Jump to content
John Varelas

Θόρυβος ιμάντα

Recommended Posts

Καλησπέρα , 

Ο ιμάντας κάνει έναν έντονο θόρυβο κάθε φορά που βρέχει και είμαι εν κινήσει και στο ξεκίνημα ενώ το αμαξι έχει βραχεί . 

Κοίταξα το βιβλίο service και το αυτοκίνητο έχει καινούριο ιμάντα στα 60,000χλμ ( τώρα έχει 67,000) 

το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει καμία ποδιά από κάτω . Γνωρίζεται αν την παρέχει η vw σαν έξτρα ; 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , John Varelas said:

Καλησπέρα , 

Ο ιμάντας κάνει έναν έντονο θόρυβο κάθε φορά που βρέχει και είμαι εν κινήσει και στο ξεκίνημα ενώ το αμαξι έχει βραχεί . 

Κοίταξα το βιβλίο service και το αυτοκίνητο έχει καινούριο ιμάντα στα 60,000χλμ ( τώρα έχει 67,000) 

το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει καμία ποδιά από κάτω . Γνωρίζεται αν την παρέχει η vw σαν έξτρα ; 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά.

Ο ιμάντας ξεράθηκε και χρίζει αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό οι τροχαλίες του ή ο τεντωτήρας λόγω υγρασίας να κάνει το θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , πήγα στον μηχανικό και ο ιμάντας δεν θέλει αλλαγή . Γνωρίζεται κάτι για ποδιά και αν μπορεί να " πάρει " το up ? Μου φαίνεται αδικαιολόγητο να είναι γυμνό από κάτω χωρίς ίχνος προστασίας 

Link to comment
Share on other sites

Εχω βαλει εγώ αυτήν εδώ την ποδιά.  

 

Το αμαξι οσο απιθανο και να ακούγεται ετσι γυμνό έρχεται απο το εργοστάσιο όποια έκδοση και να είναι!!

 

https://www.economycarparts.gr/ανταλλακτικά/VW-VOLKSWAGEN/UP/UP-2012-2016/ΠΟΔΙΑ-ΜΗΧΑΝΗΣ-ΠΛΑΣΤΙΚΗ_prod_76355.html

 

Επισης δες πιο πανω οπως σου λεει ο φιλος Petros K σου εχει βαλει ενα λινκ απο παλια ποστ που το εχουμε συζητήσει. Θα δεις μεσα στο ποστ αυτο εχει και φωτογραφίες απο την ποδιά που την εχω βαλει συν κάποιες επιπλέον πληροφοριες.

Edited by crazy bill
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2019 at 10:23 ΜΜ, John Varelas said:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις , πήγα στον μηχανικό και ο ιμάντας δεν θέλει αλλαγή . Γνωρίζεται κάτι για ποδιά και αν μπορεί να " πάρει " το up ? Μου φαίνεται αδικαιολόγητο να είναι γυμνό από κάτω χωρίς ίχνος προστασίας 

Μπορείς για αρχή αν θέλεις,  να αγοράσεις ένα σπρέι που είναι για ιμάντες, και να το περάσεις σε όλο τον ιμάντα παντού. Και να δεις αν θα σταματήσει.

 

https://kokkinoplitis.gr/σπρέι-αντιολισθητικό--amp--προστατευτικό-για-ιμάντες-morris-400ml_p4480.html

 

Είναι ειδικο ΜΟΝΟ για ιμάντες 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ! Αγόρασα το αυτοκίνητο πριν δυο εβδομάδες και την δεύτερη μέρα ήταν να κάνω εγγραφή στο φόρουμ ! 

Και πάλι σας ευχαριστώ , θα ανεβάσω φωτογραφίες απ την τοποθέτηση . 

Τώρα ψάχνω ηχομονωτικο για το καπο .

Link to comment
Share on other sites

On 1/16/2019 at 2:50 PM, crazy bill said:

Εχω βαλει και απο αυτό!! Και Είμαι πολύ ικανοποιημένος!!!

 

Δες εδω φιλε μου

 https://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?/topic/62750-μοκετα-κατω-απο-το-καπο-τησ-μηχανησ/&page=2

Τέλεια ! Με τι κόλλα το κόλλησες ώστε να μην φύγει από θερμοκρασίες ; 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.