Jump to content
Thanasis Papadimitriou

Golf - Πετραδάκι στις κιθάρες των φρένων (Πρόβλημα με θόρυβο στον τροχό σαν γρατσούνισμα) [ΛΥΘΗΚΕ]

Recommended Posts

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός golf TDI 2018 115 ps, θέλω να κάνω μία ερώτηση, το απόγευμα ακούστηκε ένας θόρυβος από τον αριστερό τροχό σαν να σέρνω μία λαμαρίνα, πολύ έντονος. Δεν κατάλαβα να επηρεάζεται ούτε η οδήγηση, ούτε το φρενάρισμα. Το αυτοκίνητο έχει 10.000  km, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι φαγωμένα τακάκια, ούτε να έχει πιάσει η δισκόπλακα σκουριά, μήπως μπορείτε να βοηθήσετε ; Θα επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία αύριο το πρωί, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πόσες μέρες είχες να κουνήσεις το αυτοκίνητο; Είναι στάνταρ θέμα στο 7ρι, αν το αυτοκίνητο καθίσει πάνω από τρεις τέσσερις μέρες να ακούγεται κάποιος ήχος σαν αυτό που περιγράφεις από τους πίσω δίσκους κ μετά από δύο τρεις φορές που θα πατήσεις το φρένο να φεύγει...

Link to comment
Share on other sites

είχα από την Τρίτη, ξεκίνησε ο ήχος αφού το κίνησα σήμερα μετά από 30 χλμ, ακούγεται στον μπροστά αριστερό λες και έχω κρεμασμένο προφυλακτήρα μεταλλικό και τον σέρνω. Ο θόρυβος είναι εκκωφαντικός, δεν μπορείς να φανταστείς, είναι ηχογραφημένος  στο κινητό μου. Το φρένο το πάτησα αρκετές φορές αφού ξεκίνησε να το κάνει 

Edited by Thanasis Papadimitriou
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι ρουλεμάν τότε; Ή να υπάρχει κάποιο μικρό χαλικακι ανάμεσα σε τακάκι κ δίσκο; Ακούγεται ο ίδιος ήχος, και όταν πηγαίνεις όρος τα πίσω; Είναι δύσκολο να μαντέψω χωρίς να το έχω ακούσει ο ίδιος..
Περίμενε να δεις τι θα σου πουν κ τα υπόλοιπα παιδιά, μήπως έχουν κάποια καλύτερη ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Βγαλμένος απο ταινία τρόμου...

Πέραν της πλάκας, ο ήχος παραμένει ίδιος ή ανάλογα με την ταχύτητα αυξομειώνεται και αυτός;

Αυτό που μου έρχεται στο μυαλό είναι ότι μπορεί να ακουμπάει η κιθάρα επάνω στο δισκόφρενο... 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πρόσβαση απο τη ζάντα να ψιλαφίσεις με το χέρι σου το μέσα μέρος της δισκόπλακας για τυχόν γραντζουνιές; 

Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν έχω, πήγα να το λύσω τον τροχό αλλά τέτοια ώρα.... ήταν στον αέρα και έτσι πως τον γύριζα με το χέρι, έκανε τον ίδιο θόρυβο

 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τον ίδιο ήχο είχα ακούσει και εγώ στο δικό μου αυτοκίνητο!!! Όλοι νόμιζαν στον δρόμο ότι σέρνω κάτι μεταλλικό! Λοιπόν ρώτησα στην επίσημη αντιπροσωπεία τότε τί μπορεί να ήταν και μου είχε απαντήσει ο μηχανικός συνεργείου ότι ήταν πετραδάκι ή κάτι τέτοιο ανάμεσα στη δισκοπλακα.Μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα τα λίγα χιλιόμετρα,  εμένα μου φαίνεται σαν φαγωμένο ή κατεστραμένο τακάκι που ακουμπάει το σιδερό του στη δισκόπλακα.

Δεν σηματοδοτεί το τακάκι γιατί έχει φάει και το καλωδιάκι.

Βγάλε τον τροχό και κάνε έλεγχο Θα σου φάει το δίσκο αν δεν τόχει ήδη κάνει..Ειναι ένας έλεγχος που πρέπει να γίνει άμεσα.

Ειναι σίδερο με σίδερο.Βγάλε τον τροχό να δεις μήπως είναι και κάτι άλλο που τρίβεται.

Τα πετραδάκια κλπ δεν στέκουν.Ενα πετραδάκι με το πάτημα θα γίνει σκόνη.

Edited by ankarage
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2018 at 11:04 ΜΜ, Thanasis Papadimitriou said:

Καλησπέρα, είμαι κάτοχος ενός golf TDI 2018 115 ps, θέλω να κάνω μία ερώτηση, το απόγευμα ακούστηκε ένας θόρυβος από τον αριστερό τροχό σαν να σέρνω μία λαμαρίνα, πολύ έντονος. Δεν κατάλαβα να επηρεάζεται ούτε η οδήγηση, ούτε το φρενάρισμα. Το αυτοκίνητο έχει 10.000  km, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι φαγωμένα τακάκια, ούτε να έχει πιάσει η δισκόπλακα σκουριά, μήπως μπορείτε να βοηθήσετε ; Θα επικοινωνήσω με την αντιπροσωπεία αύριο το πρωί, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. 

 

Τελικά μάθαμε από τί ήταν ο θόρυβος;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ήταν πετραδάκι ανάμεσα στην δισκόπλακα και στο προστατευτικό που έχει. Όλα καλά, απλά όταν το πήγαινα σε ένα φίλο να το δούμε ήταν απόγευμα και σταμάτησε η κυκλοφορία να δουν όλοι τι γίνεται από τον θόρυβο που έκανε.

055426A2-B646-4287-99A8-0C5E01A79DCC.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/8/2019 at 7:27 PM, Thanasis Papadimitriou said:

Ναι ήταν πετραδάκι ανάμεσα στην δισκόπλακα και στο προστατευτικό που έχει. Όλα καλά, απλά όταν το πήγαινα σε ένα φίλο να το δούμε ήταν απόγευμα και σταμάτησε η κυκλοφορία να δουν όλοι τι γίνεται από τον θόρυβο που έκανε.

055426A2-B646-4287-99A8-0C5E01A79DCC.png

εγω αυτο δεν θα το ελεγα πετραδακι... πως πηγε και εκατσε εκει σε παρκαρισμενο αυτοκινητο;; παιζει να το εβαλε κανενα κ@λοπαιδο επιτηδες;;

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει συχνά να μπαίνουν χαλίκια και πολλές φορές στο τακάκι και το δίσκο ανάμεσα, εκεί με φρένο σφηνώνει στην πάστα και μετά θέλει βγάλσιμο.

Αν οι δρόμοι που κινούμαστε έχουν χαλίκια ή κομμάτια πίσσας σίγουρα θα πετάγονται με δύναμη.

 

Πρόπερσι σε μένα φυσούσε πάρα πολύ κι είχε στο δρόμο διάφορα, είχε πιαστεί από κάτω μικρό αλλά πολύ σκληρό κλαδάκι στο τούνελ στον πρώτο κάθετο σύνδεσμο και δεν έφευγε με τίποτα

ο δε θόρυβος ήταν λες και είχε πέσει από πίσω η εξάτμιση από τους συνδέσμους και την έσερνα, στο τέλος ανέβηκα σε ράμπα και το έβγαλα. Αφού με κοιτούσαν οι περαστικοί σαν χάνοι. 8P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.