Jump to content
tasos034

PASSAT 2004 1.8t 20v ΔΙΑΚΟΠΤΕΣ ΦΩΤΩΝ, ΚΑΘΡΕΠΤΩΝ, ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ

Recommended Posts

Καλησπερα

Θελω να ρωτησω αν ξερει κανεις για τις λειτουργιες γενικα των διακοπτων

Το δικο μου κανει τα παρακατω:

--Παραθυρο αυτοματο πανω-κατω μονο του οδηγου, του συνοδηγου αυτοματο μονο στο κατω, τα πισω οχι αυτοματα

Ενοειται οτι ειναι ηλεκτρικα ολα και με 4 διακοπτακια στην πορτα οδηγου. Το κλειδωμα ειναι ανοιχτο σιγουρα.

--Καθρεπτες. Οταν ρυθμιζω του οδηγου κινειται ταυτοχρονα και του συνοδηγου. Απο το διακοπτη του συνοδηγου λειτουργει κανονικα.

Οι καθρεπτες, δεν ξερω αν εχει σημασια, ειναι με φλας επανω τους και ο δεξης ειναι κανονικος σε μεγεθος (οχι μικροτερος)

--Οταν ξεκλειδωνω, με ενα πατημα ξεκλειδωνει μονο του οδηγου και με δευτερο οι υπολοιπες+πορτμπαγκαζ

 

Επισης σκεφτομαι, για τα φωτα, αν γινεται με αλλαγη του διακοπτη με εναν που εχει auto και το καλωδιακι με τον αισθητηρα φωτος, να λειτουργουν αυτοματα

 

Οταν ξεκλειδωνω αναβουν τα φωτακια στο εσωτερικο του αυτοκινητου οχι ομως τα εξω

 

ΛΟΙΠΟΝ.

Εχω δει σε youtube video και σε συνεργεια που το εχουν εδω στην περιοχη μου το VAGCOM. Δεν ξερουν ομως τα παντα για συγκεκριμενα αυτοκινητα και θελει χρονο ν ασχοληθει καποιος να τα βρει. Εγω φανταζομαι οτι ο εγκεφαλος του αυτοκινητου ή μεσω καποιου αλλου τσιπ που ελεγχει τετοιες λειτουργιες, υπαρχουν καποιες δυνατοτητες που μπορουν να ενεργοποιηθουν ή να αλλαξουν

 

Οποιος εχει ασχοληθει πιστευω οτι καταλαβε ποιες ειναι οι αποριες μου

 

ΚΑΙ ΠΩΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΤΟ ΠΡΟΦΙΛ

πως θα την κανω τοσο λιγα ΚΒ;

 

Επισης εχω τα φαναρια που εχουν το φλας στη μεση και πιτσιληθρες που βγαινουν απο τον προφυλακτηρα. Οι λαμπες πορειας για να αλλαχτουν νομιζω οτι πρεπει να βγει ο προφυλακτηρας. Αν καποιος ξερει ας μου πει.

 

Αυτα. Οποιος ξερει σιγουρα κατι θα βοηθησει 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by tasos034
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα παραθυρα ειναι φυσιολογικο,ετσι κανουν.

Επισης με τον καθρεφτη,οταν ρυθμιζεις τον αριστερη αν θυμαμαι καλα αλλαζει και ο δεξης,και ο δεξης ρυθμιζεται μονος του.

 

Με το ξεκλειδωμα εμενα το πατας μια φορα και ξεκλειδωνουν μονα τους.

Αυτο που λες για αυτοματα φωτα το εχω και δει και εγω στο Ebay,αχρηστο Κατ’εμε.

 

Τα φωτα νομιζω μεσα ανοιγουν αυτοματα ολα οταν ανοιγεις την πορτα,δεν ξερω αν γινεται στο ξεκλειδωμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Passatoukos βλεπω εισαι παρον παντα, καλη σου μερα

Αν ακουσεις κανεναν να εχει ψαχτει μ αυτα θα ηθελα να μαθω

Παιζει αυτο το μαραφετι το VAGCOM που εγραψα με το οποιο αλλαζεις διαφορες τετοιες ρυθμισεις

Για τα φωτα ενοεις οτι το συγκεκριμενο προιον πιθανον να μην κανει δουλεια ή οτι για σενα δε θα ηταν χρισημο να λειτουργουν τα φωτα αυτοματα.

Εμενα παντος μ αρεσουν τετοια κολπακια. Παλιοτερα ειχα VECTRA C  με ολους αυτους τους αυτοματισμους και μ αρεσε πολυ. Τα παραθυρα μεχρι και τα πισω ηταν αυτοματα το καθενα απο το δικο του διακοπτη

Επισης παιζει να κλεινουν ολα τα παραθυρα και η ηλιοροφη (την εχω κι αυτη) με το κλειδωμα απ το τηλεκοντρολ. Τωρα γινεται μονο αν κρατας το κλειδι στην πορτα.

Γι αυτο θελω να μαθω αν γινονται για να βαλω καποιον που εχει το VAGCOM να τα κανουμε, με το αζημειωτο βεβαια, θελει και λιγο χρονο να τα ψαξεις

Αυτο το προγραμμα που λεω ειναι διαγνωστικο για ολα τα VAG GROUP αμαξια απο περιπου του 1980 μεχρι και 2015 σιγουρα, δεν ξερω για νεοτερα

Τελος παντων, θα τα βρουμε κι αυτα με τον καιρο

Να εισαι παντα καλα, χαιρετω

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο θα δουλευει αυτο το κινεζικο διακοπτακη απο το Ebay,και μου ειναι και ψηλοαχρηστο να σου πω την αληθεια.

 

Τα υπολοιπα που ειπες θα τα ψαξω λιγακι και θα σου απαντησω..

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Passatoukos said:

Δεν ξερω κατα ποσο θα δουλευει αυτο το κινεζικο διακοπτακη απο το Ebay,και μου ειναι και ψηλοαχρηστο να σου πω την αληθεια.

 

Τα υπολοιπα που ειπες θα τα ψαξω λιγακι και θα σου απαντησω..

Mονο αν εχεις δει να τα κανουν αυτα με το προγραμματακι που ανεφερα πο πανω ή αν καποιος που το εχει κανει σου το πει

Τα βλεπω στο youtube. Καταλαβαινω πολλα απο τα Αγγλικα, αυτα που βλεπω και ακουω να μιλανε κιολας, αλλα οσο ναναι καποιες λεπτομεριες μου ξεφευγουν και δεν μπορω να ειμαι σιγουρος για ολα.

Επισης στα passat, και λογικα και στα αλλα vw, κατι παιζει και με το καντραν. Εχει ενα τσιπακι μεσα που απο εκει περνανε τετοιες εντολες, χαχα, πολλα για να ψαξεις.

Αν δε σε πολυενδιαφερει μην το ψαχνεις καθολου. Επειδη οπως προανεφερα στο VECTRA ειχε πολλα τετοια, μ αρεσουν και τα θελω, γιαυτο θα το  ψαξω.

Απλα τωρα δεν βρισκω και γνωστους απο συνεργεια που να εχουν και το χρονο. 

Ή στην τελικη, θα το αγορασω (60-100+ Ελλαδα και 15-25απο ξενο site με τετοια ειδη, οχι ebay) και θα δοκιμασω.

Εχω αρκετη εμπειρια με υπολογιστες και τετοια πραγματακια. Το αεριο σε αλλα αυτοκινητα που ειχα το ελεγχα και το ρυθμιζα μονος με το laptop μου και το προγραμματακι του

Link to comment
Share on other sites

Στο τσακ ημουν να παρω το καλωδιο και το προγραμμα του Lpg tech να το ρυθμιζω μονος μου αλλα ευτυχως εχω βρει τσακαλι προγραμματιστη!

 

Θα ριξω μια ματια και θα σε ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.