Jump to content
GolfakiasForEver

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ

Recommended Posts

καλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Εδω και λίγο καιρό έχω στην κατοχή μου ένα Golf MK7 GTD. Στο διάστημα των εορτών μου παρουσίασε το εξής πρόβλημα. Όταν ανάβω το καλοριφέρ από την πλευρά του οδηγού τα πράγματα είναι οκ. Αλλά από τον συνοδηγό ο αέρας είναι κρύος και μερικές φορές χλιαρός. Στο climatronic έχω ίδιες τιμές θερμοκρασίας. Γνωρίζει κανείς που οφείλεται αυτό? THANKS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα χρόνια πολλά και καλή χρονιά. Θέλω την βοήθεια σας,είμαι κάτοχος golf tsi 122hp 2008 το καλοκαίρι άλλαξα οθόνη κλιματισμού λόγω βλάβης. Πριν κανά μηνά έβαλα τον κλιματισμό στο ζεστό και ζεστό δεν έβγαλε ποτέ. Πήγα στον μηχανικό μου και μου είπε βουλωμένο ψυγείο καλοριφέρ και μου έριξε ένα υγρό στο ψυγείο του νερού το οποίο μου είπε ότι θα το ξεβουλώσει, και όντως την επόμενη μέρα άρχισε να φέρνει λίγο ζεστό. Πηγαίνοντας διακοπές την παραμονή της πρωτοχρονιάς και βάζοντας την λειτουργιά για το ξεθάμπωμα του παρμπρίζ διαπίστωσα ότι πάλι έφερνε χλιαρό προς κρύο αέρα και το παρμπρίζ αντί να ξεθολώνει θόλωνε περισσότερο. Σε επικοινωνία με τον μηχανικό μου είπε ότι πρέπει να αλλάξουμε ψυγείο καλοριφέρ. Έχει αντιμετωπίσει κανείς παρόμοιο ή ίδιο πρόβλημα ? Δεν με απασχολεί το κόστος αλλά το ότι πρέπει να ξηλωθεί όλο το ταμπλό.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω υπερβολικά μικρών κυψελών  βουλώνει το ψυγείο μας , όπως κατάλαβες το έχω πάθει και εγώ,  συνήθως βάζουν πίεση μπας και ξεβουλωσει αλλά είναι θέμα χρόνου να ξανασυμβεί. Οπότε ή πας σε καινούργιο  ή σε ένα καλό μεταχειρισμένο. Γενικά να ξέρεις είναι σύνηθες πρόβλημα 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago , Alitarios said:

Λόγω υπερβολικά μικρών κυψελών  βουλώνει το ψυγείο μας , όπως κατάλαβες το έχω πάθει και εγώ,  συνήθως βάζουν πίεση μπας και ξεβουλωσει αλλά είναι θέμα χρόνου να ξανασυμβεί. Οπότε ή πας σε καινούργιο  ή σε ένα καλό μεταχειρισμένο. Γενικά να ξέρεις είναι σύνηθες πρόβλημα 

Αυτό που με απασχολεί περισσότερο είναι ότι αφού λυθεί,τοποθετηθεί το καινούργιου ψυγείο αν μετά τα πλαστικά θα εφαρμόσουν καλά και δεν θα έχω τριξίματα.

Ή θα πρέπει να γίνει προσθήκη κάποιου μονωτικού π.χ ταινία σιλικόνης διπλής όψης της 3Μ. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εκεί που το πήγα  και μου το έκανε εδώ και δύο χρόνια δεν έχω ακούσει κιχ.  Προφανώς δεν ανοίγεις κεντρικο ταμπλό,  όλη η δουλειά γίνεται βγάζοντας το πλαστικό  που είναι ο αναπτήρας και τα πλάγια πλαστικά κοντά στο γκάζι. 

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

πηρα στο service της VW και η λύση ήταν ένα ψυγείο καλοριφερ αξιας 270(με τα περαστικα). Τι να κανουμε σε όλα τα golfakia που εχω έχω αλλαξει ψυγειο καλοριφερ....αλλα όχι τοσο συντομα (αυτοκινητο 3 ετων αμαρτιαααα). Ευχαριστω πάντως.  

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συχνό σε Golf το ψυγείο καλοριφέρ, ίσως κανένα καθάρισμα σε αυτοκίνητα 15+ ετών.

 

Μεταχειρισμένο το πήρες ? Καθόταν καιρό ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.