Jump to content
giannis sciro

Φωτα xenon

Recommended Posts

Καλημερα σε όλους εχω ενα golf 7 και θελω να βαλω xenon στα φωτα πορείας μπορείτε να μου πείτε ακριβως τι να βαλω...γτ μ εχουν μπερδέψει λεγοντας οτι περνει μονο συγκεκριμένο αλλιως καίει τον εγκέφαλο!

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη γνώμη μου μη βάλεις ξένον, Υπάρχουν πολυ ωραία και δυνατά led και οικονομικά κι όλας (της τάξης των 15-20 ευρω) κοίτα και στο ebay και στο aliexpress και αγόρασε με βάση τα reviews. Μέτρα ποσά εκατοστα έχει χώρο πίσω απο τη μαμά φισα, γιατί τα καλά led έχουν ανεμιστήρα πίσω που πιάνει λίγο χώρο και ενδέχεται να μην κουμπωνουν τα καλύμματα. Μετα την τοποθέτηση να κατεβασεις λίγο τα φώτα γιατί τα led απο 4000 lum και ανω, στραβωνουν

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου έλεγα να ψάξεις να βρεις aftermarket kit που να έχει και τα led ημέρας. Υπάρχουν αρκετά πακέτα αλλά φυσικά το κόστος δεν είναι όσο να αγοράσεις "xenon kit" που για μένα είναι μεγάλο λάθος.Το μόνο που θα πετύχεις είναι να στραβωνεις τους απέναντι και εννοείται να βλέπεις πολύ χειρότερα από ότι πριν..

Link to comment
Share on other sites

Πλέων έχουν βγει xenon τα οποία δεν τυφλώνουν ούτε στραβώνουν τους άλλους οδηγούς , οπότε δεν υπαρχει λόγος να λέμε ''ΌΧΙ'' στα xenon. 

 

Τα προηγούμενα χρόνια που όση έβαζαν ξένον , τύφλωναν όλον τον κόσμο γιατι , πρώτον ήταν κακά ρυθμισμένα, και κυρίως τα έβαζαν σε φαναρια  τα οποία δεν είχαν προτζεκτορες. 

αλλα τα κλασικά κατωπτρα.

 

και κανονικά τα φανάρια που έχουν κατοπτρα ,θέλουν βάψιμο το κατοπτρο για να μην σκορπάει το φως τον xenon και στραβώνεις τους πάντες.

 

 

 

αλλα πλέων εδώ και καιρό δεν υπαρχει θεμα με της λάμπες xenon, γιατι έχουν βγει νέες λάμπες xenon με καινούργιους τύπους λάμπας και ετσι ''ΔΕΝ ΤΥΦΛΏΝΟΥΝ'' 

 

ΠΛΈΩΝ σε λάμπα τύπου H7. 

 

ΥΠΆΡΧΟΥΝ η εξής λάμπες που διαφέρουν από την απλή λάμπα xenon Η7  και ειναι η εξής λάμπες.

 

οι H7R η οποία ειναι ετσι 

 

h7rbulb.thumb.jpg.fe0183203c1324c22a1fc73e2bd4069e.jpg

 

 

455422569_ProjectorReflector.jpg.1714e7802e4622c67db18ece90ec2e6d.jpg

 

Η λάμπα αυτή ειναι κατασκευασμενη για αμαξια τα οποία δεν έχουν τα φανάρια προτζεκτορα και χάρης αυτο το λαμακι που έχουν επάνω τους δεν στραβώνουν τους απέναντι.

 

όπως επίσης υπάρχουν και άλλη 2 τύποι λάμπας.

 

Οι H7C και H7CR 

 

5f43.jpg.6a595a37937e398b768fe7e5f2058482.jpg

 

Τα οποία ειναι ποιο κοντά σε μήκος και τα οποία βγαίνουν και αυτά με λαμακι επάνω τους (όπως η H7R)     

 

 

 

 

 

 

 

για το θεμα λάμπες LED εγώ είμαι κάθετος γιατι δεν διαχέουν το φως που βγάζουν και σωστά. εκτός και αν πας σε ακριβές λύσης 

 

αν ρίξετε μια ματιά στο video θα καταλαβετε ότι τα led δεν βγαζουν σωστό  φως 

 

 

αν το πάτε το video στο 8:07 θα δειτε τι φως βγάζει το led και τι το xenon 

 

   

 

      

Edited by OMINUS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 25/10/2018 at 9:47 ΠΜ, giannis sciro said:

 

Καλημερα σε όλους εχω ενα golf 7 και θελω να βαλω xenon στα φωτα πορείας μπορείτε να μου πείτε ακριβως τι να βαλω...γτ μ εχουν μπερδέψει λεγοντας οτι περνει μονο συγκεκριμένο αλλιως καίει τον εγκέφαλο!

 

Στάλθηκε από το SM-G925F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

 

για την περίπτωση την δικιά σου  αν έχεις λάμπες H7, Σε xenon θα βάλεις της τύπο Η7R Για να μην στραβωνεις.

 

η λάμπες που θα βάλεις θα πρέπει να ειναι CAN BUS , η το άλλο που μπορείς να κάνεις ειναι να πας στην αντιπροσοπια  και να σου ρυθμίσουν τον εγκέφαλο από επιλογή (λάμπες αλογόνου) σε λάμπες xenon. 

        

Link to comment
Share on other sites

Πλέων έχουν βγει xenon τα οποία δεν τυφλώνουν ούτε στραβώνουν τους άλλους οδηγούς , οπότε δεν υπαρχει λόγος να λέμε ''ΌΧΙ'' στα xenon. 
 
Τα προηγούμενα χρόνια που όση έβαζαν ξένον , τύφλωναν όλον τον κόσμο γιατι , πρώτον ήταν κακά ρυθμισμένα, και κυρίως τα έβαζαν σε φαναρια  τα οποία δεν είχαν προτζεκτορες. 
αλλα τα κλασικά κατωπτρα.
 
και κανονικά τα φανάρια που έχουν κατοπτρα ,θέλουν βάψιμο το κατοπτρο για να μην σκορπάει το φως τον xenon και στραβώνεις τους πάντες.
 
 
 
αλλα πλέων εδώ και καιρό δεν υπαρχει θεμα με της λάμπες xenon, γιατι έχουν βγει νέες λάμπες xenon με καινούργιους τύπους λάμπας και ετσι ''ΔΕΝ ΤΥΦΛΏΝΟΥΝ'' 
 
ΠΛΈΩΝ σε λάμπα τύπου H7. 
 
ΥΠΆΡΧΟΥΝ η εξής λάμπες που διαφέρουν από την απλή λάμπα xenon Η7  και ειναι η εξής λάμπες.
 
οι H7R η οποία ειναι ετσι 
 
h7rbulb.thumb.jpg.fe0183203c1324c22a1fc73e2bd4069e.jpg
 
 
455422569_ProjectorReflector.jpg.1714e7802e4622c67db18ece90ec2e6d.jpg
 
Η λάμπα αυτή ειναι κατασκευασμενη για αμαξια τα οποία δεν έχουν τα φανάρια προτζεκτορα και χάρης αυτο το λαμακι που έχουν επάνω τους δεν στραβώνουν τους απέναντι.
 
όπως επίσης υπάρχουν και άλλη 2 τύποι λάμπας.
 
Οι H7C και H7CR 
 
5f43.jpg.6a595a37937e398b768fe7e5f2058482.jpg
 
Τα οποία ειναι ποιο κοντά σε μήκος και τα οποία βγαίνουν και αυτά με λαμακι επάνω τους (όπως η H7R)     
 
 
 
 
 
 
 
για το θεμα λάμπες LED εγώ είμαι κάθετος γιατι δεν διαχέουν το φως που βγάζουν και σωστά. εκτός και αν πας σε ακριβές λύσης 
 
αν ρίξετε μια ματιά στο video θα καταλαβετε ότι τα led δεν βγαζουν σωστό  φως 
 
 
αν το πάτε το video στο 8:07 θα δειτε τι φως βγάζει το led και τι το xenon 
 
   
 
      


Φίλε ominus καλησπέρα. Βλέπω ότι γράφεις σε κάποια θέματα και γενικά συμφωνώ μαζί σου και μ αρέσει όπως τα λες. Μπορείς να μου προτείνεις το να κάνω στο νέο Tiguan για να αναβάθμισω το απλό φως που έχω τώρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

45 λεπτά πριν , Stelios1 said:

 


Φίλε ominus καλησπέρα. Βλέπω ότι γράφεις σε κάποια θέματα και γενικά συμφωνώ μαζί σου και μ αρέσει όπως τα λες. Μπορείς να μου προτείνεις το να κάνω στο νέο Tiguan για να αναβάθμισω το απλό φως που έχω τώρα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Καλημέρα.

 

Ανάλογα τι φανάρια έχεις? Μπορείς να πράξεις και ανάλογα τότε. 

 

Για της λαμπες είναι δύσκολο και δεν μπορώ να σου πω εγώ τι να βάλεις.? 

Γιατί για να βάλεις λάμπες, θα Πρέπει πρώτα να της βρεις - βρούμε. 

 

Γιατί είναι λίγο δυσκολο να της βρεις ακόμα τέτοιες λάμπες στην ελληνική αγορά.

 

Θέλω να βάλω και έχω Η7R αλλά δεν έχω μπορεσει να βρω κάτι το οποίο να είναι κάπως αξιολογο.

 

Το θέμα είναι εσύ τι θες να κάνεις?

 

Αν έχεις φανάρια με projectors και βάλεις λάμπες xenon ΜΌΝΟ ΕΚΕΊ, δεν έχεις κάποιο θέμα, μπορείς να βάλεις κανονική λάμπα H7.

 

Άπλος θα πρέπει να βρεις και έναν σωστό επαγγελματία ό οποίος θα στα ρυθμίσει και σωστά με μηχάνημα. 

 

 

Αν έχεις εγγύηση στο αμάξι απλός ξέχνα τέτοιες δουλειές τώρα.

 

 

 

 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.
 
Ανάλογα τι φανάρια έχεις? Μπορείς να πράξεις και ανάλογα τότε. 
 
Για της λαμπες είναι δύσκολο και δεν μπορώ να σου πω εγώ τι να βάλεις.? 
Γιατί για να βάλεις λάμπες, θα Πρέπει πρώτα να της βρεις - βρούμε. 
 
Γιατί είναι λίγο δυσκολο να της βρεις ακόμα τέτοιες λάμπες στην ελληνική αγορά.
 
Θέλω να βάλω και έχω Η7R αλλά δεν έχω μπορεσει να βρω κάτι το οποίο να είναι κάπως αξιολογο.
 
Το θέμα είναι εσύ τι θες να κάνεις?
 
Αν έχεις φανάρια με projectors και βάλεις λάμπες xenon ΜΌΝΟ ΕΚΕΊ, δεν έχεις κάποιο θέμα, μπορείς να βάλεις κανονική λάμπα H7.
 
Άπλος θα πρέπει να βρεις και έναν σωστό επαγγελματία ό οποίος θα στα ρυθμίσει και σωστά με μηχάνημα. 
 
 
Αν έχεις εγγύηση στο αμάξι απλός ξέχνα τέτοιες δουλειές τώρα.
 
 
 
 
 
 

Καλησπέρα φίλε,
Δε ξέρω τι φανάρια έχω. Advance είναι η έκδοση μου. Θα ανεβάσω φωτογραφία. Ξεχωρίζουν κάπως με αυτοψία;

Δε τις ξέρω τις Η7R. Σίγουρα με τόσα eshop εξωτερικού ότι θες το βρίσκεις. Εγώ δε ξέρω τι χρειάζομαι..

Ναι όλα θα γίνουν σε δυο χρόνια άρα. Μοντέλο Ιανουάριος 2017 και έχω 4all με εγγύηση τέσσερα χρόνια.
Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου ominus.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.