Jump to content
Γιαννης Βιστακης

Αγορα tiguan 1.6 πετρελαιο

Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολους εχω καταληξει στην αγορα καινουργιου tiguan 1.6 πετρελαιο θα ηθελα αν μπορειτε να με βοηθησετε με τι εξτρα αξιζουν να μπουν και γενικα τι εχετε παρατηρησει στο αμαξι με την παροδο του χρονου που το χρησιμοποιειται!!!!

Edited by Γιαννης Βιστακης
Link to comment
Share on other sites

Σου ευχομαι ολοψυχα καλοριζικο και καλοταξιδο.

Εγω θα προτεινα  LED φωτα διοτι τα απλα  δεν ειναι ικανοποιητικα.

Εαν κανεις ταξιδια  Adaptive Cruise control.

Εαν εχεις οικογενεια βαλε πισω τους εξτρα αεροσακους.

R-line πακετο.

Link to comment
Share on other sites

Το ρλινε όχι πεταμένα λεφτά. Η πάρτο όλο ρλινε μέσα κ έξω η καθόλου, Ημίμετρα στυλ βοντικιτ ρλινε κ advance μέσα για μένα οχι. Πάρε ένα νορμάλ τιγκουαν να το χαρείς όπως είναι.Έχτρα... Ψηφιακό κοντέρ. 9.5 ίντσες κεντρική οθόνη. Φουλ λεντ φώτα, απτά βασικά... Μετά καθρέπτες ανακλινωμενους, αερόσακους πίσω, προσπάθησε διχρωμία καθησματα με ταμπλό... Μην το πάρεις όλο γκρι αν δεν είναι η έκδοση του τέτοια... Πήγαινε για καμιά off Road έκδοση.. Ποιο βολικά είναι επαρχία. Τα έχτρα έχουν να κάνουν κ με πόσο σκοπεύεις να υπερβείς τις κλίμακες. Δες για μεταχειρισμένα πάντως 1.6 μιας κ κερδίζεις πολλά. Τσέκαρε μήπως γλυτώσεις τίποτα.. Ήδη πουλιούνται ποιο φτηνά... Adaptive cruise control αν κάνεις κ ταξίδια... Ως εκεί για κάτι κάτω από 30000 ευρο.. 

 

Link to comment
Share on other sites

To adaptive cruise control είναι στάνταρ στην έκδοση advance. Δεν χρειάζεται να το προσθέσεις. Αν δεν ανεβαίνεις κλίμακα τότε και εγώ led φωτα θα σου έλεγα

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που λείπει για μένα είναι τα led φώτα γιατί τα απλά αλογόνου δεν είναι ικανοποιητικά τη νύχτα. Αλλά σίγουρα θα αλλάζει κλίμακα και θα τα πληρώσεις 2000+++ 

Link to comment
Share on other sites

εγω σκεφτομαι να προσθεσω τα εξης. 
1.ζαντες Kingston 18
2.Park assist με camera πισω
3.Αναδιπλουμενους καθρεπτες
4.Active info display
τι παιζει με τις κλιμακες μπορει να μου εξηγησει καποιος?
ξεχασα να σας αναφερω οτι η χρηση του θα ειναι μεσα στην πολη!!

 

Edited by Γιαννης Βιστακης
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
16 hours ago , Γιαννης Βιστακης said:

εγω σκεφτομαι να προσθεσω τα εξης. 
1.ζαντες Kingston 18
2.Park assist με camera πισω
3.Αναδιπλουμενους καθρεπτες
4.Active info display
τι παιζει με τις κλιμακες μπορει να μου εξηγησει καποιος?
ξεχασα να σας αναφερω οτι η χρηση του θα ειναι μεσα στην πολη!!

 

Δες εδώ το παράδειγμα με τις κλίμακες (https://www.forin.gr/articles/article/23858/arthro-tou-giannh-stamatopoulou-oi-streblwseis-pou-dhmiourgei-h-forologia-sthn-agora-autokinhtou), που «μία αύξηση κατά 2 ευρώ στην αξία προ φόρων του αυτοκινήτου οδηγεί σε αύξηση της τελικής – μετά φόρων – αξίας του αυτοκινήτου ίση με 1.498,75 € (!) και αυτό ακριβώς λόγω της αλλαγής συντελεστή προσδιορισμού των τελών ταξινόμησης».

 

Απο επιλογές αξεσουάρ, μια χαρά το έχεις πάει, δες όμως και τι αντίκτυπο θα έχουν στην τελική τιμή.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago , Γιαννης Βιστακης said:

εγω σκεφτομαι να προσθεσω τα εξης. 
1.ζαντες Kingston 18
2.Park assist με camera πισω
3.Αναδιπλουμενους καθρεπτες
4.Active info display
τι παιζει με τις κλιμακες μπορει να μου εξηγησει καποιος?
ξεχασα να σας αναφερω οτι η χρηση του θα ειναι μεσα στην πολη!!

 

 

Καλημέρα.

 

Με το καλό να το πάρεις το όχημα, αλλά ξανά σκέψου το θέμα με το κινητηρα....

 

Γράφεις ότι η χρήση θα είναι μέσα στην πόλη...!!! 

 

Αν είναι έτσι γιατί να πάρεις πετρέλαιο?????????, 

 

Θα του κάνεις περισσότερο κακο, παρά καλο. Στο μέλλον (Έτσι όπως τα λες πάντα;) θα έχεις μεγαλύτερες ζημιές και κόστη συντήρησης, που θα το κυκλοφορείς μέσα στην πολύ..... Και μετά θα πονέσει η τσέπη σου, από της τιμές που θα σου πουν για ανταλλακτικά κτλ. 

 

Το κόστος βλαβών για ένα diesel με χρηση μέσα στην πόλη το έχεις υπολογίσει καθόλου???? Η γενικα έχεις ρίξει μια ματιά πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά ενός diesel κινητήρα????? 

 

Στα λέω φιλικά αυτά,  γιατί αν είναι να πάρεις diesel (Επειδή είναι της μόδας) και να κυκλοφορείς με κύρια χρήση μέσα στην πολύ, τότε δεν κάνεις δουλειά... 

 

Και εγώ diesel είχα αλλά ξανά γύρισα σε βενζίνη.

1000φορες να το πάρεις βενζίνη η φυσικο αέριο.

Τα Κόστη είναι μικρότερα.

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

 
Καλημέρα.
 
Με το καλό να το πάρεις το όχημα, αλλά ξανά σκέψου το θέμα με το κινητηρα....
 
Γράφεις ότι η χρήση θα είναι μέσα στην πόλη...!!! 
 
Αν είναι έτσι γιατί να πάρεις πετρέλαιο?????????, 
 
Θα του κάνεις περισσότερο κακο, παρά καλο. Στο μέλλον (Έτσι όπως τα λες πάντα;) θα έχεις μεγαλύτερες ζημιές και κόστη συντήρησης, που θα το κυκλοφορείς μέσα στην πολύ..... Και μετά θα πονέσει η τσέπη σου, από της τιμές που θα σου πουν για ανταλλακτικά κτλ. 
 
Το κόστος βλαβών για ένα diesel με χρηση μέσα στην πόλη το έχεις υπολογίσει καθόλου???? Η γενικα έχεις ρίξει μια ματιά πόσο κοστίζουν τα ανταλλακτικά ενός diesel κινητήρα????? 
 
Στα λέω φιλικά αυτά,  γιατί αν είναι να πάρεις diesel (Επειδή είναι της μόδας) και να κυκλοφορείς με κύρια χρήση μέσα στην πολύ, τότε δεν κάνεις δουλειά... 
 
Και εγώ diesel είχα αλλά ξανά γύρισα σε βενζίνη.
1000φορες να το πάρεις βενζίνη η φυσικο αέριο.
Τα Κόστη είναι μικρότερα.
 
 

Ευχαριστώ για την βοήθεια σου!εχεις κάποιο δίκαιο θα το ξανασκεφτώ!!απλα με φοβίζει λίγο ο 125αρι βενζινα γιατί δεν μπορώ να πάω στο 150!


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ το παράδειγμα με τις κλίμακες (https://www.forin.gr/articles/article/23858/arthro-tou-giannh-stamatopoulou-oi-streblwseis-pou-dhmiourgei-h-forologia-sthn-agora-autokinhtou), που «μία αύξηση κατά 2 ευρώ στην αξία προ φόρων του αυτοκινήτου οδηγεί σε αύξηση της τελικής – μετά φόρων – αξίας του αυτοκινήτου ίση με 1.498,75 € (!) και αυτό ακριβώς λόγω της αλλαγής συντελεστή προσδιορισμού των τελών ταξινόμησης».
 
Απο επιλογές αξεσουάρ, μια χαρά το έχεις πάει, δες όμως και τι αντίκτυπο θα έχουν στην τελική τιμή.

Για τα αξεσουάρ θα αποφασίσω στην έκθεση αναλόγως την τιμή!Σε ευχαριστώ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Γιαννης Βιστακης said:


Ευχαριστώ για την βοήθεια σου!εχεις κάποιο δίκαιο θα το ξανασκεφτώ!!απλα με φοβίζει λίγο ο 125αρι βενζινα γιατί δεν μπορώ να πάω στο 150!


Sent from my iPhone using Tapatalk

και πάλη μπορείς να κάνεις βελτίωση και να το πας 150hp αν ειναι το θεμα στα άλογα ετσι:good:   

 

επίσης να κοιτάξεις και το θεμα με το χρώμα , ανάλογα και το χρώμα που θα διαλέξεις μπορει να σε πεταξει άλλη κλίμακα και να ανέβεις φορολογικά, 

  

Link to comment
Share on other sites


Ευχαριστώ για την βοήθεια σου!εχεις κάποιο δίκαιο θα το ξανασκεφτώ!!απλα με φοβίζει λίγο ο 125αρι βενζινα γιατί δεν μπορώ να πάω στο 150!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Είμαι κάτοχος 125αρι βεντζηνα το βλέπω μια χαρά έχει σχέση βέβαια και τι οδηγούσες πριν .Diesel και πόλη δεν πάει .Μονο ηλεκτροκίνητα-υβριδικά -αεριο για μέσα στη πόλη .Το diesel θα γλυτώσεις τώρα 5 και θα πληρώσεις αργότερα 10 αν σου τύχει κάτι .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος 125αρι βεντζηνα το βλέπω μια χαρά έχει σχέση βέβαια και τι οδηγούσες πριν .Diesel και πόλη δεν πάει .Μονο ηλεκτροκίνητα-υβριδικά -αεριο για μέσα στη πόλη .Το diesel θα γλυτώσεις τώρα 5 και θα πληρώσεις αργότερα 10 αν σου τύχει κάτι .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Τι κατανάλωση έχεις εντός πόλης;εθνική ανηφόρα με κλιματισμό ζορίζεται το αμάξι;Μένω Κρήτη και εδώ δεν έχουμε τους δρόμους Αθήνας.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

και πάλη μπορείς να κάνεις βελτίωση και να το πας 150hp αν ειναι το θεμα στα άλογα ετσιdefault_good.gif   

 

επίσης να κοιτάξεις και το θεμα με το χρώμα , ανάλογα και το χρώμα που θα διαλέξεις μπορει να σε πεταξει άλλη κλίμακα και να ανέβεις φορολογικά, 

  

Τι εννοείς με το χρωμα;;εγώ είμαι ανάμεσα άσπρο-Μαύρο!δεν είναι μόνο το θέμα στα άλογα βγαίνει πολύ ψηλά το αμάξι μετά;€

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Γιαννης Βιστακης said:

Τι εννοείς με το χρωμα;;εγώ είμαι ανάμεσα άσπρο-Μαύρο!δεν είναι μόνο το θέμα στα άλογα βγαίνει πολύ ψηλά το αμάξι μετά;€

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Το χρώμα του αυτοκινήτου εννοώ, ακόμα και το χρώμα που θα επιλέξεις μπορει να σε αλλάξει φορολογική κλίμακα και να ανάβει η τιμή του.

 

Δεν αλλάζει φορολογικά κλίμακα μόνο με εξοπλισμό , κινητήρα , κτλ 

Και το χρώμα ακόμα μπορεί να αλλάξει κατηγορία... 

 

Δες και το άσπρο και μαύρο χρώμα που λες αν σου αλλάζει φορολογικά κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Το χρώμα του αυτοκινήτου εννοώ, ακόμα και το χρώμα που θα επιλέξεις μπορει να σε αλλάξει φορολογική κλίμακα και να ανάβει η τιμή του.
 
Δεν αλλάζει φορολογικά κλίμακα μόνο με εξοπλισμό , κινητήρα , κτλ 
Και το χρώμα ακόμα μπορεί να αλλάξει κατηγορία... 
 
Δες και το άσπρο και μαύρο χρώμα που λες αν σου αλλάζει φορολογικά κλίμακα.

Αστα να πάνε αυτό για να πάρεις αυτοκίνητο πρέπει να είσαι λογιστής!!!Ευχαριστω για τις πληροφορίες!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τι κατανάλωση έχεις εντός πόλης;εθνική ανηφόρα με κλιματισμό ζορίζεται το αμάξι;Μένω Κρήτη και εδώ δεν έχουμε τους δρόμους Αθήνας.
 
 
Sent from my iPhone using Tapatalk

Αν δεν κάνω λαθος είχες πει ότι το θέλεις για μέσα στη πόλη και καταλαβα για Αθήνα .Κρητη που είσαι νομίζω πρέπει να πας για Diesel .Σε περίπτωση που καταργηθούν αυτό θα αφορά τα μεγάλα αστικά κέντρα Επισης στην επαρχία δεν κανείς ζημιά στα diesel .Εδω που μένω Αθήνα η μέση κατανάλωση είναι 7-7.5 .Επαρχια 3 ταξίδια που έκανα ήταν από 5.5 έως 6.2.Σε ανηφόρα με κλιματισμό μια χαρά το είδα .Η έκδοση που έχω είναι η advance με αναδιπλούμενους καθρέπτες και λευκο χρωμα .Το πήρα cash και μου έκαναν έκπτωση .Η τιμη του με το κλειδί στο χέρι ήταν 25500.Στη περίπτωση τη δικιά σου επειδή έχω ζήσει ένα χρόνο στα Χανιά το 2009 θυμάμαι ότι η τιμή βεντζηνα ήταν πολύ υψηλή .Αρα μη σκέφτεστε καν για βεντζηνα αλλά μόνο για diesel


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites


Αν δεν κάνω λαθος είχες πει ότι το θέλεις για μέσα στη πόλη και καταλαβα για Αθήνα .Κρητη που είσαι νομίζω πρέπει να πας για Diesel .Σε περίπτωση που καταργηθούν αυτό θα αφορά τα μεγάλα αστικά κέντρα Επισης στην επαρχία δεν κανείς ζημιά στα diesel .Εδω που μένω Αθήνα η μέση κατανάλωση είναι 7-7.5 .Επαρχια 3 ταξίδια που έκανα ήταν από 5.5 έως 6.2.Σε ανηφόρα με κλιματισμό μια χαρά το είδα .Η έκδοση που έχω είναι η advance με αναδιπλούμενους καθρέπτες και λευκο χρωμα .Το πήρα cash και μου έκαναν έκπτωση .Η τιμη του με το κλειδί στο χέρι ήταν 25500.Στη περίπτωση τη δικιά σου επειδή έχω ζήσει ένα χρόνο στα Χανιά το 2009 θυμάμαι ότι η τιμή βεντζηνα ήταν πολύ υψηλή .Αρα μη σκέφτεστε καν για βεντζηνα αλλά μόνο για diesel


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ για την απάντηση.25500€με το κλειδί στο χέρι πολύ καλό ακούγεται απλά εγώ θα ήθελα 2-3 έξτρα ακόμα αλλά έχω ξενερώσει με τους φόρους και δεν ξέρω τι να κάνω!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , ils said:


Αν δεν κάνω λαθος είχες πει ότι το θέλεις για μέσα στη πόλη και καταλαβα για Αθήνα .Κρητη που είσαι νομίζω πρέπει να πας για Diesel .Σε περίπτωση που καταργηθούν αυτό θα αφορά τα μεγάλα αστικά κέντρα Επισης στην επαρχία δεν κανείς ζημιά στα diesel .Εδω που μένω Αθήνα η μέση κατανάλωση είναι 7-7.5 .Επαρχια 3 ταξίδια που έκανα ήταν από 5.5 έως 6.2.Σε ανηφόρα με κλιματισμό μια χαρά το είδα .Η έκδοση που έχω είναι η advance με αναδιπλούμενους καθρέπτες και λευκο χρωμα .Το πήρα cash και μου έκαναν έκπτωση .Η τιμη του με το κλειδί στο χέρι ήταν 25500.Στη περίπτωση τη δικιά σου επειδή έχω ζήσει ένα χρόνο στα Χανιά το 2009 θυμάμαι ότι η τιμή βεντζηνα ήταν πολύ υψηλή .Αρα μη σκέφτεστε καν για βεντζηνα αλλά μόνο για diesel


Sent from my iPhone using Tapatalk

θα μπορούσες να μου πεις απο ποιον αντιπρόσωπο έκανες την αγορά?(έστω και με πμ για να μην κάνουμε διαφήμιση)..

 

Link to comment
Share on other sites

θα μπορούσες να μου πεις απο ποιον αντιπρόσωπο έκανες την αγορά?(έστω και με πμ για να μην κάνουμε διαφήμιση)..
 

Δεν έχει σχέση ο αντιπρόσωπος αλλά το ότι ήταν το τελευταίο κομμάτι στο τελωνείο και ότι είχα τα χρήματα να τους τα δώσω αμεσα .Σε όσους πήγα και έλεγα λευκο με αναδιπλούμενους μου έλεγαν ένα κομμάτι υπάρχει στο τελωνείο .Την έκπτωση άλλοι μου την έλεγαν άλλοι όχι .Παντως αν πας για led κτλ θα φτάσεις κανα 30 αρι χαλαρά .Εγω είχα βάλει ένα όριο να πουλήσω το δικό μου και να δώσω από τη τσέπη μου ένα 20αρικο ευρώ παραπάνω Ο κινητήρας η κατανάλωση που μου έδειξε στο test drive τα extra που είχει οι χώροι κτλ με κάλυψαν απόλυτα .Αξιζει να σου πω το νέο Tiguan δεν το είχα δει καθόλου κάτι crv -hrv-x1-3008 κοίταζα αλλά ήταν πόλη ψηλά για το δικό μου πορτοφόλι .


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ για 3008 ξεκίνησα αλλά με Tiguan 1.6d κατέληξα. Ήταν αυτό που μου έκανε περισσότερο κλικ για τις δικές μου ανάγκες

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago , ils said:


Δεν έχει σχέση ο αντιπρόσωπος αλλά το ότι ήταν το τελευταίο κομμάτι στο τελωνείο και ότι είχα τα χρήματα να τους τα δώσω αμεσα .Σε όσους πήγα και έλεγα λευκο με αναδιπλούμενους μου έλεγαν ένα κομμάτι υπάρχει στο τελωνείο .Την έκπτωση άλλοι μου την έλεγαν άλλοι όχι .Παντως αν πας για led κτλ θα φτάσεις κανα 30 αρι χαλαρά .Εγω είχα βάλει ένα όριο να πουλήσω το δικό μου και να δώσω από τη τσέπη μου ένα 20αρικο ευρώ παραπάνω Ο κινητήρας η κατανάλωση που μου έδειξε στο test drive τα extra που είχει οι χώροι κτλ με κάλυψαν απόλυτα .Αξιζει να σου πω το νέο Tiguan δεν το είχα δει καθόλου κάτι crv -hrv-x1-3008 κοίταζα αλλά ήταν πόλη ψηλά για το δικό μου πορτοφόλι .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση..Σε ρωτάω μιας και εμένα μου είχαν προτείνει εκτελωνισμένα αυτοκίνητα χωρίς ωστόσο καμία έκπτωση ακόμη και όταν τους ρώτησα για μετρητά..Γι'αυτό σε ρώτησα επειδή μου φάνηκε αρκετά καλή η έκπτωση..

Link to comment
Share on other sites

On 13/10/2018 at 12:25 ΜΜ, ils said:


Σε περίπτωση που καταργηθούν αυτό θα αφορά τα μεγάλα αστικά κέντρα Επισης στην επαρχία δεν κανείς ζημιά στα diesel

 

2009 θυμάμαι ότι η τιμή βεντζηνα ήταν πολύ υψηλή .Αρα μη σκέφτεστε καν για βεντζηνα αλλά μόνο για diesel


Sent from my iPhone using Tapatalk

Τα diesel που θα πάνε για κατάργηση στα επόμενα χρόνια,  θα είναι μόνο η κινητήρες μικρού κυβισμού.

 

Πχ κάτι 1500αρι και 1600αρι αυτά θα είναι πλέων παρελθόν... Στα επόμενα χρόνια στην Ευρώπη.

 

Πλέων πολλές εταιρίες έχουν πάψει την εξέλιξη και παραγωγοί μικρόν DIESEL κινητήρων.

 

Μόνο από 2000 κυβικά και επάνω Έχουν.

 

Ακόμα και η Citroen Peugeot του GROUP PSA που προμηθεύουν κινητήρες ΠΕΤΡΕΛΑΊΟΥ σχεδόν σε πάρα πολλές άλλες εταιρίες έχουν αρχίσει να σταματάνε την εξέλιξη τον μικρόν πάντα diesel. 

 

https://www.caranddriver.gr/eidiseis/arthro/h_peugeot_stamata_prosorina_tin_ekseliksi_tou_diesel-7726637/

 

https://www.thepressroom.gr/diethne/telos-sta-perissotera-diesel-ochemata-sto-berolino-ti-tha-ginei-sten-ellada

 

Η TOYOTA έχει πάψει να ασχολείτε με diesel κινητήρες.

 

Τα EURO 5 ανήκουν και αυτά πλέων στα απαγορευμένα diesel πλέων.

 

Μόνο euro 6 και επάνω επιτρέπετε. 

 

Στην Γερμανία απαγορεύεται σε κάποιες πόλης η κυκλοφορία των οχημάτων που είναι euro 5.

 

Και η Volvo που έπαιρνε κινητήρες από το group SPA έχει σταματήσει να ασχολείτε με diesel.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.