Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Για τους κατόχους του 7άρι...

Όταν τελειώνει το νερό στους υαλοκαθαριστήρες σας βγάζει κάποια ένδειξη ? κάποιο μήνυμα ? κάποιο λαμπάκι ?

Εμένα μου τελείωσε σήμερα το νερό χωρίς να υπάρχει κάποια προειδοποίηση....

Αν δεν κάνω λάθος λαμπάκι έχουμε μόνο όσοι έχουν Ξένον

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για τους κατόχους του 7άρι...

 

Όταν τελειώνει το νερό στους υαλοκαθαριστήρες σας βγάζει κάποια ένδειξη ? κάποιο μήνυμα ? κάποιο λαμπάκι ?

 

Εμένα μου τελείωσε σήμερα το νερό χωρίς να υπάρχει κάποια προειδοποίηση....

Όχι δεν βγάζει ένδειξη

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου έβγαλε κανονικά όταν τελείωσε... είχε λαμπάκι μόνιμα αναμμένο και μήνυμα...

πιθανόν να έχεις δίκιο γιατί εγώ συμπλήρωσα νερό πριν αδειάσει τελείως το δοχείο

Link to comment
Share on other sites

πιθανόν να έχεις δίκιο γιατί εγώ συμπλήρωσα νερό πριν αδειάσει τελείως το δοχείο

Γι αυτό λογικά δεν σου έβγαλε, γιατί εμένα δεν είχε απ ότι θυμάμαι καθόλου μέσα...

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου έχει αδειάσει εντελώς (δεν πετάει άλλο) και δεν μου έχει εμφανίσει τίποτα απολύτως.... (1.4 TSI ACT)

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

Ειδοποίηση έχει για μόνο όσα έχουν ξένον καθώς ξοδεύουν πολύ περισσότερο και με τα πλυστήρια για τα φανάρια πιστεύω.

ο KostasP έγραψε παραπάνω ότι του έβγαλε ένδειξη. Ας μας πει αν έχει xenon το αμάξι του

Link to comment
Share on other sites

Οι εντυπώσεις μου από το δικό μου (Golf 7 1.6TDI Bluemotion 105HP, 1/2014 ), μέχρι τώρα έχω κάνει 1.600Km:

 

Κατανάλωση

-Μέση κατανάλωση εντός πόλης: 5.5-7.5lt/100Km, αναλόγως συνθηκών. Το 7.5 το είδα μια μέρα που ήμουν συνεχώς σταμάτα-ξεκίνα, με το Start-Stop στο off και με πολλές ανηφόρες. To 5.5-6.0 το πετυχαίνω εύκολα με σχετικά χαλαρή οδήγηση χωρίς απότομες επιταχύνσεις.

-Μέση κατανάλωση εκτός πόλης: 4.3-4.5 lt/100Κm με ταχύτητες της τάξης των 100-120Km/h.

-Γενική μέση κατανάλωση έως τώρα: 6.0lt/100Κm με 1.600Km στο οδόμετρο, απ τα οποία τα 1.300Km είναι ΕΝΤΟΣ πόλης.

-Γενικά, σε σχέση και με το κόστος του Diesel/lt, μπορώ να πω πως είναι πολύ οικονομικό.

-Έως τώρα βάζω το VPower Diesel της Shell.

 

Γκάζι

Μπορεί το 105hp να ακούγεται λίγο, αλλά είναι αρκετά σβέλτο γιατι έχει ροπή στις χαμηλομεσαίες. Στο range 1800-3500rpm έχει πολλή ροπή και επιταχύνει πολύ καλά με όλες τις ταχύτητες. Στις ψηλές στροφές ψιλοκρεμάει (λογικό), αλλά δεν χρειάζεται να το πιέσεις πολύ σε ψηλές στροφές για να πάει σβέλτα. Με αλλαγές στις 3.500-4.000(max) είναι μια χαρά.

 

Ανάρτηση-στήσιμο

Ως κάτοχος και Golf 6 με sport πακέτο, μπορώ να πω πως το 7άρι με ημιάκαμπτο πίσω (TDI) δεν με ξενίζει καθόλου. Μια χαρά είναι και σε αίσθηση και σε κράτημα και σε άνεση. Δεν παρατηρώ καμιά τρομερή διαφορά.

 

Φρένα

Μέχρι τώρα είναι μια χαρά, αν κ δεν το έχω πιέσει γενικά. Είναι πιο απότομα απ αυτά του Golf 6. Επίσης τα πρωινά, στο 1ο φρενάρισμα ακούω ένα "μούγγρισμα" από τα πίσω. Στο 2ο φρενάρισμα δεν ακούγεται τίποτα. Ίσως λόγω υγρασίας/καιρού.

 

Εσωτερικό

Πιο άνετο απ του Golf 6, υλικά εξ ίσου ποιοτικά. Θα προτιμούσα το Aux In στο υποβραχιώνιο, όπως του Golf 6, και όχι στο εμπρός μέρος της οθόνης (άκυρο σημείο).

 

Εξωτερικό

-Για κάποιο λόγο οι αριστερές πόρτες κλείνουν πιο δύσκολα από τις δεξιές.

-Επίσης το πορτ παγκάζ κλείνει δύσκολα, δεν το κλείνω σχεδόν ποτέ με την πρώτη φορά, θέλει "κοπάνημα".

Αυτά ίσως διορθώνονται με κάποιο ρεγουλάρισμα, απλά αναφέρω τι παρατηρώ.

-Από την πρώτη μέσα παρατήρησα ότι το ένα απ τα εμπρός φανάρια, θόλωσε μια μέρα που είχε υγρασία κ κρύο. Την επόμενη μέρα ήταν ΟΚ.

-Χθες το είχα παέι για πλύσιμο και παρατήρησα λίγη υγρασία σε ένα τα πίσω φανάρια. Το πρωί ήταν πάλι ΟΚ.

 

Κατα τ άλλα, όλα ΟΚ.

Edited by PiNiOn
Link to comment
Share on other sites

ο KostasP έγραψε παραπάνω ότι του έβγαλε ένδειξη. Ας μας πει αν έχει xenon το αμάξι του

Έχω xenon ναι... είπα και εγώ λες να μην είδα καλά :) :)

 

Καλορίζικο και καλά χιλιόμετρα PiNiOn :good: :good:

Link to comment
Share on other sites

καλορίζικο, καλοτάξιδο και όλα καλά pinion !!!  να το χαίρεσαι όπως επιθυμείς !

 

οι υγρασίες στα φανάρια ιδίως μετά απο πλυσιμο, θα έλεγα είναι φυσιολογικές ιδίως με τέτοιο καιρό. μην ανυσηχείς !

το οτι κάποιες πόρτες κλείνουν ίσως λίγο δύσκολα, νομίζω είναι ιδέα σου, καθώς είναι καινούργιο ακόμα φίλε μου !

 

με γειά και πάλι ! :good:

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα που μαζεύτηκαν αρκετοί με 7άρια δεν κάνει κάποιος την αρχή για ένα θέμα καθαρά για το 7άρι και βελτιώσεις; ;) Άντε και αργήσαμε. :)

Αυτά πρέπει να τα ακούσουν και οι mods....ας ξεκινήσουν τουλάχιστον με τα να μπορούμε να επιλέξουμε το 7αρι σαν αυτοκίνητο στο προφίλ μας, που δεν μπορούμε λες και μας έχουν βάλει στο περιθώριο, :hmm: ...και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα.... :sad:

Link to comment
Share on other sites

Και επίσης θέλω κατηγορία Diesel - Επιτέλους έχουμε παρέα Ντιζελάδες πλέον :) χαχαχα!

 

πέστα PanosR .....εγώ μέχρι pm τους έχω στείλει αλλά απάντηση καμιά μέχρι τώρα...χαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτά πρέπει να τα ακούσουν και οι mods....ας ξεκινήσουν τουλάχιστον με τα να μπορούμε να επιλέξουμε το 7αρι σαν αυτοκίνητο στο προφίλ μας, που δεν μπορούμε λες και μας έχουν βάλει στο περιθώριο, :hmm: ...και μετά βλέπουμε για τα υπόλοιπα.... :sad:

Οι κάτοχοι με 7αρια έχουμε πλέον την δυνατότητα να επιλέξουμε στο 7αρι σαν αυτοκίνητο στο προφίλ μας

Ευχαριστούμε τους mods

respect... :good:  :good:  :good:

Link to comment
Share on other sites

Το 7άρι βενζίνη είναι πολύ καλό. Η μεγάλη απογοήτευση έρχεται στο DIESEL. Θεωρώ ότι 9/10 που σκέφτονται να πάρουν καινούργιο αυτοκίνητο, θα στραφούν προς πετρέλαιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί σε πετρέλαιο βγάζει 5τάχυτο! Ο ανταγωνισμός πλέον στα DIESEL δίνει πολύ καλύτερες λύσεις. Αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο θα άλλαζα μάρκα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το 7άρι βενζίνη είναι πολύ καλό. Η μεγάλη απογοήτευση έρχεται στο DIESEL. Θεωρώ ότι 9/10 που σκέφτονται να πάρουν καινούργιο αυτοκίνητο, θα στραφούν προς πετρέλαιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί σε πετρέλαιο βγάζει 5τάχυτο! Ο ανταγωνισμός πλέον στα DIESEL δίνει πολύ καλύτερες λύσεις. Αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο θα άλλαζα μάρκα.

Έλεος πια με την τσίχλα για τον ημιάκαμπτο κ το 5άρι κιβώτιο, απορρώ αν τα έχετε καν οδηγήσει τα συγκεκριμένα μοντέλα, το 1.6 tdi δεν είναι αυτοκίνητο επιδόσεων, κ όσοι το επιλέγουν το κάνουν επειδή θέλουν ένα Golf για να μετακινούνται πιο οικονομικά... Κ προς πληροφόρηση όλων, η πέμπτη σχέση είναι πάρα πολύ κοντά στην κλιμάκωση με την έκτη του bluemotion...

Edited by faniaros
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.