Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Το 7άρι βενζίνη είναι πολύ καλό. Η μεγάλη απογοήτευση έρχεται στο DIESEL. Θεωρώ ότι 9/10 που σκέφτονται να πάρουν καινούργιο αυτοκίνητο, θα στραφούν προς πετρέλαιο. Δεν καταλαβαίνω γιατί σε πετρέλαιο βγάζει 5τάχυτο! Ο ανταγωνισμός πλέον στα DIESEL δίνει πολύ καλύτερες λύσεις. Αν έπαιρνα τώρα αυτοκίνητο θα άλλαζα μάρκα.

 

Με την σειρά μου να πω πως το 5άρι κιβώτιο του 1.6TDI είναι πολύ καλό, γιατί πολύ απλά είναι μακριές οι σχέσεις του. Ίσως με 6 ταχύτητες και πιο κοντές σχέσεις να ήταν χειρότερο, γιατί απ την στιγμή που στο φάσμα 1500-3500 έχει πολλή ροπή, πρέπει να "απλώνει".  Εκτός αν μιλάμε για DSG που κάνει τις αλλαγές τσακ-μπαμ, οπότε αλλάζει το σκεπτικό. Προσωπικά την βρίσκω πολύ καλή την κλιμάκωση. Και σε ταξίδι δεν κουράζει καθόλου, πηγαίνεις γρήγορα με λίγες στροφές.

 

Εγώ πάντως βλέπω πάρα πολλά 7άρια TDI στον δρόμο τελευταία, οπότε θα διαφωνήσω στο ότι δεν τα προτιμά σε diesel ο κόσμος.

 

Δοκίμασέ το, σε πόλη κ εκτός πόλης, και αν σε χαλάει κάτι, έλα να το συζητήσουμε. :)

 

 

Έλεος πια με την τσίχλα για τον ημιάκαμπτο κ το 5άρι κιβώτιο, απορρώ αν τα έχετε καν οδηγήσει τα συγκεκριμένα μοντέλα, το 1.6 tdi δεν είναι αυτοκίνητο επιδόσεων, κ όσοι το επιλέγουν το κάνουν επειδή θέλουν ένα Golf για να μετακινούνται πιο οικονομικά... Κ προς πληροφόρηση όλων, η πέμπτη σχέση είναι πάρα πολύ κοντά στην κλιμάκωση με την έκτη του bluemotion...

 

Θα συμφωνήσω πως είναι κακό κάποιοι να το θάβουν χωρίς να το έχουν οδηγήσει καν. Και εγώ είχα αμφιβολίες για κάποια πράγματα, όπως πχ την καραμέλα του ημιάκαμπτου, αλλά είναι καθαρά ψυχολογικό, γιατί το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται απλά άψογα. Γενικά, πολλές φορές απέχει το τι διαβάζουμε σε κριτικές κλπ, απ την πραγματικότητα.

 

Ας το δοκιμάσει κάποιος που προτιμάει κάποιο άλλο μοντέλο (όχι λόγω εμφάνισης ή τιμής) και να μας πει τι τον χάλασε.

Edited by PiNiOn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου PiNiOn. Ορισμένοι σε αυτο το φόρουμ έχουν σπασει όλα τα κοντέρ στο να κατηγορούν το 7αρι και όχι μόνο στο θέμα της πίσω ανάρτησης αλλά και σε αλλά πολλά. Αν διαβάσεις και παλαιότερα ποστ θα βάλεις τα γέλια. Μέχρι και τα πεντάλ τους ενοχλούν....Μερικές φορές έχω την εντύπωση οτι είμαι σε φόρουμ όχι της VW.

Τέλος επειδή έχω οδηγήσει το TDI δεν έχω να του καταλογίζω κάποιο μείον για τη πίσω ανάρτηση συγκρίνοντας το με δικό μου. Το αμάξι για το σκοπό που έχει φτιαχτεί είναι σούπερ αν και προσωπικά θα το ήθελα λίγο πιο δυνατό σε ιπποδύναμη και αυτός ήταν ο λόγος που επέλεξα βενζίνη. Σαφώς όμως είναι από τα πιο οικονομικά στη κατηγορία του και αυτό είναι πολύ θετικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν το κατηγορεί κανείς.

Κανείς δεν είπε ότι είναι χειρότερο αμάξι λόγο του ημιάκαμπτου άξονα απλά είναι ότι είναι πισωγύρισμα όταν δύο γενιές πίσω χρησιμοποιείς πολλαπλών συνδέσμων από το αρχικό μοντέλο των 80 ίππων να έρχεσαι δύο γενιές μετά να λες ότι θα το βάζεις από τα 120 και πάνω.

δεν χάνει σε κρατήματα αλλά χάνει σε άνεση με τον ημιάκαμπτο και δεν είναι τόσο "παιχνιδιάρικο"

 

τώρα όσο αφορά το 5αρι σασμάν δεν υπάρχει κάτι κακό πολλά μοντέλα diesel έχουν 5αρι αλλά έρχεσαι και στον αντίλογο ότι η audi για τον ίδιο κινητήρα πλέον βάζει 6αρι.

 

εάν είχα την οικονομική δύναμη να αλλάξω αυτοκίνητο σίγουρα το golf 7 θα ήταν μέσα στις επιλογές μου και μπορεί και η τελική επιλογή.

 

καλορίζικο σε όλους ;) ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν το κατηγορεί κανείς.

Κανείς δεν είπε ότι είναι χειρότερο αμάξι λόγο του ημιάκαμπτου άξονα απλά είναι ότι είναι πισωγύρισμα όταν δύο γενιές πίσω χρησιμοποιείς πολλαπλών συνδέσμων από το αρχικό μοντέλο των 80 ίππων να έρχεσαι δύο γενιές μετά να λες ότι θα το βάζεις από τα 120 και πάνω.

δεν χάνει σε κρατήματα αλλά χάνει σε άνεση με τον ημιάκαμπτο και δεν είναι τόσο "παιχνιδιάρικο"

 

τώρα όσο αφορά το 5αρι σασμάν δεν υπάρχει κάτι κακό πολλά μοντέλα diesel έχουν 5αρι αλλά έρχεσαι και στον αντίλογο ότι η audi για τον ίδιο κινητήρα πλέον βάζει 6αρι.

 

εάν είχα την οικονομική δύναμη να αλλάξω αυτοκίνητο σίγουρα το golf 7 θα ήταν μέσα στις επιλογές μου και μπορεί και η τελική επιλογή.

 

καλορίζικο σε όλους ;) ;)

παιδιά δεν το κατηγορεί κανείς.

Κανείς δεν είπε ότι είναι χειρότερο αμάξι λόγο του ημιάκαμπτου άξονα απλά είναι ότι είναι πισωγύρισμα όταν δύο γενιές πίσω χρησιμοποιείς πολλαπλών συνδέσμων από το αρχικό μοντέλο των 80 ίππων να έρχεσαι δύο γενιές μετά να λες ότι θα το βάζεις από τα 120 και πάνω.

δεν χάνει σε κρατήματα αλλά χάνει σε άνεση με τον ημιάκαμπτο και δεν είναι τόσο "παιχνιδιάρικο"

 

τώρα όσο αφορά το 5αρι σασμάν δεν υπάρχει κάτι κακό πολλά μοντέλα diesel έχουν 5αρι αλλά έρχεσαι και στον αντίλογο ότι η audi για τον ίδιο κινητήρα πλέον βάζει 6αρι.

 

εάν είχα την οικονομική δύναμη να αλλάξω αυτοκίνητο σίγουρα το golf 7 θα ήταν μέσα στις επιλογές μου και μπορεί και η τελική επιλογή.

 

καλορίζικο σε όλους ;) ;)

για το θέμα της άνεσης διαφωνώ μαζί σου και σε προκαλώ να κανείς test drive και στα δυο αυτοκίνητα με διαφορετική την πίσω ανάρτηση και θα διαπιστώσεις και μόνος σου οτι δεν υπάρχει καμϊα διαφορά. Όσο για το παιχνιδιάρικο που λες, πόσο παιχνιδιάρικο να είναι ένα ντίζελ με 105 άλογα?....καθόλου θα έλεγα
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το θέμα της άνεσης διαφωνώ μαζί σου και σε προκαλώ να κανείς test drive και στα δυο αυτοκίνητα με διαφορετική την πίσω ανάρτηση και θα διαπιστώσεις και μόνος σου οτι δεν υπάρχει καμϊα διαφορά. Όσο για το παιχνιδιάρικο που λες, πόσο παιχνιδιάρικο να είναι ένα ντίζελ με 105 άλογα?....καθόλου θα έλεγα

Φιλε συγγνώμη αλλά κανείς λάθος. Επειδή είναι το 14ο αυτοκίνητο που έχω είναι και το 3ο diesel πίστεψε ότι με 25 κιλά ροπής για την καθημερινή χρήση είναι αρκετά παιχνίδιαρικο. Μπορεί να μην έχει την δύναμη και το στροφαρισμα ενός vti αλλά το χαίρομαι αρκετά.

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φιλε συγγνώμη αλλά κανείς λάθος. Επειδή είναι το 14ο αυτοκίνητο που έχω είναι και το 3ο diesel πίστεψε ότι με 25 κιλά ροπής για την καθημερινή χρήση είναι αρκετά παιχνίδιαρικο. Μπορεί να μην έχει την δύναμη και το στροφαρισμα ενός vti αλλά το χαίρομαι αρκετά.

Gesendet von meinem GT-I9505 mit Tapatalk

Δεν διαφωνώ μαζί σου για το θέμα ροπής αλλά παιχνιδιάρικο δεν το λες. Και εγώ έχω diesel στην οικογένεια, fiat 500 με 95ps και 20,5 κιλά ροπής, πολύ πιο ελαφρύ από golf, μόνο 980 κιλά, πολύ πιο ευέλικτο και ίσως πιο γρήγορο σε επιτάχυνση, αλλά αν και μικρό σε μέγεθος με δυσκολία θα το έλεγα παιχνιδιάρικο από θέμα επιδόσεων. Σε άλλα πράγματα ναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου για το θέμα ροπής αλλά παιχνιδιάρικο δεν το λες. Και εγώ έχω diesel στην οικογένεια, fiat 500 με 95ps και 20,5 κιλά ροπής, πολύ πιο ελαφρύ από golf, μόνο 980 κιλά, πολύ πιο ευέλικτο και ίσως πιο γρήγορο σε επιτάχυνση, αλλά αν και μικρό σε μέγεθος με δυσκολία θα το έλεγα παιχνιδιάρικο από θέμα επιδόσεων. Σε άλλα πράγματα ναι.

 

Ενώ ένα Diesel με 184 αλογατάκια;;; :)8)

Link to comment
Share on other sites

Κάνει και αλλα... :)

http://youtu.be/-e0sLt7ZVEE

 

HAHAHAHAAHAHAAHA

 

Αυτό είναι καλό ρε θα φαινόμαστε πιο αδύνατοι κατα την επιτάχυνση χαχααχα! Δεν μου λες κάνει και άλλα μαγικά που δεν ξέρουμε;

Link to comment
Share on other sites

Ποτε βγαινει η νεα εκδοση με τον tdi 1.4-105ps ? TΤον εβαλε στο polo fl 2014...ξερουμε ποτε θα βγει ? Πιστευω θα ειναι 10-15% ποιο οικονομικος απο τον τωρινο + ποιο ελαφρυς...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά δεν το κατηγορεί κανείς.

Κανείς δεν είπε ότι είναι χειρότερο αμάξι λόγο του ημιάκαμπτου άξονα απλά είναι ότι είναι πισωγύρισμα όταν δύο γενιές πίσω χρησιμοποιείς πολλαπλών συνδέσμων από το αρχικό μοντέλο των 80 ίππων να έρχεσαι δύο γενιές μετά να λες ότι θα το βάζεις από τα 120 και πάνω.

δεν χάνει σε κρατήματα αλλά χάνει σε άνεση με τον ημιάκαμπτο και δεν είναι τόσο "παιχνιδιάρικο"

 

τώρα όσο αφορά το 5αρι σασμάν δεν υπάρχει κάτι κακό πολλά μοντέλα diesel έχουν 5αρι αλλά έρχεσαι και στον αντίλογο ότι η audi για τον ίδιο κινητήρα πλέον βάζει 6αρι.

 

εάν είχα την οικονομική δύναμη να αλλάξω αυτοκίνητο σίγουρα το golf 7 θα ήταν μέσα στις επιλογές μου και μπορεί και η τελική επιλογή.

 

καλορίζικο σε όλους ;) ;)

Θα απαντούσα στα παραπάνω σχόλια, αλλά με κάλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ το σχόλιό σου.

Δεν έχω καμμία πρόθεση να θάψω κανένα αυτοκίνητο.

Όπως, βέβαια, δεν έχω τα μάτια καρφωμένα μόνο στη VW.

Δε σημαίνει ότι είναι ένα κακό αυτοκίνητο το Diesel 7άρι ή ότι δε δουλεύει σωστά.

Όταν πήρα το Golf άκι μου το 2007, ο TSI 140HP ήταν πολύ μπροστά.

Αυτή τη στιγμή το 7άρι Diesel δεν είναι μπροστά από τους ανταγωνιστές και αν έπαιρνα αυτοκίνητο θα πήγαινα μάλλον σε BMW.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.