Jump to content
Geosar

Χερουλια αεραγωγους

Recommended Posts

Μηπως γνωριζει κανεις αν υπάρχουν after market χερούλια για τους αεραγωγους του κλιματισμου στην Ελλαδα η Ευρωπη or anywhere. Ειναι αυτα που κατευθυνουν των αέρα αριστερα και δεξια. https://goo.gl/images/asNLzx

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν , Geosar said:

Thank you 

Ααααα εγώ ευχαριστώ,  :hi:δεν ήξερα  ότι υπάρχει  τέτοιο ανταλλακτικό. 

 

Θα πάρω και εγώ κάποια στιγμή γιατί σε ένα από τα δικά μου είχε ξεκολλήσει το νικελ που έχει.

 

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις αν υπάρχουν after market χερούλια για τους αεραγωγους του κλιματισμου στην Ελλαδα η Ευρωπη or anywhere. Ειναι αυτα που κατευθυνουν των αέρα αριστερα και δεξια. https://goo.gl/images/asNLzx
Απλά έχε κατά νου ότι αν παραγγείλεις από eBay/ China και όχι από Ευρωπαϊκή αποθήκη θα πληρώσεις τελωνείο το οποίο έχει μια ταρίφα άσχετα με το κόστος αγοράς που κυμαίνεται στα 6-8 ευρώ ανά παραγγελία.
Τips: βλέπε χώρα αποστολής πριν αγοράσεις κάτι και προτίμησε Γαλλία ή Αγγλία αν έχει το προϊόν που θελεις.
Από αλλά site p.x Amazon, gearbest k.t.l επέλεγε τρόπος αποστολής priority line για να μην πληρώνεις έξτρα τελωνείο.
Πάντως υπάρχουν αρκετά μαγαζιά με μεταχειρισμένα που μπορείς να τα βρεις σε εξευτελιστικές τιμές Π.χ θεσσαλονικη Βαρδάρη.....

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Από Ebay οποία αγορά και να κάνεις αν δεν ξεπερνά τα 21€ ευρώ 

Δεν πληρώνεις τίποτα ας είναι και από Κίνα.

 

Παραγγελίες έχω κάνει αρκετές μέσα στο 2018 και ήταν αγορές κάτω από 21€ 

Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και όλα ήταν από Κίνα!!

 

Από το τελωνείο ήταν ελεύθερο  και με αυτοκόλλητο 

 

Πριν από λίγες ημέρες παρέλαβα και το τελευταίο δέμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Από Ebay οποία αγορά και να κάνεις αν δεν ξεπερνά τα 21€ ευρώ 
Δεν πληρώνεις τίποτα ας είναι και από Κίνα.
 
Παραγγελίες έχω κάνει αρκετές μέσα στο 2018 και ήταν αγορές κάτω από 21€ 
Δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και όλα ήταν από Κίνα!!
 
Από το τελωνείο ήταν ελεύθερο  και με αυτοκόλλητο 
 
Πριν από λίγες ημέρες παρέλαβα και το τελευταίο δέμα μου.
Οκ. Δεν έχω παραγγείλει κάτι από Ελλάδα τον τελευταίο χρόνο απλά ξέρω ότι είναι πάγια πολιτική πλέον της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Αυτό που λες για κάτω τον 21 ευρώ πρώτη φορά το ακούω και παίζει να ισχύει μόνο στην Ελλάδα τότε. Εγώ παραλαβή στο Λονδίνο, στο Παρίσι και στην Στοκχόλμη ισχύει η ίδια πολιτική. Για ένα ευρω αγορα πληρώνεις 6-8 ευρώ τελωνείο έως 280ευρω αγορές.
Έχω κάνει πάνω από 60 αγορες εντός του 2018 από τις οποίες περίπου 15 από κινα.
Παρόλα αυτά πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί γιατί καμία φορά το αφτερμαρκετ μπορεί να σε βγει πιο ακριβω από το γνήσιο....

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για άλλες χώρες τη παίζει?? 

 

Για Ελλάδα πάντως το όριο χωρίς να πληρώνεις τελωνείο είναι μέχρι τα 21€ και κάτω.

 

Απο εκεί και μετά αν περνάς τα 21€ πληρώνεις τελωνείο και τους άλλους φόρους που υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για άλλες χώρες τη παίζει?? 
 
Για Ελλάδα πάντως το όριο χωρίς να πληρώνεις τελωνείο είναι μέχρι τα 21€ και κάτω.
 
Απο εκεί και μετά αν περνάς τα 21€ πληρώνεις τελωνείο και τους άλλους φόρους που υπάρχουν.
Χρήσιμη πληροφορία νομιζω για ολους.


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χρήσιμη πληροφορία νομιζω για ολους.


Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πριν καμία εβδομάδα παρέλαβα την 4 σε σειρά παραγγελία μου από AliExpress Κίνα το ποσο ήταν 35€ δεν πλήρωσα τίποτα τελωνείο και είχε ταμπελάκι πράσινο ελεύθερο από τελωνειακό έλεγχο!νομίζω ότι το γνωρίζουν οι έμποροι και τα στέλνουν σαν δώρο η κάτι τέτοιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Θεσσαλονικη μενω , και για να ειμαι ειλικρινής λίγο που το εψαξα και ρωτησα μου είπαν μα αγοράσω ολοκληρο το κομματι. Κατι το οποιο ειναι γελοίο φυσικά.  Jetta tsi 2009

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago , Γιαννης Βιστακης said:


Πριν καμία εβδομάδα παρέλαβα την 4 σε σειρά παραγγελία μου από AliExpress Κίνα το ποσο ήταν 35€ δεν πλήρωσα τίποτα τελωνείο και είχε ταμπελάκι πράσινο ελεύθερο από τελωνειακό έλεγχο!νομίζω ότι το γνωρίζουν οι έμποροι και τα στέλνουν σαν δώρο η κάτι τέτοιο!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Από AliExpress δεν γνωρίζω τι παίζει?  Ούτε έχω αγοράσει ούτε ξέρω πως αγοράζεις από αυτό?

 

Για να απέφυγες το καπέλο από το ελέγχω 2 είναι η πιθανότητες να στο έβαλαν  στο πακέτο με πόλη λιγότερη τιμή αγοράς και σαν Gift (Δώρο) 

 

Προσέξτε όμως τι Μπορεί να γινει σε μια άλλη περίπτωση.

 

Αν θέλουν από το τελωνείο μπορεί να σου κάνει επαλήθευση της τιμής (της πραγματικής όμως ) και να το πληρώσεις κανονικά με τον ΦΠΑ και το καπέλο

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Επειδή και μένα μου έσπασαν δύο (οδηγού και κεντρικής κονσόλας) και δεν ήξερα ότι υπάρχουν μόνο τα "αυτάκια" στην αγορά έκανα το λάθος να ρωτήσω σε αντιπροσωπεία για αλλαγή όλου του αεραγωγού. 57ευρώ ο ένας και 75 της κεντρικής κονσόλας...

Σ' ευχαριστούμε OMINUS!

Edited by Alexander The Sailor
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Alexander The Sailor said:

Επειδή και μένα μου έσπασαν δύο (οδηγού και κεντρικής κονσόλας) και δεν ήξερα ότι υπάρχουν μόνο τα "αυτάκια" στην αγορά έκανα το λάθος να ρωτήσω σε αντιπροσωπεία για αλλαγή όλου του αεραγωγού. 57ευρώ ο ένας και 75 της κεντρικής κονσόλας...

Σ' ευχαριστούμε OMINUS!

Εμένα τη με ευχαριστητε :thumbsu: 

 

Δεν εκανα κάτι, τον φίλο Geosar να ευχαριστούμε που το βρήκε, εγώ ούτε καν  ήξερε  ότι έχει κάτι τέτοιο.

 

Και εγώ νόμιζα ότι πάει fix με τους αεραγωγούς.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν αλλάζουν οι αεραγωγοί (δηλαδή οι γρίλιες μάλλον) στην κονσόλα Golf4 με κάποια που να κλείνουν (όπως στα Skoda αν δεν κάνω λάθος) ;
Περνάει αέρα συνέχεια παρόλο που μπορεί να είναι κλειστό είτε και το καλοριφέρ όλο είτε και η γρίλια στην κονσόλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις κουμπί ανακύκλωσης αέρα δοκίμασε να το πατήσεις. Δεν ξέρω αν σε σένα θα φτιάξει αλλά στο Polo του 2007, νομίζω το 9Ν3, είναι όπως το περιγράφεις και μάλιστα η ένταση του αέρα αυξάνει με την ταχύτητα του οχήματος. Στο συγκεκριμένο αμάξι μπορείς να έχεις ενεργοποιημένη την ανακύκλωση με κλειστό το καλοριφέρ/ac και με αυτό τον τρόπο δεν έρχεται αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει ούτε έτσι! Το έχω δοκιμάσει ήδη! Σκέψου ότι έχω κλειστό το μοχλό πάνω στη γρίλια και περνά αέρα, μάλιστα αρκετά δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago , gousias said:

Γνωρίζει κανείς αν αλλάζουν οι αεραγωγοί (δηλαδή οι γρίλιες μάλλον) στην κονσόλα Golf4 με κάποια που να κλείνουν (όπως στα Skoda αν δεν κάνω λάθος) ;
Περνάει αέρα συνέχεια παρόλο που μπορεί να είναι κλειστό είτε και το καλοριφέρ όλο είτε και η γρίλια στην κονσόλα.

Απο bora  θα θελεις λογικα, ειναι plug n play, και φωτιζομενοι.

 

https://www.google.com/search?q=bora+air+vents&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjmh6y6hObfAhXQqIsKHUKNAy8Q_AUIDigB&biw=1366&bih=626#imgrc=_

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , gousias said:

Δεν αλλάζει ούτε έτσι! Το έχω δοκιμάσει ήδη! Σκέψου ότι έχω κλειστό το μοχλό πάνω στη γρίλια και περνά αέρα, μάλιστα αρκετά δυνατά!

Απο πισω το κλαπε του αεραγωγου εχει λαστιχο γυρω γυρω σαν τσιμουχα, μηπως αυτη η τσιμουχα εχει χαλασει με τα χρονια??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις περισσότερες πληροφορίες (κάποιο link, εικόνα κλπ) ; Ή κάποιο κωδικό κατασκευαστή;
Εγώ νόμιζα ότι τα VW δεν έχουν κλειστά.

Link to comment
Share on other sites

Απο πισω το κλαπε του αεραγωγου εχει λαστιχο γυρω γυρω σαν τσιμουχα, μηπως αυτη η τσιμουχα εχει χαλασει με τα χρονια??


Δεν τα έχω ανοίξει αν αυτό εννοείς, οπότε το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι έχει βγάλει κομμάτια μαύρα μεμβράνης.
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν , gousias said:

 


Δεν τα έχω ανοίξει αν αυτό εννοείς, οπότε το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι έχει βγάλει κομμάτια μαύρα μεμβράνης.

 

Το ποιο πιθανον ναι εκει ειναι το προβλημα σου. 

Link to comment
Share on other sites



Γενικά αυτά ταιριάζουν καλά στο Golf4 να υποθέσω;
Άρα ή μεταχειρισμένο (που δύσκολο το βλέπω) ή κινεζικά που θα έχουν μάλλον θέματα;!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.