Jump to content
valkalious

Passat 1.6 Fsi - Ενδειξη εικονιδιου κινητηρα [Check Engine]

Recommended Posts

Χαιρεται , πριν μια εβδομαδα μου εβγαλε το εικονιδιο του κινητηρα στο καντραν , εχθες περασα απο το εξειδικευμενο συνεργειο στην γειτονια μου στα Κατω Πατησια και κοιταξε τον εγκεφαλο.

Κατι για κλαπετο συγκρατησα ( 55 ευρω ) και εαν δεν σβησει τοτε η ζημια ειναι μεγαλυτερη , δεν θυμαμαι την βλαβη , αλλα μου ειπε το κοστος ( 150 ανταλλακτικο και αλλα 150 η εργασια )

Το αυτοκινητο κινειται παντα νορμαλ , τα σερβις ολα ανελλειπως , μου εχει βγαλει 2 φορες αλλαγη λαμπας στα φαναρια , ηλ. χειροφρενο , αισθητηρα ελαστικων 

Εαν εχετε καποιον μαστορα να το κοιταξω , διοτι ειναι πολλα τα χρηματα και δεν περισευουν.

 

Μοντελο FSI 1.6 2007 sportline 

χλμ 98500

 

Ευχαριστω !

5819B409-CA78-4993-9F22-A2CE23CB62EF.jpeg

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Πριν 30 λεπτα εσβησε το εικονιδιο....να κανουμε τον σταυρο μας...

 

Καποιος που μπορει να του εχει τυχει ? Τι μπορει να συμβει ? Η βλαβη υφισταται , αναβει η οχι η ενδειξη ?

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο λαμπάκι, "αντιστοιχεί" σε εκατοντάδες σφάλματα. Άρα για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε θα ήταν χρήσιμη η "ακριβής διάγνωση" όταν το σκανάρισες στο συνεργείο ή να έχεις εσύ δικό σου διαγνωστικό.

 

Να ξαναπάς, για να στη σβήσει έχει αποθηκευθεί η ένδειξη σφάλματος και με την ευκαιρία κατάγραψε τη.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Διαγνωστικό αλλιώς η δύναμη του μέντιουμ δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , SkyNet said:

Διαγνωστικό αλλιώς η δύναμη του μέντιουμ δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει σωστά emoji23.png


Sent from my iPad using Tapatalk

Διαγνωστικο μπηκε , το αναφερω ,  κατι για κλαπετο μου ειπε και εαν αλλαχθει και δεν σβησει ειναι μεγαλυτερη ζημια , δεν θυμαμαι τι μου ειπε

Εαν καποιος γνωριζει η του εχει τυχει παρομοια κατασταση , ας απαντησει..

Επισης ποια βενζινη προτεινετε ? βαζω 100αρα BP , να αλλαξω σε ECO απλη η 100αρα ?

Edited by valkalious
Link to comment
Share on other sites

Διαγνωστικο μπηκε , το αναφερω , εαν καποιος γνωριζει η του εχει τυχει παρομοια κατασταση , ας απαντησει..
Επισης ποια βενζινη προτεινετε ? βαζω 100αρα BP , να αλλαξω σε ECO απλη η 100αρα ?


Χρειαζόμαστε κωδικό βλάβης να σε βοηθήσουμε. Επίσης η καλύτερη πηγή πληροφοριών (πρέπει) να είναι ο μηχανικός σου. Μια χαρά είναι η βενζίνη που βάζεις


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago , SkyNet said:

 


Χρειαζόμαστε κωδικό βλάβης να σε βοηθήσουμε. Επίσης η καλύτερη πηγή πληροφοριών (πρέπει) να είναι ο μηχανικός σου. Μια χαρά είναι η βενζίνη που βάζεις


Sent from my iPad using Tapatalk

 

Ο μηχανικος μου εκανε διαγνωση για κλαπετο και δεν θυμαμαι και κατι αλλο που ειπε εαν δεν σβησει με αυτο , που ηταν κωστοβορο.

Μου ειπε επισης οτι δεν θα σβησει εαν δεν αλλαξουμε τα παραπανω  , την επομενη μερα ομως εσβησε 

Νομιζω καταλαβαινεις γιατι εχω μπερδευτει 

2 hours ago , SkyNet said:

 


Χρειαζόμαστε κωδικό βλάβης να σε βοηθήσουμε. Επίσης η καλύτερη πηγή πληροφοριών (πρέπει) να είναι ο μηχανικός σου. Μια χαρά είναι η βενζίνη που βάζεις


Sent from my iPad using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ρωτησα τον μηχανικο τηλεφωνικα , το κλαπετο (πεταλουδα ) θελει αλλαγη ( 55 ευρω) και εαν δεν σβησει , η μεγαλη ζημια ειναι το ποτενσιομετρο της πεταλουδας ( 130 με 150 το ανταλλακτικο και 150 εργασια )

Edited by valkalious
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωθηκα μεσω αλλου φορουμ οτι αρκει να καθαριστει η πεταλουδα και να ελεγχθει εαν σβησει η βλαβη 

Μονο εαν δεν σβησει αλλαζεται και η εργασια ειναι μηδαμινη 

Αυτο δεν μου το ανεφερε ο μηχανικος μου ,  ξερα μου ειπε κλαπετο (πεταλουδα) αλλαγη και εαν δεν σβησει ποτενσιομετρο 

Edited by valkalious
Link to comment
Share on other sites

Καποιος που μπορει να βοηθησει ? Να προχωρησω στον καθαρισμο της καλωδιωσης και του  αισθητηρα θεσης πεταλουδας γκαζιου η να αλλαξω τον αισθητηρα ?

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μαστοριά που πάτε και τα βρίσκεται ... Κλέφτες μάλλον θα τους πω γιατί δεν εξηγείται αλλιώς .... Η πεταλούδα γκαζιού βγαίνει καθαρίζετε και τοποθετήστε γίνεται βασική προσαρμογή ... Αν την βγάζει βλάβη ένα σωρό υπάρχουν έξω μεταχειρο κ καινούργιες αλλά το 150 εργασία το λέω αγιογδυτη ... Ευτυχώς πολλά τα κάνω μόνος μου γιατί δεν ανέχομαι άλλο την κοροϊδία ...πάλι καλά είχα βασικές γνώσεις  μηχανολογίας και πήραμε μάστερ στα προγράμματα διάγνωσης ... 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.