Jump to content
Koursaros1979

vw polo 1200 105 ps 2010

Recommended Posts

καλησπερα , εχω ενα vw polo 1200 105 ps 2010 μοντελο , εχω 102.015 χιλιομετρα , εχω τα εξης προβληματα ξαφνικα σημερα το πρωι εκει που το εχω σταθευμενο κανονικα μεσα στο παρκινγ της πολυκατικιας με δικο μου παρκινγ κοιταω κατω απο τα αμαξι να εχει σταγονες καφε , δηλαδη σταζει λαδι , βαζω μπρος κανονικα βλεπω τις ενδειξεις ; ξερουμε τι μπορει να ειναι ; ... Εδω και κανα χρονο οταν μπαινω στο αυτοκινητο να οδηγησω ακουγεται ενας περιεργος θορυβος τριξιμος μετα οταν βγαινω απο το καθισμα το ιδιο ... το χω πει να το δουν αυτοι μου λενε οτι δεν ακουγετε κατι ... μετα οταν στριβω το τιμονι δεξια ακουγετε ενας ηχος ταγκ κτραγ ντουκ σαν ελατηριο ... οταν μερικες φορες περναω μπαλωματα στο δρομο λακουβων η στο δρομο ακουγονται απο τις μπροστινες αναρτησεις ενα τριξιμο ; . 

Link to comment
Share on other sites

εχω νεοτερα , το πηγα μου παν οτι ειναι φλατζες η διαροη λαδιου θα το παραγειλουν σημερα και αυριο θα μου το εχουν ετοιμο τ αλλα ακομα δεν ξερουν 

Link to comment
Share on other sites

φλάντζες δεν νομίζω (ή ελπίζω όχι) γιατί θα έβλεπες και άσπρο καπνό όταν θα δούλευε το αμάξι. Πιο πιθανό μου κάνει για κανένα δαχτυλίδι στη βίδα του κάρτερ σου που είναι για να αδειάζουν τα λάδια.

Τώρα για το τρίξιμο που ακούς στο δρόμο από τις αναρτήσεις μπορεί να θες κανένα σινεμπλόκ ή top mount.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα εχω νεοτερα το φτιαξανε ολα καλα μεχρι στιγμης , 160 ευρω μου πειρανε και μου παν οτι ειναι φλατζες , το τριξιμο ειναι σινεμπλοκ και ψαλιδι φουσκα κατι τετιο μου παν θα το φτιαξουν στο μεγαλο σερβις .

 

Βαζω και το τιμολογιο 

 

 

timologio vw polo.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε τον πρώτο χρόνο το χουνέρι με το λάδι. Αυτές οι φλάντζες ήταν, απλά λόγω εγγύησης δεν τις πλήρωσα.

 

Το τρίξιμο στις μπροστά αναρτήσεις το έχω κι εγώ. Κυρίως όταν έχει κρύο και στις πρώτες λακκούβες, μετά ησυχάζει. Κι ακριβώς επειδή ησυχάζει δεν ξέρω αν είναι τα λαστιχάκια της ζαμφόρ ή οι βάσεις των αμορτισέρ επάνω. Πάντως δεν προκαλεί κάτι άλλο που να είναι ανησυχητικό. Και στο Octavia που είχα παλιότερα, το ίδιο γινόταν. Εκεί πάσχει το γκρουπ (ή και εκεί).

 

Αισίως έχω 133.000 χλμ με τα γνωστά προβλήματα να έχουν αντιμετωπιστεί: καδένα, αντλία νερού, μπουζοκαλώδια.

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το έκανε τον πρώτο χρόνο το χουνέρι με το λάδι. Αυτές οι φλάντζες ήταν, απλά λόγω εγγύησης δεν τις πλήρωσα.
 
Το τρίξιμο στις μπροστά αναρτήσεις το έχω κι εγώ. Κυρίως όταν έχει κρύο και στις πρώτες λακκούβες, μετά ησυχάζει. Κι ακριβώς επειδή ησυχάζει δεν ξέρω αν είναι τα λαστιχάκια της ζαμφόρ ή οι βάσεις των αμορτισέρ επάνω. Πάντως δεν προκαλεί κάτι άλλο που να είναι ανησυχητικό. Και στο Octavia που είχα παλιότερα, το ίδιο γινόταν. Εκεί πάσχει το γκρουπ (ή και εκεί).
 
Αισίως έχω 133.000 χλμ με τα γνωστά προβλήματα να έχουν αντιμετωπιστεί: καδένα, αντλία νερού, μπουζοκαλώδια.

Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε Στρατό, καλά Χριστούγεννα. Το θέμα της καδένας πως το αντιμετωπισες; Τελευταία αλλαγή την έκανα το 2014 και παρατήρησα μετά από 30.000 χλμ από την αλλαγή ότι πάλι αρχίζει να κάνει θόρυβο. Εσένα επιλύθηκε οριστικά; Εάν ναι, γνωρίζεις κωδικό ανταλλακτικού; Και πόσα πλήρωσες;
Link to comment
Share on other sites

καλημερα χρονια πολλα σε ολους με υγεια ... ναι τα γερμανικα καπως χολενουν σε αυτα :) .... μου κανει και εαν αλλο θορυβο οταν βαζω μπροστα βασικα το χειμωνα κανει γκρρρρρ με δυναμη 

Link to comment
Share on other sites

On 25/12/2018 at 11:06 ΠΜ, man25 said:


Καλημέρα και χρόνια πολλά φίλε Στρατό, καλά Χριστούγεννα. Το θέμα της καδένας πως το αντιμετωπισες; Τελευταία αλλαγή την έκανα το 2014 και παρατήρησα μετά από 30.000 χλμ από την αλλαγή ότι πάλι αρχίζει να κάνει θόρυβο. Εσένα επιλύθηκε οριστικά; Εάν ναι, γνωρίζεις κωδικό ανταλλακτικού; Και πόσα πλήρωσες;

Καλησπέρα και καλή χρονια. Ας ξεκινήσω πρώτα ζητώντας συγγνώμη, αλλά με πήρε από τα μαλλιά (που δεν έχω είμαι γουλί) η καθημερινότητα.

 

Την καδένα μαζί με τεντωτήρα, γλύστρες και κάτω γρανάζι τα άλλαξα αν θυμάμαι καλά το 2017 στις 87000 χιλιόμετρα και πάλι αν θυμάμαι καλά. Σήμερα το αυτοκίνητο έχει 135250 χλμ και δεν κάνει κανένα θόρυβο. Δυστυχώς δεν έχω κωδικούς από ανταλλακτικά, μιας και πήγα το αυτοκίνητο το πρωί στο συνεργείο, μετά εκείνος με πήγε στο σχολείο μου και στη συνέχεια πήγα και το πήρα με τα πόδια. Θυμάμαι μόνο ότι μου είχε πει ότι το όλο σετ το πήρε από την αντιπροσωπεία της Skoda και όχι κάποιο aftermarket.

 

Συνολικά μαζί με αλλαγή λαδιού, φίλτρο λαδιού, ανταλλακτικά και εργασία πλήρωσα 340 ευρώ σε εξωτερικό ανεξάρτητο, εξειδικευμένο συνεργείο VAG μιας και είναι ο πρώην τεχνικός της Skoda στην πόλη μου.

 

Και πάλι χίλια συγγνώμη για την τόσο αργοπορημένη απάντηση μου.

 

Παρεμπιπτώντος αντιμετωπίζω μια νέα περίπτωση με το turbo, όποιος θέλει και έχει κάποια άποψη ας ρίξει μια ματιά εδώ

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/22/2018 at 9:33 AM, Koursaros1979 said:

καλημερα εχω νεοτερα το φτιαξανε ολα καλα μεχρι στιγμης , 160 ευρω μου πειρανε και μου παν οτι ειναι φλατζες , το τριξιμο ειναι σινεμπλοκ και ψαλιδι φουσκα κατι τετιο μου παν θα το φτιαξουν στο μεγαλο σερβις .

 

Βαζω και το τιμολογιο 

 

 

timologio vw polo.jpg

φιλε μου κρυψε το αφμ σου...!!! και γενικα τα στοιχεια σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.