Jump to content
GALAN

Golf 7 1,6 Tdi - Αυξημένη κατανάλωση καυσίμου

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Μετά από 2 Golf gti, πήρα και ενα diesel. 5 χρόνια τωρα με αρκετά προβληματάκια.

Ξαφνικά εδω και μια εβδομάδα έχει εκτιναχθεί η κατανάλωση. Τόσο στον υπολογιστή ταξιδίου, όσο και πραγματικά. Από 4,5 μέσο όρο, έχω πάει 9 έως και 10. Δεν έχει εμφανιστεί καμία ένδειξη. Έκανα αναγέννηση. Τίποτα. Έχω φρικάρει. Στην αντιπροσωπεία σηκώνουν τα χέρια (και τα πόδια) ψηλά. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

Σας ευχαριστώ.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.
Μετά από 2 Golf gti, πήρα και ενα diesel. 5 χρόνια τωρα με αρκετά προβληματάκια.
Ξαφνικά εδω και μια εβδομάδα έχει εκτιναχθεί η κατανάλωση. Τόσο στον υπολογιστή ταξιδίου, όσο και πραγματικά. Από 4,5 μέσο όρο, έχω πάει 9 έως και 10. Δεν έχει εμφανιστεί καμία ένδειξη. Έκανα αναγέννηση. Τίποτα. Έχω φρικάρει. Στην αντιπροσωπεία σηκώνουν τα χέρια (και τα πόδια) ψηλά. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?
Σας ευχαριστώ.
Εχω δει κ εγω 15-20% αυξημένη καταναλωση golf gt με 20€ εδω και χρονια εβγαζα 140-150χλμ ιδια οδηγηση ιδιος δρομος ιδια γκαζια ενω εδω και 20 μερες δεν ξεπερναει τα 110-120χλμ.Εχει να κανει λετε με του νεου τυπου βενζινης;Εχει δει κάποιος αλλος αυξημενη καταβαλωση;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, alexandros29 said:

Εχω δει κ εγω 15-20% αυξημένη καταναλωση golf gt με 20€ εδω και χρονια εβγαζα 140-150χλμ ιδια οδηγηση ιδιος δρομος ιδια γκαζια ενω εδω και 20 μερες δεν ξεπερναει τα 110-120χλμ.Εχει να κανει λετε με του νεου τυπου βενζινης;Εχει δει κάποιος αλλος αυξημενη καταβαλωση;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

εκει που βαζω εγω βενζινη εχω ρωτησει 1-2 φορες αν ξεκινησαν να βαζουν βιοαιθανολη και τι γινεται με τον νόμο και τ αμαξια και μου ειπαν οτι δεν γνωριζουν για καποια αλλαγη στα καυσιμα...

Link to comment
Share on other sites

Το συζητάνε αυτό και  σε άλλα φόρουμ, δεν είσαι μόνος,  έχω παρατηρήσει και εγώ μια αύξηση στην μέση κατανάλωση μου  0.5 με 1 λίτρο . Το θέμα είναι οκ να βάζουν αυτό το πράγμα στην βενζίνη  αλλα καποιοι θα βρουν ευκαιρια και θα πανε την νοθεία σε άλλα επίπεδα (Ελλάς το μεγαλείο σου)

Link to comment
Share on other sites

On 22/1/2019 at 8:09 ΜΜ, GALAN said:

Καλησπέρα.

Μετά από 2 Golf gti, πήρα και ενα diesel. 5 χρόνια τωρα με αρκετά προβληματάκια.

Ξαφνικά εδω και μια εβδομάδα έχει εκτιναχθεί η κατανάλωση. Τόσο στον υπολογιστή ταξιδίου, όσο και πραγματικά. Από 4,5 μέσο όρο, έχω πάει 9 έως και 10. Δεν έχει εμφανιστεί καμία ένδειξη. Έκανα αναγέννηση. Τίποτα. Έχω φρικάρει. Στην αντιπροσωπεία σηκώνουν τα χέρια (και τα πόδια) ψηλά. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία?

Σας ευχαριστώ.

Ρετάρει στο ρελαντί ? Αν το Golf είναι μετάχειρο, δες τα μπεκ, όλα έρχονται με σβησμένα χλμ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βουλωμένη EGR κατά 99%, εφόσον όλα δουλεύουν κανονικά ψαξε την EGR. Μέχρι σήμερα δεν έχω ακούσει για αποτελεσματικό καθαρισμό της EGR αλλά κάπου πρέπει να γίνεται γιατί η τιμή ξεφεύγει για αλλαγή, π.χ. για τους CAYC (105) CLCA (110) είναι κοντά στα 300

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθαρίζει η EGR αλλά συνήθως επανέρχεται το σφάλμα μετά, οπότε κάποια στιγμή πας για καινούργια όπως λες.

ή

Κάνεις ένα προγραμματισμό και τσιμπάς και μερικά αλογάκια μαζί με κατάργηση της:roadrage:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.