Jump to content
alekos9

Golf 7 Tsi- Υποψήφιος αγοραστής μεταχειρισμένου [Γενική Συζήτηση]

Recommended Posts

Εγώ τα έχω οδηγήσει και τα δύο.

 

Μπορεί να είναι και τα δύο (1.6tdi /1.2tsi)  105ps, αλλά αν δει κανείς την καμπύλη ροπής (και ισχύος αντίστοιχα), δεν έχουν καμία σχέση και είναι λογικό αφού μιλάμε για diesel vs βενζίνη.

 

Γενικά τα νούμερα των Diesel τα αδικούν, γιατί δεν αντιπροσωπεύουν το πόσο σβέλτα μπορούν να κινηθούν. Η ισχύς, είναι η ροπή x στροφές (rpm) x ένα συντελεστή. Οπότε ενα 1.6tdi βγάζει μόνο 105ps, γιατί πολύ απλά βγάζει την ροπή του σε χαληλές στροφές. Αν την έβγαζε σε περισσότερες στροφέςμ θα είχε κ περισσότερα ps. Αντίθετα το TSI έχει χαμηλότερη ροπή αλλά σε ψηλότερες στροφές. Αν είχε περισσότερη ροπή στις στροφές αυτές, θα είχε περισσότερα ps.

 

Οδηγικά:

 

Το 1.6TDI έχει περισσότερη ροπή και ειδικά στις χαμηλές (λογικό), οπότε στις χαμηλές μέχρι και τις μεσαίες νιώθεις το ξέσπασμα αν το πατήσεις, ενώ στις ψηλές κρεμάει.

 

Το 1.2TSI συμπεριφέρεται περισσότερο σαν ατμοσφαιρικό, είναι πιο γραμμικό, χωρίς ιδιαίτερα ξεσπάσματα κλπ.

 

Στην πράξη και σε μικτές συνθήκες, θεωρώ το 1.6TDI πιο σβέλτο και με περισσότερο νεύρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω οδηγησει μονο το tdi.θυμαμαι οτι το μονο αρνητικο ηταν οτι ηταν πολυ αδυναμο μεχρι να μπει το turbo.

ετσι ειναι και το tsi 105ps?εχει μεγαλο lag?

πιο ξεκουραστο ποιο θεωρεις απο τα δυο?

Link to comment
Share on other sites

Τι αυτονομία έχεις με ένα ρεζερβουάρ στο TDI??

 

Σε leasing Citroen C4 1.600 που έχω είδα 790 χλμ με το 1ο γέμισμα εντός πόλης όλα. Είναι τεράστια η διαφορά...!

Σήμερα που το φούλαρα κοίταξα αυτονομία αφού είχα ήδη κάνει 55 χλμ σε αυτοκινητόδρομο και έδειχνε 790.

Link to comment
Share on other sites

εχω οδηγησει μονο το tdi.θυμαμαι οτι το μονο αρνητικο ηταν οτι ηταν πολυ αδυναμο μεχρι να μπει το turbo.

ετσι ειναι και το tsi 105ps?εχει μεγαλο lag?

πιο ξεκουραστο ποιο θεωρεις απο τα δυο?

το 105αρι το τσι, κατω απτις 1800 ειναι κουφιο..και λαγκ εχει και αδυναμο ειναι...τουλαχιστον κατα τη δικη μου κριση και στο δικο μου αμαξι πολο τσι 105ps..

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα που το φούλαρα κοίταξα αυτονομία αφού είχα ήδη κάνει 55 χλμ σε αυτοκινητόδρομο και έδειχνε 790.

Έκανα 452 χλμ και δεν έχει φτάσει στη μέση το ντεπόζιτο, ο δείκτης είναι λίγο πριν τη μέση. Άρα η αυτονομία είναι ικανοποιητικότατη.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα 452 χλμ και δεν έχει φτάσει στη μέση το ντεπόζιτο, ο δείκτης είναι λίγο πριν τη μέση. Άρα η αυτονομία είναι ικανοποιητικότατη.

 

Δώσε πόνο ! :) Ξεχνάμε να βάλουμε πετρέλαιο στο τέλος :) πολύ χαλαρή οδήγηση όμως ε;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους κατόχους με golf7 ότι έχει βγει πρόσφατα update που αφορά το σύστημα πέδησης. Πέρασα σήμερα από εξουσιοδοτημένο για κάρτα καυσαερίων και μου το πέρασαν. Τοποθετούν και ένα αυτοκόλλητο στη κολόνα του οδηγού για το συγκεκριμένο update.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους κατόχους με golf7 ότι έχει βγει πρόσφατα update που αφορά το σύστημα πέδησης. Πέρασα σήμερα από εξουσιοδοτημένο για κάρτα καυσαερίων και μου το πέρασαν. Τοποθετούν και ένα αυτοκόλλητο στη κολόνα του οδηγού για το συγκεκριμένο update.

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πόση ώρα κάνουν να περάσουν το update ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πόση ώρα κάνουν να περάσουν το update ?

Περίπου 15-20 λεπτά έκαναν και μετά δοκιμή στο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο που μου παρακολουθεί το αυτοκίνητο για τον καθιερωμένο δωρεάν θερινό έλεγχο 30 σημείων και έλεγχο του a/c.

Να ενημερώσω ότι μου άλλαξαν την ντίζα στάθμης λαδιού διότι το μήκος της ήταν ελάχιστα μεγαλύτερο από το προβλεπόμενο και υπήρχε οδηγία ανάκλισης από το εργοστάσιο. Το αμάξι μου είναι παραγωγής 3/13.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω τους κατόχους με golf7 ότι έχει βγει πρόσφατα update που αφορά το σύστημα πέδησης. Πέρασα σήμερα από εξουσιοδοτημένο για κάρτα καυσαερίων και μου το πέρασαν. Τοποθετούν και ένα αυτοκόλλητο στη κολόνα του οδηγού για το συγκεκριμένο update.

μεχρι στιγμής καλα τα παει το 7αρι με 3 ανακλήσεις.....

 

βαλε και την update για το dsg 7

 

 

πραγματικα όμως κάθε χρόνο και χειρότερα....

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

ενταξει το οτι εκαναν ανακληση για κοντυτερη βεργα λαδιου και για ενα update στα φρενα δε σημαινει απαραιτητα οτι ειναι προβληματικο αμαξι,ανακληση γινεται και για βελτιωσεις οχι μονο για αστοχιες..

Link to comment
Share on other sites

Το εγραψα και σε αλλο θεμα,αρπαξτε την ευκαιρια της κρισης που χαριζει τα 20Vt.

+1....εσυ ποτε θα αρπαξεις ενα 20vt.....αφου εχειις το απλο χωρις -t..

 

υ.γ οτι τσιμπαει λαδι(σε λογικα πλαισια-οχι φριτεζα) δεν σπαει....

 

 

φαντάσου να πας να φρενάρεις με το dsg7 και το συστημα πεδησης σου να μην ανταποκρινετε των περιστασεων...δεν ξερω αν ειναι συνδιαστικο το θεμα ,αλλα αυτο που ξερω ειναι οτι δεν θα ηθελα να με οδηγει το αμάξι και όχι εγώ αυτο.

 

9/10 που αλλαξαν βαλβολινες στο 7αρι σασμαν λενε οτι εχει πιο αμεση ανταπόκριση ιδιαίτερα στο κατέβασμα.....

 

το θεμα με την vw ειναι οτι και προβλημα να εχει ...ΔΕΝ εχει τα @ρχιδι@ σαν αλλους κατασκευαστες να το παραδεχθει και να κανει recall με δωρεαν τα παντα και αοριστου χρονου και εγγυησης οπως γίνετε σε  ενα σωστο recall (θυμηθειτε δισκο-πλατο στα 5αρια και 6αρια ,συγχρόνιζε 2αρας κλπ.)....εδω και μια 10 ετια το ιδιο βιολι.....

Edited by xristos/red tornado
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μεχρι στιγμής καλα τα παει το 7αρι με 3 ανακλήσεις.....

 

βαλε και την update για το dsg 7

 

 

πραγματικα όμως κάθε χρόνο και χειρότερα....

Αν καταλαβαίνεις έτσι τα προβλήματα στα αυτοκίνητα επειδή η βέργα που μετράμε τα λάδια είναι μισό πόντο πιο μακριά ή πιο κοντή δεν έχω λόγια να εκφραστώ. Το αμάξι σε γενικές γραμμές είναι ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΟ και καλό είναι ορισμένοι αδιάβαστοι τα το καταλάβετε. Από τα χέρια μου έχουν περάσει τόσο το 5αρι όσο και το 6αρι και έχω απόλυτη κρίση και άποψη. Μέχρι και σήμερα έχω κάνει 20000χλμ σε 14 μήνες και το 7αρι δεν έχει κάνει κιχ. Ούτε λάδια δεν έχω αλλάξει και δεν έχει κάψει γραμμάριο. Καλό λοιπόν είναι να αξιολογούμε τα προβλήματα και όχι να θεωρούμετο αμάξι προβληματικό για μισό πόντο διαφορά στη βέργα..... :fool: :fool: :fool: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλα απο αυτα που ειπα σε αυτο εμεινες στην βεργα!?μπραβο σου και μακάρι να σου βγει απροβληματιστο.....dsg7 ο χαμος....σε λιγο που θα βαρανε και τα act  θα κλαψουν μανουλες.γιατι κακα τα ψεματα beta-testers μας εχει κανει η vw

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

....δεν ξερω αν θα "βαρεσει" το act....και δεν με ενδειαφερει λογω εγγυησης....αυτο που ξερω ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν εχει κανει κιχ ουτε στην καταναλωση.....5.8 λτ τα 100κμ με σταθερη ταχυτητα 110 για 200χμ....7.2λ με 190+ για αλλα 100 χμ....ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το 7αρι απο ολα οσα προσφερει.

 

 

http://youtu.be/MI94PjIjIpk

Edited by Rocky
Link to comment
Share on other sites

....δεν ξερω αν θα "βαρεσει" το act....και δεν με ενδειαφερει λογω εγγυησης....αυτο που ξερω ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν εχει κανει κιχ ουτε στην καταναλωση.....5.8 λτ τα 100κμ με σταθερη ταχυτητα 110 για 200χμ....7.2λ με 190+ για αλλα 100 χμ....ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το 7αρι απο ολα οσα προσφερει.

Πέστα ρε Rocky γιατί θα μας τρελλάνουνε εδώ μέσα. Έχω βαρεθεί τα θαθαθαθαθαθα ...με τις βλάβες που θαθαθαθα βγάλει το 7αρι και δεν τις βγάζει. Δηλαδή εμείς που το έχουμε, το οδηγούμε και το χαιρόμαστε είμαστε από άλλο ανέκδοτο.

Νάτανε η ζήλεια ψώρα.......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και να μην ξεχνιομαστε  τι αποφασισαν 87 ειδικοι απο 35 χωρες.........

 

http://www.ukipme.com/engineoftheyear/new_engine.php

 

 

 

και να μερικοι λογοι για την αποφαση τους.....

post-24464-0-28991300-1401317377_thumb.p

post-24464-0-03343700-1401317393_thumb.p

post-24464-0-01152600-1401317405_thumb.p

post-24464-0-34358300-1401317453_thumb.p

post-24464-0-67387000-1401317473_thumb.p

post-24464-0-71943900-1401317491_thumb.p

Edited by Rocky
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

....δεν ξερω αν θα "βαρεσει" το act....και δεν με ενδειαφερει λογω εγγυησης....αυτο που ξερω ειναι οτι μεχρι στιγμης δεν εχει κανει κιχ ουτε στην καταναλωση.....5.8 λτ τα 100κμ με σταθερη ταχυτητα 110 για 200χμ....7.2λ με 190+ για αλλα 100 χμ....ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο το 7αρι απο ολα οσα προσφερει.

 

Καλά εντάξει, δεν το λες και καλό νούμερο, με μακρύ σασμάν (χαμηλόστροφη οδήγηση) και υψηλή ροπή (ελαστικότητα κι άνετη οδήγηση)..  Τόσο καίω εγώ, με πλήρη ΦΠΕ θεόκοντο σασμάν (υψηλόστροφη οδήγηση) και πολύ μικρότερη ροπή, στα 120-130 χλμ (1.6 fsi)...

 

 

 

Πέστα ρε Rocky γιατί θα μας τρελλάνουνε εδώ μέσα. Έχω βαρεθεί τα θαθαθαθαθαθα ...με τις βλάβες που θαθαθαθα βγάλει το 7αρι και δεν τις βγάζει. Δηλαδή εμείς που το έχουμε, το οδηγούμε και το χαιρόμαστε είμαστε από άλλο ανέκδοτο.

Νάτανε η ζήλεια ψώρα.......

Καλά όλα τα άλλα, αλλά αυτό το τελευταίο λίγο υπεροπτικό δεν είναι, συμφορουμίτη; Δηλαδή, εσύ πιστεύεις οτι εδώ όλοι δεν έχουν τα χρήματα να πάρουν το 7άρι και σε ζηλεύουν;;  Προσωπικά θα σε ζήλευα αν έστω σε 7άρι έπαιρνες το GTD  κι όχι ένα αυτοκίνητο που κάθε φορά όταν εναλλάσει τους κυλίνδρους θα είσαι με τον φόβο αν μείνει μόνιμα με τους 2 (για παράδειγμα) για να καίει το "εντυπωσιακό" νούμερο των 5,8l/100km με 110km/h... ;) 

Όσο για τις βλάβες, περιμένεις δηλαδή πότε θα σου βγάλει κι επειδή δεν βγάζει νιώθεις δικαιωμένος; Κανείς δεν εύχεται να σου βγάλει αγαπητέ μου, ούτε εσένα αλλά ούτε κάποιον άλλον από εδώ μέσα και γενικώς,...  Ήμαρτον!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρίσκω εντυπωσιακό ... 4 άτομα ( ο ένας 120 κιλά) με αποσκευές ... Ακόμα και με την αγκυρα μέσα.... η γκολφω έκανε προσπερασεις στο δομοκο... Ο χοντρός έσκασε στα γέλια που δεν κατάφερε να σταματήσει την γκολφω στην ανηφόρα....

Link to comment
Share on other sites

.... Απο ενδιαφέρον.... με ποιον τροπο ακριβώς πιστεύετε οτι το act κάποια μέρα θα κολλήσει και θα γίνει 2κυλινδρο;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγω το βρίσκω εντυπωσιακό ... 4 άτομα ( ο ένας 120 κιλά) με αποσκευές ... Ακόμα και με την αγκυρα μέσα.... η γκολφω έκανε προσπερασεις στο δομοκο... Ο χοντρός έσκασε στα γέλια που δεν κατάφερε να σταματήσει την γκολφω στην ανηφόρα....

 

Τότε οκ.. Δεν το διευκρίνησες από την αρχή!

Αν ήσουν μόνος,  πραγματικά δεν θα το δικαιολογούσα.. Διότι, υποτίθεται για τους λόγους που προανέφερα αλλά και της νέας του τεχνολογίας+μειωμένο βάρος κλπ κατασκευάστηκε για να καίει ακόμη λιγότερο από το απερχόμενο 6άρι!

 

.... Απο ενδιαφέρον.... με ποιον τροπο ακριβώς πιστεύετε οτι το act κάποια μέρα θα κολλήσει και θα γίνει 2κυλινδρο;;;

Επειδή τα VW φημίζονται για ηλεκτρονικά τους μέρη.... Εντάξει, αυτό είναι το λιγότερο, γιατί είναι εργοστασιακά κατασκευασμένο να λειτουργεί κι έτσι, οπότε δε σου κακοφαίνεται αν γίνει η στραβή όπως πχ να σου καεί ο πολλαπλασιαστής από ένα  tsi 160άρι...

Με πιθανή προβληματική πολλαπλή εξαγωγής, όμως, τι κάνεις που είναι ενσωματωμένη με το μπλοκ του κινητήρα; Δεν το έχω μελετήσει καλά για να πω την αλήθεια, ούτε μου κίνησε την περιέργεια όμως για να ακριβολογήσω, αλλά είναι κι αυτό ένα θέμα που αναρωτάτε κανείς;.. Ειλικρινά αν το έκαναν σαν το γνώριμο 122άρι με ιμάντα, μεγαλύτερη τουρμπίνα, καινούριο μεταβλητό και κάποιες μικροαλλαγές ακόμη από τα νέα μοτέρ δεν νομίζω να υπήρχε πιο αξιόπιστη λύση για αυτοκίνητο σημερινής εποχής...

Link to comment
Share on other sites

Καλά εντάξει, δεν το λες και καλό νούμερο, με μακρύ σασμάν (χαμηλόστροφη οδήγηση) και υψηλή ροπή (ελαστικότητα κι άνετη οδήγηση)..  Τόσο καίω εγώ, με πλήρη ΦΠΕ θεόκοντο σασμάν (υψηλόστροφη οδήγηση) και πολύ μικρότερη ροπή, στα 120-130 χλμ (1.6 fsi)...

 

 

 

Καλά όλα τα άλλα, αλλά αυτό το τελευταίο λίγο υπεροπτικό δεν είναι, συμφορουμίτη; Δηλαδή, εσύ πιστεύεις οτι εδώ όλοι δεν έχουν τα χρήματα να πάρουν το 7άρι και σε ζηλεύουν;;  Προσωπικά θα σε ζήλευα αν έστω σε 7άρι έπαιρνες το GTD  κι όχι ένα αυτοκίνητο που κάθε φορά όταν εναλλάσει τους κυλίνδρους θα είσαι με τον φόβο αν μείνει μόνιμα με τους 2 (για παράδειγμα) για να καίει το "εντυπωσιακό" νούμερο των 5,8l/100km με 110km/h... ;) 

Όσο για τις βλάβες, περιμένεις δηλαδή πότε θα σου βγάλει κι επειδή δεν βγάζει νιώθεις δικαιωμένος; Κανείς δεν εύχεται να σου βγάλει αγαπητέ μου, ούτε εσένα αλλά ούτε κάποιον άλλον από εδώ μέσα και γενικώς,...  Ήμαρτον!

Καταρχάς φίλε μου για να διευκρινήσουμε κάτι, αυτό που έγραψα δεν έχει καμιά δόση ειρωνείας ή υπεροπτισμού όπως αναφέρεις και βέβαια ΣΑΦΩΣ και δεν πιστεύω ότι και άλλοι δεν μπορούν να αγοράσουν το συγκεκριμένο αμάξι. Αν όμως διαβάσεις καλά, σε αυτό το σάιτ, μόλις βγήκε το 7αρι και αρχίσαμε να ποστάρουμε οι κάτοχοι, περισσότερο χολή φάγαμε παρά θετικά σχόλια για το αμάξι. Αρκετοί ειρωνεύονται και ποστάρουν για τα προβλήματα που ΘΑ μας βγάλει το αμάξι. Και εσύ ακόμα παρασύρεσε και λες ''.....θα είσαι με τον φόβο αν μείνει μόνιμα.....κλπ''. Έχεις γνώση τι εστί act?, γνωρίζεις ότι δεν είναι κάτι νέο στην αυτοκίνηση και ότι είναι κάτι που χρησιμοποιείται πολλά πολλά χρόνια σε φορτηγά και σε άλλα οχήματα? Τέλος πάντων για να κλείσει αυτό το θέμα επειδή είχα πριν όπως έχω αναφέρει και το 5αρι και το 6αρι είναι αντίστοιχα ένα 2 και 1 κλικ καλύτερο, όπως είμαι σίγουρος πως όταν βγει το 8αρι θα είναι 1 κλικ καλύτερο από αυτό που έχω τώρα. Προς το παρόν έχω κάνει 20000χλμ απροβλημάτιστα και οικονομικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.