Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Leuteris μη μασας το μηχανικο ειναι καλυτερο γιατι...ετσι!!! :p :p

Ωραιο στοιχειο αυτο που αναφερεις, δε φανταζομουν πως θα υπηρχε τετοια επιλογη!

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι που με προβλημάτισε (πάλι).

Χθες με την έντονη και συνεχή βροχή είχα τους υαλοκαθαριστήρες στο αυτόματο.

Στο ταξίδι, 4-5 φορές τερμάτισε ο καθαριστήρας του οδηγού στο πλαίσιο του παρμπρίζ κάνοντας και ένα θόρυβο.

Δεν μου φάνηκε φυσιολογικό, δεν το έκανε πάντα αλλά συνέβη.

Το έχετε παρατηρήσει ή είμαι εγώ τόσο περίεργος;

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ελαττωματικός ή όχι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ κάτι που με προβλημάτισε (πάλι).

Χθες με την έντονη και συνεχή βροχή είχα τους υαλοκαθαριστήρες στο αυτόματο.

Στο ταξίδι, 4-5 φορές τερμάτισε ο καθαριστήρας του οδηγού στο πλαίσιο του παρμπρίζ κάνοντας και ένα θόρυβο.

Δεν μου φάνηκε φυσιολογικό, δεν το έκανε πάντα αλλά συνέβη.

Το έχετε παρατηρήσει ή είμαι εγώ τόσο περίεργος;

Προσπαθώ να καταλάβω αν είναι ελαττωματικός ή όχι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μηπως συνεβη στη πιο γρηγορη λειτουργια και απλα γι αυτο ακουσες πιο εντονο τον θορυβο;

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήταν στην γρήγορη λειτουργία αλλά ο θόρυβος ήταν σαν να ακουμπούσε στην άκρη του παρμπρίζ.

Το έκανε 3-4 φορές σίγουρα.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ήταν στην γρήγορη λειτουργία αλλά ο θόρυβος ήταν σαν να ακουμπούσε στην άκρη του παρμπρίζ.

Το έκανε 3-4 φορές σίγουρα αλλά όχι κάθε φορά που ήταν στο γρήγορο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι πως αν ειχαν προβλημα θα το εκαναν καθε φορα...ειτε δηλαδη λαθος λειτουργίας ειτε τοποθέτησης.

Παντως αν εχεις αμφιβολίες μπορεις να τραβήξεις ενα βιντεο στην επομενη βροχη (ή αν εχεις καθαρο παρ μπριζ για να μη γινει γρατζουνιά, και εκτος βροχής) , και να το τσεκάρεις και μονος σου σταματημένος, σε καθε σκάλα πως συμπεριφέρονται

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω να ρωτήσω και στην αντιπροσωπεία, σκεφτόμουν μην ήταν κάτι σαν αυτορρύθμιση αλλά αφού δεν το κάνει και σε σας δεν είναι.

Μια ερώτηση για τον συναγερμό τώρα. Η τάση στην μπαταρία μου δείχνει ότι είναι 12,6V. Είχε 12,8V πριν δύο μέρες που πάρκαρα το αμάξι. Φυσιολογικό; Δεν το έχω κινήσει, από εφαρμογή στο κινητό το βλέπω όπου έχω τσεκάρει και τη θέση του μιας κι έχει και GPS

Σας έχω πρήξει, ε;

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικοτατο. Λογικό να πέσει λίγο. Να ανησυχείς όταν πέσει κάτω απο 12

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Επομένως δεν κάνει να το τσεκάρω κάθε τρεις και λίγο γιατί τραβάει ρεύμα. Λογικό βέβαια γιατί το τσέκαρα στο GPS 6-7 φορές.

Γιατί κάτω από 12V να ανησυχώ;

Βασικά θα λείπω μέχρι την Κυριακή όποτε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αν δεν του ζητάω φυσικά τη θέση του 4-5 φορές τη μέρα.

Ο εγκαταστάτης μου είχε πει ότι για 1 εβδομάδα ας πούμε δεν θα έχει καθόλου θέμα. Δεν ξέρω αν εννοούσε όμως χωρίς να το "δουλεύω" καθόλου από την εφαρμογή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό topic ,αλλά σκέφτομαι να αγοράσω το golf tgi bluemotion αντί για το tdi. Είναι 1500ε ακριβότερο το TGI ,αλλά το φυσικό αέριο είναι φτηνότερο(80 λεπτα νομιζω)

Link to comment
Share on other sites

Επομένως δεν κάνει να το τσεκάρω κάθε τρεις και λίγο γιατί τραβάει ρεύμα. Λογικό βέβαια γιατί το τσέκαρα στο GPS 6-7 φορές.

Γιατί κάτω από 12V να ανησυχώ;

Βασικά θα λείπω μέχρι την Κυριακή όποτε δεν νομίζω να έχει πρόβλημα αν δεν του ζητάω φυσικά τη θέση του 4-5 φορές τη μέρα.

Ο εγκαταστάτης μου είχε πει ότι για 1 εβδομάδα ας πούμε δεν θα έχει καθόλου θέμα. Δεν ξέρω αν εννοούσε όμως χωρίς να το "δουλεύω" καθόλου από την εφαρμογή.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Όντως αν δεν βάζεις να λειτουργήσει το GPS η κατανάλωση είναι πολύ μικρή, έχει μείνει στο 12,6V.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 2/3/2016 at 1:10 ΜΜ, pettros said:

Ο φιλος ο Alej προφανως ανεβασε τη φωτογραφια για να ζηλεψουμε με το Ελληνικα μενου... Ευτυχως που ειμαστε "αγγλομαθεις.." 

Πλακα πλακα μηπως εχει καποιος κατι νεοτερο σχετικα με αναμενομενη αναβαθμιση για τα δικα μας που να περιλαμβανει Ελληνικα??

 

On 2/3/2016 at 1:44 ΜΜ, alej said:

2. Τι εννοείς για τα ελληνικά; Έτσι δεν είναι σε όλους;  Αν όχι, από τη στιγμή που έχουν βγει ήδη μοντέλα με ελληνικά - όπως π.χ. το δικό μου -λογικά και η αναβάθμιση των υφιστάμενων θα πρέπει να είναι έτοιμη.

Σήμερα, έκανα την πρώτη αλλαγή λαδιών (στα 12.000 χλμ, είπα τα πρώτα λάδια να τα αλλάξω λίγο νωρίτερα) και ταυτόχρονα μου έκαναν μία "αναβάθμιση".

Στην παράδοση του αυτοκινήτου μου είπαν ότι θα αφορούσε την Οθόνη Πολλαπλών Λειτουργιών (επίλυση θεμάτων λειτουργίας, χωρίς να γνωρίζουν άλλες λεπτομέρειες), ο τεχνικός που την έκανε με το laptop στην θύρα OBD, μου είπε ότι έχει σχέση με την επικοινωνία για τα δεδομένα του κλειδιού (της μίζας) (!!!).

Εν τέλει, μέχρι στιγμής δεν είδα καμία αλλαγή. Ακόμη και το System Information στην κεντρική οθόνη έχει τους ίδιους αριθμούς, τόσο για Hardware όσο και για Software.

ΑΛΛΑ, είδα στο έντυπο που είχε εκδοθεί για τον τεχνικό (με τις εργασίες που έπρεπε να κάνει), και το οποίο κρατά η αντιπροσωπεία και δεν έχω αντίγραφο, ότι η "αναβάθμιση" αναφερόταν ως "RECALL 9015" ή "RECALL 90I5" (δεν διέκρινα εάν ήταν 1 ή Ι). Εάν κατάλαβα καλά, η "αναβάθμιση" βγήκε το καλοκαίρι του 2015 (νομίζω Ιούνιο ή Ιούλιο).

Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό?

Πάντως, δεν είδα κάποια οφθαλμοφανή διαφορά, ούτε καν Ελληνικά στα μενού.... (εξαρχής, έχει Τούρκικα....).

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ενω ημουν σταματημένη, πριν ξεκινησω το παραθυρο του συνοδηγού εκανε κόλπα. Στο κατέβασμα εκανε εναν ήχο σα να κομπιαζε, ενω κατέβαινε. Το κανε καποιες φορες κ μετα απο λιγο που το ξαναδοκιμασα δε το εκανε.

Μου μπηκαν διαολοι λεω αλιμονο αν αρχισουμε τετοια :(

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου το είχε κάνει μια φορά, αλλά μάλλον κάποιο σκουπιδάκι ήταν γιατί μετά από 3-4 ανεβοκατεβάσματα δεν το ξανάκανε...

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω κι εγω να ηταν κατι τετοιο γιατι ξενερωσα στην ιδεα ενα ολοκαινουριο αμαξι να χει θεμα

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Είμαι κάτοχος ενός Golf 7 Variant 1.6Tdi το οποίο αγοράστηκε ελαφρώς μεταχειρισμένο (10.500km) τον Ιανουάριο 2016 (1η άδεια 01/2015). Αυτή τη στιγμή έχω 17.500Km.

Πριν από λίγο έλαβα email (Kosmocar Volkswagen After Sales) την παρακάτω προσφορά για

πλήρη έλεγχο και απολύμανση κλιματισμού

Μιλάει για ειδική τιμή για τον έλεγχο και την απολύμανση του συστήματος κλιματισμού με 29€ σε όλο το επίσημο δίκτυο συνεργατών Service της Kosmocar A.E. 

και

με τον παραπάνω πλήρη έλεγχο κλιματισμού το πακέτο προσφοράς για αντικατάσταση  του φίλτρου καμπίνας με επιπλέον κόστος έως 25€.

Αξίζει να κάνω τον παραπάνω έλεγχο στα km που βρίσκομαι ή είναι ακόμη νωρίς; Λόγω ότι το αγόρασα ελαφρώς μεταχειρισμένο πιστεύω ότι μια απολύμανση και αντικατάσταση του φίλτρου καμπίνας θα ήταν μια σωστή επιλογή!

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Μαζί με την απολύμανση πάντα αλλάζουμε και το φίλτρο καμπίνας. Τι επιπλέον εργασία κανει η αντιπροσωπεία για απολύμανση γνωρίζει κανεις;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Live απο Φιλοσιδη

Εδω δε το κανε καθολου αλλα ευτυχως ειχα τραβηξει βιντεο και το ακουσε ο τεχνικός. Σκονη μεσα στη τσιμούχα , το πηραν να το καθαρίσουν και περιμενω

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , SkyNet said:

Μαζί με την απολύμανση πάντα αλλάζουμε και το φίλτρο καμπίνας. Τι επιπλέον εργασία κανει η αντιπροσωπεία για απολύμανση γνωρίζει κανεις;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ρίχνει μέσα στους αεραγωγούς τον ειδικό αφρό απολύμανσης και αφήνει το a/c να δουλέψει στο full για να κυκλοφορήσει μέσα στο κύκλωμα ο αφρός. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους!Θα ήθελα να ακούσω απόψεις από φίλους που έχουν το golf 7 gti. Αξίζει να πάω σε αλλαγή απο το 6αρι στο 7αρι?

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Με μια αναζήτηση δεν βρήκα σχετικά
post
και εάν έχει αναφερθεί παρακαλώ όπως κλειδωθεί η ανάρτηση (με αναφορά για το σχετικό link).

Έχω ένα
Golf V (1,4 FSI) και σκέφτομαι την αγορά ενός νέου Golf (Euro 6) με τον 1.000αρη κινητήρα των 115 hp
.

Ποια η γνώμη σας για έναν τόσο μικρό και πιεσμένο κινητήρα;
Από προβλήματα, υπάρχει κάποια ιστορικότητα
;

Ευχαριστώ,
GK 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.