Jump to content
dimosxania

Αλλαγή λαδιών VW Polo AW

Recommended Posts

Και ήρθε η ώρα.εγινε η πρώτη αλλαγή λαδιών στα 3000 χλμ.φυσικα σε αντιπροσωπεία διότι η εγγύηση είναι σε ισχύ.

 

Πηγαίνω το πρωί,το πρώτο στραπατσο το έφαγα σε δύο λεπτά.βγαινει ο μηχανικός λέει τι κάνεις εδώ;λέω ήρθα για αλλαγή λαδιών.με λέει πόσα χιλιόμετρα έχει;τον λέω 3000.μου λέει και γιατί ήρθες;λέω είναι τα πρώτα όποτε θέλω να τα αλλάξω.με τα πολλά το βάζει μεσα,πάω στο γραφειακι,τον λέω πόσο θα βγει περίπου;μου λέει κοίτα,παίρνει γύρω στα 5 λίτρα λάδι,τα λάδια έχουν 19 ευρώ το λίτρο.τον λέω ότι πήρα castrol edge 5w30 με 13 ευρώ το λίτρο.μου λέει ναι,αλλά εμείς έχουμε τα proffesional τα οποία τα δίνουν μόνο σε εμάς,γιατί είμαστε αντιπροσωπείες και εσύ πήρες τα απλά.

 

Αλλάζουμε λάδια,φίλτρο,μια τσιμουχα-ροδελα και έναν έλεγχο τυπικό (φυσικά χωρίς να μπορώ να βλέπω την εργασια γιατί το παιδί ήταν λίγο "ευαίσθητο") και μας βγαίνει ένα συνολο 120 ευρώ.με την έκπτωση τελικά μας βγήκε 95 ευρώ.και τελικά χρειάστηκαν μόνο 4 λίτρα λάδι.

 

 

Θέλω γνώμες για το πόσο "καλή" ήταν η τιμή αν και ότι και να ακούσω δυστυχώς για ακόμα δύο χρόνια θα το πηγαίνω σε αντιπροσωπεία γιατί είναι κρίμα να χαθεί η εγγύηση.

 

 

 

Αυτά τα λίγα από μενα

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
39 λεπτά πριν , dimosxania said:

Και ήρθε η ώρα.εγινε η πρώτη αλλαγή λαδιών στα 3000 χλμ.φυσικα σε αντιπροσωπεία διότι η εγγύηση είναι σε ισχύ.

 

Πηγαίνω το πρωί,το πρώτο στραπατσο το έφαγα σε δύο λεπτά.βγαινει ο μηχανικός λέει τι κάνεις εδώ;λέω ήρθα για αλλαγή λαδιών.με λέει πόσα χιλιόμετρα έχει;τον λέω 3000.μου λέει και γιατί ήρθες;λέω είναι τα πρώτα όποτε θέλω να τα αλλάξω.με τα πολλά το βάζει μεσα,πάω στο γραφειακι,τον λέω πόσο θα βγει περίπου;μου λέει κοίτα,παίρνει γύρω στα 5 λίτρα λάδι,τα λάδια έχουν 19 ευρώ το λίτρο.τον λέω ότι πήρα castrol edge 5w30 με 13 ευρώ το λίτρο.μου λέει ναι,αλλά εμείς έχουμε τα proffesional τα οποία τα δίνουν μόνο σε εμάς,γιατί είμαστε αντιπροσωπείες και εσύ πήρες τα απλά.

 

Αλλάζουμε λάδια,φίλτρο,μια τσιμουχα-ροδελα και έναν έλεγχο τυπικό (φυσικά χωρίς να μπορώ να βλέπω την εργασια γιατί το παιδί ήταν λίγο "ευαίσθητο") και μας βγαίνει ένα συνολο 120 ευρώ.με την έκπτωση τελικά μας βγήκε 95 ευρώ.και τελικά χρειάστηκαν μόνο 4 λίτρα λάδι.

 

 

Θέλω γνώμες για το πόσο "καλή" ήταν η τιμή αν και ότι και να ακούσω δυστυχώς για ακόμα δύο χρόνια θα το πηγαίνω σε αντιπροσωπεία γιατί είναι κρίμα να χαθεί η εγγύηση.

 

 

 

Αυτά τα λίγα από μενα

Καλησπέρα φίλε.

ΔΕΝ χάνεις την εγγύηση αν δεν το πας σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο βάσει της Ευρωπαϊκής οδηγίας 461: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/?uri=CELEX%3A32010R0461.

Απλά στην Ελλάδα τα εχουμε ισοπεδώσει όλα φίλε μου. Όλα.

Προσωπικά, καταλαβαίνω την «υποχρέωση» που νιώθει κάποιος να το πηγαίνει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να μη «χάσει» την εγγυηση (που με επίσημη νόμιμη οδηγία δε χάνεται όμως αν τηρείς τις προϋποθέσεις), μιας και αν δε τα δώσεις σε αυτούς/σε αυτό το συνεργείο, γιατί να σε στηρίξουν οι ίδιοι μετά;

Κατά τα λοιπά, σου προέκυψε το στάνταρ ταρίφικο ποσό της VW για μικρό σερβις.

 

Επισης, ρώτησε λίγο τις προϋποθέσεις για την εγγύηση. Πρόσφατα μου ανακοίνωσαν πως για να περαστεί κάτι στην εγγυηση, πρέπει να τραβηχτεί το ελαττωματικό υλικό φωτογραφία/βίντεο, να τοποθετηθεί παραγγελία, να εγκατασταθεί & πληρωθεί & μετά να αναμένεις απάντηση από τη VW αν αποδέχονται την αντικατάσταση στα πλαίσια της εγγύησης ή όχι (και να γίνουν οι ανάλογες διορθωτικές κινήσεις με το ήδη πληρωμένο ποσό).

Καραγκιοζιλίκια λέω εγώ & δεν πρόκειται να ξανακάνω ποτέ επέκταση εγγύησης (στη συγκεκριμένη περίπτωση μάλιστα, ήταν επέκταση της επίσημης VW, της εργοστασιακής, όχι επέκταση μέσω κάποιας ασφαλιστικής εταιρείας).

Ξεφτίλα.

Edited by Polakias TDI
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς !! 

 

Δεν χάνεις καμία εγγύηση, λόγο της νομοθεσίας.

 

Εγώ το Polo που είχα, 2 χρόνια δεν το πήγα ποτέ για service στην αντιπροσωπεία.

 

Ότι παρουσίασε στα 2 χρόνια της εγγύησης. 

Το πήγαινα και το έφτιαχναν κανονικά μέσα στα πλαίσια της εγγύησης.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , dimosxania said:

Και ήρθε η ώρα.εγινε η πρώτη αλλαγή λαδιών στα 3000 χλμ.φυσικα σε αντιπροσωπεία διότι η εγγύηση είναι σε ισχύ.

 

Πηγαίνω το πρωί,το πρώτο στραπατσο το έφαγα σε δύο λεπτά.βγαινει ο μηχανικός λέει τι κάνεις εδώ;λέω ήρθα για αλλαγή λαδιών.με λέει πόσα χιλιόμετρα έχει;τον λέω 3000.μου λέει και γιατί ήρθες;λέω είναι τα πρώτα όποτε θέλω να τα αλλάξω.με τα πολλά το βάζει μεσα,πάω στο γραφειακι,τον λέω πόσο θα βγει περίπου;μου λέει κοίτα,παίρνει γύρω στα 5 λίτρα λάδι,τα λάδια έχουν 19 ευρώ το λίτρο.τον λέω ότι πήρα castrol edge 5w30 με 13 ευρώ το λίτρο.μου λέει ναι,αλλά εμείς έχουμε τα proffesional τα οποία τα δίνουν μόνο σε εμάς,γιατί είμαστε αντιπροσωπείες και εσύ πήρες τα απλά.

 

Αλλάζουμε λάδια,φίλτρο,μια τσιμουχα-ροδελα και έναν έλεγχο τυπικό (φυσικά χωρίς να μπορώ να βλέπω την εργασια γιατί το παιδί ήταν λίγο "ευαίσθητο") και μας βγαίνει ένα συνολο 120 ευρώ.με την έκπτωση τελικά μας βγήκε 95 ευρώ.και τελικά χρειάστηκαν μόνο 4 λίτρα λάδι.

 

 

Θέλω γνώμες για το πόσο "καλή" ήταν η τιμή αν και ότι και να ακούσω δυστυχώς για ακόμα δύο χρόνια θα το πηγαίνω σε αντιπροσωπεία γιατί είναι κρίμα να χαθεί η εγγύηση.

 

 

 

Αυτά τα λίγα από μενα

Πάρτα απέξω τα Professional και πήγαινε τα στον ειδικό. 

Αν θυμάμαι πρώτο Service Κάποτε ήταν δωρεάν εργατικά και είχε και αυτοκόλλητο στο αυτοκίνητο.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , nikdev said:

Πάρτα απέξω τα Professional και πήγαινε τα στον ειδικό. 

Αν θυμάμαι πρώτο Service Κάποτε ήταν δωρεάν εργατικά και είχε και αυτοκόλλητο στο αυτοκίνητο.

 

 

Το 2010 μου είχαν ζητήσει για το πρώτο service του Polo 150€. 

Τότε το Castrol το χρέωναν 25€ το λίτρο castrol edge 5w-30.   

Τα professional τότε δεν υπήρχαν στην αγορά ακόμα.

 

Το αυτοκόλλητο που λες τι είναι??? 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Στην κολώνα (B pillar) υπήρχε αυτοκόλλητο το πρώτο σας service ειναι δωρεάν (τα εργατικά)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , nikdev said:

Στην κολώνα (B pillar) υπήρχε αυτοκόλλητο το πρώτο σας service ειναι δωρεάν (τα εργατικά)

Για ποια περίοδο μιλάς εσύ???? 

Γιατί εγώ στο Polo 6r 2010 δεν είχα κάτι τέτοιο. 

 

Στην αντιπροσωπεία κανονικά σε χρέωνε για service.

 

Και γενικά πρώτη φορά ακούω για πρώτο service δωρεάν εργατικά....??? 

 

Πολύ πιθανόν να άλλαξε από 2010. 

Γιατί όσους γνώρισα στην αντιπροσωπεία κανονικά πλήρωναν την εργασία στο πρώτο service.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago , dimosxania said:

Και ήρθε η ώρα.εγινε η πρώτη αλλαγή λαδιών στα 3000 χλμ.φυσικα σε αντιπροσωπεία διότι η εγγύηση είναι σε ισχύ.

 

Πηγαίνω το πρωί,το πρώτο στραπατσο το έφαγα σε δύο λεπτά.βγαινει ο μηχανικός λέει τι κάνεις εδώ;λέω ήρθα για αλλαγή λαδιών.με λέει πόσα χιλιόμετρα έχει;τον λέω 3000.μου λέει και γιατί ήρθες;λέω είναι τα πρώτα όποτε θέλω να τα αλλάξω.με τα πολλά το βάζει μεσα,πάω στο γραφειακι,τον λέω πόσο θα βγει περίπου;μου λέει κοίτα,παίρνει γύρω στα 5 λίτρα λάδι,τα λάδια έχουν 19 ευρώ το λίτρο.τον λέω ότι πήρα castrol edge 5w30 με 13 ευρώ το λίτρο.μου λέει ναι,αλλά εμείς έχουμε τα proffesional τα οποία τα δίνουν μόνο σε εμάς,γιατί είμαστε αντιπροσωπείες και εσύ πήρες τα απλά.

 

Αλλάζουμε λάδια,φίλτρο,μια τσιμουχα-ροδελα και έναν έλεγχο τυπικό (φυσικά χωρίς να μπορώ να βλέπω την εργασια γιατί το παιδί ήταν λίγο "ευαίσθητο") και μας βγαίνει ένα συνολο 120 ευρώ.με την έκπτωση τελικά μας βγήκε 95 ευρώ.και τελικά χρειάστηκαν μόνο 4 λίτρα λάδι.

 

 

Θέλω γνώμες για το πόσο "καλή" ήταν η τιμή αν και ότι και να ακούσω δυστυχώς για ακόμα δύο χρόνια θα το πηγαίνω σε αντιπροσωπεία γιατί είναι κρίμα να χαθεί η εγγύηση.

 

 

 

Αυτά τα λίγα από μενα

Δεν σου έπιασαν απλά τον λοκώ αλλά σου άφησαν αποτύπωμα. 

Από εδώ και στο εξής θα αγοράζεις τα λαδάκια και θα τους τα πηγαίνεις και άστους να λένε ότι μακακία θέλουν.

Διότι από την δική σου τσέπη βγαίνουν τα γκαφρά και όχι από την δική τους.

Εκτός και αν πας σε κάποιον ανεξάρτητο, μόνο το φίλτρο λαδιού να είναι γνήσιο.  

Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI

@dimosxania τώρα που ξαναείδα λίγο το θέμα, έψαξα στο site της Castrol & Professional δε βρήκα.

Τελικά κατάλαβες τι «λάθος» είχες κάνει στην επιλογή των λαδιών ή στο είπαν απλά για να στο πουν;

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , OMINUS said:

Για ποια περίοδο μιλάς εσύ???? 

Γιατί εγώ στο Polo 6r 2010 δεν είχα κάτι τέτοιο. 

 

Στην αντιπροσωπεία κανονικά σε χρέωνε για service.

 

Και γενικά πρώτη φορά ακούω για πρώτο service δωρεάν εργατικά....??? 

 

Πολύ πιθανόν να άλλαξε από 2010. 

Γιατί όσους γνώρισα στην αντιπροσωπεία κανονικά πλήρωναν την εργασία στο πρώτο service.

Το ότι το ακούς πρώτα φορά δεν σημαίνει ότι δεν ίσχυε. Στα καινούργια το κόψανε μαλλον, βέβαια έπεσαν και οι τιμές.

Διότι το 2005-06 αλλαγή λαδιών ζητούσαν 150-180Ε σε Tfsi-Tsi

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το ακούς πρώτα φορά δεν σημαίνει ότι δεν ίσχυε. Στα καινούργια το κόψανε μαλλον, βέβαια έπεσαν και οι τιμές.
Διότι το 2005-06 αλλαγή λαδιών ζητούσαν 150-180Ε σε Tfsi-Tsi
Ουτε γω θυμαμαι απο το 2006 και μετα για δωρεαν εργασια.
Οσο για το φιλο παραπανω κακως αλλαξε λαδια στα 3000 και κακως δεν εβαλε τα δικα του αφου ηταν στις προδιαγραφες
Link to comment
Share on other sites

Άμα το θυμηθώ για βγάλω φωτογραφία το συλλεκτικό αυτοκόλλητο

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago , nikdev said:

Το ότι το ακούς πρώτα φορά δεν σημαίνει ότι δεν ίσχυε. Στα καινούργια το κόψανε μαλλον, βέβαια έπεσαν και οι τιμές.

Διότι το 2005-06 αλλαγή λαδιών ζητούσαν 150-180Ε σε Tfsi-Tsi

 Δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σού.

 

Απλός αναφέρω ότι τουλάχιστον το 2010 δεν υπήρχαν τέτοια αυτοκόλλητα που να λέει service με δώρο την εργασία.

 

Όσο για της τιμές δεν νομίζω ότι έχουν αλλάξει και πολύ τα πράγματα..

 

Και εμένα 150€ μου ζητούσαν για service.

 

Και αν πήγαινα τα λάδια και φίλτρο εγώ ο ίδιος.

 

Τότε 50€ για την εργασία τούς.

Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ασχοληθούμε άλλο με τα αυτοκόλλητα της Vw :thumbsu:

μαρκετίστικα τρικ ήταν κι αυτά.

 

Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση στο Σκρουτζ θα βρείτε τα δύο "διαφορετικά" λάδια castrol edge 5w30.αλλα και πάλι δεν νομίζω να είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.απλα θα περιμένω να περάσουν τα δύο χρόνια της "εγγύησης" και μετά ούτε που θα με ξαναδούν.γτ αν ήταν νορμάλ οι τιμές ιιιιισως και να ξαναπήγαινα λόγω επίσημου συνεργείου,τώρα ούτε απέξω μετά τα δύο χρονια

 

 

Edit:δεν μπορώ να φανταστώ πόσα θα μου ζητήσουν σε κανένα πιο "δύσκολο" σερβις

Edited by dimosxania
Link to comment
Share on other sites

Guest Polakias TDI
4 hours ago , dimosxania said:

Με μια αναζήτηση στο Σκρουτζ θα βρείτε τα δύο "διαφορετικά" λάδια castrol edge 5w30.αλλα και πάλι δεν νομίζω να είναι αυτό που μας ενδιαφέρει.απλα θα περιμένω να περάσουν τα δύο χρόνια της "εγγύησης" και μετά ούτε που θα με ξαναδούν.γτ αν ήταν νορμάλ οι τιμές ιιιιισως και να ξαναπήγαινα λόγω επίσημου συνεργείου,τώρα ούτε απέξω μετά τα δύο χρονια

 

 

Edit:δεν μπορώ να φανταστώ πόσα θα μου ζητήσουν σε κανένα πιο "δύσκολο" σερβις

290€. Χωρίς τακάκια. Με όλα τα φιλτρα, λάδια, «ελέγχους».

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλη εκμετάλλευση πέφτει στις αντιπροσωπείες είναι γνωστό αυτο. Γι αυτο ο καλος πελάτης κάνει έρευνα αγοράς πρώτα απ όλα και δεν πάει σε όποια αντιπροσωπεία να ναι, όπως δεν πάμε στον πρωτο που θα δούμε με άσπρη ρόμπα όταν ψάχνουμε γιατρό. Και συνήθως ρωτάμε ειδικούς να μας πουν σε ποιό γιατρό να πάμε και όχι τον κολλητό του φίλου του κουμπάρου που "ξερει". Τέλος πριν πάμε στο γιατρό ελέγχουμε τους άλλους "πελάτες" που έχουν πάει ήδη για να δούμε αν είναι ευχαριστημένοι, διασταυρώνουμε δηλαδή την πληροφορία που έχουμε μαζέψει.

Edited by turbomaniac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.