Jump to content
ekaradimos

Αντικατάσταση αμορτισέρ ανύψωσης πορτ μπαγκάζ σε GOLF TSI 140HP

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Μετά από 11,5 χρόνια με το αμαξάκι μου (VW GOLF TSI 140HP, 5/2007) ήρθε η ώρα να αλλάξω τα αμορτισέρ ανύψωσης για το πορτ μπαγκάζ. Πλέον δε μπορεί να κρατήσει το πορτ μπαγκάζ σταθερά στη θέση του (ψηλά). Κυκλοφορούν πολλά αμορτισέρ άλλων εταιριών, αλλά έχω διαβάσει ότι δεν έχουν μηχανισμό "φρεναρίσματος" και όταν σηκώνεις το πορτ μπαγκάζ, σηκώνεται απότομα. Έχει κανείς τον μαμίσιο κωδικό για 1k1 (golf mkV) και κωδικό κινητήρα BMY (μάλλον δεν έχει σημασία)? Επίσης, έχει βάλει κανείς αμορτισέρ άλλης εταιρίας για να μου προτείνει?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι από Αθήνα πήγαινε Σπύρου Πάτση.  

 

Σε αυτόν εδώ

https://amortiser-antallaktika.gr/?page_id=794

 

Θα βρεις εκεί πέρα.

 

Να δώσεις προσοχή στα "Ν (Newton) που έχουν.

 

Μπορεί να βρεις ίδια με τα δικά σου και να ταιριάζουν σε όλα ,αλλά στα N να είναι λιγότερα και να  μην μπορεί να κρατάει την πόρτα σου. 

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago , OMINUS said:

Αν είσαι από Αθήνα πήγαινε Σπύρου Πάτση.  

 

Σε αυτόν εδώ

https://amortiser-antallaktika.gr/?page_id=794

 

Θα βρεις εκεί πέρα.

 

Να δώσεις προσοχή στα "Ν (Newton) που έχουν.

 

Μπορεί να βρεις ίδια με τα δικά σου και να ταιριάζουν σε όλα ,αλλά στα N να είναι λιγότερα και να  μην μπορεί να κρατάει την πόρτα σου. 

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Τον πήρα τηλέφωνο και μου έδωσε πολύ καλή τιμέ (25Ε και για τα 2).

Μου είπε ότι αν περάσω από εκεί μου τα αλλάζει δωρεάν.

Βλέπω αν με καλύπτουν και μετά πληρώνω.

Με έπεισε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα άλλαξα το καλοκαίρι ίδιο golf ίδιας χρονολογίας 
Πήρα marelli αν και τα έδινε για το golf ήταν λίγα newton περισσότερα αν θυμάμαι σωστά τα original ήταν 420N αυτά που έβαλα είναι 440N


Το είχα στον ήλιο στην παραλια καλοκαίρι στις διακοπές και μάλλον είχαν καργάρει από την ζεστη, μόλις έβαλα τα πράγματα πίσω και έκλεισα την πόρτα το ένα τίναξε τα λάδια και έγινε το αυτοκίνητο πουτ@ν@ από τα λάδια και τη σκόνη πίσω στον προφυλακτήρα...

Σήμερα άλλαξα και εμπρός στο καπώ ήταν αρκετά αδύναμο και ισα ισα που καθόταν όρθιο

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

οτιδηποτε απο marelli το εχω χρυσοπληρωσει στο panda που ειχα! και δεν μπορω να πω οτι αξιζουν κιολας. αν ηταν καλα τα ιταλικα ανταλληκτικα δεν θα ειχαμε το vw forum αλλα το fiat forum :p

τετοια ανταλλακτικα θα επαιρνα απο την αντιπροσωπια και ας εδινα και λιγα χρηματα παραπανω απλα και μονο για να εχω το κεφαλι μου ησυχο:good:

Link to comment
Share on other sites

Βάλε oem, ακριβά αλλά θα βγάλεις μια 10ετία απροβλημάτιστα.

Έβαλα και γω πίσω 2 ημιτασιόν γιατί βιαζόμουνα μέχρι να πάρω εργοστασιακά (έβγαλαν 11 χρόνια) και τα έχω και κάθονται πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.