Jump to content
Kostas_Tr

απορια για λαδια

Recommended Posts

καλησπερα. ψαχνω να βρω και  ν αγορασω λαδια για το golfaki μου (golf v gt sport 140ps) και εχω καταληξει σε μαρκα και ξερω οτι πρεπει να βαλω 5/30

ομως ποια ειναι η διαφορα στα λαδια 5/30 της ιδιας εταιρειας;;

και βαζω ενα παραδειγμα...

Castrol Edge Titanium FST LL 5W-30 4l   https://www.skroutz.gr/s/8182739/Castrol-Edge-Titanium-FST-LL-5W-30-4lt.html

Castrol Edge Professional FST LL III 5W-30 4lt   https://www.skroutz.gr/s/9942695/Castrol-Edge-Professional-FST-LL-III-5W-30-4lt.html

συμφωνα με την περιγραφη και τα 2 θα μπορουσαν να μπουν στ αμαξι μου. και συμφωνα με τον τιτλο η διαφορα τους ειναι το ΙΙΙ μετα το FST LL

 

υ.γ.   δεν μ ενδιαφερει το κοστος γιατι το θεωρω βλακεια για 10 ευρω να μην βαλω τα καλυτερα λαδια στ αμαξι μου, οπως και με το ιδιο σκεπτικο δεν βαζω ποτε απλη βενζινη αλλα 100αρα και παντα απο το ιδιο βενζιναδικο (που ξερω και εμπιστευομαι)

 

Link to comment
Share on other sites

Τα Pro δίνει η VW.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα. αρα τα προ θα παρω. απλα εγκυκλοπαιδικα ξερει κανεις ποια ειναι η διαφορα αναμεσα σ αυτα τα 2;

ειναι 5/30 και τα 2 και εχουν και τα 2 τον κωδικο 504

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το Longlife III πρόκειται για κατηγορία που πρόσθεσε η VW σε συνεργασία με την Castrol, όπου και εκτός αυτού για να ξεχωρίζουν τα ονόμασε και Professional, και αυτό γιατί τα "απλά" ας το πούμε (τα όχι Professional) φτάνουν μέχρι Longlife II, όπου συναντάμε την προδιαγραφή 0-30, την οποία δεν συνιστά πλέον η VW (παλαιότερα την συνιστούσε *), αλλά συνιστά όπως ξέρουμε 5-30. Φυσικά η Castrol δίνει και τα 5-30, και χωρίς τις ευλογίες της VW, αλλά τα κατηγοριοποιεί ως Longlife III μόνο με τις ευλογίες της (Volkswagen recommends Castrol Edge... και εγένετο Professional). Έχω συνεπώς την εντύπωση ότι τα 5-30 που δίνει η Castrol εκτός VW, δεν μπορεί να τα πει Longlife III, και κατ' επέκταση Professional, λόγω συμφωνίας των δύο εταιριών. Δεν παίρνω όρκο αλλά θεωρώ εξαιρετικά απίθανο να έχουν οποιαδήποτε διαφορά, παρ' όλα αυτά και εγώ τα Professional βάζω καθώς τα παίρνω με ειδική έκπτωση, όπως και όλα τα ανταλλακτικά, ώντας πελάτης 20 χρόνια και έχοντας κάνει γνωριμίες τόσο καιρό. Μπορεί να μην κάνω πιά τις εργασίες μου στον χώρο τους (πολλά τα κάνω ο ίδιος, και για όσα δεν έχω τον εξοπλισμό πάω σε ανεξάρτητο, καλό συνεργείο), ωστόσο εξακολουθεί να είναι η πρώτη μου επιλογή για ανταλλακτικά.

 

* περισσότερα εδώ στην 2η σελίδα, παράγραφος What is LongLife III oil? Μην σε ξενίζει το SLX Professional Powerflow για το οποίο μιλάει το κείμενο, πρόκειται για τον πρόγονο του EDGE Professional, στην προ-FST εποχή με τα όσα παραπάνω προσδίδει στα χαρακτηριστικά του λαδιού. Και εκείνα τότε ήταν VW recommended, και τα έβαζα και εγώ.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2018 at 3:14 ΜΜ, Kostas Tranoulis said:

καλησπερα. ψαχνω να βρω και  ν αγορασω λαδια για το golfaki μου (golf v gt sport 140ps) και εχω καταληξει σε μαρκα και ξερω οτι πρεπει να βαλω 5/30

ομως ποια ειναι η διαφορα στα λαδια 5/30 της ιδιας εταιρειας;;

και βαζω ενα παραδειγμα...

Castrol Edge Titanium FST LL 5W-30 4l   https://www.skroutz.gr/s/8182739/Castrol-Edge-Titanium-FST-LL-5W-30-4lt.html

Castrol Edge Professional FST LL III 5W-30 4lt   https://www.skroutz.gr/s/9942695/Castrol-Edge-Professional-FST-LL-III-5W-30-4lt.html

συμφωνα με την περιγραφη και τα 2 θα μπορουσαν να μπουν στ αμαξι μου. και συμφωνα με τον τιτλο η διαφορα τους ειναι το ΙΙΙ μετα το FST LL

 

υ.γ.   δεν μ ενδιαφερει το κοστος γιατι το θεωρω βλακεια για 10 ευρω να μην βαλω τα καλυτερα λαδια στ αμαξι μου, οπως και με το ιδιο σκεπτικο δεν βαζω ποτε απλη βενζινη αλλα 100αρα και παντα απο το ιδιο βενζιναδικο (που ξερω και εμπιστευομαι)

 

 

Καλησπερα 

 

εγώ προσωπικα εχω βαλει και τα 2 στο polo που είχα, δεν είχα καμια διαφορά ούτε είδα κάτι διαφορετικό, αυτο που σε ενδιαφέρει ειναι να γράφουν επάνω τους τον Κωδικό 504/507. 

και σε τιμή τα ιδια λεφτα τα αγόραζα       

 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ 

 

https://www.volkswagen.gr/el/service-and-accessories/engine-oil-and-fluids/engine-oil.html

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

το ειδα εχθες αυτο που λεει η αντιπροσωπια και προσεξα οτι δεν πρεπει να βαλω 5-30 αλλα 5-40 γιατι τα 5-30 ειναι για ντιζελ συμφωνα παντα με την αντιπροσωπια. απλα κοιτουσα μπας και τ αγορασω εγω για να μου ερθει πιο φθηνο το σερβις αλλα δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα.. μονο αν ειχα καινουργιο αυτοκινητο που ζητανε 190 ευρω για να σου αλλαξουν λαδια και φιλτρο λαδιου...

παιρνουν δηλαδη πανω απο 100 ευρω εργασια για 20 λεπτα δουλεια

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago , Kostas Tranoulis said:

το ειδα εχθες αυτο που λεει η αντιπροσωπια και προσεξα οτι δεν πρεπει να βαλω 5-30 αλλα 5-40 γιατι τα 5-30 ειναι για ντιζελ συμφωνα παντα με την αντιπροσωπια. απλα κοιτουσα μπας και τ αγορασω εγω για να μου ερθει πιο φθηνο το σερβις αλλα δεν εχει ιδιαιτερη διαφορα.. μονο αν ειχα καινουργιο αυτοκινητο που ζητανε 190 ευρω για να σου αλλαξουν λαδια και φιλτρο λαδιου...

παιρνουν δηλαδη πανω απο 100 ευρω εργασια για 20 λεπτα δουλεια

και τα 2 σου κάνουν??? 

 

τα 5W30 ειναι για service κάθε 15.000χιλιομετρα η στον χρόνο (όποιο από τα 2 έρθει πρώτο ) και τα 5W-40 ειναι για 30.000 χιλιόμετρα   

Link to comment
Share on other sites

On 15/10/2018 at 9:19 ΜΜ, nikdev said:

Τα Pro δίνει η VW.

Και τ΄άλλα το ίδιο είναι βάλε ότι βρείς πιο φτηνό.

 

Εκεί που πήγες και σου είπαν ότι τα 5W30 είναι για diesel, θα έλεγα να μην πηγαίνεις το αυτοκίνητό σου.

Καλύτερα να βρείς ένα σωστό και ενημερωμένο συνεργείο - αντιπροσωπεία.

 

6 hours ago , OMINUS said:

και τα 2 σου κάνουν??? 

 

τα 5W30 ειναι για service κάθε 15.000χιλιομετρα η στον χρόνο (όποιο από τα 2 έρθει πρώτο ) και τα 5W-40 ειναι για 30.000 χιλιόμετρα   

5w30 που πληρούν την 504 κάνουν για LongLife συντήρηση.

5w40 που πληρούν την 502 κάνουν για συντήρηση σε προκαθορισμένα διαστήματα.

 

Ανάποδα δηλαδή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , nikdev said:

5w30 που πληρούν την 504 κάνουν για LongLife συντήρηση.

5w40 που πληρούν την 502 κάνουν για συντήρηση σε προκαθορισμένα διαστήματα.

 

Ανάποδα δηλαδή.

Όπα κάτσε για εξήγησε το μου σε παρακαλώ.

 

Γιατί εγώ όταν έκανα service στο polo έκανα με 5W30 και αλλαγή λαδιών στα 15.000χιλομετρα η στον χρόνο επάνω και τα λάδια έγραφαν στο μπουκαλι προδιαγραφή 504/507.

 

Τι ακριβώς παίζει τώρα???

 

Τα 5w30 για ποιο μοτέρ είναι????

 

Και για ποιο είναι το 5w40???

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πιο Polo έχεις, αλλά τα manual γράφουν προδιαγραφές. Εφόσον τις πληρεί το λάδι δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, αδίκως προβληματίζεσαι. Συνέχισε να το βάζεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν , nikdev said:

Δεν ξέρω πιο Polo έχεις, αλλά τα manual γράφουν προδιαγραφές. Εφόσον τις πληρεί το λάδι δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα, αδίκως προβληματίζεσαι. Συνέχισε να το βάζεις

Όχι δεν το έχω το polo πλέων.

 

Το 1200Tsi 105hp είχα.

 

Τα 5w30 έβαζα 504/507 και τα άλλαζα στα15000 η στον χρόνο 

 

Εμένα ο χρόνος με έπιανε 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, OMINUS said:

και τα 2 σου κάνουν??? 

 

τα 5W30 ειναι για service κάθε 15.000χιλιομετρα η στον χρόνο (όποιο από τα 2 έρθει πρώτο ) και τα 5W-40 ειναι για 30.000 χιλιόμετρα   

 

1 hour ago, nikdev said:

Και τ΄άλλα το ίδιο είναι βάλε ότι βρείς πιο φτηνό.

 

Εκεί που πήγες και σου είπαν ότι τα 5W30 είναι για diesel, θα έλεγα να μην πηγαίνεις το αυτοκίνητό σου.

Καλύτερα να βρείς ένα σωστό και ενημερωμένο συνεργείο - αντιπροσωπεία.

 

5w30 που πληρούν την 504 κάνουν για LongLife συντήρηση.

5w40 που πληρούν την 502 κάνουν για συντήρηση σε προκαθορισμένα διαστήματα.

 

Ανάποδα δηλαδή.

Μα αν μπεις στο σάιτ της vw εδώ στην Ελλάδα , εκεί που λέει για τα λάδια θα δεις που το αναφέρει καθαρά 5-30 για ντίζελ λέει και 5-40 για βενζίνη. Δεν είναι κάτι που μου είπε αντιπροσωπεία η μάστορας. Είναι κάτι που αναγράφεται στο επίσημο σάιτ της vw...

Πίστευα ότι το ν αλλάξεις λάδια είναι κάτι απλό. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε μπερδευτεί έτσι

Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν , Kostas Tranoulis said:

 

Μα αν μπεις στο σάιτ της vw εδώ στην Ελλάδα , εκεί που λέει για τα λάδια θα δεις που το αναφέρει καθαρά 5-30 για ντίζελ λέει και 5-40 για βενζίνη. Δεν είναι κάτι που μου είπε αντιπροσωπεία η μάστορας. Είναι κάτι που αναγράφεται στο επίσημο σάιτ της vw...

Πίστευα ότι το ν αλλάξεις λάδια είναι κάτι απλό. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε μπερδευτεί έτσι

 

To βιβλίο  του αμαξιού σου , αν επιτρέπετε τι είδους λάδια λέει ότι πρέπει να βάλεις????

 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , Kostas Tranoulis said:

 

Μα αν μπεις στο σάιτ της vw εδώ στην Ελλάδα , εκεί που λέει για τα λάδια θα δεις που το αναφέρει καθαρά 5-30 για ντίζελ λέει και 5-40 για βενζίνη. Δεν είναι κάτι που μου είπε αντιπροσωπεία η μάστορας. Είναι κάτι που αναγράφεται στο επίσημο σάιτ της vw...

Πίστευα ότι το ν αλλάξεις λάδια είναι κάτι απλό. Δεν καταλαβαίνω γιατί έχουμε μπερδευτεί έτσι

 

Απλό είναι, βάλε το Castrol που έλεγες αρχικά 5w30 LL και με 504 προδιαγραφή, ή οποιοδήποτε λάδι 5w30 με 504.

 

Δες στο manual αν το αναγράφει γιατί δεν το θυμάμαι και στο site της Castrol που κοιτάω το συμπεριλαμβάνει μεταξύ και άλλων, οπότε είσαι οκ.

 

Δεν ισχύει ότι το 5w30 είναι για Diesel μην ανησυχείς άδικα .

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2018 at 12:57 AM, OMINUS said:

 

To βιβλίο  του αμαξιού σου , αν επιτρέπετε τι είδους λάδια λέει ότι πρέπει να βάλεις????

 

επειδη δεν μπορω να παω τωρα στ αμαξι να δω το βιβλιο θα το κοιταξω πιο μετα

 

ευχαριστω παντως για τις απαντησεις. τ αμαξι το πηρα απο καρεντα στην πειραιως. μενω εκει κοντα. λεω για σερβις να το πηγαινω εκει εχει κανενας γνωμες;

αν δεν το παω εκει σκεφτομουν η βενετσιανο που ειναι στο μοσχατο (μη εξουσιοδοτημενος) ή τον τσακουλερη (μη εξουσιοδοτημενος) που ειναι στο αιγαλεω απεναντι απο το Τει και εχω διαβασει απο εδω καλα πραγματα

εχω μαστορα που εμπιστευομαι και κανει τα παντα απλα ειναι για ιταλικα αυτοκινητα περισσοτερο και οταν ειχα φιατ το πηγαινα εκει με κλειστα ματια!

τωρα δεν ξερω που ανηκω πλεον στο group vag δεν ξερω

Link to comment
Share on other sites

Για τον Ηλία στο Αιγάλεω (ΤΕΙ Αθηνών)είναι πολύ καλός.

Και εγώ το Polo εκεί το πήγαινα, είναι γνώστης.

 

Υπάρχει επίσης και το συνεργείω 

Expert services στο Χαϊδάρι.

Είναι καλώς και αυτός 

http://www.expertservice.gr

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

ξερεις αν εχει διαγνωστικο που να μπορει να δει τ αμαξι μου;; αυτο ειναι το μονο που με προβληματιζει

και γι αυτο σκεφτομαι και την αντιπροσωπεια, καθως ειναι γνωστο οτι σου πιανουν τον κωλο με το παραμικρο και στην πλειοψηφια οι μηχανικοι τους δεν ειναι καλοι..

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , Kostas Tranoulis said:

ξερεις αν εχει διαγνωστικο που να μπορει να δει τ αμαξι μου;; αυτο ειναι το μονο που με προβληματιζει

και γι αυτο σκεφτομαι και την αντιπροσωπεια, καθως ειναι γνωστο οτι σου πιανουν τον κωλο με το παραμικρο και στην πλειοψηφια οι μηχανικοι τους δεν ειναι καλοι..

 

για το Expert services ξέρω ότι έχει, για τον τσακουλερη δεν γνωρίζω γιατι εγώ προσωπικά εχω 3 χρόνια να πάω? 

 

ας μας πει καποιος αλλος απο εδω...:logik:    

Link to comment
Share on other sites

Aν καταλαβα σωστα αλλαξε η προδιαγραφη και οσοι βαζαμε 5-30 θα πρεπει να βαζουμε 5-40?

Εχω ενα Εος 160αρι και μεχρι τωρα εβαζα 5-30,ετσι γραφει το προ 10ετιας manual.

Edited by NIKITAS TSI
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε έτσι

Link to comment
Share on other sites

Αυτά σου έχω γράψει και πιο πάνω.

Βάλε ένα 5w30 504 είναι πιο σύγχρονα λάδια με καλύτερα πρόσθετα και διάρκεια και θα είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.