Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Σχετικά με αυτό εγώ πήγα πρατήριο σχεδόν άδειος 15 χλμ έλεγε ακόμα. Έβαλα 25 λίτρα και πήγε μέχρι τα 5/8 το ρεζερβουάρ. Δεν ξέρω βέβαια μήπως τα ντίζελ έχουν μικρότερο ντεπόζιτο.Όχι

Όχι φίλε μου, 50 έχει και το diesel. 

Link to comment
Share on other sites

Λόγο σχεδίασης του ρεζερβουάρ μεγάλο πάνω στενό χαμηλά δεν ξέρω αν καταλαβαίνει τι εννοώ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγο σχεδίασης του ρεζερβουάρ μεγάλο πάνω στενό χαμηλά δεν ξέρω αν καταλαβαίνει τι εννοώ.

Δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο. Λες και δεν το ξέρει ο κατασκευαστής σε ποίο σημείο το ρεζερβουάρ είναι στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Πρωην κατοχος GOLF 6 TSI Highline 160 3d Manual εδω...για λιγο καιρο θα εχω ενα Almera 1.5  2006 με QG15DE και LPG μεχρι να ερθει ο καιρος να αγορασω ενα καινουργιο Golf 7 .

Προς το παρων κοιταζω την εκδοση στα 150ps με ACT.

Δεν ειχα κανενα προβλημα στα 5 χρονια κατοχης του αν και ειχα λιγα χλμ.

 

Αν και διαβασα αρκετες πληροφοριες για το μοτερ και γενικοτερα για το μοντελο αυτο θα ηθελα να μαθω μερικα ακομη.Οι παρακατω ερωτησεις ειναι και για τους κατοχους 1.2 και 1.4 tsi golf 7.

 

1)Πχ σε σχεση με το δικο μου που ειχα μεση καταναλωση στα 8.7 l/100km με νορμαλ χρηση και 60% πολη 40 % αυτοκινητοδρομος τι διαφορα βλεπετε εσεις με το δικο σας?(ειχα κανει ταξιδι καλοκαιρι 2500χλμ γυρος Ιταλιας και μολις γυρισα Ελλαδα ο μετρητης εγραφε 5.9 l/100km! με ταξιδια σε autostrada καθως και μποτιλιαρισματα σε Ρωμη κλπ)

 

2)Ο ιμαντας στα ποσα χλμ αλλαζει?

 

3)Η εργοστασιακη εγγυηση ειναι 2χρονια(+2 μεσω ασφαλιστικης).Λετε να γινει στα 5 οπως με την Audi συντομα?

 

4)Σε ποιο σημειο πιστευετε πως η VW δεν εκανε καλη δουλεια? πχ κυλιση - αναρτηση - φρενα κλπ.

 

5)Τι δωρα ειχατε κατα την αγορα του νεο σας golf 7 ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Πρωην κατοχος GOLF 6 TSI Highline 160 3d Manual εδω...για λιγο καιρο θα εχω ενα Almera 1.5  2006 με QG15DE και LPG μεχρι να ερθει ο καιρος να αγορασω ενα καινουργιο Golf 7 .

Προς το παρων κοιταζω την εκδοση στα 150ps με ACT.

 

2)Ο ιμαντας στα ποσα χλμ αλλαζει?

 

 

Εγω προσωπικα δεν θα κοιταζα καθολου το καθε ποσο θελει αντικατασταση ο ιμαντας.Γιατι????

 

Ρωτα αυτους που σκασανε 1.000ρικο για να αντικαταστησουνε το σετ καδενας χρονισμου στα 5αρια και τα 6ρια και θα καταλαβεις τι θελω να πω :thumbsup:

 

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω παρελαβα το αυτοκινητο την παρασκευη που περασε και γεμισα με  110€. Βεβαια εβαλα Shell racing και ο βενζινας πρεπει να το γεμισε μεχρι πανω. Σε σχεση με το προηγουμενο αυτοκινητο (Peugeot 207 GT) το Golf  εχει πολυ καλη αυτονομια. Ακομα και τωρα που ειναι σφιχτο το μοτερ (3 ημερων) μου βγαζει 700 ΧΛΜ χωρις να εχω προσαρμοστει ακομα στο DSG. Ειμαι καταευχαρηστημενος :good:

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα δεν θα κοιταζα καθολου το καθε ποσο θελει αντικατασταση ο ιμαντας.Γιατι????

 

Ρωτα αυτους που σκασανε 1.000ρικο για να αντικαταστησουνε το σετ καδενας χρονισμου στα 5αρια και τα 6ρια και θα καταλαβεις τι θελω να πω :thumbsup:

 

Ο ιμάντας είναι εφ΄όρου ζωής πλέον στο 7αρι

Ρε παιδια εγω παρελαβα το αυτοκινητο την παρασκευη που περασε και γεμισα με  110€. Βεβαια εβαλα Shell racing και ο βενζινας πρεπει να το γεμισε μεχρι πανω. Σε σχεση με το προηγουμενο αυτοκινητο (Peugeot 207 GT) το Golf  εχει πολυ καλη αυτονομια. Ακομα και τωρα που ειναι σφιχτο το μοτερ (3 ημερων) μου βγαζει 700 ΧΛΜ χωρις να εχω προσαρμοστει ακομα στο DSG. Ειμαι καταευχαρηστημενος :good:

Σε εθνική οδό με νορμάλ οδήγηση θα κάνεις 1000χλμ. Η racing για το συγκεκριμένο αμάξι είναι πεταμένα λεφτά. Βάζε vpower με την προσφορά της shell και είσαι υπερκαλυμμένος.

Link to comment
Share on other sites

Ο ιμάντας είναι εφ΄όρου ζωής πλέον στο 7αρι

Σε εθνική οδό με νορμάλ οδήγηση θα κάνεις 1000χλμ. Η racing για το συγκεκριμένο αμάξι είναι πεταμένα λεφτά. Βάζε vpower με την προσφορά της shell και είσαι υπερκαλυμμένος.

Σωστός για τον ιμάντα!!!!

 

Γιατί το λες αυτό φίλε για την racing?, απλή απορία...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί το αμαξι έχει χάρτες για 95αρα βενζίνη . Και 102 να του βάλεις δεν θα κερδίσεις σε προπορία , γενικα δεν θα εχεις ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ .
Βάζε του καλη 95αρα ή 97αρα και θα εχεις τα μέγιστα . Μονο σε κατω των 95οκτανιων το αμαξι αρχιζει και κανει retard και κοβει σε αβανς(αρα και δυναμη ) για να προφυλάξει τον κινητήρα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν με αυτό http://www.kufatec.d...on-discover-pro μπορεί να ενεργοποιηθεί το gps ?


Χρειάζονται και άλλα εξαρτήματα για να λειτουργήσει ? 


Edited by ANGO
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν το καταλαβαίνω σωστά, αυτό είναι για να ξεκλειδώσεις την πλοήγηση σε Discover Pro 8", αν το έχεις τοποθετήσει εκ των υστέρων, δεν θα κάνει το απλό ηχοσύστημα να λειτουργήσει σαν GPS, ελπίζω να σε βοήθησα!!

 

Φάνης!

Link to comment
Share on other sites

Ο ιμάντας είναι εφ΄όρου ζωής πλέον στο 7αρι

 

Υποθετικα και στα προηγουνα tsi με την καδενα εφ ορου ζωης τα εδινε η vw,αλλα ουτε συνταξη δεν προλαβανε να παρουνε....

 

Απο τι ειναι φτιαγμενος και αντεχει μια ζωη????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε η καδένα για τα TSI ήταν εφ´ όρου ζωής. Ο ιμάντας παντως στο 7αρι δεν αλλάζεται και δεν προβλέπεται στο book service

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε η καδένα για τα TSI ήταν εφ´ όρου ζωής. Ο ιμάντας παντως στο 7αρι δεν αλλάζεται και δεν προβλέπεται στο book service

Γιατι προβλεποταν για τα TSI?

Link to comment
Share on other sites

Ουδέποτε η καδένα για τα TSI ήταν εφ´ όρου ζωής.

Αδερφε ολοι ξερουμε οτι η καδενα χαλαει στα 500.000 χλμ και παραπανω, γιαυτο και αγοραζουμε αμαξια με καδενα πιο ευκολα σε σχεση με οσα εχουνε ιμαντα.

Δεν εχω ακουσει σε καμια μαρκα αυτοκινητων να χαλαει η καδενα χρονισμου στα 20.000 χλμ και να πρεπει να σκασουμε χιλιαρικο στην αντιπροσωπεια για την επισκευη που και παλι ειναι αμφιβολο οτι θα εχει επιτυχια!!!!

 

Εκτος και αν γραφει καπου στο βιβλιο σερβις οτι η καδενα των vw ειναι αναλωσιμο υλικο που πρεπει να αντικατασταθει σε καποια λογικα χλμ. π.χ 100.000 η' 150.000 χλμ.

Αν το γραφει αυτο τοτε παω πασο και ολοι εμεις που την φαγαμε στον κολο αυτη την βλαβη ειμαστε πολυ μεγαλα κορο'ι'δα που τα αγορασαμε.

 

Αν δεν το γραφει ομως ειμαστε υπερβολικα μεγαλα θυματα εξαπατησης.

 

Αν συνεβαινε αυτη η κατα συροην βλαβη σε κινεζικο η γιαπωνεζικο αυτοκινητο,θα επρεπε ο διευθυντης της συγκεκριμενης μαρκας να δειξει γερμανικη πυθαρχια και να κανει χαρακιρι.

 

Οι γερμαναραδες ομως κανουν το αντιθετο,δηλαδη κανουν τους Κινεζους.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μονο να ήξερες τι σάλος εχει δημιουργηθεί με την καδενα N47 της BMW!!!

Μερικές έσπασαν απο τα 17000 χλμ... Και το μέγα πρόβλημα;;; Η BMW

τις είχε τοποθετήσει ...στο πίσω μέρος του κινητήρα !!!! (Πίστευαν οτι δεν θα χρειαστεί να αλλάξουν ποτε)

Εκτός εγγύησης η επισκευή γύρω στα 5000 ευρώ μιας και ο κινητήρας πρέπει να "κατέβει"

Ειναι μην σου τύχει...δυστυχώς αστοχία υλικού μπορεί να συμβεί παντού και σε όλα τα μοντέλα μάρκες..

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μην σου τύχει...δυστυχώς αστοχία υλικού μπορεί να συμβεί παντού και σε όλα τα μοντέλα μάρκες..

Ε δεν το λεμε και αστοχια υλικου αυτο που συμβαινει στους tsi.....

 

Μαλον αποτυχια κατασκευαστικη ειναι παρα αστοχια υλικου,αφου το κακο παραγινε........

 

Δεν εχω ακουσει σε γιαπωνεζικο αμαξι να χαλαει η καδενα. Αντιθετα η γερμανικη αξιοπιστια(ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ)) με την οποια μας εχουνε κανει πλυση εγκεφαλου εδω και πολλα χρονια............εχει παει για γρουβες και δεν ματαξαναγυρνα...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν το λεμε και αστοχια υλικου αυτο που συμβαινει στους tsi.....

Μαλον αποτυχια κατασκευαστικη ειναι παρα αστοχια υλικου,αφου το κακο παραγινε........

Δεν εχω ακουσει σε γιαπωνεζικο αμαξι να χαλαει η καδενα. Αντιθετα η γερμανικη αξιοπιστια(ΕΔΩ ΓΕΛΑΜΕ)) με την οποια μας εχουνε κανει πλυση εγκεφαλου εδω και πολλα χρονια............εχει παει για γρουβες και δεν ματαξαναγυρνα...

Γερμανικη αξιοπιστία υπηρχε και υπαρχει.

Αν εξαιρεσεις την μεγιστη αποτυχια που των 1.4 tsi.

20vt,16v,8v,tfsi,fsi.

Μοτερ σκυλια που δουλευουν ρολοι μεχρι σημερα εχωντας γραψει πολλα χιλιομετρα.

Τωρα μην συγκρινουμε γιαπωνεζικα με γερμανικα,οι μεν παραγουν κουβαδες,οι δε αυτοκινητα.

Εκτος αν ο σημαντηκοτερος παραγοντας αγορας ενως αυτοκινητου ειναι η αξιοπιστια,τοτε,ζητω τα extreme 100hp vvti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Passatouko, μη τα ισοπεδώνουμε όλα, ντροπή! Honda S2000 και μόνο αυτό φτάνει!

 

Πραγματικά, έχουν πολλά προβλήματα τα VW και ας μη το παραδεχόμαστε οι περισσότεροι. Κάτι POLO & GOLF που έπεφταν και πέφτουν ακόμα τα παράθυρα μη τα ξεχνάμε!

 

Οι καδένες κανονικά, δεν αλλάζουν ποτέ. Στην VW γμται ο Δίας με δαύτες. Εμένα ξεχείλωσε στα 35Κ χλμ, έλεος δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.

Δεν εχουν προβληματα τα vw.

Τα tsi εχουν.

6 vag τα τελευταια 10 χρονια,ολα σκυλια.

Βγαλανε μικροζημιες,φυσιολογικες λογω της 15τιας.

Τωρα τις ζημιες που βγαζουν τα 20vt σε 20 χρονια,τα tsi της βγαζουν στο parking της αντιπροσωπειας.

Εχουμε βγαλει μαπα την vw επειδη απετυχε σε ενα μοτερ.

Link to comment
Share on other sites

Τα παράθυρα που έπεφταν στα POLO & GOLF, δεν είναι μοτέρ. Τα πλαστικά που χτυπάνε στα Scirocco - POLO, δεν είναι μοτέρ, Η ποιότητα κατασκευής για κλάματα των FOX, δεν είναι μοτέρ.

Θες κι άλλα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.