Jump to content
Thanos_N.

Ψυγείο κλιματιστικού σε Golf MK7 1.6 TDI.

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Έχω ένα Golf MK7 1.6 TDi του 2014, το οποίο από το χειμώνα του 2016 άρχισε να εμφανίζει προβλήματα με τη θέρμανση (μόνο) στον κλιματισμό, χωρίς κανένα άλλο πρόβλημα και χωρίς κανένα λαμπάκι να ανάβει. Από κάποια στιγμή και μετά, ακόμη και στη ρύθμιση "High", δηλ. στους 30 βαθμούς, έβγαζε κρύο αέρα. Το αμάξι μπήκε στην επίσημη αντιπροσωπεία για να λυθεί το πρόβλημα, 2 φορές, κι εκεί αφού διαπιστώθηκε πως...δεν υπάρχει πρόβλημα τουλάχιστον σε επίπεδο ηλεκτρονικών, αφού στα διαγνωστικά έβγαιναν όλα οκ, προτάθηκε να λυθεί το ταμπλό για να βρεθεί τι μπορεί να φταίει.

Επειδή δεν ήθελα σε αμάξι 2ετίας να κατέβει το ταμπλό, απευθύνθηκα και σε μηχανικό έξω που τον γνωρίζω προσωπικά και τον εμπιστεύομαι για να μου προτείνει λύση. Στην πορεία και μέχρι να το δει ο μηχανικός μας προέκυψε και λαμπάκι υγρού κυκλώματος ψύξης.

Διαρροή δεν βρέθηκε ποτέ και πουθενά...σε ένα πρόβλημα που παραμένει πλέον πάνω από 1 χρόνο.

Για τη λειτουργία του κλιματιστικού, μου προτάθηκε ως λύση (με όποιες πιθανότητες να δουλέψει) ο καθαρισμός του ψυγείου του κλιματιστικού με χημικό,το οποίο όντως έγινε και ήταν αποτελεσματικό. Τον περσινό χειμώνα η θέρμανση δούλεψε κανονικά. Η απώλεια παραφλού επιμένει, με τρόπο που δεν είναι προβλέψιμος...αφού δε συμπληρώνω συγκεκριμένη ποσότητα σε συγκεκριμένο χρόνο ή δεν ανάβει λαμπάκι σταθερά, μετά από συγκεκριμένα χλμ. Το αυτοκίνητο δεν εμφανίζει πουθενά εμφανή διαρροή και δεν έχει ποτέ ανεβάσει θερμοκρασία πάνω από 90.

Εδώ και λίγες μέρες επανεμφανίστηκε το πρόβλημα του κλιματιστικού και της απουσίας ζεστού αέρα, ενώ μάλλον έρχεται και μυρωδιά παραφλού από τον κινητήρα. 

Θα ήθελα τις γνώμες σας αφενός κι αφετέρου, επειδή δε βλέπω να γλιτώνω την αλλαγή ψυγείου, αν γνωρίζετε κάποιον ψυκτικό σε Βόλο ή Θεσσαλονίκη, τον οποίο θα εμπιστευόσασταν με κλειστά μάτια για να σας λύσει το ταμπλό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Άσε το κλιματιστικό και δες πρώτα το G13 που χάνεις.

Μην το αφήσεις πήγαινε κι αλλού να βρεις την αιτία, τo 7άρι βγάζει αντλία νερού πες να στην ξαναδούν.

Πες να σου δεί κοντά στο θερμοστάτη πολλές φορές έχει διαρροή.

 

Να το πρεσάρει λίγο από το καπάκι του δοχείου με αέρα και θα πετάξει πιο εύκολα g13 η διαρροή.

 

Εγγύηση δεν έχεις ?

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει ψιλοαρπάξει η φλάντζα καπακιού μηχανής σε σημείο οπού περνάει το υγρό ψύξης σε κύλινδρο και καίγεται;

Μετρήστε την συμπίεση των κυλίνδρων. Μπορεί το πρόβλημα να είναι μία μακακία που διαφεύγει, κάτι που εύχομαι ολόψυχα. 

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να σε πρόλαβα

Είχα το ίδιο πρόλημα με σένα, είχε τρυπήσει η EGR λέρωνε τα νερά του παραφλού, με αποτέλσμα να φρακάρει το ψυγείο του καλοριφέρ...

Λύση:

1. Αλλάχτηκε η EGR με άλλη γνήσια

2. Αλλάχτηκε το ψυγείο του καλοριφέρ με άλλο γνήσιο

3. Αλλάχτηκε το παγουράκι του παραφλού

4. Έγιναν πολλοί καθαρισμοί με χημικά και αλλαγές παραφλού μέχρι να καθαρίσει τελείως

Αποτέλεσμα:

Μετά από 1.200 ευρώ όλα καλά...

Link to comment
Share on other sites

το ταμπλώ δεν λύνει για να μπεί το ψυγείο, ευτυχώς είναι χαμηλά...

είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα με σένα, έκανα κι εγώ καθαρισμούς στην αρχή κι έβλεπα καλυτέρευση μετά από λίγο όμως πάλι τα ίδια...

οπότε και το έψαξα πιο σοβαρά, παρατηρήσαμε ότι τα νερά στο παγουράκι ήταν πολύ βρώμικα και αφού κάναμε διάφορα πειράματα, τελικά είχε τρυπήσει η EGR κλπ

κι εμνένα μου μύριζε παραφλού όπως και σε σένα αν σε πρόλαβα ψάξτο και γράψε...

κι εγώ Golf 7 έχω το ίδιο με σένα 1,6 TDi 2014

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Panagiotis_H said:

Ελπίζω να σε πρόλαβα

Είχα το ίδιο πρόλημα με σένα, είχε τρυπήσει η EGR λέρωνε τα νερά του παραφλού, με αποτέλσμα να φρακάρει το ψυγείο του καλοριφέρ...

Λύση:

1. Αλλάχτηκε η EGR με άλλη γνήσια

2. Αλλάχτηκε το ψυγείο του καλοριφέρ με άλλο γνήσιο

3. Αλλάχτηκε το παγουράκι του παραφλού

4. Έγιναν πολλοί καθαρισμοί με χημικά και αλλαγές παραφλού μέχρι να καθαρίσει τελείως

Αποτέλεσμα:

Μετά από 1.200 ευρώ όλα καλά...

Για την ώρα είμαι περίπου στα 500+, με επίλυση του θέματος της θέρμανσης, αλλά όχι της στάθμης του νερού η οποία πολύ πιο αργά μεν... πέφτει όμως και πάλι!!!

Ευχαριστώ για το ποστάρισμα. Μόλις έχω τελική εικόνα και οριστική λύση, θα ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα πάντως αν τα νερά και το παγουράκι είναι καθαρά και δεν έχουν βρωμιά μέσα.

αν δεν είναι διαυγές και πεντακάθαρο το νερό στο παγούρι μάλλον έχεις το ίδιο με μένα...

τί έκανες και έλυσες το θέμα της θέρμανσης?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.