Jump to content
OMINUS

Πιστοποίηση Σκούροι "Υαλοπίνακες" {ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΆ ΦΊΜΕ ΚΡΎΣΤΑΛΛΑ }

Recommended Posts

Καλημέρα σας :ahappy:

 

Σας βάζω εδώ την νομοθεσία , η οποία αφορά αποκλειστικά και μόνο "ΤΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΦΙΜΕ ΤΖΆΜΙΑ" (ΚΡΎΣΤΑΛΛΑ). 

 

{ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΈΝΟΙ "ΣΚΟΫΡΟΙ" ΥΑΛΟΠΊΝΑΚΕΣ ΟΧΗΜΆΤΩΝ }

 

Και ΌΧΙ της "ΜΕΜΒΡΆΝΕΣ" που βάζουμε στα καταστήματα..

 

Πρώτα από όλα 2 πράγματα.

 

 

Πρώτον:

 

Κανονικά αυτή την Εγκύκλιο θα έπρεπε να την δίνουν η Αντιπροσωπίες στα οχήματα που έχουν από το εργοστάσιο φίμε κρύσταλλα.

 

Δεύτερον:

 

Η άδεια κυκλοφορίας θα έπρεπε να γράφει εξαρχής ότι το αμάξι έχει εργοστασιακά φιμε κρύσταλλα.

 

 

Να ξέρετε ότι σε έλεγχο από την ΑΣΤΥΝΟΜΊΑ μπορεί να σας γράψει κανονικά και με τον νόμο για αυτή την βεβαίωση που βλέπετε.

 

Πολύ καλό μου Φίλο, πριν από λίγα χρόνια τον έγραψαν σε έλεγχο που του έκαναν από την ΑΣΤΥΝΟΜΊΑ.

Και η αιτία ήταν η Νομοθεσία που βλέπετε. Το αμάξι του είχε φιμε κρύσταλλα από το εργοστάσιο , αλλά δεν γνώριζε για την ύπαρξη της συγκεκριμένης νομοθεσίας.

 

ΑΥΤΉ Η ΒΕΒΑΊΩΣΗ ΔΕΝ ΈΧΕΙ ΚΑΜΊΑ ΑΠΟΛΎΤΩΣ ΣΧΈΣΗ ΜΕ ΤΗΣ ΜΕΜΒΡΆΝΕΣ....!!!!!

 

ΜΙΛΆΕΙ ΓΙΑ ΣΚΟΎΡΑ ΤΖΆΜΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΊΟΥ.

 

 

 

 

 

img001.thumb.jpg.9ba7c398b7e2f81fac194b7678a51de4.jpg

 

img003.thumb.jpg.83827f3180d19ec2b3b04f98e859db04.jpg

 

img002.thumb.jpg.8b4ca92c970cab6ff5b93cb9ee84df10.jpg

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Οταν εχεις βαλει μεμβρανες μετα γιατι δινουν εκεινο το πιστοποιητικο; Αρα ειναι παρανομο οτι κι αν βαλεις μετα;

Σκεψου οτι εχω και στα μπροστινα παραθυρα :cool:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , tasos034 said:

Οταν εχεις βαλει μεμβρανες μετα γιατι δινουν εκεινο το πιστοποιητικο; Αρα ειναι παρανομο οτι κι αν βαλεις μετα;

Σκεψου οτι εχω και στα μπροστινα παραθυρα :cool:

Προσεξε ΆΛΛΟ πράγμα η μεμβράνες.

 

Και άλλο πράγμα τα σκούρα κρύσταλλα από το εργοστάσιο.!!!

 

Κανονικά είναι λάθος το ότι δεν γράφει η άδεια κυκλοφορίας  για τα εργοστασιακα κρύσταλλα....

 

Εμένα στην άδεια κυκλοφορίας μου τότε που είχα το polo το αμάξι ήταν φίμε κρύσταλλα. 

Σε εμένα το είχαν γράψει πάνω στην άδεια κυκλοφορίας του αμαξιού.

 

Αν δείτε την νομοθεσία που σας έβαλα θα ΔΕΊΤΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΏΣΕΤΕ ΚΑΙ ΜΌΝΟΙ ΣΑΣ. 

 

Ότι όσοι έχετε φίμε κρύσταλλα από το εργοστάσιο, το τζαμί σας γράψει Ε2V 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Μην νομίζεις ότι το γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια νομοθεσία. 

Την έμαθα πριν από 2 χρόνια ότι υπάρχει ξεχωριστή νομοθεσία που είναι για τα εργοστασιακα κρύσταλλα φίμε του αυτοκινήτου.

 

Όπως σας έγραψα , φίλο τον έγραψαν για τα εργοστασιακα κρύσταλλα. 

 

Πήγε ο άνθρωπος και πέρασε ΚΤΕΟ,  από εκεί δεν του είπαν τίποτα απολύτως, με το φεύγει από το ΚΤΕΟ 10 μέτρα ποιό κάτω τον σταματάνε για έλεγχο η αστυνομία.

 

Εντωμεταξύ στο αμάξι του έχει βάλει φίμε μεμβράνες.

Του λένε για τα φίμε και τους λέει να έχω τα χαρτιά ορίστε.. Του είπαν τα πίσω που έχεις τι είναι τους λέει από το εργοστάσιο είναι έτσι είναι τζάμια,  δεν είναι μεμβράνει,  που είναι τα χαρτιά για τα εργοστασιακα κρύσταλλα???? 

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό,  και έτσι τον έγραψαν 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι:

Αλλη η νομοθεσια για εργοστασιακα κρυσταλλα και αλλη για μεμβρανες που τοποθετουνται μετα;

Εγω, για παραδειγμα εχω μεμβρανες με βεβαιωση απο αυτον που τα ειχε βαλει πριν αλλα εχω και στα μπροστα παραθυρα. 

Απ οτι ηξερα εως τωρα, οτιδηποτε μπαινει μετα ειναι παρανομο και οτι δεν βαζουμε ποτε στα μπροστα παραθυρα

Με αυτη τη βεβαιωση ειναι αραγε νομιμο;

 

 

 

Edited by tasos034
Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΥΡΓΕΊΟ ΜΕΤΑΦΟΡΏΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΏΝ  3/8/2007


ΘΈΜΑ     : Πιστοποιημενοι σκούροι υαλοπίνακες οχημάτων
ΣΧΕΤΙΚΌ : Α) Τα με αριθμό πρωτ.1501/9/7-ρπθ’/17.5.07 και 2505/1/10 έγγραφα σας
                  Β) Το με αρ.πρωτ. 16269/21.6.07 έγγραφο του ΣΕΑΑ.


Μετά τα παραπάνω σχετικά και αναφορικά με τη νομιμότητα ορισμένων οχημάτων που φέρουν εκ κατασκευής ''σκούρους υαλοπίνακες'' σας πληροφορούμε ότι:
 

Σύμφωνα με τις διατάξεις της απόφασης 29870/2621/92Β’ που εναρμόνισε την Ελληνική νομοθεσία με τις διατάξεις της οδηγίας 92/22/ΕΟΚ και της μεταγενεστερης τροποποίησης της με την οδηγίας 2001/92/ΕΚ αλλα και του κανονισμού R43 της οικονομικής επιτροπής για την Ευρώπη του ΟΗΕ (UNECE), δεν επιτρέπετε στα κράτη μέλη της ΕΕ να απαγορεύουν μεταξύ των άλλων και τη χρήση υαλοπινάκων που είναι πιστοποιημενοι σύμφωνα με αυτές.

Η πιστοποίηση τεκμηριωνεται από την ύπαρξη σήματος επικύρωσης τύπου e ή ΟΗΕ Ε.

Για την ενημέρωση σας τα σήματα επικύρωσης  ΕΕ  η ΟΗΕ ειναι όπως τα Α και Β αντιστιχα, του συνημμένου στο παρόν παράρτημα

Σύμφωνα με την παραπανω οδηγία και κανονισμό, υαλοπίνακες πίσω από την κολόνα οδηγού συνοδηγού , επιτρέπετε να έχουν συντελεστή μετάδοσης φωτός μικρότερο 70%, εφ όσον το όχημα διαθέτει και δεξιό καθρέπτη.

Για την κατανόηση αυτού του μεγέθους σημειώνουμε ότι όσο μικρότερος ειναι ο ''συντελεστής''μετάδοσης φωτός τόσο ''σκούρος'' ειναι ο υαλοπίνακας.   

 

 

Παραρτημα που συνοδευει το υπαριθ. 30682/2316.07 εγγραφο της Δ/νσης Τεχνολογιας Οχηματων 

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΚΥΡΩΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟ R43 ΤΗΣ UNECE ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΦΩΤΟΣ (VLT) ΚΑΤΩ ΑΠΟ 70% 

 

1.jpg.e4927be71d25b10ed19405d00005002e.jpg

 

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΣΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΚΥΡΟΣΗΣ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΟΔΗΓΙΑ 92/22/ΕΟΚ

ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΜΕΤΑΔΟΣΗΣ ΦΩΤΟΣ (VLT)ΚΑΤΩ ΑΠΟ 70% 

 

12.jpg.a28760d2103ecfc9e0e144207ab65387.jpg

 

 

Μετα παραπανω επισημαινεται οτι ''επιτρεπετε'' στα αυτοκινητα (εφοσον φερουν δεξιο καθρεπτη) πισω απο τον οδηγο-συνοδηγο να φερουν υαλοπινακες ''σκουρους'' εφοσον βεβαια εχουν την απαραιτητη πιστοποιηση(οπως αυτη του παραρτηματος)

Σημειονεται οτι συμφωνα με τις παραπανω διαταξεις ο χαρακτηρας ''V'' υποδηλονει υαλοπινακα με συντελεστη φωτινοτητας κατω του 70% 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Οκ, κατανοητο

Για μεμβρανες ξερεις τι ισχυει; Υπαρχει αλλος νομος;

Στο δικο μου ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαλε μεμβρανες και του δοσαν αυτη τη βεβαιωση οτι επιτρεπονται βαση νομοθεσιας

 

ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ.jpg

Edited by tasos034
Link to comment
Share on other sites

47 λεπτά πριν , tasos034 said:

Αυτο που δεν καταλαβα ειναι:

Αλλη η νομοθεσια για εργοστασιακα κρυσταλλα και αλλη για μεμβρανες που τοποθετουνται μετα;

Εγω, για παραδειγμα εχω μεμβρανες με βεβαιωση απο αυτον που τα ειχε βαλει πριν αλλα εχω και στα μπροστα παραθυρα. 

Απ οτι ηξερα εως τωρα, οτιδηποτε μπαινει μετα ειναι παρανομο και οτι δεν βαζουμε ποτε στα μπροστα παραθυρα

Με αυτη τη βεβαιωση ειναι αραγε νομιμο;

 

 

 

 

ΑΚΡΙΒΩΣ άλλη νομοθεσία για τα εργοστασιακά κρύσταλλα.

και άλλη για μεμβράνες.  

 

 

26 λεπτά πριν , tasos034 said:

Οκ, κατανοητο

Για μεμβρανες ξερεις τι ισχυει; Υπαρχει αλλος νομος;

Στο δικο μου ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαλε μεμβρανες και του δοσαν αυτη τη βεβαιωση οτι επιτρεπονται βαση νομοθεσιας

 

ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ.jpg

 

ΕΣΥ με αυτο το χαρτί που έχεις είσαι καλλυμενος δεν εχεις θεμα. 

 

στα μπροστά παράθυρα επιτρέπετε μεχρι ενός ποσοστού της % σε διαπερατοτιτα, στα παράθυρα ΟΔΗΓΟΎ-ΣΥΝΟΔΗΓΟΎ . 

 

ΑΠΑΓΟΡΕΎΕΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙ ΦΙΜΕ ΜΕΒΡΑΝΕΙ ΣΤΟ ΜΠΡΟΣΤΆ ΜΠΑΡΠΡΙΖ  οποιοσδήποτε τύπος . 

 

επιτρέπετε για το μπροστά μπαρπριζ ΜΟΝΟ λωρίδα στο πάνω μέρος.             

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Nαι, για μπροστα παρμπριζ το ξερω

Ξερεις γιατι μπερδευομαι;

πριν 10 μερες περασα ΚΤΕΟ το αμαξι ενος φιλου που και χαμηλωμενο ηταν και εξατμιση με πολυ θορυβο ειχε και φιμε αρκετα σκουρα και στα παραθυρα οδηγου συνοδηγου.

Δεν ειπαν τιποτα

Ενα δικο μου, στο ιδιο ΚΤΕΟ πριν 5 χρονια με πολυ πιο διαφανη ηθελαν το κοψουν, που κατα τ αλλα το αμαξι ηταν σαν καινουργιο σε ολα του

Μου λεγανε να τα βγαλω.

Δεν εχω διαβασει ποτε νομο ή ΚΟΚ για το συγκεκριμενο θεμα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago , tasos034 said:

Nαι, για μπροστα παρμπριζ το ξερω

Ξερεις γιατι μπερδευομαι;

πριν 10 μερες περασα ΚΤΕΟ το αμαξι ενος φιλου που και χαμηλωμενο ηταν και εξατμιση με πολυ θορυβο ειχε και φιμε αρκετα σκουρα και στα παραθυρα οδηγου συνοδηγου.

Δεν ειπαν τιποτα

Ενα δικο μου, στο ιδιο ΚΤΕΟ πριν 5 χρονια με πολυ πιο διαφανη ηθελαν το κοψουν, που κατα τ αλλα το αμαξι ηταν σαν καινουργιο σε ολα του

Μου λεγανε να τα βγαλω.

Δεν εχω διαβασει ποτε νομο ή ΚΟΚ για το συγκεκριμενο θεμα.

 

 

 

Καλά και στα ΚΤΕΟ είναι ανάλογα που θα πέσεις..

Και πόσο θα ασχοληθεί σοβαρά και κάποιος,

 

εγώ όταν πέρασα για πρώτη φορά ΚΤΕΟ το Polo που είχα ούτε που τους ενδιέφερε αν είχα φιμε η όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αποτι θυμάμαι και καταλαβαινω το V σημαινη φίμε.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Την εγκύκλιο μπορείτε να την προμηθευτείτε από την αντιπροσωπεία, η από την Kosmocar.

 

Και επίσης από το ΚΤΕΟ. το οποίο κανονικά πρέπει να είναι υποχρεωμένο να την έχει.

 

Εγώ την Εγκύκλιο την προμηθεύτηκε από την Ford Motor Hellas

Link to comment
Share on other sites

Το τζαμι το δικο μου εχει τα εξης συμβολα.εχει το V που αν καταλαβα σωστα ειναι ο συντελεστης μεταδοσης φωτος που αντιστοιχει σε φιμε τζαμι.το E17 σημαινει πως το τζαμι εχει παρει πιστοποιηση απο φινλανδια.f240d8fe72bf332a9143f157a2693a01.jpgcf4fefe4df07d52d0103d693aa7e7930.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

είδα και το δικό μου φίλε μου .

 

εμένα γραφει  Ε6 και έχει και το 43R (Όπως το δικό σου στην φωτογραφία)

 

Εγώ ΔΕΝ ΈΧΩ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ  V  

 

Link to comment
Share on other sites

Ε6 σημαινει οως εχει παρει πιστοποιηση απο το βελγιο.το R43 σημαινει πως πληρει τις προδιαγραφες της ευρωπαικης ενωσης.το V σημαινει φιμε.εσενα λογικα δεν ειναι φιμε

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , diver86 said:

Ε6 σημαινει οως εχει παρει πιστοποιηση απο το βελγιο.το R43 σημαινει πως πληρει τις προδιαγραφες της ευρωπαικης ενωσης.το V σημαινει φιμε.εσενα λογικα δεν ειναι φιμε

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

OXI οχι εγώ δεν εχω φιμε τζάμια εργοστασίου, για αυτο και δεν εχω V αλλα ούτε πρασινίζουν. (Όπως ειναι τα δικά σου)  

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που εβγαλα φωτο ειναι τα φιλιστρινια πισω.τα πιο μπροστα εννοω παλι τα πισω τζαμια που ανεβοκατεβαινουν γραφουν ακριβως τα ιδια αλλα συν LAMINATED.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , diver86 said:

Αυτα που εβγαλα φωτο ειναι τα φιλιστρινια πισω.τα πιο μπροστα εννοω παλι τα πισω τζαμια που ανεβοκατεβαινουν γραφουν ακριβως τα ιδια αλλα συν LAMINATED.

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Δεν νομίζω ότι τίθεται κάποιο θέμα αν είναι φινιστρινια?? 

Φίμε κρύσταλλα είναι και αυτά οπότε είσαι καλυμμένος.

 

Στην δικιά μου περίπτωση ΕΓΏ που δεν έχω φιμε κρύσταλλα εργοστασίου(Σαν τα δικά καλή ώρα) 

Τώρα που θα βάλω "ΜΕΜΒΡΆΝΕΣ" στα τζάμια μου. 

 

Θα χρειαστώ μόνο την νομοθεσία που είναι για της μεμβράνες φιμε , και όχι αυτήν που έχω αναρτήσει ποιό πάνω. 

 

 

Στην δικιά σου περίπτωση θα χρειαστείς και της δύο νομοθεσίες. 

Γιατί εσύ έχεις συνδυάσει και τα 2 μαζί.

Και "κρύσταλλα" φίμε εργοστασίου, και "Μεμβράνες"φιμε.  

Link to comment
Share on other sites

On 10/12/2018 at 3:42 PM, OMINUS said:

Μην νομίζεις ότι το γνώριζα ότι υπάρχει τέτοια νομοθεσία. 

Την έμαθα πριν από 2 χρόνια ότι υπάρχει ξεχωριστή νομοθεσία που είναι για τα εργοστασιακα κρύσταλλα φίμε του αυτοκινήτου.

 

Όπως σας έγραψα , φίλο τον έγραψαν για τα εργοστασιακα κρύσταλλα. 

 

Πήγε ο άνθρωπος και πέρασε ΚΤΕΟ,  από εκεί δεν του είπαν τίποτα απολύτως, με το φεύγει από το ΚΤΕΟ 10 μέτρα ποιό κάτω τον σταματάνε για έλεγχο η αστυνομία.

 

Εντωμεταξύ στο αμάξι του έχει βάλει φίμε μεμβράνες.

Του λένε για τα φίμε και τους λέει να έχω τα χαρτιά ορίστε.. Του είπαν τα πίσω που έχεις τι είναι τους λέει από το εργοστάσιο είναι έτσι είναι τζάμια,  δεν είναι μεμβράνει,  που είναι τα χαρτιά για τα εργοστασιακα κρύσταλλα???? 

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό,  και έτσι τον έγραψαν 

ωραιο και χρησιμο ποστ φιλε μου! ευχαριστουμε για την ενημερωση!

βεβαια ετσι οπως το γραφεις ειναι σαν να ηθελαν να τον γραψουν με το ζορι...οποτε και τα χαρτια για τα κρυσταλλα να ειχε μαζι του θα εβρισκαν κατι αλλο κατα την γνωμη μου

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/10/2018 at 5:06 ΜΜ, tasos034 said:

Οκ, κατανοητο

Για μεμβρανες ξερεις τι ισχυει; Υπαρχει αλλος νομος;

Στο δικο μου ο προηγουμενος ιδιοκτητης εβαλε μεμβρανες και του δοσαν αυτη τη βεβαιωση οτι επιτρεπονται βαση νομοθεσιας

 

ΜΕΜΒΡΑΝΕΣ.jpg

Φίλε μου υπάρχει μια πιθανότητα η μπροστά μεμβράνες σου στα παράθυρα οδηγού συνοδηγού,  να μην τελικά νόμιμες?

 

Γιατί μίλησα με llumar Αιγάλεω και είχαμε μια συζήτηση.

 

Διάβασε εδώ τι μου είπαν 

https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/64402-φιμέ-τζάμια-passat-b7-γενικη-συζήτηση-για-μάρκες/&tab=comments#comment-635334

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2018 at 4:11 ΜΜ, diver86 said:

Το τζαμι το δικο μου εχει τα εξης συμβολα.εχει το V που αν καταλαβα σωστα ειναι ο συντελεστης μεταδοσης φωτος που αντιστοιχει σε φιμε τζαμι.το E17 σημαινει πως το τζαμι εχει παρει πιστοποιηση απο φινλανδια.f240d8fe72bf332a9143f157a2693a01.jpgcf4fefe4df07d52d0103d693aa7e7930.jpg

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

φίλε μου μια ερώτηση σε παρακαλώ, στα φιμε της lllumar σου έβαλαν αυτοκόλλητο στα τζάμια σου???

 

τότε που τα είχα βαλει εγώ στο polo το 2011 , δεν μου έβαλαν, εσένα έχει??  

Link to comment
Share on other sites

Πηγαν να τα βαλουν αλλα δε τους αφησα.τα εχω μεσα στο ντουλαπακι αν χρειαστουν

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , diver86 said:

Πηγαν να τα βαλουν αλλα δε τους αφησα.τα εχω μεσα στο ντουλαπακι αν χρειαστουν

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ξέρεις πριν από χρόνια το 2011 συγκεκριμένα όταν έβαλα την ίδια μεμβράνη με εσένα (Τότε) εμένα δεν μου έβαλαν καθόλου. 

 

ΜΌΝΟ στο χαρτί που μου έδωσε, και τότε τους το είπα για τα αυτοκόλλητα και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται και από την στιγμή που υπάρχει το αυτοκόλλητο ,είσαι οκ μου είπαν.

 

Στο κατάστημα στο Αιγάλεω,

 

Τώρα που ξανά έβαλα φίμε  της ASWF δεν μου έβαλαν στα τζάμια αυτοκόλλητο.

 

Είναι το τρίτο αμάξι που δεν βάζουν,  και ο λογος αποτι μου είπε η  ASWF στο περιστέρι (κασσος Ι) είναι το δεν βάζουν πλέων γιατί το αυτοκόλλητο δημιουργεί προβλήματα στην μεμβράνη και έχει ως αποτέλεσμα όταν χαλούσε το αυτοκόλλητο να χαλάει η μεμβράνη,  

 

Και αυτό το έχω προσέξει ότι και άλλη εγκαταστατες δεν το βάζουν πλέων.

 

Και επειδή όταν είχα αγοράσει το Ford που είχα τα φίμε τα είχε βάλει ό κασσος, έχουν συνεργασία με την FORD και στα αμάξια τα φίμε τα βάζουν αυτή.

 

Και το Ford και η TOYOTA και το VW δεν ειχαν-εχουν αυτοκόλλητο.

 

Είχα όμως όλα τα απαραίτητα έγγραφα από τα φίμε.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , diver86 said:

Πηγαν να τα βαλουν αλλα δε τους αφησα.τα εχω μεσα στο ντουλαπακι αν χρειαστουν

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Να σε ρωτήσω κάτι άλλο?

 

Έχεις πάρει κάποιο ειδικό χαρτί για το ΚΤΕΟ???

 

Πέραν από το χάρτη που έχεις βάλει ποιο πάνω, έχεις και κάποιο άλλο????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.