Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Αν πιστευεις οτι θα εχεις τετοιες καταναλωσεις σε καθημερινη χρηση...και γενικα οτι θα εχεις 5 στις εθνικες και 6.1 μεικτη ....λαθος αμαξι πηρες δεν παιζουν τετοια νουμερα . Στην εθνικη με 100 και 6η  και μενα βγαζει μεσο ορο κατω απο 6 οριακα εχω κανει αθηνα θεσσαλονικη πανω απο 40 φορες 4 χρονια τωρα και ξερω ,το θεμα ειναι με 4 ατομα αποσκευες και 150Κμ και γραψει 6.8πχ για αθηνα θεσσαλονικη ...εκει ναι θα πω εκαναν δουλεια απιστευτη γιατι εμενα γραφει 7.8. Παντως και απο ξενα forum αλλα και απο βιντεο το αμαξι παιζει μεικτη στα 7.3 και ειναι πολυ καλα θα ελεγα οταν το 6αρι επαιζε στα 8.5 στα τεστ. Η vw παραδοσιακα ειναι εκτος τοπου και χρονου με τις καταναλωσεις...δεν φταιει αυτη βεβαια αλλα την βολευουν τα υπαρχοντα στανταρ . Το 1.6d golf 7 παντως που το εχει οικογενειακος φιλος μεσα στην αθηνα  εχει μεικτη 6.5 ! Σε εθνικους κτλ ειναι στα 5 ! Εξαιρετικο θα ελεγα .

   Με το 5άρι μου (TSI 140 HP), Αθήνα - Θεσσαλονίκη 2 άτομα με αποσκευές, λιγότερο από 8,0 lt/100 Km δεν έχω κάνει. Ταχύτητα από 120km/h ως 150km/h για το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής και κανά 2 γκαζιές μέχρι 205 km/h.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πιστευεις οτι θα εχεις τετοιες καταναλωσεις σε καθημερινη χρηση...και γενικα οτι θα εχεις 5 στις εθνικες και 6.1 μεικτη ....λαθος αμαξι πηρες δεν παιζουν τετοια νουμερα . Στην εθνικη με 100 και 6η  και μενα βγαζει μεσο ορο κατω απο 6 οριακα εχω κανει αθηνα θεσσαλονικη πανω απο 40 φορες 4 χρονια τωρα και ξερω ,το θεμα ειναι με 4 ατομα αποσκευες και 150Κμ και γραψει 6.8πχ για αθηνα θεσσαλονικη ...εκει ναι θα πω εκαναν δουλεια απιστευτη γιατι εμενα γραφει 7.8. Παντως και απο ξενα forum αλλα και απο βιντεο το αμαξι παιζει μεικτη στα 7.3 και ειναι πολυ καλα θα ελεγα οταν το 6αρι επαιζε στα 8.5 στα τεστ. Η vw παραδοσιακα ειναι εκτος τοπου και χρονου με τις καταναλωσεις...δεν φταιει αυτη βεβαια αλλα την βολευουν τα υπαρχοντα στανταρ . Το 1.6d golf 7 παντως που το εχει οικογενειακος φιλος μεσα στην αθηνα  εχει μεικτη 6.5 ! Σε εθνικους κτλ ειναι στα 5 ! Εξαιρετικο θα ελεγα .

 

To 6.5 για Diesel είναι πολύ καλό - θα μπορούσε να είναι καλύτερο αν ο κινητήρας ήταν αποδοτικότερος. Για παράδειγμα το Qashqai+2 1.6 4x4 dCi (130HP & 32kgm ροπή) που έχω, καταναλώνει 7.0 πραγματικά μέσα στην Αθήνα αλλά είναι και 1690 κιλά. Ο λόγος είναι ότι δεν χρειάζεται να πιέζεις τον κινητήρα αφού έχει αρκετή δύναμη (παρόλο που και αυτός ξυπνάει από τις 1500 στροφές και μετά).

Το 1.6 TDI θα έπρεπε να είναι στο 6.0 και κάτω εντός πόλης (τα δικίνητα "κοντά" Qashqai 1.6 dCi μέσα στην πόλη είναι στο 6.0) αλλά μάλλον επειδή είναι ψόφιο κάτω από τις 2000 στροφές πρέπει να το πιέζεις λίγο για να κινηθείς ικανοποιητικά. Όταν οδήγησα σε test drive το 1.6TDI DSG αυτό διαπίστωσα.

Αν συμβιβαστείς στους δικούς του πιο "αργούς" ρυθμούς προφανώς η κατανάλωση θα πέσει και εντός πόλης.  

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με κατσα ισα ισα τα μικρα diesel ειναι λιγοτερα οικονομικα απο ενα 160 αρι...εγω με 120-140 κανε αθηνα θεσσαλονικη με 5.5 και φουλ οικονομικη οδηγηση.

οχι ξεσπασματα εννωειται!

Link to comment
Share on other sites

μόλις κάνεις 4-5000χιλ. χιλιόμετρα η κατανάλωση θα πέσει αρκετά δεν θα είναι πολύ πάνω από 5lt

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα!

 

Εδω και ενα μηνα εχω αγορασει το νεο golf 7. Το εκανα ειδικη παραγγελια μεσω της Καρεντα. 

 

Εχω το Golf 7 TDI, 2.0, 150 hp, highline. + πολλα extras (multimedia, xenon, acc κτλ). 

 

Το αυτοκινητο αυτο ηρθε να αντικαταστησει το Golf 6 TSI 160 hp, highline. 

 

Ειναι απλα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ! Τελειο. Απλα χρειαζεται καποιος χρονος να μαθει κανεις να δουλευει το πετρελαιο γιατι ειναι διαφορετικο απο τη βενζινη.

 

Καιει μεσα στην πολη 6.9 χωρις να σκεφτομαι την καταναλωση και να οδηγω οικονομικα. 

 

Μολις κανει ταξιδι θα σας πω και καταναλωση στον ανοιχτο δρομο. 

 

 

 

Εχω μια ερωτηση σχετικα με το multimedia screen (που ειναι υπεροχη γενικα!). Να ρωτησω εδω ή υπαρχει αλλο thread?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω δεν ύπαρχει σχετικό thread...δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα να το γράψεις εδώ αφού αφορά το golf 7 :)

Link to comment
Share on other sites

Η ηλιοροφή είναι περίπου στο χιλιάρι, xenon στα 1300 κ οι αναδιπλούμενοι γύρω στα 170... Αν κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με.

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε σε ευχαριστουμε, στην λιστα δεν υπαρχουν τα πισω φωτα led,δεν ειναι διαθεσιμα ακομα στην Ελλαδα?

Δεν είναι διαθέσιμα τα θέλησα κι εγώ αλλά έφαγα άκυρο..

Sent from my GT-N5100 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι οτι τα πισω φωτα Led και το πακετο R-Line εχουν καθυστερησει αρκετα να ειναι διαθεσιμα και στην Ελλαδα,εχω γνωστο που περιμενει το πακετο R-Line για να το κλεισει, και μια του λενε σε 2 μηνες και μετα παλι οτι δεν ξερουν ποτε τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Ο κατάλογος με κάποια ακόμα extra είναι : http://www.volkswagen.gr/media/country/gr/x/services.Par.0078.File.pdf/new_golf_accessories.pdf

Τα οποία κάποια τα έχει και στο e-shop της vw : http://www.kosmo*μη επιτρεπόμενο @ URL*/Accessories/shop/index.php?iso=el&cat=1931&e=2201

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του golf 7 ?

 

Όταν κλειδώνετε και ξεκλειδώνετε το αυτοκίνητο ακούτε έναν έντονο θόρυβο στην πίσω δεξιά πόρτα ? Μήπως είναι εκεί ο μηχανισμός και ακούγετε δυνατά ?

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του golf 7 ?

 

Όταν κλειδώνετε και ξεκλειδώνετε το αυτοκίνητο ακούτε έναν έντονο θόρυβο στην πίσω δεξιά πόρτα ? Μήπως είναι εκεί ο μηχανισμός και ακούγετε δυνατά ?

 

Μήπως ακούς τον μηχανισμό από το πορτάκι του ρεζερβουάρ και σε ξεγελά;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του golf 7 ?

 

Όταν κλειδώνετε και ξεκλειδώνετε το αυτοκίνητο ακούτε έναν έντονο θόρυβο στην πίσω δεξιά πόρτα ? Μήπως είναι εκεί ο μηχανισμός και ακούγετε δυνατά ?

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους του golf 7 ?

 

Όταν κλειδώνετε και ξεκλειδώνετε το αυτοκίνητο ακούτε έναν έντονο θόρυβο στην πίσω δεξιά πόρτα ? Μήπως είναι εκεί ο μηχανισμός και ακούγετε δυνατά ?

Ούτε εγώ έχω ακούσει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γώ το 7άρι εδω και δύο εβδομάδες και η αλήθεια είναι πώς δεν έχω προσέξει κάτι ανάλογο.Πάντως γενικά είναι κάπως "βίαιος" ο ήχος του κεντρικού κλειδώματος .

Link to comment
Share on other sites

Για τους κατόχους του 7άρι...

 

Όταν τελειώνει το νερό στους υαλοκαθαριστήρες σας βγάζει κάποια ένδειξη ? κάποιο μήνυμα ? κάποιο λαμπάκι ?

 

Εμένα μου τελείωσε σήμερα το νερό χωρίς να υπάρχει κάποια προειδοποίηση....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.