι.

 

εάν το άλλαζα τώρα θα πήγαινα στο 7άρι μόνο ένα πράγμα με χαλάει μόνο που στα αρχικά μοντέλα δεν βάζει πολλαπλών πίσω και όχι γιατί ο άξονας δεν είναι καλώς αλλά δεν είναι πολλαπλών συνδέσμων

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν τελικα ειναι στο μυαλο μονο... αλλα με 7 αρι ντιζελ αυτοματο εκανα 140 χλμ και δεν καταλαβα καποια διαφορα στον δρομο ...ακομα και στις γνωστες ανωμαλιες των ελληνικων επαρχιακων δρομων

η αισθηση στα χτυπηματα μου φανηκε ιδια με το δικο μου 1.4 Τ 

....κατι ακομα...τα νεα ACT αποδιδουν 150 ιππους με την ιδια (25) ροπη.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και τα "απλά" 1.4 TSI θα είναι 125ps αντί 122ps. Αυτά απ τον επόμενο μήνα που θα γίνουν ΜΥ2015 και θα είναι και όλα προδιαγραφών EU6 πλέον.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

Όπως και τα "απλά" 1.4 TSI θα είναι 125ps αντί 122ps. Αυτά απ τον επόμενο μήνα που θα γίνουν ΜΥ2015 και θα είναι και όλα προδιαγραφών EU6 πλέον.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επιπλέον τα 1.2 tsi κ 1.6 tdi αποκτούν 110 ίππους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια...7.2 η μεση καταναλωση οχι η στιγμιαια ... και εγω οταν κατεβαινω αθηνα πηγαινω με σταθερα 150 και πολλες φορες 200  αλλα το trip της μεσης γραφει 7.4 σταθερα... η διαφορα στην καταναλωση ειναι της ταξης του 0.5-1,3 χαμηλοτερη ... εχω παει σερρες κομβοι με 1.4-140act και εγω με το  δικο μου... Αν πηγαινεις με cruise και σταθερη ταχυτητα με 6η η διαφορα ειναι στο 0.5 ... στα 5.4 εγω στα 4.9 το 7ρι ... αν το πατας εκει που εμενα θα καψει 9.5 το 7αρι θα καψει 8.3 περιπου ... και μην ξεχναμε τις καταναλωσεις που ειχαμε ΠΡΙΝ το Recall 24s4. Επισης ολος ο λαος πηρε twincharge για να βαλει προγραμμα ...και ξερω πολλα παιδια με 150+k χιλιομετρα χωρις το παραμικρο περα απο τα χαζα N75 και n249 .  Αυτο μας ελειπε μετα απο 9 χρονια η vw να μην μπορεσει να κανει τους tsi αξιοπιστους σε βαθος χρονου... φυσικο επομενο το βλεπω εγω. Θα περιμενω 2-3 χρονακια μηπως βγαλει καποιο δυνατο diesel 1.6 με 150-160 αλογα οπως η renault γιατι τα τωρινα με 4-5 ατομα μεσα ειναι ολιγον ταφιδια σε σχεση με το 160/gt κτλ... το gtd ειναι ακριβο :(. Ειδικα το νεο 1.4 που θα βγαινει σε 150ps εκδοση και λογο βαρους θα εχει ιδιες επιδοσεις με το 160 θα ειναι λουκουμι το αμαξακι!!! Νταξει ξεχνας προγραμματα και safe 210 αλογα χωρις να αλλαξεις τιποτα αλλα δεν εχει σημασια...! Σαν αυτοκινητο ειναι συνολικα ποιο αξιοπιστο ποιο ασφαλες και ποιο ανετο.

Για μενα ομως το αξεπεραστο ειναι ενα... Golf 5 GT 2008 sportline με dcc,sport packet, ηλιοροφη ,17αρα πολυακτινη και προγραμμα στα 210 αλογατα!!! Χαμηλοτερη καταναλωση απο το 160αρι.... κορυφαιες επιδοσεις για το ειδος και τα χρηματα του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.