Jump to content
vwfighter

T- Cross - (Νέο Μοντέλο - Υποψήφιος Αγοραστής - Εντυπώσεις) Γενική Συζήτηση

Recommended Posts

Πρεμιέρα στις 25 Οκτωβρίου για το νέο VW T-Cross

 

https://www.4troxoi.gr/epikairotita/kosmos/premiera-stis-25-oktovrioy-gia-neo-vw-t-cross

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Ειμαι σε ερευνα για αγορα  μικρο crossover με ταβανι τα 19.000, απο αυτα που εχω δει μου αρεσει το t-cross life.  ( δεν με ενδιαφερουν οι εχτρα τεχνολογιες)

Λογω του οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο για τεστ ντραιβ  εδω που ειμαι, θα ηθελα να μου πει εντυπωσεις καποιος κατοχος, για κινητηρα βενζινη 1000ρι  115 ιπποι χειροκινητο (αυτο με ενδιαφερει)

 

Χρηση του αυτοκικνητου θα ειναι 25 χιλιομετρα σε εθνικη 5 μερες την βδομαδα και κοντινες εξορμησεις ταξιδια σε επαρχιακο δρομο χωριο κ.τ.λπ  1-2 φορες το μηνα  με μαξιμουμ τα 200 χιλιομετρα. ( 2 ατομα) χωρις παιδια 

 

Χωρις να γνωριζω γιατι δεν ειχα πριν wv  θελω να ρωτησω αν εχει ακουστει καποιο  θεμα -προβλημα η οπως  ακουω για  τρικιλινδρους κινητηρες που λενε οτι αργοτερα  με τα πολλα χιλιομετρα  ισως  εχει καποια προβληματα αντι τετρακιλινδρου.  αμαξι παιρνω και το κραταω  μια δωδεκαετια

 

Εχω καταληξει σε αυτο λογω των συμπαγες διαστασεων, και το σημαντικοτερο ο ησυχος κινητηρας του ο μη θορυβος μεσα στην καμπινα.

Που φανταζομαι θα ειναι το ιδιο με το πολο ιδιο κινητηρα που εχω οδηγησει, και απο επιδοσεις εμενα με καλυψε. νομιζω οτι δεν θα χρειαζομουν παραπανω δυναμη με την οδηγηση που κανω.

 

Αλλο ενα που οδηγησα και μου αρεσε ( αν και το αναφερω σε λαθος φορουμ, αν θελετε  διαγραψτε αυτη την ενοτητα?  δεν προλαβα να διαβασω κανονισμους)

ηταν το capture με κινητηρα τετρακιλινδρο 1300 130 ιπποι. 

Τ-cross σε σχεδιασμο μου αρεσει καλυτερα χωρις να το εχω οδηγησει ομως,  

 

Καποιος κατοχος ας γραψει την αποψη του εδω,  αξιοπιστια ?κλισεις του αμαξωματος στον δρομο?    αν εχουν ακουστει γενικα προβληματα σε  μοντελο και κινητηρα αυτο?  αν και ειναι φρεσκο ακομα)  

 

Γνωμες?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μ,
Το έχω από τον Μάιο του 19’ και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Έχω δημιουργήσει και την ομάδα στο fb. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να με βρεις και εκεί!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, θα το τσεκαρω.  Ο ηχος του Κινητηρα ειναι οπως τον πρωτο μηνα που το πηρες?  εχω  ακουσει για κατι μικρους τριγμους στο ταμπλο, ( μερια συνοδηγου)  εχεις παρατηρησει κατι εσυ? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ο κινητήρας μετά από 8500χλμ είναι σαν την πρώτη μέρα. Και αν και για 95 άλογα το αυτοκίνητο και φορτωμένο δίνει τα ρέστα του! Αρσλάνογλου Ι. Θα με βρεις!


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το τρίξιμο μόλις μπήκε ο χειμώνας από τέλη Δεκέμβρη ξεκίνησε και σε μένα, έχω παραγγείλει κάτι ειδικά λάστιχα και τα περιμένω για να τα τοποθετήσω και βλέπουμε. Για αμάξι των 17400€ είναι άψογο απλά προσωπικά σπάστηκα γιατί ενώ έχουν προσέξει το polo στο εσωτερικό, στο T-Cross ήθελαν να κρατήσουν χαμηλά τις τιμές και κράτησαν τα ίδια υλικά με το T-Roc.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο, ετσι οπως περιγραφεις εχουν σχολιασει αλλοι 2 κατοχοι του t-cross. τους εβγαλε αυτο το θεμα σε θερμοκρασιες κατω τους 8 βαθμους.

Αν το λυσεις το προβλημα πες μου, αλλα καινουργιο αμαξι μηπως να εκανε η αντιπροσωπεια κατι καλυτερα που υπαρχει και η εγγυηση? 

δεν νομιζω να χρειαζεται διαδικασια να βγαζεις ταμπλο για να βαλεις αυτα τα ειδικά λάστιχα που λες. 

 

Παντως αυτο απο μονο του θα μπορουσε να με αποτρεψει για την αγορα του αυτοκινητου.

 

Σε ευχαριστω για τον χρονο σου και για την εμπειρια σου,  και για οτι νεοτερο τα λεμε εδω η στο φεις

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μ είναι όντως ντροπιαστικό για την εταιρεία αυτό το αποτέλεσμα αλλά πίστεψε με υπάρχουν χειρότερα σε αυτή την κατηγορία και μιλάω για προβλήματα μηχανικά. Η αντιρποσωπεία είπε ότι δεν υπάρχει προσωρινά κάποια λύση στο πρόβλημα παρά μόνο αν θέλω να μου βάλουν ένα σπρέι σιλικόνης προκειμένου να ελλατωθεί ο θόρυβος. Άλλο παλικάρι που του έβαλαν δεν έκανε τίποτα, οπότε την λύση δυστυχώς θα την δώσω μόνος μ. Είναι το μόνο σοβαρό θέμα που έχει το αυτοκίνητο το οποίο στα 17400€ (17200€ το πήρα εγώ μέσο γνωστών) αλήθεια δεν έχει τίποτα άλλο να ζηλέψει από τον ανταγωνισμό. Στο Arona θες 19400€ για να το πάρεις με τον ίδιο εξοπλισμό, στο Kamiq 20000€ οπότε για τα χρήματα του είναι ΑΨΟΓΟ!!! Πριν το αγοράσω τα πέρασα όλα από κόσκινο οπότε μπορώ να σου πω ότι σίγουρα θα χρειαστεί να δώσεις τουλάχιστον 20000€ για να πάρεις κάτι αξιόλογο και η διαφορά στην έκδοση με τα 115 άλογα(θέμα δύναμης κινητήρα) σε σχέση με τα 95 άλογα πραγματικά μηδαμινή! Θέλω να είμαι αρκετά αντικειμενικός ώστε να βοηθάω κόσμο που θέλει να διαθέσει τα χρήματα του σε ένα νέο αυτοκίνητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Γιαννη,

1 hour ago , ELNinio9 said:

Φίλε μ είναι όντως ντροπιαστικό για την εταιρεία αυτό το αποτέλεσμα αλλά πίστεψε με υπάρχουν χειρότερα σε αυτή την κατηγορία και μιλάω για προβλήματα μηχανικά. Η αντιρποσωπεία είπε ότι δεν υπάρχει προσωρινά κάποια λύση στο πρόβλημα παρά μόνο αν θέλω να μου βάλουν ένα σπρέι σιλικόνης προκειμένου να ελλατωθεί ο θόρυβος. Άλλο παλικάρι που του έβαλαν δεν έκανε τίποτα, οπότε την λύση δυστυχώς θα την δώσω μόνος μ. Είναι το μόνο σοβαρό θέμα που έχει το αυτοκίνητο το οποίο στα 17400€ (17200€ το πήρα εγώ μέσο γνωστών) αλήθεια δεν έχει τίποτα άλλο να ζηλέψει από τον ανταγωνισμό. Στο Arona θες 19400€ για να το πάρεις με τον ίδιο εξοπλισμό, στο Kamiq 20000€ οπότε για τα χρήματα του είναι ΑΨΟΓΟ!!! Πριν το αγοράσω τα πέρασα όλα από κόσκινο οπότε μπορώ να σου πω ότι σίγουρα θα χρειαστεί να δώσεις τουλάχιστον 20000€ για να πάρεις κάτι αξιόλογο και η διαφορά στην έκδοση με τα 115 άλογα(θέμα δύναμης κινητήρα) σε σχέση με τα 95 άλογα πραγματικά μηδαμινή! Θέλω να είμαι αρκετά αντικειμενικός ώστε να βοηθάω κόσμο που θέλει να διαθέσει τα χρήματα του σε ένα νέο αυτοκίνητο.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Να εισαι καλα Γιαννη,  πιστευω να βρεθει λυση ευκολη χωρις μεγαλες διαδικασιες.  Καλα κανεις και τα αναφερεις γιατι βοηθαει ολους τους υποψηφιους αγοραστες.

 Συμφωνω  σε ολα για το αυτοκινητο,  εξαλλου απο εξαρχης ηταν αυτο το compact b-suv που μου αρεσε!  και να σκεφτεις  δεν ηθελα  να παω σε wv group με τιποτα. 

 

Με την λογικη οτι το αμαξι εχω σκοπο να το κρατησω σιγουρα 10-12 χρονια , θελω να παρω με τους 115 ιππους γιατι εχω την εντυπωση οτι αργοτερα θα μου βγει σε καλο..

οδηγωντας παντως το πολο  με τον ιδιο κινητηρα 115 ιππους δεν μου φανηκε πολυ ζωηρο  και δεν ειμαι επιθετικος οδηγος, για το λογο αυτο παω στους 115.

Επαρχια που ειμαι εκδοση  life 115 ιππους με το μεταλλικο χρωμα 19.800 με το κλειδι στο χερι. αν ειχα καταληξει στους 95 θα το ειχα παραγγηλει ηδη)

 

Εχω αφησει πολυ καιρο το φεις, , ασε να τα βρω να ξαναμπω και σου στελνω αιτημα..  

 

Link to comment
Share on other sites

Να εισαι καλα Γιαννη,
Να εισαι καλα Γιαννη,  πιστευω να βρεθει λυση ευκολη χωρις μεγαλες διαδικασιες.  Καλα κανεις και τα αναφερεις γιατι βοηθαει ολους τους υποψηφιους αγοραστες.
 Συμφωνω  σε ολα για το αυτοκινητο,  εξαλλου απο εξαρχης ηταν αυτο το compact b-suv που μου αρεσε!  και να σκεφτεις  δεν ηθελα  να παω σε wv group με τιποτα. 
 
Με την λογικη οτι το αμαξι εχω σκοπο να το κρατησω σιγουρα 10-12 χρονια , θελω να παρω με τους 115 ιππους γιατι εχω την εντυπωση οτι αργοτερα θα μου βγει σε καλο..
οδηγωντας παντως το πολο  με τον ιδιο κινητηρα 115 ιππους δεν μου φανηκε πολυ ζωηρο  και δεν ειμαι επιθετικος οδηγος, για το λογο αυτο παω στους 115.
Επαρχια που ειμαι εκδοση  life 115 ιππους με το μεταλλικο χρωμα 19.800 με το κλειδι στο χερι. αν ειχα καταληξει στους 95 θα το ειχα παραγγηλει ηδη)
 
Εχω αφησει πολυ καιρο το φεις, , ασε να τα βρω να ξαναμπω και σου στελνω αιτημα..  
 



Εγώ είχα για πολλά χρόνια το Golf 4 , οδηγάω πολύ άσχημα σε φάση που το Golf ήθελε 1 λίτρο λάδι στους δυο μήνες και δεν είχε πειραχτεί τίποτα στο αμάξι. Δεν ήθελα να κάνω την χάρη στους Γερμανούς και να ξανά πάω σε VW έτσι αποφάσισα για περίπου 6 μήνες να ασχοληθώ εντατικά με το ψάξιμο όποτε γυρισα όλες τις αντιπροσωπίες και ήμουν ένα βήμα από το T-Roc αλλά με είχε πονέσει η τιμή του με τα 22500€, έτσι αφού δυσανασχέτησα ο πωλητής αρχές του 19’ μου είχε πει να κάνω υπομονή γιατί θα έρθει καινούργιο μικρό SUV. Έτσι περίμενα συνέχισα και το ψάξιμο ξανά και ανταμείφθηκα!!! Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου συμφωνώ ότι θα σε βοηθήσει μελλοντικά για κάποια μεταπώληση αλλά πίστεψε με πέρα από τον κινητήρα και το σασμάν η έκδοση life δεν έχει καμία διαφορά, καλύτερα να πας στην έκδοση Style που έχει και το adaptive cruise control το οποίο είναι πολύ καλό εργαλείο!
Οδηγάω με την δουλειά μου και εγώ το νέο polo στην πλούσια έκδοση του Diesel με τα 95 άλογα και είναι σκυλί και πολύ δυνατό αμάξι πραγματικά!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα πρώτο ποστ

Ειμαι σε διαδικασια αλλαγης αυτοκινήτου με τον ερχομο δευτερου παιδιου

Τα χρηματα δε φτανουν τα 20.000 οποτε θα θελα γνωμες απο τα μελη (με δοσεις θα το παρω... Αρκετες). Το πορτοκαλι ελεγα βενζινη. Ετσι κ αλλιως δεν κανω πολλα χλμ πλεον. 

T cross η t roc? Τρεχει καποια προσφορα? 

Πλεον δεν κανω συχνα ταξιδια. Μονο πολη καθημερινα επαρχια. Μια το μηνα ενα μικρο ταξιδακι ισως και διακοπές καλοκαιρι. 

Αυτο με το τριξιμο τι φαση τελικα? Ευχαριστω. 

Edited by Stef4
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα πρώτο ποστ
Ειμαι σε διαδικασια αλλαγης αυτοκινήτου με τον ερχομο δευτερου παιδιου
Τα χρηματα δε φτανουν τα 20.000 οποτε θα θελα γνωμες απο τα μελη (με δοσεις θα το παρω... Αρκετες). Το πορτοκαλι ελεγα βενζινη. Ετσι κ αλλιως δεν κανω πολλα χλμ πλεον. 
T cross η t roc? Τρεχει καποια προσφορα? 
Πλεον δεν κανω συχνα ταξιδια. Μονο πολη καθημερινα επαρχια. Μια το μηνα ενα μικρο ταξιδακι ισως και διακοπές καλοκαιρι. 
Αυτο με το τριξιμο τι φαση τελικα? Ευχαριστω. 

Έχεις fb φίλε μ; Σε ρωτάω γιατί έχω φτιάξει την ομάδα με τα T-Cross για να μπορέσεις να βγάλεις μια άκρη από τα μέλη που έχουν γράψει και έχουν και εμπειρίες από την χρήση με τις οικογένειες τους !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Γραψτε εδω παιδακια, να μαθαινουμε κι εμεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γραψτε εδω παιδακια, να μαθαινουμε κι εμεις


Sent from my iPhone using Tapatalk

Εννοείται και θα γράφουμε και εδώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εάν φτάνουν τα κουκιά t roc γιατί το μεγάλο γίνεται μικρό το αντίστροφο δεν...εάν πάλι είσαι οριακά κοίταξε το skoda kamig. 

Εγώ είμαι 1,74 και όταν έφτιαξα το κάθισμα του συνοδηγού ( Tcross στην περασμένη έκθεση)  στα μέτρα μου και πήγα πίσω τράβηξα το πόδι και με τα δύο χέρια για να βγω...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ το έχω ένα χρόνο και, το αμάξι είναι πρακτικότατο αλλά για δυο παιδιά μωρά με τα τσιμπράγκαλα τους και βαλίτσες για διακοπές δεν κάνει κανένα από τα B suv , θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερη κατηγορία εκτός και αν βάλεις μπαγκαζιέρα όπως έκανα και εγώ! Θα μιλήσω τελείως αντικειμενικά το T-Cross στην τιμή της βασικής έκδοσης (αυτή έχω εγώ) δεν υπάρχει , διαθέτει έξυπνους χώρους (συρόμενα τα πίσω καθίσματα, πέφτει και η θέση του συνοδηγού αν θέλεις να κουβαλήσεις κάτι μακρύ) και το βασικότερο είναι πως με τα συστήματα ασφαλείας που διαθέτει παίρνει την υψηλότερη βαθμολογία (ακόμα και από το πιο premium Tiguan). Το μόνο μείον του αυτοκινήτου είναι τα πλαστικα στο ταμπλό, πραγματικά τίποτα άλλο !!! Ακόμα και τα 95 άλογα με φουλ φόρτωμα είναι αρκετά ξεκούραστα χωρίς ζόρια! Το T-Roc από την άλλη είναι πανέμορφο αλλά για να το κανεις να είναι ένα αυτοκίνητο αξιόλογο στο σύνολο θα πρέπει να δώσεις 22500€(για αυτό πήγαινα αλλά δεν.....)c1fc886392f337fc5eb75e879f143480.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τι συστήματα ασφαλείας έχει το t-roc που δεν έχει το Tiguan?

Για το T-Cross μιλάμε και αυτό που είπα είναι πως η βασική έκδοση του αυτοκινήτου με τα 17400€ έχει αυτά: d557e1dc355d6cdce5f50283a51e741b.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Το blind spot monitoring όντως ήταν έξτρα στα Tiguan, τουλάχιστον μέχρι πριν 1.5 χρόνο που πήρα το δικό μου.

Προς θεού το Tiguan είναι αμαξάρα δεν συγκρίνεται με το μικρότερο T-Cross αλλά είναι όπως και να το κανεις value for money στην κατηγορία με τα μικρά SUV. Το Tiguan μου άρεσε αλλά για να το έπαιρνα στην έκδοση advance θα επρεπε να σκάσω 27500€.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.