Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

& εγώ το απενεργοποιώ κάθε φορά (αν & το ξεχνώ μερικές φορές), διότι σβήνει στις διασταυρώσεις, όταν έστω & για 1 δευτερόλεπτο σταματώ για να ελέγξω την κίνηση και θέλω να ξεκινήσω αμέσως, & με αφήνει ξεκρέμαστο μέχρι να ξαναπάρει. Δεν συζητώ για τις φθορές σε μπαταρία και μίζα με τα σβύσε-άναψε...

 

Ερωτηση...  Αυτοματο δεν εχεις?????

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με έχουν βολέψει και το start stop και το autohold.

Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (κίνηση) το απενεργοποιώ το start stop.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με έχουν βολέψει και το start stop και το autohold.

Μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις (κίνηση) το απενεργοποιώ το start stop.

Συμφωνω απολυτα!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ανηφόρα, ο συνδυασμός auto-hold και start/stop, δουλεύει καλά δηλαδή; Μιλάω για το χειρ. κιβώτιο.

Link to comment
Share on other sites

Όλο με εκπλήσσει η αυτοκινητοβιομηχανία... 

Χαίρομαι καθώς ήθελα και τα δύο αλλά δεν ήξερα αν είναι τόσο καλά στη λειτουργία τους.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανηφόρα, ο συνδυασμός auto-hold και start/stop, δουλεύει καλά δηλαδή; Μιλάω για το χειρ. κιβώτιο.

Δουλεύει μια χαρά, όπως και όταν σταματάς σε ευθεία. Όμως!, σε ανηφόρες με μεγάλη κλίση, το Start/Stop δεν επεμβαίνει και ο κινητήρας συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά χωρίς να σβήσει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει μια χαρά, όπως και όταν σταματάς σε ευθεία. Όμως!, σε ανηφόρες με μεγάλη κλίση, το Start/Stop δεν επεμβαίνει και ο κινητήρας συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά χωρίς να σβήσει.

 

Πολύ καλό αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό!

Γενικά μην σε ανησυχεί τίποτα, τα έχουν φροντίσει όλα για το Start/Stop, πρέπει να πληρούνται πολλές προϋποθέσεις ασφαλείας και άνεσης για να λειτουργήσει.
Link to comment
Share on other sites

Το'πιασα!

Η αυτοκινητοβιομηχανία αργεί να ενσωματώσει νέες λειτουργίες κι ο λόγος είναι ότι πρέπει να δουλεύουν καλά και με ασφάλεια.

Δεν περίμενα όμως τέτοια αποτελέσματα πάντως...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2016 at 6:31 PM, pettros said:

 

Ερωτηση...  Αυτοματο δεν εχεις?????

Ναι, DSG7, & το Start/Stop επεμβαίνει ακόμη και στη στάση στα διόδια ...:growl:, γι' αυτό το βάζω off σχεδόν πάντα, όταν ξεκινώ.

Για μένα το σύστημα αυτό έχει νόημα σε μεγάλες πόλεις με πολλές στάσεις σε φανάρια στα οποία διαρκεί το κόκκινο τουλάχιστον 30", αλλιώς θεωρώ μεγαλύτερη επιβάρυνση για τη μίζα & τη μπαταρία να σβύνει ο κινητήρας κάθε τοσο, ακόμη & για μόλις 10-15" στάσης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Gemini said:

Ναι, DSG7, & το Start/Stop επεμβαίνει ακόμη και στη στάση στα διόδια ...:growl:, γι' αυτό το βάζω off σχεδόν πάντα, όταν ξεκινώ.

Για μένα το σύστημα αυτό έχει νόημα σε μεγάλες πόλεις με πολλές στάσεις σε φανάρια στα οποία διαρκεί το κόκκινο τουλάχιστον 30", αλλιώς θεωρώ μεγαλύτερη επιβάρυνση για τη μίζα & τη μπαταρία να σβύνει ο κινητήρας κάθε τοσο, ακόμη & για μόλις 10-15" στάσης.

Μα αφού από σένα εξαρτάται αν θα σβήσει ή όχι.  Αν πατήσεις το φρένο στο τέρμα αφού σταματήσει το αυτοκίνητο τοτε θα σβήσει.  Αν πατήσεις το φρένο μέχρι να σταματήσει και δεν το πατήσεις παραπάνω ο κινητήρας δεν σβήνει. Αυτό κάνω κι εγω στα φανάρια που ξέρω ότι δεν διαρκούν πολύ και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν θέλω να σβήσει.  Φυσικά θέλει εξοικείωση και αρκετές φορές μου έχει συμβεί να πατήσω λίγο παραπάνω και να σβήσει ενώ δεν θέλω.  Συνήθως όμως φταίω εγώ. Οπότε πότε δεν το απενεργοποιώ μια και δεν υπάρχει λόγος! !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Παρέλαβα κι εγώ αυτή την εβδομάδα, GOLF 1.4 TGI BLUEMOTION (CNG) 110 HP και μπορώ να πω ότι εντυπωσιάστηκα.

Το αμάξι είναι απίστευτο! Ακόμα το μαθαίνω βεβαία αλλά μπορώ να πω ότι είναι ένα υπέροχο αυτοκίνητο με πολλές ευκολίες και μεγάλη αίσθηση άνεσης και ασφάλειας που αφήνει στον οδηγό.

Πιο πολλά αργότερα με μια μόνο αναφορά στην οικονομία θα κλείσω. Εντός πόλης η κατανάλωσή του είναι 5,0kg/100km (!) (εργοστασιακή τιμή 4,5) ή αλλιώς ~4,3€/100km εντός αστικού ιστού! Για να δούμε αν θα κρατήσει αυτές τις τιμές και στη συνέχεια.

 

IMG_0277.JPG

IMG_0283.PNG

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αντε τελος η γκρινια χαχαχαχα

Καλοριζικο! Καλα χλμ!!!

Εγω ακομα ανακαλυπτω πραγματα. Πχ αν το σβησω και βγαλω το κλειδι, ανοιγουν οι κλειδαριες. Ή αν ανοιξω τη πορτα, μπαινει το χειροφρενο

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! Καλοτάξιδο και το δικό σου.

Γκρίνια; Ποια γκρίνια; Επειδή δηλαδή ρωτούσα κάθε μέρα την αντιπροσωπεία πότε θα έρθει;

Να πω και στους υποψήφιους αγοραστές το εξής. Να βάλετε το πακέτο Comfort! 

Το πακέτο Comfort περιλαμβάνει όλα εκείνα που χρειάζεστε για να νοιώθετε πραγματική άνεση. Το δερμάτινο τριάκτινο πολυλειτουργικό τιμόνι διαθέτει χειριστήρια για το τηλέφωνο και το ηχοσύστημα, αισθητήρα φωτεινότητας και βροχής καθώς και εσωτερικό αντιθαμβωτικό καθρέπτη. Επιπλέον, διαθέτει αισθητήρες υποβοήθησης στάθμευσης εμπρός ­ πίσω με ηχητική και οπτική ένδειξη και αυτόματη ρύθμιση καθρέπτη συνοδηγού κατά την στάθμευση.

Η τιμή του πακέτου για αυτά που προσφέρει 670€ είναι πολύ καλή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δε βλεπω να χαμηλωνει ο καθρεπτης κατα τη σταθμευση, αν και ειναι ενεργοποιημενο. Δε νερω, ειναι τοσο λιγο που δε το καταλαβαινεις? ή οι δικοι μου εχουν θεμα

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το έχω προσέξει, ούτε καν είδα αν είναι ενεργοποιημένο. Σχεδόν 100km έχω κάνει. Θα το δω όμως και θα σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να το ρυθμίσετε για να κατεβαίνει παιδιά! 

Να πως:

Με το κλειδί γυρισμένο ώστε να ανάβουν τα λαμπάκια στα όργανα, αλλά χωρίς να δουλεύει ο κινητήρας και με ενεργοποιημένο το χειρόφρενο, 

βάζετε όπισθεν, 

επιλέγετε τον δεξή καθρέφτη και τον τοποθετείτε σε θέση που να βλέπετε καλά τη πίσω ρόδα,

η θέση έχει αποθηκευτεί αυτόματα και βάζετε το κιβώτιο στο νεκρό, σβήνεται τη μίζα και βγάζετε το κλειδί. 

Ο καθρέφτης θα επιστρέψει στην αρχική του θέση.

Για να δουλεύει από εδώ και πέρα, πρέπει ο διακόπτης επιλογής καθρέφτη να είναι στη θέση R, οπότε κάθε φορά που θα βάζετε όπισθεν, ο καθρέφτης θα πέφτει στην επιλεγμένη θέση.

Απλά να έχετε κατά νου, ότι η θέση αυτή εξαρτάται από το κλειδί. Δηλαδή, αν ρυθμίσετε τη θέση με το ένα κλειδί κ χρησιμοποιήσετε το άλλο, ο καθρέφτης δεν θα πέσει. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα είμαι νέρντουλας σε ό,τι έχει να κάνει με το αμάξι. :p Απλά έχω διαβάσει κάθε φόρουμ, έχω δει κάθε βίντεο και διάβασα ολόκληρο το βιβλίο οδηγιών πριν καν πάρω το αμάξι

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επί τη ευκαιρία, καλορίζικο, να το χαίρεσαι, πολλά ασφαλή και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα και μιας που είσαι ο μοναδικός (νομίζω) με TGI να μας ενημερώνεις και να μας λες τις απόψεις σου για το αυτοκίνητο ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Καλοτάξιδο και το δικό σου!

Το αυτοκίνητο είναι διπλού καυσίμου, CNG και βενζίνης. Όταν το πήρα ήταν γεμάτο φυσικό αέριο και σχεδόν άδειο από βενζίνη. Τα km του ήταν 17.

Αν είναι πολύ κρύο το αυτοκίνητο θα ξεκινήσει για 200-300 m με βενζίνη και μετά το γυρίζει αυτόματα σε Φ.Α.

Εντύπωση μου έκανε - σε σχέση με το παλιό μου 5ταχυτο Seat - ότι η 1η είναι πολύ ψόφια, μετά έμαθα ότι είναι μόνο για το ξεκίνημα λόγω των 6 ταχυτήτων.

Περισσότερα προσεχώς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανε 310 km μικτής χρήσης (πόλη - αυτοκινητόδρομος) γύρισε σε βενζίνη. Το αμάξι έρχεται με γεμισμένες τις δεξαμενές αερίου από το εργοστάσιο, για λόγους ασφαλείας υποθέτω.

Η μέση κατανάλωση (αυτό έδειχνε και το trip) 4,8kg/100km ~ 3,98€/100km (Τιμή πρατηρίου Θεσσαλονίκης 0,829€/kg)

Πολύ ικανοποιητικό θα έλεγα (για μικτή χρήση και τα πρώτα του χιλιόμετρα). Όταν γύρισε σε βενζίνη μου φάνηκε ελαφρώς πιο σπιρτόζο - μπορεί και ιδέα μου, μπορεί όμως και να είναι έτσι αν σκεφτεί κανείς ότι το Φ.Α. το βάζεις για οικονομία άρα πρέπει να δουλεύει για αυτό το σκοπό. Όχι ότι με το αέριο δεν τραβάει, το αντίθετο, στην εθνική ειδικά πετούσε!

Στον ανοιχτό δρόμο το αυτοκίνητο είναι το κάτι άλλο. Η αίσθηση που έχεις είναι ότι έχεις στα χέρια σου ένα πολύ στιβαρό αλλά και σβέλτο όχημα.

Όταν γύρισα γέμισα με Φ.Α. πήρε ~ 13,5 kg (όχι 15kg που είναι η μέγιστη χωρητικότητα αλλά μπορεί να είναι έτσι τις πρώτες φορές, ή ίσως λόγω θερμοκρασίας αυτοκινήτου - περιβάλλοντος, θα το ερευνήσω)  και πλήρωσα 11,2€. Μένει να δω τι αυτονομία θα έχει τώρα.

P.S. Η αυτονομία που δίνει σήμερα είναι 330km.

Edited by alej
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 26/2/2016 at 1:15 AM, pettros said:

Μα αφού από σένα εξαρτάται αν θα σβήσει ή όχι.  Αν πατήσεις το φρένο στο τέρμα αφού σταματήσει το αυτοκίνητο τοτε θα σβήσει.  Αν πατήσεις το φρένο μέχρι να σταματήσει και δεν το πατήσεις παραπάνω ο κινητήρας δεν σβήνει. Αυτό κάνω κι εγω στα φανάρια που ξέρω ότι δεν διαρκούν πολύ και σε πολλές άλλες περιπτώσεις που δεν θέλω να σβήσει.  Φυσικά θέλει εξοικείωση και αρκετές φορές μου έχει συμβεί να πατήσω λίγο παραπάνω και να σβήσει ενώ δεν θέλω.  Συνήθως όμως φταίω εγώ. Οπότε πότε δεν το απενεργοποιώ μια και δεν υπάρχει λόγος! !

:phew: Δεν το ήξερα οτι έχει σχέση με τη δύναμη στο πεντάλ. Θα το δοκιμάσω, αν & έχω λίγο ...βαρύ πόδι.

Ελπίζω να μην είναι τόσο ευαίσθητο, διότι στην καθημερινότητα είναι λίγο δύσκολο να θυμάσαι να είσαι ελαφροπάτητος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.