Jump to content
Γιαννης92

Passat b5 1.6 - Δεν ανεβαζει στροφες με αποτoμο γκαζι

Recommended Posts

Γεια σας παιδια χρονια πολλα καλη χρονια!! Εχω ενα προβλημα με ενα πασσατ b5 1.6 1998.το οχημα οταν παταω αποτωμα τερμα το γκαζι ζοριζεται να ανεβασει στροφες και κανει ενα βαρυ ηχο σαν μπουκωμενο.σερβις εγινε πριν 2 μηνες (λαδια,φιλτρα,μπουζι-μπουζοκαλωδια).οποιαδηποτε γνωμη θα βοηθουσε σας ευχαριστω!

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

γιαννη καλησπέρα αυτές της μέρες 

ειχα και εγώ λίγο αυτό το πρόβλημα τελικά ήταν η βενζίνη. αν επιμένει το πρόβλημα κάτι γίνεται με τον αέρα. αλλιώς διάγνωση 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , eduart said:

όπως και να έχει γράψε μου μπωρο να σε βοιθησω με τι διάγνωση 

 

 

 

Σε ευχαριστω πολυ φιλε.αυριο θα δοκιμασω 100αρα με ενα ισχυρο καθαριστικο να δουμε τι θα γινει και θα ενημερωσω.Ηρακλειωτης με το ιδιο οχημα βλεπω κι εσυ!

 

Link to comment
Share on other sites

Το εβγαλα σημερα εθνικη,το δουλεψα σε ψηλες στροφες και εκανε τρελα σκαμπανεβασματα το στροφομετρο.μετα απο λιγο εστρωσε καπως αλλα τα μαγκωματα συνεχιζουνε.στον γυρισμο οταν παρκαρα πατουσα αποτωμα γκαζι και εκανε τα ιδια και επισεις εκανε ενα σκασιμο σε καποιο κυλινδρο αμα το ζοριζα σαν να μην γινοταν καυση.δεν ξερω αν φταινε τα ρευμα ή η τροφοδοσια καυσιμου.αυτα για σημερα!

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη βαλε το σε ενα μηχανημα να δεις εαν βγαζει καποιο σφαλμα.

Επισης δοκιμασε να ξεφυσωσεις τον αισθητηρα MΑΦ και να κανεις μια συντομη βολτα 1 πατημα να δεις εαν το αμαξι στρωνει.

Link to comment
Share on other sites

γιάννη βγάλε επαφή πεταλούδας γαζίου ψέκασε με σπρέι επαφών  μην το ζορίζεις το αμάξι. Μπορεί να έχει υγρασία επειδή έιναι στην πανό μεριά στο καπό. το έχει κάνει και σε μένα.   

Edited by eduart
Link to comment
Share on other sites

Μοιάζει για πολλαπλασιαστης το πρόβλημα σου. 

Δεν ξέρω αν έχει 1 ή 4 πολλαπλασιαστες, έναν ανά κυλινδρο, αλλά νομίζω ότι δεν έχει καμία σχέσει με βενζίνη, πεταλούδα κτλ.

Κάνε μια δοκιμή, νύχτα. Βάλτο μπροστά σε ένα πολύ σκοτεινό σημείο και προσπάθησε να δεις αν σκάει κανένα μπουζοκαλωδιο ή ο πολλαπλασιαστης.

Οταν λέω σκάει, εννοώ να βλέπεις σπινθηρα είτε από τον πολλαπλασιαστη ή από τα μπουζοκαλωδια προς κάποιο μεταλλικό σημείο του κινητήρα. Αν υπάρχει τότε έχεις διαρροή ρεύματος. 

Το Bora του πατέρα μου 1999 μοντελο, έκανε τα ίδια με σενα και είχε σκάσει ο πολλαπλασιαστης. Ενώ όταν δεν είχε πολύ υγρασία δουλευε κανονικά, όταν είχε υγρασία........ 

Link to comment
Share on other sites

On 5/1/2019 at 4:08 ΜΜ, Vempire_G4 said:

Μοιάζει για πολλαπλασιαστης το πρόβλημα σου. 

Δεν ξέρω αν έχει 1 ή 4 πολλαπλασιαστες, έναν ανά κυλινδρο, αλλά νομίζω ότι δεν έχει καμία σχέσει με βενζίνη, πεταλούδα κτλ.

Κάνε μια δοκιμή, νύχτα. Βάλτο μπροστά σε ένα πολύ σκοτεινό σημείο και προσπάθησε να δεις αν σκάει κανένα μπουζοκαλωδιο ή ο πολλαπλασιαστης.

Οταν λέω σκάει, εννοώ να βλέπεις σπινθηρα είτε από τον πολλαπλασιαστη ή από τα μπουζοκαλωδια προς κάποιο μεταλλικό σημείο του κινητήρα. Αν υπάρχει τότε έχεις διαρροή ρεύματος. 

Το Bora του πατέρα μου 1999 μοντελο, έκανε τα ίδια με σενα και είχε σκάσει ο πολλαπλασιαστης. Ενώ όταν δεν είχε πολύ υγρασία δουλευε κανονικά, όταν είχε υγρασία........ 

Ο πολλαπλασιαστης ειναι τετραγωνος και πανω του κουμπονουνε τα μπουζοκαλωδια.το μυαλο μου παει σε πετουλα η MAF γιατι σημερα καμια φορα κολουσε το ρελαντι καπου στις 1500 στροφες.αυριο θα μπει συνεργειο να δουμε και θα σας ενημερωσω για νεοτερα.;)

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Passatoukos said:

Πως εγινε αυτη η διαγνωση;Εννοώ τι σημαδια ειδε και ειπε οτι ειναι ο εγκεφαλος;

το εβαλε στον εγκεφαλο το αφησε να δουλεψει το αμαξι καμπωση ωρα...και μετα ειδε καποιες μετρηση και μ ειπε οτι ολα τα κανει ο εγκεφαλος!του ειπα οτι θελω να ξερω σιγουρα αν οφειλεται στον εγκεφαλο η οπουδηποτε η ζημια και ητανε σιγουρος οτι 100% τα εχει παιξει ο εγκεφαλος και μ εγγυαται οτι το αμαξι μετα θα δουλευει σαν καινουργιο.αναλαμβανει επισκευη εγκεφαλου με 110€ που ειναι τα ανταλλακτικα του εγκεφαλου.εκεινος λεει οτι δεν θελει εργασια μιας και με εστειλε ο μηχανικος μηλιμενα!!δευτερα πρωι θα διξει...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Passatoukos said:

Πως ακριβως επισκευασε τον εγκεφαλο και τι ειχε δηλαδη ο εγκεγαλος;

Διαβαζε λαθος τις τιμες απο τους αισθητηρες!επισκευαζεται αλλαζοντας καποια τσιπακια και πυκνωτες.μια πλακετα ειναι ο εγκεφαλος.μετα εστρωσε το αμαξι.το μονο σφαλμα που βγαζει ειναι αισθητηρας hall (εκκεντροφορου) κι ετσι δεν εχει νευρο το γκαζι με αυτο το θεμα

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξα αισθητηρα εκκεντροφορου και σβηνουμε την βλαβη,το αμαξι μια χαρα γκαζωνη και κοφτη στις 6.500.την επομενη μερα βγαινω εθνικη και παλι τα ιδια αδυναμο γκαζι και κοφτη στις 5000 στροφες....καμια γνωμη ρε παιδια...;

Link to comment
Share on other sites

Αχ ρε συ Γιάννη. 

Σου είπα ποιο πάνω ότι τα συμπτώματα είναι ίδια με του πατέρα μου το Bora. Έναν μικρό έλεγχο θα κάνεις, νύχτα.

Προσεχε τα ρεύματα. Μην βάζεις χέρια μόνο, ελαφρά την καρδία.

Edited by Vempire_G4
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , johnny1992 said:

Αλλαξα αισθητηρα εκκεντροφορου και σβηνουμε την βλαβη,το αμαξι μια χαρα γκαζωνη και κοφτη στις 6.500.την επομενη μερα βγαινω εθνικη και παλι τα ιδια αδυναμο γκαζι και κοφτη στις 5000 στροφες....καμια γνωμη ρε παιδια...;

Για αυτο σε ξαναρωτησα τι ακριβως επισκευασε στον εγκεφαλο διοτι αυτα τα περι επισκευσης εγκεφαλου μου ακουγονται παπαντζες!

 

Τον μαφ τον ξεκουμπωσες να δοκιμασεις χωρις αυτον;!

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , Vempire_G4 said:

Αχ ρε συ Γιάννη. 

Σου είπα ποιο πάνω ότι τα συμπτώματα είναι ίδια με του πατέρα μου το Bora. Έναν μικρό έλεγχο θα κάνεις, νύχτα.

Προσεχε τα ρεύματα. Μην βάζεις χέρια μόνο, ελαφρά την καρδία.

Εχεις δικιο αυτο θα κοιταξουμε τωρα τα ρευματα πολλαπλασιαστη κ.τ.λ. για οτι νεο εχω θα σου πω και σε ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , Passatoukos said:

Για αυτο σε ξαναρωτησα τι ακριβως επισκευασε στον εγκεφαλο διοτι αυτα τα περι επισκευσης εγκεφαλου μου ακουγονται παπαντζες!

 

Τον μαφ τον ξεκουμπωσες να δοκιμασεις χωρις αυτον;!

 

 

 

 

Και μαφ και πεταλουδα δοκιμασαμε και δεν ειχε καποια διαφορα δεν ηταν απο εκει το θεμα.οπως ειπε και ο φιλος vempire κατι παιζει με τα ρευματα!αυριο πρωι πρωι θα το παω του μ@λ@κ@ και θα βρει λυση οτι και να εχει μπροστα μου....δεν περνει μια φυσικα!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.