Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Sign in to follow this  
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Ααααααα πολύ ωραία είναι! 

Να ευχηθώ τότε να είναι έτσι όπως το έχεις φανταστεί και να είναι εντάξει το όχημα :ahappy:

Να σαι καλά φίλε! Και γω αυτό εύχομαι! :yahoo:

4 hours ago , Stav93 said:

Να σαι καλά φίλε! Και γω αυτό εύχομαι! :yahoo:

Άντε με το καλό και όταν  έρθω επάνω,  θέλω ατα τουτου βόλτα :rock:

:db::thumbsup2:=@
Εχω σοβαρες ενδειξεις οτι ειναι εισαγωγης.
Ελεγξε το σ3 αντιπροσωπεια

Αυτό θα κάνω. Σε αντιπροσωπεία θα το πάω! 

Edited by Stav93

Γεια χαρα στην παρεα σας και καλο μηνα! Ειμαι νεο μελος εδω και ισως αν ολα πανε καλα να παλιωσω κιολας :)

Ειμαι σε αναζητηση μεταχειρισμενου μικρομεσαιου και απο τις πρωτες επιλογες ειναι το 7αρι 1.4 122hp. Στο παρελθον και μεχρι πολυ προσφατα ειχα γαλλικα gti (206rc-207rc)και παλιοτερα ibiza. Εχω ηδη κανει μια πρωτη καλη αναγνωση στο forum και χαιρομαι για τον μεγαλο ογκο πληροφοριας που υπαρχει καθως και για το οτι το 7αρι δειχνει πολυ μεγαλη βελτιωση και στο κομματι αξιοπιστιας σε συγκριση με τους προκατοχους του. Θελω να σας ρωτησω αν αξιζει να κοιταζω μοντελα που εχουν αρκετα χλμ (100-125) εφοσον φυσικα ειναι σε καλη κατασταση και τι θα πρεπει να τσεκαρω σε αυτα τα χλμ που θα πρεπει φυσιολογικα να εχει αλλαχτει, πχ αμορτισερ, δισκο πλατω κλπ αναλωσιμα τετοιου ειδους. Κοιταζω την εκδοση generation κυριως. Δε θα με χαλουσε και το 1.2 μοτερ απλα λεω να παω πια σε ενα αμαξι με πολλαπλους συνδεσμους πισω (γι αυτο και ειναι πιο πισω σαν επιλογη και το λεον 1.4 αντιστοιχα). Σορρυ αν κουρασα με το μεγαλο ποστ. Ευελπιστω στις συμβουλες των κατοχων!

Μα το 122 δεν εχει πολλαπλους πισω. Οχι οτι εχει σημασια αν δε το πας στα ορια. Αναλογα τι λεφτα διαθετεις θα δεις αν φτανεις σε γκολφ με 100000χλμ η σε πιο καινουρια

4 minutes ago, takpanos said:

Μα το 122 δεν εχει πολλαπλους πισω. Οχι οτι εχει σημασια αν δε το πας στα ορια. Αναλογα τι λεφτα διαθετεις θα δεις αν φτανεις σε γκολφ με 100000χλμ η σε πιο καινουρια

Απ οσο εχω διαβασει και εδω ειχα καταλαβει οτι εχει πολλαπλους το 122αρι. Αν τελικα εχω καταλαβει λαθος οκ πασο και ισως να κοιταζω και τα 1.2 μοτερ. Σε golf φτανω μια χαρα με το budget που διαθετω αλλα αυτα που εχουν πιο νορμαλ χλμ ειναι οι εκδοσεις design που ειναι οι πιο "γυμνες" και με το τιμονι που θελει οπωσδηποτε αλλαγμα για μενα. Απλα θα θελα να μου πει καποιος που εχει πλησιασει σε αυτα τα χλμ τι εχει αλλαξει ως τωρα σε αναλωσιμα που αφορουν φυσιολογικη φθορα. 

καλησπέρα, σαν κατοχος 1.2 tsi 140hp . θελω να παω σε golf (ναι μεχρι να δω πιο συνεργειο είναι πιο καλο) με ενδιαφερει 1.4 me 160 dsg κ το 1.6 tdi 105 μιλαμε για 2010+ μοντελα με εως 100.000 . βρηκα ένα με 44,000 στα 11,000 αλλα ο μαντρας καργα απατεωνας , στην φωτο στο καρ ειχε 80.000 κ από κοντα το κοντερ 44,000 ουτε βρομιαρη . στο θεμα μας πως θα βρουμε κανα αξιοπιστω 14 αρι dsg  με το πολύ 9 10,000 ?  η κανα αξιοπιστο dsg μεχρι 11 ?  βγαζουν όλα τα  dsg  mechatronic ? καδενα εχει κ το 160αρι ε ? μεγαλο τραυμα η καδενα , μιας κ στο δικο μου αλλαξα 3 φορες σετ ευτυχως εντος εγγυησης μεχρι να ηρεμιση ! το δικο εβγαλε κ αυτό πολα θεματα αλλα πλεον εχουν αλλαχτεί όλα ισως γ αυτό το βαρεθηκα κ θελω ένα άλλο με καινουρια προβληματ αγια εμενα αχχαχα καλησπέρα ξανα

Καλησπερα.Εχω αποφασισει να αγορασω ενα Golf.13 ή 14 μοντελο.Απο εμπορο.Προσπαθω τα Km να ειναι κατω απο 100.000.Αυτο το μοντελο με τα 122 αλογα,το 1400.Που εχει την οθονη,κ ειναι χωρις ''χειροφρενο''.

Το αμαξι ειναι πιθανοτατα απο leasing.Ειχα μια συζητηση με εναν ηλεκτρολογο αποψε,κ με μουδιασε.Μου ειπε οτι τα TSI βγαζουνε προβληματα(κατι κ για τα λαδια μου ειπε).

Γενικοτερα,οποιο παιδι μπορει να με συμβουλεψει,θα ηταν πολύ καλά.

Ελπιζω να αναρτησα το θεμα στην σωστη υποενοτητα.

Καλο βραδυ κ ευχαριστω για την φιλοξενια.

Υ.Γ:Φανταζομαι οτι δεν μπορω να αναφερω το ονομα του εμπορου..

17 λεπτά πριν , Πέτρος. said:

Καλησπερα.Εχω αποφασισει να αγορασω ενα Golf.13 ή 14 μοντελο.Απο εμπορο.Προσπαθω τα Km να ειναι κατω απο 100.000.Αυτο το μοντελο με τα 122 αλογα,το 1400.Που εχει την οθονη,κ ειναι χωρις ''χειροφρενο''.

Το αμαξι ειναι πιθανοτατα απο leasing.Ειχα μια συζητηση με εναν ηλεκτρολογο αποψε,κ με μουδιασε.Μου ειπε οτι τα TSI βγαζουνε προβληματα(κατι κ για τα λαδια μου ειπε).

Γενικοτερα,οποιο παιδι μπορει να με συμβουλεψει,θα ηταν πολύ καλά.

Ελπιζω να αναρτησα το θεμα στην σωστη υποενοτητα.

Καλο βραδυ κ ευχαριστω για την φιλοξενια.

Υ.Γ:Φανταζομαι οτι δεν μπορω να αναφερω το ονομα του εμπορου..

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Το 1400 με τα 122hp είναι αρκετά τίμιο, και ίσως το ποιο ασφαλή με το μοτέρ αυτό.

Εχω και εγώ το ίδιο μοτέρ, και εδώ και ένα χρόνο που το έχω το αμάξι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, ούτε λάδια καίει ούτε τίποτα.

Το αμάξι το έχω πάρει και εγώ μεταχειρισμένο, το πήρα με 70.000 χιλιόμετρα. 

Και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. 

Το αμάξι τι ιστορικό έχει? Και πόσα χιλιόμετρα έχει? 

Το έχεις δει από κοντά?

Edited by OMINUS

2 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.

Το 1400 με τα 122hp είναι αρκετά τίμιο, και ίσως το ποιο ασφαλή με το μοτέρ αυτό.

Εχω και εγώ το ίδιο μοτέρ, και εδώ και ένα χρόνο που το έχω το αμάξι δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα, ούτε λάδια καίει ούτε τίποτα.

Το αμάξι το έχω πάρει και εγώ μεταχειρισμένο, το πήρα με 70.000 χιλιόμετρα. 

Και είμαι υπέρ ευχαριστημένος. 

Επισης,χρόνια πολλά.

Σε ευχαριστω παρα πολύ.Καλο βραδυ.

1 λεπτό πριν , Πέτρος. said:

Επισης,χρόνια πολλά.

Σε ευχαριστω παρα πολύ.Καλο βραδυ.

Καλό βράδυ και σε εσένα,  και με το καλό ότι και αν αποφασίσεις.

Θα συνιστούσε πριν κάνεις το οτιδήποτε να κάνεις έναν τεχνικό έλεγχο σε μια αντιπρωσοπια VW.

Να το βάλουν στο διαγνωστικό και τα σχετικά.

3 λεπτά πριν , OMINUS said:

Καλό βράδυ και σε εσένα,  και με το καλό ότι και αν αποφασίσεις.

Θα συνιστούσε πριν κάνεις το οτιδήποτε να κάνεις έναν τεχνικό έλεγχο σε μια αντιπρωσοπια VW.

Να το βάλουν στο διαγνωστικό και τα σχετικά.

Υπαρχει μια ανεξαρτητη ας την πω ''εταιρια'' ,που με 60 ευρω ερχονται κ με την συμφωνη γνωμη του ιδιοκτητη,κανουν ελεγχο κ σε ενημερωνουν.

Φανταζομαι πολλά παιδια εδω μεσα θα την ξερουν.Κατι για ''check'' λεεει στην επωνυμια της.Γιατι,δεν ξερω αν θα επιτρεψουν το αμαξι να φυγει απο κει κ να παειι σε αντιπροσωπεια vw.

Θα μου πεις,τοτε αστο...

Σε κάποιον μάντρα πάει το μυαλό μου? 

Που λέει κάτι τέτοια ότι δεν βγάζει το αμάξι στο δρόμο και ότι να φέρεις μηχανικό εκει..

Εγώ προσωπικά θα τον απέφευγα και γενικά όσους λένε κάτι τέτοια.... 

Αν το αμάξι δεν μπει στον μηχάνημα της VW  και δεν ανάβει σε ραμπα να το δεις όλο από κάτω ΔΕΝ κάνεις δουλειά έτσι :hi:

Ταπεινή μου άποψη είναι αυτή 

Edited by OMINUS

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Σε κάποιον μάντρα πάει το μυαλό μου? 

Που λέει κάτι τέτοια ότι δεν βγάζει το αμάξι στο δρόμο και ότι να φέρεις μηχανικό εκει..

Εγώ προσωπικά θα τον απέφευγα και γενικά όσους λένε κάτι τέτοια.... 

Αν το αμάξι δεν μπει στον μηχάνημα της VW  και δεν ανάβει σε ραμπα να το δεις όλο από κάτω ΔΕΝ κάνεις δουλειά έτσι :hi:

Εχεις απολυτο δικιο.

Εχω πελαγωσει..Τι να πω.

Οπως κ να χει,σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

Καλο ξημερωμα.

Just now, Πέτρος. said:

Εχεις απολυτο δικιο.

Εχω πελαγωσει..Τι να πω.

Οπως κ να χει,σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον.

Καλο ξημερωμα.

Θα σου πρότεινα να κάνεις το εξεις πρώτα?

Δες το βιβλίο service  του να δεις τι παίζει πρώτα. 

Και να πάρεις τον αριθμό πλαισίου του , και να το ψάξεις σε μια αντιπροσωπεία VW με τον αριθμό πλαισίου του πρώτα.

Στο βιβλίο service στην πρώτη σελίδα (Στο εξώφυλλο ακριβώς από πίσω )του θα έχει σφραγίδα και υπογραφή από το ΠΟΥ έχει αγοραστεί το αμάξι.

Και μπορεί να στείλει και κάποιο email με τον αριθμό πλαισίου και στην kosmocar να δεις και από εκεί τι θα σου πούνε.

4 λεπτά πριν , OMINUS said:

Θα σου πρότεινα να κάνεις το εξεις πρώτα?

Δες το βιβλίο service  του να δεις τι παίζει πρώτα. 

Και να πάρεις τον αριθμό πλαισίου του , και να το ψάξεις σε μια αντιπροσωπεία VW με τον αριθμό πλαισίου του πρώτα.

Στο βιβλίο service στην πρώτη σελίδα (Στο εξώφυλλο ακριβώς από πίσω )του θα έχει σφραγίδα και υπογραφή από το ΠΟΥ έχει αγοραστεί το αμάξι.

Και μπορεί να στείλει και κάποιο email με τον αριθμό πλαισίου και στην kosmocar να δεις και από εκεί τι θα σου πούνε.

Εχω τον αριθμο πλαισιου.Το ειχα βγαλει φωτο απο το τζαμι στο παμπριζ οταν πηγα να δω το αμαξι.Θα δω.

Το ειχα στο μυαλο μου να το κανω.

Αγαπητέ μάντρα και leasing σημαίνει εξορισμού 150-200.000 χλμ το λιγότερο. Μάντρα γενικώς σημαίνει 99% απάτη. Για αυτό το κουβαδάκι σου και σε άλλη παραλία 

Μάντρα και leasing σημαίνει 300-500.000.