Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Έχει βάλει κανείς τη μεμβράνη στο μπροστά παρμπρίζ ? Με ενδιαφέρει αν επηρεάζει την ορατότητα. Στη LLumar βέβαια μου είπαν ότι είναι διάφανη και δεν ενοχλεί καθόλου.

Δέν είναι ακριβώς διάφανη...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα,το κακό με αυτήν,είναι οτι τις βραδυνές ώρες,υπάρχει αισθητή μείωση της ορατότητας...... :yes:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η αγορά έχει αλλάξει και ο κόσμος πλέον αναζητά πετρελαιοκίνητο αυτοκίνητο, γι αυτό και τα περισσότερα Golf mk7 που συναντώ στον δρόμο φέρουν την ένδειξη TDI. Πλέον το mk7 δεν απευθύνεται τόσο πολύ στο νέο σε ηλικία κοινό αλλά σε ένα φάσμα ηλικίας 30-50 χρόνων όπου ψάχνουν για ένα μικρομεσσαίο όχημα για την άμεση εξυπηρέτηση τους στις ανάγκες που θέλουν έχοντας παράλληλα όλες τις ανέσεις ανεξαρτήτου εμφάνησης.

 

Τώρα όσο αναφορά τα προηγούμενα ποστ που κάθισα και μελέτησα έχω να συμπληρώσω πως σίγουρα τα VW δεν είναι αξιόπιστα αυτοκίνητα τη στιγμή που σε κάθε πόλη τα περισσότερα συνεργεία εξειδικεύονται στον όμιλο VAG.

 

 

Για τα TSI κάποια πράγματα είναι γνωστά τουλάχιστον 6 χρόνια τώρα. Οταν έψαχνα και εγώ τι μοτέρ θα επιλέξω στο γκολφ μου το 2008 είχα διαβάσει καλά για τα twincharged μοτερ της VW και τα προβλήματα που ξεκινούσαν να διηγούνται οι κάτοχοι τους μέσα στο φόρουμ, άρα επέλεξα ένα πιο Light σε άλογα μοτέρ για να έχω και αξιοπιστία όπως και έγινε. Οι περισσότεροι απο εσάς το γνωρίζατε αυτό από την αρχή και πήρατε το ρίσκο να επιλέξετε το συγκεκριμένο μοτέρ άρα δεν σας φταίει κανείς.

 

ps passatouke κανονίσουμε τπτ ;

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά έχει αλλάξει και ο κόσμος πλέον αναζητά πετρελαιοκίνητο αυτοκίνητο, γι αυτό και τα περισσότερα Golf mk7 που συναντώ στον δρόμο φέρουν την ένδειξη TDI. Πλέον το mk7 δεν απευθύνεται τόσο πολύ στο νέο σε ηλικία κοινό αλλά σε ένα φάσμα ηλικίας 30-50 χρόνων όπου ψάχνουν για ένα μικρομεσσαίο όχημα για την άμεση εξυπηρέτηση τους στις ανάγκες που θέλουν έχοντας παράλληλα όλες τις ανέσεις ανεξαρτήτου εμφάνησης.

 

Τώρα όσο αναφορά τα προηγούμενα ποστ που κάθισα και μελέτησα έχω να συμπληρώσω πως σίγουρα τα VW δεν είναι αξιόπιστα αυτοκίνητα τη στιγμή που σε κάθε πόλη τα περισσότερα συνεργεία εξειδικεύονται στον όμιλο VAG.

 

 

Για τα TSI κάποια πράγματα είναι γνωστά τουλάχιστον 6 χρόνια τώρα. Οταν έψαχνα και εγώ τι μοτέρ θα επιλέξω στο γκολφ μου το 2008 είχα διαβάσει καλά για τα twincharged μοτερ της VW και τα προβλήματα που ξεκινούσαν να διηγούνται οι κάτοχοι τους μέσα στο φόρουμ, άρα επέλεξα ένα πιο Light σε άλογα μοτέρ για να έχω και αξιοπιστία όπως και έγινε. Οι περισσότεροι απο εσάς το γνωρίζατε αυτό από την αρχή και πήρατε το ρίσκο να επιλέξετε το συγκεκριμένο μοτέρ άρα δεν σας φταίει κανείς.

 

ps passatouke κανονίσουμε τπτ ;

Λογικό είναι να εξειδικεύονται στα αυτοκίνητα vag αφού αυτά έχουν πολύ μεγάλη μερίδα στην αγορά. Εγώ θα σου πρότεινα να πας μια βόλτα από την Toyota να δεις εκεί τι χαλάει !!! Ποιότητα κατασκευής δεν συγκρίνεται.

Μιλάω με εμπειρεία Audi 80 (1984) 300.000 χλμ, Audi A4 (1995) 200.000 χλμ, Audi A4 (2005) 250.000 χλμ, VW Golf 7 (2014) 14.000 χλμ.

Μα δεν με άφησαν ποτέ στο δρόμο.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δέν είναι ακριβώς διάφανη...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα,το κακό με αυτήν,είναι οτι τις βραδυνές ώρες,υπάρχει αισθητή μείωση της ορατότητας...... :yes:

Και προσθέτω, και μείωση ορατότητας λόγω ενδεχόμενης αντανάκλασης φωτων κλπ.

Η ορατότητα ιδίως προς τα μπροστά πρέπει να είναι απρόσκοπτη χωρίς τίποτα πάνω στο παρμπρίζ.

Ο νοών νοείτω.)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Ολο ακουω οτι οι ΤSI καινε λαδια τα golf αλλαζουν καδενες το ενα μετα το αλλο και ρωτω....ποιο κωλοαμαξο δεν εχει προβληματα?αν δηλαδη γυριζατε το χρονο πισω τι θα αγοραζατε?μηπως ιαπωνικους κουβαδες δηθεν τερατα αξιοπιστιας?  

 

Ειδικά μετά την 5ετία λογικό είναι μικροπροβλήματα όλα να αρχίζουν να βγάζουν. Αστοχίες υλικού σε όλες τις εταιρείς μπορεί να παιξουν.

 

H Volkswagen Group έχει όμως το εξής κακό. Επιμένει να μην θέλει να διορθώσει από παραγωγής, ούτε βραχυπρόθεσμα αλλά ούτε και μακροπρόθεσμα, προβλήματα τα οποία εμφανίζονται στα μοντέλα της.

 

Αν ρώτας τι θα μπορούσα να πάρω εκτός απο Golf 5 εκείνη την εποχή. Toyota Auris σίγουρα όχι. Αλλά type-r EP3 ΧΑΛΑΡΑ.

Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου, 50 έχει και το diesel. 

Τελικά 45 λίτρα παίρνει το ντεπόζιτο. Το γέμισα ενώ έλεγε 0 χλμ ακόμα και πήρε ακριβώς 45 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μας δουλεύουν τότε :p Αν και, σε άρθρο που διάβασα πρόσφατα (συγγνώμη δεν θυμάμαι που κ δεν μπορώ να το παραθέσω) ακόμα και όταν ο υπολογιστής δείχνει 0 χιλιόμετρα, υπάρχει αρκετό καύσιμο για περίπου 10-20 χιλιόμετρα, ανάλογα τον τρόπο οδήγησης... 

 

Ορίστε και το τι λέει ο κατασκευαστής επίσημα, η χωρητικότητα είναι στο τέλος της τρίτης σελίδας http://www.volkswagen.gr/content/medialib/vwd4/gr/pricelists-and-model-guides/golf/golf-pdf/_jcr_content/renditions/rendition.download_attachment.file/golf.pdf

 

Edit: βρήκα το άρθρο στο οποίο αναφερόμουν: http://www.carzine.gr/posa-chiliometra-kanis-me-lampaki/

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μας δουλεύουν τότε :p Αν και, σε άρθρο που διάβασα πρόσφατα (συγγνώμη δεν θυμάμαι που κ δεν μπορώ να το παραθέσω) ακόμα και όταν ο υπολογιστής δείχνει 0 χιλιόμετρα, υπάρχει αρκετό καύσιμο για περίπου 10-20 χιλιόμετρα, ανάλογα τον τρόπο οδήγησης... 

 

Ορίστε και το τι λέει ο κατασκευαστής επίσημα, η χωρητικότητα είναι στο τέλος της τρίτης σελίδας http://www.volkswagen.gr/content/medialib/vwd4/gr/pricelists-and-model-guides/golf/golf-pdf/_jcr_content/renditions/rendition.download_attachment.file/golf.pdf

 

Edit: βρήκα το άρθρο στο οποίο αναφερόμουν: http://www.carzine.gr/posa-chiliometra-kanis-me-lampaki/

Σύμφωνοι μπορεί να κάνει χλμ ακόμα και μετά το 0, έχει μέσα και άλλο καύσιμο το επιβεβαίωσα και με μηχανικό. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι πρακτικά το ντεπόζιτο παίρνει 45 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσα λίτρα παίρνει εξαρτάται από το μοντέλο. Στο δικό μου το καλοκαιρι έβαλα 51 λίτρα περίπου και είχα άλλα 4-5 ακόμα Ο κατασκευαστής λέει ότι παίρνει 50 λίτρα αλλά όταν έθεσα ερώτημα στην αντιπροσωπεία η απάντηση που πήρα είναι ότι μπορεί να πάρει και 55 λίτρα και ότι αυτό που αναφέρει το βιβλίο (50) είναι σχετικό. Δηλαδή με λίγα λόγια 50 συν ρεζέρβα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Το πόσα λίτρα παίρνει εξαρτάται από το μοντέλο. Στο δικό μου το καλοκαιρι έβαλα 51 λίτρα περίπου και είχα άλλα 4-5 ακόμα Ο κατασκευαστής λέει ότι παίρνει 50 λίτρα αλλά όταν έθεσα ερώτημα στην αντιπροσωπεία η απάντηση που πήρα είναι ότι μπορεί να πάρει και 55 λίτρα και ότι αυτό που αναφέρει το βιβλίο (50) είναι σχετικό. Δηλαδή με λίγα λόγια 50 συν ρεζέρβα. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Σίγουρα τα νούμερα αυτά είναι κατά προσέγγιση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε ANGO, ποιό tdi έχεις, bmt με 105 άλογα ή το Bluemotion με 110?? Στο Bluemotion είναι πιθανό να υπάρχει ντεπόζιτο 45 λίτρων, μιας και με θεωρητικά μικρότερη κατανάλωση μπορεί να έχει την ίδια περίπου αυτονομία αλλά και για λόγους μείωσης βάρους... 

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν τα τελευταία 7αρια που έχουν 150hp σε σχέση με τα προηγούμενα που είχαν 140hp αν έχουν μόνο άλλη χαρτογράφηση ή και άλλα περιφερειακά?

Link to comment
Share on other sites

Δες στο site της vw εχει αρκετες πληροφοριες

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

c2fa15fef43a4b4dbfed596514f8dfc8.jpg

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Απο το site της vw

Elegant αισθητική και σπορ διάθεση. Επιπλέον της έκδοσης Generation, περιλαμβάνει:

Ζάντες αλουμινίου "Dover" 6 1/2 J X 16 με ελαστικά 205 /55 / R16 με αντικλεπτικά μπουλόνια ασφαλείας

Προβολείς ομίχλης εμπρός με στατικό φωτισμό στροφών

Δερμάτινο πολυλειτουργικό τιμόνι

Σύστημα Infotainment "Composition Media"

Εσωτερικός κρυφός φωτισμός Ambient

Sport καθίσματα εμπρός με επένδυση ύφασμα / alcantara

Σύστημα αναγνώρισης κόπωσης Fatigue Detection

Parkpilot

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Meandros αν ενδιαφέρεσαι για την έκδοση bluemotion με τα 110, δεν έχει alcandara.

εχει όμως σπορ καθησματα όπως αυτά με alcandara!

Link to comment
Share on other sites

Mk7_man βγαίνει με 150αλογα τα τελευταία 7αρια που ξερω απο το δικο μου( που δεν εχω παραλαβή ακόμα)! Τωρα για το αν διαφέρει η χαρτογράφηση δεν το γνωρίζω καθολου! Αλλα λογικα μόνο η χαρτογράφηση θα ειναι διαφορετική... Μεανδρε αν θες πες μου το Mail soy η αν εχεις FB να στην στείλω με φωτο την εχω σπίτι!

Edited by Christian7
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.